star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Wiarygodność finansowa

Wiarygodność finansowa to pojęcie, które określa twoją rzetelność w podejściu do dotychczasowych zobowiązań finansowych.

  • Oceniając wiarygodność finansową, pożyczkodawca sprawdzi jak do tej pory radziłeś sobie ze spłatą kredytów i pożyczek.
  • Co ważne, w tym przypadku liczy się nie tylko terminowość spłaty, ale także twoje zachowanie w przypadku pojawiających się trudności.
  • Bardziej wiarygodny będzie klient, który od razu komunikował pożyczkodawcy problemy mogące opóźnić spłatę zobowiązania i wspólnie z nim starał się znaleźć najlepsze wyjście z trudnej sytuacji, niż osoba która unikała kontaktu z wierzycielem.
  • Wiarygodność finansowa jest także jednym z kryteriów oceny zdolności kredytowej (link).

Więcej na temat zdolności kredytowej piszemy w artykule “Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?

Przykład praktyczny:

Tomasz złożył wniosek o pożyczkę w Wonga. Niestety, jego podanie zostało odrzucone. Okazało się, że nasz bohater ma kredyt, który spłaca dosyć nieregularnie. Co więcej, w przeszłości również nie wywiązywał się ustalonych z pożyczkodawcami terminów i często zalegał z płatnościami. Jego “luźne” podejście do zaciągniętych zobowiązań finansowych sprawiło, że dla Wongi stał się niewiarygodny. Aby “odczarować” swój wizerunek nierzetelnego pożyczkobiorcy, Tomasz będzie więc musiał popracować nad sumiennością i bardziej przypilnować zbliżających się terminów płatności.

Udało nam się pomóc?
Ocena: 4.00 (11 głosów)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments