star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Ranking pożyczek dla emerytów

Emeryci to coraz liczniejsza grupa społeczna w naszym kraju. Ich dochody często nie są wysokie, jednak mają stały charakter. To sprawia, że seniorzy mogą być klientami większości firm pożyczkowych. Jakie oferty dla emerytów przygotował sektor pozabankowy? Sprawdzamy!

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych za 2020 rok, emeryturę pobierała rekordowa liczba osób – aż 7 mln 89 tys. osób. Stanowi to prawie 25% ludności naszego kraju. Średnia wysokość emerytury to ok. 2 003 zł w przypadku kobiet oraz 2 992 zł w przypadku mężczyzn. Oznacza to, że uśredniona kwota emerytury to ok. 2500 zł brutto. Stałe dochody w tej wysokości pozwalają na zaciągnięcie pożyczki w wielu firmach pozabankowych. Sprawdźmy, na jakich zasadach emeryci mogą skorzystać z ich oferty.

Sprawdzone chwilówki dla emeryta

100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 500 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,50
RRSO: 310,16%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 500 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,50
RRSO: 310,16%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 61 dni
od 61 dni do 61 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 1000 zł
Okres 61 dni
od 61 dni do 61 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
100% ONLINE
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Pożyczka dla emeryta – jaka powinna być?

Emeryci to różnorodna grupa klientów. Jednak można wyróżnić kilka cech, jakie powinna mieć pożyczka skierowana do nich. A są to:

 • zrozumiałe zasady – kierując ofertę do starszych osób, firma powinna upewnić się, że wszystkie zapisy umowy są dla nich zrozumiałe. My, jako klienci, również powinniśmy pytać o wszelkie niejasne zapisy, a w razie poważniejszych wątpliwość skonsultować z kimś dany zapis;
 • możliwość płacenia rat np. na poczcie. Chociaż umiejętność posługiwania się bankowością elektroniczną jest coraz popularniejsza wśród seniorów, to nadal wykluczenie cyfrowe pełni dużą rolę w tej grupie wiekowej. Dlatego umożliwienie płacenia raty pożyczki w stacjonarny sposób może być dla seniorów dużym ułatwieniem;
 • niska cena – chociaż emeryci posiadają stały dochód, to często nie ma on zbyt wysoki. Dlatego pożyczka powinna być dopasowana cenowo do możliwości klienta-seniora.

Ile może wynosić pożyczka dla emeryta?

Jeśli mieścimy się w przedziale wiekowym wskazanym przez daną firmę, to fakt bycia emerytem nie będzie miał wpływu na wysokość pożyczki, którą możemy podjąć. Istotna będzie jednak wysokość emerytury. To od niej będzie zależała zdolność kredytowa obliczana przez pożyczkodawcę.

Raport BIK wskazuje, że średnia kwota pożyczek i kredytów zaciąganych przez emerytów zależy od celu pożyczki. Jeśli emeryci pożyczają na swoje potrzeby, to średnia wynosi 6 700 zł. Jeśli jednak celem jest pomoc najbliższym, najczęściej dzieciom i wnukom, to średnia znacznie się podnosi i wynosi ok. 9 800 zł.

Kwoty tego rzędu są dostępne dla klientów firm pożyczkowych, chociaż w niektórych z nich dopiero przy drugiej lub kolejnych pożyczkach. Z reguły kwoty powyżej 5000 zł będą dostępne w formie pożyczek ratalnych.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę dla emeryta?

Wielu emerytów myśli, że z powodu wieku nie będzie mogła otrzymać pożyczki. W wielu przypadkach to jednak niepotrzebna obawa. Pożyczkodawcy określają górną granicę wieku na poziomie 70-72 lat. Niektóre firmy określają go wyżej, nawet na 78 lat lub pozostawiają przedział otwarty, a każdy wniosek firma rozstrzyga indywidualnie. Oprócz wieku, emeryci powinni spełniać standardowe wymogi formalne (chociaż często firmy pożyczkowe wychodzą naprzeciw potrzebom tej grupy i mogą dopasować wymagania do możliwości seniorów):

 • posiadać polskie obywatelstwo,
 • mieszkać na terenie Polski,
 • legitymować się dowodem osobistym,
 • posiadać osobisty rachunek bankowy,
 • podać adres e-mail i telefon komórkowy, które posłużą do weryfikacji tożsamości i kontaktu.

Jak wnioskować o pożyczkę dla emeryta?

Emeryci mogą wnioskować o pożyczkę tak samo, jak każda inna grupa wiekowa i społeczna. Najpopularniejsze sposoby to:

 • złożenie wniosku online,
 • wniosek telefoniczny,
 • osobiście w siedzibie firmy pożyczkowej.

Raporty BIK wskazują, że najpopularniejszym sposobem jest nadal osobista wizyta w siedzibie firmy pożyczkowej. Pandemia nieco zmieniła te przyzwyczajenia, gdyż wiele firm ograniczyło lub całkowicie wyłączyło swoją działalność stacjonarną.

Pożyczka dla emeryta – wymagane dokumenty

Ubieganie się o dodatkową gotówkę w firmie pożyczkowej wiąże się z minimalną ilością formalności. Są jednak takie dokumenty, które powinniśmy mieć przy sobie, by złożyć wniosek pożyczkowy. W przypadku emerytów będą to przede wszystkim:

 • dowód osobisty,
 • legitymacja emeryta,
 • potwierdzenie wpływu najnowszej raty emerytury na konto lub potwierdzenie przekazu pocztowego, decyzja o przyznaniu lub waloryzacji emerytury/.

Te ostatnie najczęściej trzeba okazać ubiegając się o pożyczkę w stacjonarnej siedzibie firmy. Wypełniając wniosek online powinniśmy złożyć jedynie oświadczenie o wysokości stałego dochodu.

Pożyczka dla emeryta a bazy dłużników?

Obecnie większość firm pożyczkowych weryfikuje obecność klientów w bazach dłużników. Nawet jeśli dana firma deklaruje “pożyczki bez BiK”, to najpewniej sprawdza pozostałe bazy, takie jak BIG, ERIF, czy KRD. Należy jednak pamiętać, że sama obecność w bazie nie przesądza o negatywnej decyzji kredytowej, chociaż oczywiście nie działa na naszą korzyść.

Pamiętajmy także, że pożyczki pozabankowe są przyznawane na bardziej liberalnych warunkach, niż te bankowe. To oznacza, że jeśli otrzymaliśmy negatywną decyzję kredytową w banku, warto złożyć wniosek o pożyczkę w firmie pozabankowej. W wielu przypadkach może się okazać, że tam uzyskamy środki bez większego problemu.

Czy emeryci mogą wnioskować o pożyczkę online?

Tak, emeryci mogą wnioskować o pożyczkę online. Dane GUS wskazują, że 30 proc. osób powyżej 65 roku życia korzysta z internetu regularnie. Jednocześnie raport Instytutu Polityki Senioralnej “Cyfrowe usługi finansowe a seniorzy“ pokazuje, że wśród emerytów korzystających z sieci i zainteresowanych ofertą pożyczek, największą popularnością cieszyły się strony internetowe firm pożyczkowych.

To oznacza, że oferta pożyczek online jest coraz bardziej dostępna dla emerytów, którzy będą sięgać po internetowe narzędzia częściej, niż obecnie. Korzystanie z internetowej formy wysłania wniosku pożyczkowego sprawia, że emeryci nie będą zmuszeni do niepotrzebnego wychodzenia z domu, a pieniądze otrzymają bezpośrednio na konto. Jeśli jednak będą woleli otrzymać pieniądze w gotówce, to również znajdą coś dla siebie w bogatej ofercie firm pożyczkowych. Przykładem mogą być pożyczki na czek GIRO, który można spieniężyć na poczcie.

Darmowa pożyczka dla emerytów – czy to możliwe?

Oferta darmowych pożyczek jest kierowana do wszystkich osób, którzy wcześniej nie korzystali z usług danej firmy. Oznacza to, że z darmowej pierwszej pożyczki mogą korzystać także emeryci. Pożyczka bez kosztów to niezwykle popularny produkt finansowy, który obecnie znajduje się w ofercie większości firm pożyczkowych. RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wynosi 0%, co oznacza, że będziemy musieli oddać tylko tyle pieniędzy, ile pożyczyliśmy.

W ofercie darmowych pożyczek nie ma ukrytych haczyków ani klauzul, jest za to jeden, bardzo ważny warunek, aby pożyczka była rzeczywiście darmowa. Tym warunkiem jest spłacenie jej w terminie. Jeśli spóźnimy się z płatnością, wówczas pożyczkodawca naliczy opłaty zgodnie z regularnym cennikiem.

Darmowa pożyczka to interesujące rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki. W ten sposób możemy pożyczyć nawet do 5 tysięcy złotych. Warto jednak odpowiedzialnie wybrać termin spłaty, ponieważ w niektórych przypadkach możemy nie zdążyć w ciągu standardowych 30 dni. Na szczęście wiele firm oferuje 60 lub nawet 65 dni na spłatę pożyczki.

Ocena: 4.05 (42 głosy)