star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Provema Credit - opinie klientów i recenzja

Provema Credit – opinie klientów i recenzja
Maks. pierwsza pożyczka 1.500 zł
Weryfikacja w bazach: TAK
Konieczność weryfikacji dowodem: TAK
Złóż wniosek o pożyczkę
Ocena użytkowników
Ocena: 4.19 (1232 głosy)
Zobacz opinie użytkowników

Wymagania:

Adres zameldowania Adres zameldowania
Adres zamieszkania Adres zamieszkania
Adres e-mail Adres e-mail
Status osoby fizycznej Status osoby fizycznej
Konto w banku Konto w banku
Telefon komórkowy Telefon komórkowy
Przedział wiekowy Przedział wiekowy
Obywatelstwo polskie Obywatelstwo polskie
Zamieszkanie w Polsce Zamieszkanie w Polsce
Provema Credit – opinie klientów i recenzja

Wszystko to, czego klient chciałby się dowiedzieć na początku

Kwota Do 1.500 zł
Pierwsza pożyczka gratis Nie
Okres spłaty 4 m-ce
Oprocentowanie 7,20%
Prowizja b.d.
RRSO 131%
Maks. pierwsza pożyczka 1.500 zł
Maks. kolejna pożyczka 1.500 zł
Wiek pożyczkobiorcy 20 - 70 lat
Sposób weryfikacji Przelew weryfikacyjny
Czas wypłaty Nawet w 15 minut
Metoda wypłaty Przelew na konto
Wymagane konto bankowe Tak
Godziny pracy Zamknięte, niedziele: Zamknięte
Pożyczka jest udzielana na 4 miesięce (4 rat). Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi: 131% dla następujących założeń: całkowita kwota kredytu: 1300 PLN; okres kredytowania: 4 miesiące; oprocentowanie stałe kredytu: 7.2 % w skali roku. Łączna liczba rat: 4, każda równa i płatna po 384,89 PLN. Całkowita kwota do spłaty przez konsumenta: 1539,56 PLN. Całkowity koszt kredytu 239,56 PLN, w tym: suma odsetek w całym okresie kredytowania: 19,56 PLN, prowizja za udzielenie kredytu: 220 PLN, opłata przygotowawcza zawracana konsumentowi: 0,01 PLN. Oprocentowanie kredytu jest stałe w całym okresie obowiązywania umowy. Maksymalne RRSO dla umów wynosi 131 %. Wyliczenie reprezentatywne dla kredytu konsumenckiego na dzień 29.05.2020 r.

Zalety i wady firmy Provema Credit

Zalety
 • Szybki proces wnioskowania online
 • Takie same kwoty pożyczek dla nowych i stałych klientów
 • Pożyczka na dowód bez zaświadczeń i poręczeń
 • Aplikacja mobilna do obsługi zobowiązania
Wady
 • Brak darmowej pierwszej pożyczki
 • Tylko jeden dostępny termin spłaty
 • Niskie kwoty pożyczek (zaledwie 1500 zł)
 • Konieczność wykonania przelewu weryfikacyjnego w wysokości 1 grosza
 • Brak możliwości otrzymania środków w weekendy
 • Weryfikacja klientów w wielu bazach dłużników (BIK, BIG InfoMonitor, KRD, ERIF, KBIG) – chociaż oczywiście to niewątpliwy plus w kontekście przestrzegania zasad odpowiedzialnego i etycznego pożyczania
 • Wypłata środków wyłącznie przelewem

Dane firmy

Adres: Provema Sp. z o.o.
Konduktorska 33
40-155 Katowice
Kapitał zakładowy: 1 604 239,00 zł
KRS: 0000540323
NIP: 9542752698
REGON: 360607192

Dane kontaktowe

E-mail: provema@provema.pl
Strona: https://provemacredit.pl/

Provema Credit to firma pożyczkowa, której siedziba mieści się w Katowicach. Jest obecna na polskim rynku od stosunkowo niedawna, bo od 2018 roku i zajmuje się udzielaniem szybkich pożyczek na raty online, które można otrzymać nawet w 15 minut, bez konieczności wychodzenia z domu. Postanowiliśmy sprawdzić ofertę tej jednej z młodszych firm z branży pozabankowej. 

Ile mogę pożyczyć w Provema Credit?

Kwoty pożyczek oferowanych przez Provema Credit nie są zbyt imponujące. Można pożyczyć tu maksymalnie 1500 zł i nie ma tu znaczenia, czy jest się nowym, czy stałym klientem. Oznacza to, że bez trudu da się znaleźć firmy, które pożyczają wyższe sumy. 

Na jak długo mogę pożyczyć w Provema Credit?

Czas spłaty zobowiązania zaciągniętego w Provema Credit wynosi 4 miesiące.  Dotyczy to każdej pożyczki udzielonej przez tę firmę.  

Jakie są koszty pożyczki w Provema Credit?

Z perspektywy osoby składającej wniosek o pożyczkę przez internet jednym z kluczowych elementów mających wpływ na wybór konkretnej oferty z pewnością będzie jej koszt. Jeden z mankamentów propozycji Provema Credit to bez wątpienia brak darmowej pierwszej pożyczki dla klientów pożyczających tu po raz pierwszy. A jak wyglądają przykładowe koszty zobowiązania? 

Pożyczka 1300 zł na 4 miesiące 

 • Kwota pożyczki: 1.300 zł 
 • Okres spłaty: 4 miesiące 
 • Wysokość miesięcznej raty: 385 zł 
 • Odsetki + prowizja: 241 zł 
 • RRSO: 133% 
 • Całkowita kwota do spłaty: 1.541 zł 

W powyższym przykładzie przedstawione zostały orientacyjne koszty. Są one aktualne przy założeniu, że pożyczka ratalna zostanie spłacona w terminie. W przeciwnym razie będzie trzeba doliczyć do nich jeszcze koszty ustawowych odsetek za opóźnienie, których maksymalna wysokość wynosi aktualnie 24,5% w skali roku.  

Warunki otrzymania pożyczki w Provema Credit 

Żeby otrzymać pożyczkę w Provema Credit, trzeba spełnić na wstępie kilka bardzo prostych warunków. Oto one: 

 • Być w wieku 20-70 lat 
 • Posiadać polskie obywatelstwo 
 • Posiadać miejsce zameldowania i zamieszkania na terenie Polski 
 • Posiadać ważny dowód osobisty 
 • Posiadać własne konto bankowe (czyli takie, którego jest się jedynym właścicielem) 
 • Mieć aktywny numer telefonu komórkowego u operatora działającego na terenie Polski 
 • Posiadać adres poczty elektronicznej 
 • Posiadać pełną zdolność do czynności prawnych 

Już na pierwszy rzut oka widać, że nie są to szczególnie wygórowane wymagania. Dzięki temu proces ubiegania się o pożyczkę przebiega sprawnie i o wiele szybciej niż w banku. 

Dokumenty wymagane do otrzymania pożyczki 

Każda osoba, która chce zostać klientem Provema Credit, musi posiadać ważny dokument tożsamości taki jak dowód osobisty. Jego seria i numer będzie trzeba podać podczas wypełniania wniosku pożyczkowego. Nie obejdzie się też bez numeru PESEL. 

Formy zatrudnienia 

Oczywiście byłoby idealnie, gdyby o środki z firm pozabankowych wnioskowały wyłącznie osoby o stabilnej sytuacji finansowej, nieźle zarabiające na umowie o pracę. Jednak doskonale wiadomo, że finansowego wsparcia potrzebują również ci, których kondycja nie jest aż tak dobra. Pożyczkodawcy tacy jak Provema Credit, wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, umożliwiają złożenie wniosku również zatrudnionym na umowę zlecenie lub o dzieło, otrzymującym emeryturę albo rentę, alimenty, zasiłki, świadczenia socjalne czy stypendia, prowadzącym własną działalność gospodarczą czy uzyskującym wpływy z najmu bądź dzierżawy. 

Weryfikacja w bazie dłużników 

W interesie każdej uczciwie działającej firmy pozabankowej jest sprawdzenie informacji na temat przyszłego klienta w bazach dłużników i rejestrach informacji gospodarczej. Dzięki temu może ona: 

 • Po pierwsze, promować odpowiedzialne pożyczanie i działać zgodnie z jego zasadami. 
 • Po drugie, zabezpieczyć się przed stratą, jaką przyniosłoby jej pożyczenie środków nierzetelnemu dłużnikowi. 

Obowiązujące przepisy nie narzucają firmom pozabankowym, które bazy i rejestry mają sprawdzać. Ostateczna decyzja zawsze należy do nich. Weryfikacja w bazie dłużników to nie „widzimisię” firm z sektora pozabankowego tylko uzasadniona decyzja biznesowa, która dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo klienta i chroni go przed ewentualnym wpadnięciem w spiralę zadłużenia. 

Provema Credit współpracuje z następującymi bazami i rejestrami informacji gospodarczej: Biuro Informacji Kredytowej, BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej. 

Czy Provema Credit udziela pożyczek na raty bez sprawdzania BIK? 

Provema Credit to firma, która na etapie weryfikacji wniosków współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej (BIK). Dla potencjalnego klienta oznacza to, że uzyska wgląd w szczegóły dotyczące zadłużeń spłacanych obecnie i w przyszłości (dotyczy to zarówno kredytów i pożyczek, jak i np. spłat karty kredytowej czy zakupów ratalnych). W BIK mogą znaleźć się pozytywne i negatywne wpisy na temat danej osoby. Pierwsze prawdopodobnie pomogą pożyczkodawcy w podjęciu decyzji korzystnej dla klienta, z kolei te drugie mogą przyczynić się do ostatecznego odrzucenia wniosku. 

Czy Provema Credit udziela pożyczek dla zadłużonych? 

Samo posiadanie zadłużenia nie przekreśla jednoznacznie szans na otrzymanie pożyczki w firmie takiej jak Provema Credit. Najważniejsza jest potencjalna zdolność do terminowej spłaty aktywnych zobowiązań. Jeżeli kolejna pożyczka jej nie pogorszy, nie powinno być problemu z jej otrzymaniem. Co innego gdy osoba składająca wniosek posiada długi, z których regulowaniem sobie nie radzi. W sytuacji gdy występują opóźnienia dotyczące innych płatności, kolejna pożyczka raczej nie zostanie udzielona.  

Czy w Provema Credit można wziąć pożyczkę z komornikiem? 

Żadna rzetelna firma z sektora pozabankowego nie zdecyduje się na pożyczenie środków komuś, kto ma „na karku” komornika i zmaga się z zajęciem składników majątku. Próba spłacania zadłużenia pieniędzmi z kolejnej pożyczki to naprawdę fatalna decyzja finansowa. Oprócz tego w grę wchodzą również aspekty techniczne, takie jak chociażby wypłata środków na konto, które prawdopodobnie jest zajęte. 

Jak wziąć pożyczkę w Provema Credit? 

Wypełnienie i złożenie wniosku o zastrzyk dodatkowej gotówki w Provema Credit zajmie dosłownie chwilę (nie dłużej niż kilkanaście minut). Jak po kolei to zrobić? Już wyjaśniamy. 

Krok 1 Wybierz kwotę pożyczki 

Zanim rozpocznie się wypełniać formularz, trzeba najpierw wskazać konkretną kwotę, jaką chce się pożyczyć i kliknąć „Złóż wniosek”. 

Krok 2 Zarejestruj się (lub zaloguj) na stronie pożyczkodawcy 

Po kliknięciu wspomnianego wyżej przycisku nastąpi przekierowanie na podstronę logowania/rejestracji. Osoby, które pożyczały już wcześniej w Provema Credit zalogują się na konto, wpisując swój numer PESEL i hasło utworzone podczas rejestracji. Nowi klienci muszą postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi na stronie pożyczkodawcy. 

Krok 3 Wypełnij formularz pożyczkowy 

Wniosek o pożyczkę w Provema Credit jest bardzo podobny do tych, które wypełnia się w innych firmach pozabankowych. Trzeba podać w nim m.in. dane takie jak: imię i nazwisko, adres, numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego, adres e-mail, numer konta bankowego, na które mają zostać przelane środki otrzymane w ramach pożyczki, źródło uzyskiwanego dochodu, stan cywilny, deklarowana kwota miesięcznego dochodu czy numer telefonu (wnioskujący otrzyma na niego potwierdzający kod SMS, który będzie trzeba wpisać w ostatniej rubryce formularza). 

Krok 4 Dokonaj weryfikacji 

Przed wysłaniem wypełnionego formularza konieczne będzie jeszcze potwierdzenie swojej tożsamości i informacji podanych we wniosku. Aby to zrobić, trzeba przelać 1 grosz na rachunek bankowy wskazany przez pożyczkodawcę. Potem pozostaje już tylko czekać na jego decyzję. 

Nie powinno to potrwać dłużej niż kilka minut. Jeśli pożyczka zostanie przyznana, czas oczekiwania na przelew będzie zależał głównie od przychodzących sesji międzybankowych. W najlepszej sytuacji znajdują się klienci Proverma Credit posiadający konto w mBanku, ponieważ to właśnie w tam swój rachunek posiada pożyczkodawca. Środki dotrą do nich zapewne w ciągu kilku minut od zlecenia wykonania przelewu. 

Spłata pożyczki w Provema Credit 

Zobowiązanie z w Provema Credit spłaca się w równych miesięcznych ratach. Każdej spłaty trzeba dokonać przelewem na konto wskazane w umowie pożyczkowej. Bardzo ważne jest, żeby nie zapomnieć o tym, że data spłaty to termin, w którym określona kwota musi znaleźć się na rachunku pożyczkodawcy. Aby mieć pewność, że uda się uniknąć opóźnień, przelew najlepiej wykonać odpowiednio wcześniej. 

Jeżeli wiadomo już, że pożyczki nie uda się spłacić zgodnie z planem, nie ma sensu czekać. Dobrą opcją będzie poinformowanie o tym pożyczkodawcy jak najszybciej za pośrednictwem infolinii (pod numerem 32 700 77 11) lub mailowo (provema@provema.pl). By może wspólnie uda się znaleźć rozwiązanie, które będzie bardziej korzystne niż doliczenie odsetek za opóźnienie w przypadku braku spłaty bez żadnego powiadomienia. 

Czy możliwa jest spłata pożyczki ratalnej przed terminem? 

Aktualnie obowiązujące przepisy umożliwiają klientom firm pozabankowych przedterminową spłatę zobowiązań. Można dokonać tego w dowolnym momencie obowiązywania umowy z pożyczkodawcą. Z uwagi na to, że taka spłata wiąże się z koniecznością zwrotu klientowi proporcjonalnej wartości kosztów pożyczkowych związanych z obsługą zadłużenia, których pożyczkodawca ostatecznie nie poniósł z uwagi na to, że umowa trwała krócej, warto powiadomić go wcześniej o takim zamiarze. Chociażby po to, by mógł ponownie przeliczyć koszty pożyczki i szybciej zwrócić klientowi należną kwotę. 

Wydłużenie terminu spłaty 

Niestety w Provema Credit nie istnieje możliwość przedłużenia terminu spłaty zobowiązania. Pożyczkodawca nie oferuje klientom tego rodzaju rozwiązania. 

Brak spłaty – co, jeśli pożyczka nie zostanie spłacona na czas? 

Jeśli minie wyznaczony w umowie termin, a na rachunek bankowy pożyczkodawcy nie trafią środki mające pokryć należną ratę, pożyczkobiorca będzie musiał liczyć się z następującymi konsekwencjami: 

 • Naliczeniem ustawowych odsetek za opóźnienie w maksymalnej wysokości liczonej według wzoru: 2x(stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego + 5,5%), czyli aktualnie 2x(6,75%+5,5%) = 24,5%. 
 • Otrzymywaniem od pożyczkodawcy monitów, e-maili, telefonów czy SMS-ów z przypomnieniem o konieczności spłaty przeterminowanego zadłużenia 
 • Podjęcie kroków z zakresu windykacji terenowej (wizyta windykatora w domu dłużnika) 
 • Przekazanie sprawy na drogę sądową (to pierwszy krok do wszczęcia postępowania komorniczego) 
 • Wpisanie pożyczkobiorcy do baz dłużników 

Trzeba w tym miejscu dodać, że wszystkimi kosztami tego rodzaju działań obciążany jest pożyczkobiorca. 

Windykacja w Provema Credit 

Po nieudanych próbach odzyskania należności (w tym również przy braku kontaktu i wyjaśnienia ze strony dłużnika) pożyczkodawca skorzysta z usług zewnętrznej firmy windykacyjnej, która podejmie kroki obejmujące zarówno windykację miękką, jak i twardą. Jeżeli dług pozostanie niespłacony, a pożyczkobiorca nie będzie współpracował, sprawa trafi do sądu. Efektem postępowania sądowego może być natomiast prawomocny wyrok z klauzulą wykonalności, który będzie nakazywał spłatę należności. W takiej sytuacji odzyskaniem należnych środków zajmie  się komornik, który zacznie stopniowo zajmować składniki majątku osoby zadłużonej. 

Kolejna pożyczka w Provema Credit 

W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych firm z sektora pozabankowego Provema Credit nie przewiduje zwiększenia kwoty kolejnych pożyczek dla nowych klientów. Następne zobowiązanie w tej firmie zaciąga się w taki sam sposób i na takich samych zasadach co pierwsze. 

Provema Credit okiem Sowy Finansowej 

Provema Credit to jedna z najkrócej działających firm w polskiej branży pozabankowej. Można pożyczyć w niej niewielkie kwoty na stosunkowo długi termin (większość chwilówek na podobne sumy klienci muszą oddać już po upływie 30 dni). Z jednej strony to dobra opcja, jeśli ktoś potrzebuje więcej czasu na poradzenie sobie z zadłużeniem, z drugiej – rozbijanie płatności na raty podnosi całkowity koszt zobowiązania i uderza w kieszeń klienta. 

Firma nie przygotowała ani promocji dla nowych ani zachęty dla stałych klientów. Atrakcyjność oferty z pewnością mógłby poprawić np. program lojalnościowy czy chociażby darmowa pierwsza pożyczka. Wiele osób z pewnością skorzystałoby również z dodatkowo płatnej możliwości przedłużenia terminu spłaty w razie sytuacji awaryjnej. 

A co z plusami? Korzystne jest na pewno rzetelne podejście do weryfikacji klienta i współpraca z kilkoma rejestrami przechowującymi informacje na ich temat, a także zaoferowanie aplikacji mobilnej. Poza tym naprawdę trudno znaleźć coś, co wyróżniałoby propozycję Provema Credit na mocno nasyconym i konkurencyjnym rynku. 

avatar

Zobacz podobne firmy i porównaj oferty

Opinie o Provema Credit

Zostaw swoją ocenę i opinię!
Ocena: 4.19 (1232 głosy)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu Sowafinansowa.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne jak i negatywne komentarze użytkowników