star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Koszty egzekucyjne. Ile wynoszą?

Koszty egzekucyjne - ile wynoszą?

Ponad 2,5 miliona Polaków nie spłaca swoich długów w terminie. Wierzyciele bardzo często sprzedają więc te zobowiązania firmom windykacyjnym lub oddają sprawę do komornika. Ten może wszcząć postępowanie egzekucyjne. Czy kosztami swoich działań może obciążyć dłużnika? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Postępowanie egzekucyjne, zwane również egzekucją komorniczą to najprościej mówiąc próba odzyskania zaległych należności, jakie ma dłużnik wobec wierzyciela. Takie działanie, polegające na zajęciu majątku (konta bankowe, mieszkania, samochodu, ruchomości itp.) wyznaczony komornik sądowy. Egzekucja przeprowadzana jest w oparciu o prawomocny wyrok sądu.

Czym są koszty egzekucyjne?

Postępowanie prowadzone przez komornika nie jest bezpłatne. Za swoje działania, w zależności od ich stopnia skomplikowania pobiera należytą opłatę. Jest ona regulowana ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Co obejmują takie koszty egzekucyjne? W ich skład komornik może wliczyć:

  •        koszty osobowe,
  •        koszty rzeczowe.

Zaliczamy do nich:

  •        koszty ochrony zajętego mienia,
  •        koszty ochrony osobistej,
  •        koszty przejazdów na miejsce egzekucji,
  •        koszty korespondencji,
  •        koszty transportu rzeczy,
  •        koszty ubezpieczenia kancelarii,
  •        koszty ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej,

Kto ponosi koszty postępowania egzekucyjnego?

Zgodnie z artykułem 77 kodeksu prawa cywilnego koszty egzekucyjne ponosi dłużnik. Wszystkie te opłaty są ściągane razem z egzekwowanym mieniem. Muszą one jednak być pokryte w pierwszej kolejności, dlatego są pobierane na samym początku postępowania egzekucyjnego.

Ile wynoszą koszty egzekucyjne?

Ich wysokość regulowana jest ustawą. Niemniej jednak dokładny koszt opłat związanych z egzekucją mienia jest ustalany indywidualny. Wszystko zależy od tego, jak bardzo skomplikowana jest dana sprawa, ile trwa, czy wymaga współpracy z organami ścigania czy innymi funkcjonariuszami publicznymi. Dokładne wyliczenia można znaleźć w artykule 64 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Kiedy można zostać zwolnionym z kosztów egzekucyjnych?

Dłużnik nie musi pokrywać kosztów egzekucyjnych, jeśli postępowanie zostało umorzone na wniosek wierzyciela bądź z innych powodów (o których przeczytasz w artykule o umorzeniu postępowania egzekucyjnego).

Można też się starać o zwolnienie z ponoszenia tych opłat. Jeśli dłużnik nie jest w stanie opłacić tych kosztów, bez szkody dla siebie i swojej rodziny, to prawo daje możliwość ubiegania się o zwolnienie z kosztów postępowania egzekucyjnego. Należy wykazać na podstawie swoich dochodów taką ewentualność na podstawie swoich dochodów taką ewentualność.

Pożyczasz? Pamiętaj o konsekwencjach

Wnioskujesz o chwilówkę? Pamiętaj, by spłacić ją w terminie. Zaniedbanie tej kwestii może wiązać się z zadłużeniem, a w efekcie i postępowaniem egzekucyjnym. Lepiej uniknąć takiej sytuacji, utraty swojego majątku i konieczności opłacania kosztów egzekucyjnych.

Ocena: 4.12 (25 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu Sowafinansowa.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne jak i negatywne komentarze użytkowników