star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Weryfikacja w bazach dłużników

Weryfikacja pożyczkobiorcy w bazach dłużników to kontrola zdolności kredytowej osoby wnioskującej o pożyczkę w rejestrach takich jak BIK, BIG czy KRD.

  • Pod tym pojęciem kryją się zatem wszystkie działania zmierzające do ustalenia, czy klient wnioskujący o pożyczkę poradzi sobie z jej terminową spłatą.

 

Przykład praktyczny:

Andrzej wnioskował o chwilówkę 1 000 zł w Solven. Zgodnie z prawem, pożyczkodawca musiał dokonać oceny zdolności kredytowej naszego bohatera. W tym celu nie tylko zapytał Andrzeja o kwestie dotyczące jego aktualnej sytuacji finansowej, ale sięgnął także do rejestrów KRD i BIG. Z tych baz Solven mógł dowiedzieć się np., czy Andrzej ma aktualnie jakieś długi, których nie spłaca. Jeśli mężczyzna miałby takie zobowiązania, firma mogłaby mieć podstawy do odmówienia mu pożyczki – niepłacone regularnie zobowiązania świadczą bowiem o tym, że nasz bohater ma duże kłopoty finansowe i kolejna pożyczka mogłaby być dla niego zbyt dużym obciążeniem. Na szczęście weryfikacja w bazach dłużników wykazała, że Andrzej regularnie spłaca swoje długi i można go uznać za rzetelnego klienta. 

Więcej na temat zdolności kredytowej (link) piszemy także w artykule “Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?

Udało nam się pomóc?
Ocena: 4.00 (25 głosów)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments