W przypadku osoby fizycznej płynność finansowa rozumiana jest jako zdolność do spłaty swoich aktualnych zobowiązań finansowych. Do bieżących zobowiązań natomiast zaliczyć należy wszystkie płatności wykonywane w okresie do jednego roku.
- Zanim uzyskasz pożyczkę, firmy pozabankowe mogą chcieć sprawdzić, jak wygląda twoja płynność finansowa. Aby przeprowadzić taką kontrolę mogą np. poprosić cię o wyciąg z konta bankowego z ostatnich kilku miesięcy.
Przykład praktyczny:
Zofia chciała pożyczyć 5000 zł na 12 miesięcy. Firma pożyczkowa nie była jednak pewna czy kobieta rzeczywiście poradzi sobie ze spłatą takiego zobowiązania w ciągu roku. Dlatego poprosiła naszą bohaterkę o potwierdzenia płatności rachunków za media w ostatnim kwartale oraz o wyciąg z konta bankowego za ten okres. Tym sposobem pożyczkodawca chciał sprawdzić sumienność naszej bohaterki oraz to, jak radzi sobie ze spłatą aktualnych zobowiązań. Zofia nie miała jednak żadnych zaległości, a swoje rachunki płaciła zawsze na czas. Dzięki temu w oczach firmy pożyczkowych wypadła jako klientka z doskonałą płynnością finansową.
Płynność finansowa jest nieodłącznym elementem dobrej zdolności kredytowej. O tym, jak samodzielnie poprawić swój wizerunek w oczach pożyczkodawców piszemy w artykule “Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?”.