star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Fellow Finance – opis i recenzja firmy

Firma pożyczkowa

Fellow Finace to firma, które oferuje pozabankowe pożyczki społecznościowe, ale w systemie ratalnym. O gotówkę można wnioskować za pomocą specjalnej platformy. Fellow jest pośrednikiem pomiędzy klientami a pożyczkodawcami – inwestorami. Można pożyczyć od 1000 zł do maksymalnie 12 000 zł na okres od roku do dwóch lat. Chcesz skorzystać z oferty Fellow Finance? Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić i na czym polega pożyczanie społecznościowe.

Podstawowe informacje na temat Fellow Finance

Dane adresowe:

Fellow Finance

ul. Nowogrodzka 44 lok.3

00-695 Warszawa

Dane kontaktowe:

tel. 22 397 51 15

e-mail: bok@fellowfinance.pl

Godziny pracy:

poniedziałek-piątek

11.00 – 15:00

Dodatkowe informacje:

NIP: 7010508554

REGON: 362560885.

KRS: 0000576864

Historia firmy Fellow Finance

Pożyczki społecznościowe w Polsce pojawiły się już w 2008 roku, jednak ich popularność rośnie od niedawna. Fellow Finance na rynku polskim pojawiło się całkiem niedawno. Platforma wywodzi się z Finlandii i powstała w 2013 roku. Fellow Finance to serwis internetowy łączący ludzi posiadających pieniądze z tymi, którzy ich potrzebują. W ramach platformy nie są oferowane chwilówki, ale pożyczki ratalne. Dzięki temu osoby nawet z mniejszą zdolnością kredytową mogą otrzymać gotówkę na korzystnych warunkach.

Warunki pożyczania w Fellow Finance, czyli dla kogo pożyczka społecznościowa?

Jeśli chodzi o warunki pożyczania w Fellow Finance, to niewiele się, one różnią od tych, które są proponowane przez tradycyjne firmy pożyczkowe. Oferta Fellow Finance jest przedstawiana indywidualnie, po przeanalizowaniu profilu klienta, jego historii oraz zdolności kredytowej. Na podstawie tych informacji serwis ustala, ile i na ile możemy pożyczyć oraz jaki będzie ostateczny koszt pożyczki.

Kto może pożyczyć w Fellow Finance?

Wnioskujący o pożyczkę w Fellow Finance musi mieć od 20 do 75 roku życia. Konieczne jest stałe zamieszkiwanie na terenie naszego kraju oraz posiadanie polskiego konta bankowego wraz z dostępem do bankowości internetowej (co ważne – rachunek powinno się posiadać przez minimum trzy miesiące). Potencjalny pożyczkobiorca musi wyróżniać się nienaganną historią kredytową (Fellow Finance sprawdza bazy kredytowe) oraz odpowiednią zdolnością ustaloną na podstawie dochodów oraz wydatków. Ponadto, wnioskodawca jest poddawany weryfikacji tożsamości.

Weź pożyczkę w Fellow Finance

Parametry i koszty pożyczki w Fellow Finance

Za pośrednictwem platformy Fellow Finance można pożyczyć od 1 000 zł do 12 000 zł. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy – są to pożyczki ratalne. Wnioskujący mogą zatem otrzymać gotówkę spłacaną w okresie od 12 do 24 miesięcy. Każdy może sam wybrać interesującą go kwotę oraz okres kredytowania. Pamiętajmy jednak, że ostateczna oferta będzie dopasowana do zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Pożyczka w Fellow Finance nie należy do najtańszych. Jakie opłaty nalicza platforma? Konieczne jest uiszczenie:

 • opłaty wstępnej w wysokości 12% kapitału,
 • miesięcznej opłaty za prowadzenie konta w wysokości 20% kwoty pożyczki,
 • opłaty administracyjnej (do 22,00% kapitału w skali roku, doliczane do raty),
 • oprocentowania w wysokości 10%,
 • dodatkowych opłat za usługi dodatkowe i opóźnienia w spłacie:

– za przedłużenie spłaty o kolejny miesiąc – 5 złotych,

– ustawowo ustalonych odsetek za nieterminową spłatę,

– za przesłanie listu poleconego z upomnieniem (monit) – 20 złotych.

Dodatkowe informacje o Fellow Finance

Do złożenia wniosku o pożyczkę za pośrednictwem Fellow Finance nie są wymagane żadne dokumenty. Należy podać tylko swoje podstawowe dane oraz wyrazić zgodę na sprawdzenie swoich danych w biurach informacji gospodarczej (platforma nie informuje, w jakich konkretnie bazach sprawdza potencjalnych pożyczkobiorców) oraz na weryfikację tożsamości za pośrednictwem serwisu Kontomatik (to nowoczesna usługa umożliwiająca szybką weryfikację klienta poprzez logowanie do bankowości online, w ciągu kilku sekund aplikacja sprawdza dane, czy zgadzają się z tymi podanymi we wniosku oraz zapoznaje się z historią transakcji).

Jeśli wniosek przejdzie weryfikację i decyzja o przyznaniu gotówki będzie pozytywna, to gotówka zostanie przelana natychmiast (jeśli mowa o dniu roboczym). Fellow Finance posiada konta w mBanku oraz PKO BP – jeśli jesteś klientem jednego z tych dwóch banków, przelew dotrze na rachunek do 15 minut, w przypadku innych banków należy poczekać najpóźniej do jednego dnia roboczego.

Jak wziąć pożyczkę w Fellow Finance?

Fellow Finance to pożyczka społecznościowa udzielana online. Chcesz złożyć wniosek o gotówkę za pośrednictwem tej platformy? Zobacz, jak krok po kroku wygląda cała procedura zakładania konta w serwisie Fellow Finance i wnioskowania o pożyczkę. Usiądź wygodnie, przejdź na stronę platformy i skorzystaj z naszego poradnika, by szybko dostać gotówkę!

1. Wybierz ofertę dla siebie

Po przejściu na stronę serwisu Fellow Finance mamy do wyboru try opcje: jedna jest przygotowana dla inwestorów, kolejna dla firm, a trzecia interesuje nas najbardziej – bo jest to przestrzeń dla pożyczkobiorców.

Wystarczy kliknąć w baner z napisem „Złóż wniosek”, by przejść do kolnego etapu składania wniosku. Zanim jednak to zrobimy, możemy zapoznać się z informacjami na temat oferty Fellow Finance (ile można pożyczyć i w jaki sposób).

2. Określ parametry pożyczki

Kolejnym krokiem, który musimy zrobić w drodze do szybkiej pożyczki jest określenie parametrów. Za pomocą intuicyjnego suwaka musimy zadecydować, o jaką kwotę chcemy wnioskować i na jaki czas. Możemy pożyczyć od 1000 zł do 12 000 zł. Okres kredytowania wynosi od 12 do 24 miesięcy. Po ustaleniu parametrów od razu zapoznamy się z szacowaną wysokością miesięcznej raty.

Pod suwakiem znajduje się przycisk prowadzący nas do kolnego etapu, jednak wcześniej można zapoznać się z potencjalnymi kosztami pożyczki w Fellow Finance. Sprawdzimy opłatę wstępną, całkowita kwotą do zapłaty oraz RRSO. Po przejściu na kolejny etap raz jeszcze zapoznamy się z podsumowaniem naszego wniosku:

3. Wypełnij wniosek pożyczkowy

Na tym etapie zostaniemy poproszeni o naszych danych osobowych: PESEL-u, numeru i serii dowodu osobistego, imienia i nazwiska, adresu korespondencyjnego, numeru telefonu, adres e-mail oraz numeru rachunku bankowego. Po prawej stronie wniosku stale mamy przed oczami podsumowanie parametrów pożyczki, o którą się ubiegamy.

Kolejnym etapem wnioskowania o pożyczkę jest podanie swoich danych finansowych. Fellow Finance chce poznać informacje na temat naszego zatrudnienia, zarobków oraz wydatków. Zostaniemy poproszeni o podanie:

 • celu pożyczki (utrzymanie samochodu, renowacja mieszkania, podróżowanie, większe zakupy do domu, koszty życia, zdrowie, edukacja, hobby, spłata innych pożyczek, własna działalność gospodarcza, inwestycje, inne),
 • stanu cywilnego (panna/kawaler, kohabitacja, mężatka/żonaty, rozwiedziona/-y, wdowa/wdowiec),
 • liczby osób na utrzymaniu,
 • szczegółów dotyczących wykształcenia i zatrudniania (wykształcenie – szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła zawodowa, technikum, liceum ogólnokształcące, licencjat, magister; główne źródło utrzymania – pracownik, własna działalność gospodarcza, student, emeryt/rencista, rolnik, bezrobotny, inne),
 • szczegółów dotyczących warunków mieszkaniowych (status mieszkaniowy – własnościowe/spółdzielcze własnościowe, mieszkanie komunalne, wynajem, mieszkanie pracownicze; rodzaj mieszkania – dom, dom szeregowy lub bliźniak, mieszkanie, inne; ilość lat, które minęły od ostatniej przeprowadzki),
 • dochodów i wydatków (miesięczny dochód brutto, dodatkowe stałe dochody miesięczne, źródła dodatkowych stałych dochodów, miesięczne wydatki na mieszkanie, inne miesięczne koszty utrzymania, zobowiązania finansowe – miesięczna rata kredytu hipotecznego, miesięczna rata kredytu na samochód, łączna kwota innych pożyczek i kredytów, karta kredytowa).

4. Weryfikacja wniosku i decyzja

Fellow Finance analizuje podane przez Ciebie dane w celu ustalenia zdolności kredytowej, sprawdza także Twoje dane w bazach informacji kredytowej i gospodarczej oraz w rejestrach dłużników. Na podstawie tych informacji zostanie podjęta decyzja o przyznaniu pożyczki.

5. Weryfikacja tożsamości

Jeśli decyzja Fellow Finance będzie pozytywna, to zanim otrzymasz pożyczkę, musisz przejść weryfikację tożsamości za pomocą aplikacji Kontomatik. Za jej pośrednictwem logujemy się do bankowości internetowej – oprogramowanie sprawdza, czy dane podane we wniosku zgadzają się z danymi posiadacza rachunku. Aplikacja ma dostęp także do historii transakcji. Jest to całkowicie bezpieczny i legalny system, nie trzeba obawiać się wyłudzeń ani oszustw. Jeśli weryfikacja będzie pozytywna, na konto wnioskującego o pożyczkę zostanie wysłana gotówka. Przelew dotrze od 15 minut do maksymalnie jednego dnia roboczego.

Pożyczaj za pomocą Fellow Finance

Jak widać – proces pożyczania za pośrednictwem platformy Fellow Finance nie jest niczym skomplikowany. Mało tego – formalności w przypadku pożyczek społecznościowych niczym się nie różnią od tych, które znamy w przypadku tradycyjnych pożyczek pozabankowych. Gotówkę można otrzymać w niecałe 30 minut. Warto jednak pamiętać o terminowym spłacaniu rat – monity wysyłane przez Fellow Finance i odsetki za nieterminową spłatę mogą nas mocno uderzyć po kieszeni, zaś brak spłaty może skończyć się komornikiem. Na pewno tego nie chcemy – zatem pożyczajmy, ale pamiętajmy o regularnym spłacaniu rat!

Opinie o Fellow Finance

Fellow Finance Oyj , właściciel platformy Fellow Finance, to „lider usług w zakresie pożyczek peer-to-peer i crowfundingowych w krajach nordyckich”. Spółka z branży fintech istnieje od 2013 roku, a jej siedziba mieści się w Helsinkach. Sama platforma jest miejscem, w którym inwestorzy „spotykają się” z pożyczkobiorcami. Pieniądze pożyczasz od konkretnej osoby i to jej je oddajesz. Fellow Finance pełni tutaj rolę pośrednika.

Czy pożyczanie w Fellow Finance jest bezpieczne?

Fellow Finance przywiązuje dużą wagę do anonimowości. Możesz mieć pewność, że Twoje dane nie zostaną ujawnione pożyczkodawcy. W systemie zostaną ci przydzielone indywidualne numery klienta, które będą widoczne na umowie.

Wady i zalety pożyczki społecznościowej w Fellow Finance

Ideą platformy pożyczek społecznościowych jest połączenie ludzi, którzy mają pieniądze z tymi, którzy akurat ich potrzebują. O dodatkowe środki mogą ubiegać się zarówno osoby fizyczne, jak i firmy, a inwestorem może zostać w zasadzie każdy, kto dysponuje odpowiednimi środkami i szuka pomysłu na ich zainwestowanie.

Zalety pożyczki społecznościowej w Fellow Finance:

 • Możesz pożyczyć od 1000 do 15 000 zł – to całkiem spora kwota.
 • W Fellow Finance pożyczki udzielane są nawet na okres 4-32 miesięcy – masz zdecydowanie więcej czasu na spłacenie zadłużenia niż w przypadku popularnych chwilówek.
 • Maksymalnie uproszczony proces składania wniosku – nie musisz dosyłać żadnych dodatkowych dokumentów.
 • Możliwość otrzymania pożyczki bez poręczycieli i innego rodzaju zabezpieczeń – oferta przedstawiona jest w przejrzysty sposób.
 • Możliwość zwiększania kwoty pożyczki co 4 miesiące – możesz ubiegać się o nie wyłącznie w przypadku terminowych spłat.
 • Elastyczne warunki umowy kredytowej – Ty decydujesz ile i na jak długo chcesz pożyczyć, a inwestor-pożyczkodawca określa warunki, na jakich jest w stanie udzielić Ci pożyczki. Macie możliwość dążenia do kompromisu i wynegocjowania oferty korzystniejszej niż ta narzucona z góry przez właściciela konkretnej firmy pożyczkowej.
 • Stałe oprocentowanie – aktualnie wynosi 10% w skali roku.
 • Stałe comiesięczne raty – co 30 dni spłacasz taką samą kwotę.
 • Możliwość wnioskowania o przesunięcie terminu spłaty, a nawet odroczenie płatności – musisz oczywiście pamiętać, że wiążą się z tym dodatkowe koszty, które będzie trzeba ponieść.
 • Wypłata środków w dniu zaakceptowania oferty pożyczki i wpłynięcia pozytywnej opinii kredytowej – jeśli jesteś klientem mBanku, pieniądze możesz otrzymać w ciągu kilkunastu minut, w przypadku pozostałych banków znaczenie będą miały godziny sesji przychodzących.
 • Mimo dodatkowych opłat, całkowity koszt pożyczki może być niższy niż w wielu firmach pozabankowych – pamiętaj, że zawsze możesz negocjować wysokość raty i warunki pożyczki, zanim zaakceptujesz konkretną ofertę.

Wady pożyczki społecznościowej w Fellow Finance:

 • Jednorazowa dodatkowa opłata wstępna w wysokości 12-17% pożyczanej kwoty– zostaje potrącona z kwoty przyznanej pożyczki (np. jeśli wnioskujesz o 2000 zł, na Twoje konto wpłynie 1660 zł, czyli kwota o 17% niższa).
 • W każdą ratę wliczona jest opłata za prowadzenie konta i opłata administracyjna – co miesiąc będą one doliczane do części kapitałowej, którą spłacasz. Pierwsza z nich waha się w przedziale 3-20% kapitału, druga wynosi 35% kapitału.
 • Konto bankowe, na które przelana zostanie pożyczka, musi istnieć od co najmniej trzech miesięcy – nie jest to duża wada, ale wspominamy o tym na wypadek, gdyby zależało Ci na otrzymaniu środków na rachunek inny niż ten, z którego korzystasz na co dzień.
 • Do otrzymania pieniędzy, poza potwierdzeniem tożsamości pożyczkobiorcy, niezbędne jest potwierdzenie wysokości dochodów deklarowanej we wniosku oraz prześwietlenie baz informacji gospodarczej – wszystko odbywa się za pośrednictwem serwisu Kontomatik.
 • Formalności trwają zazwyczaj dłużej niż w przypadku chwilówek – wszystko zaczyna się od wyboru oferty oraz zaakceptowania warunków zarówno przez Ciebie, jak i przez pożyczkodawcę, potem trzeba jeszcze przeprowadzić proces weryfikacji, więc całość może potrwać kilka dni.
 • Może zdarzyć się, że nie znajdziesz w systemie nikogo, kto byłby gotowy udzielić pożyczki na odpowiadających Ci warunkach – Fellow Finance jest tylko pośrednikiem udostępniającym platformę z której korzystają pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy, zatem nie masz gwarancji, że uda Ci się uzyskać potrzebną kwotę na preferowanych zasadach.

Opinie Sowy Finansowej o Fellow Finance

Pożyczkom społecznościowym daleko do popularności chwilówek czy pozabankowych pożyczek ratalnych. Na uwagę z pewnością zasługuje ich elastyczność zarówno jeśli chodzi o warunki umowy, jak i wariant odroczenia płatności, którego firmy pożyczkowe często nie udostępniają, by nie ponosić jeszcze większego ryzyka kredytowego. Wysokie koszty, rosnące wraz z dłuższym okresem kredytowania, koniec końców mogą okazać się dzięki temu niższe niż w przypadku klasycznych ekspresowych pożyczek na dowód – chociaż oczywiście nie jest to regułą i wymaga dokładnego przeliczenia z uwzględnieniem wszystkich opłat.

Być może dla niektórych główną przeszkodą w korzystaniu z platform takich jak Fellow Finance jest czas, który – nie oszukujmy się – zazwyczaj ma kluczowe znaczenie, kiedy pieniądze są potrzebne „na wczoraj”. Tutaj podmioty oferujące chwilówki online nadal pozostają bezkonkurencyjne.

Ocena: 3.92 (732 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 14 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
avatar
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lucy_Ann.22
Lucy_Ann.22
2 lat temu

Wzielam pozyczke na 24 miesiace na 6000 zl. Wszystko tak jak napisane w artykule sie zgadzalo. Ja polecam.

Kaśka
Kaśka
2 lat temu

jakaś skomplikowana ta ich oferta

Mania
Mania
2 lat temu

Co ważne, konto bankowe musi działać przez co najmniej trzy miesiące przed dniem złożenia wniosku

Franek
Franek
2 lat temu

Na przykładzie reprezentatywnym widze, że pożyczka u nich nie jest taka droga. Koszty zblizone do innych ofert. Ktoś powie jak jest w praktyce?

mixer
mixer
2 lat temu

Nie ufam pożyczkom społecznościowym

Pajak
Pajak
2 lat temu

Czekam aż odpiszą na mojego maila już czwarty dzień. Widać na klientach im nie zależy

fran
fran
3 lat temu

Wniosek tylko dla osób, które pierwszy raz tutaj pożyczają! Kolejni już mają dużo prościej, wystarczy telefon do pożyczkodawcy i sprawa załatwiona!!

Gienia_2
Gienia_2
3 lat temu

Przy pożyczkach ratalnych trzeba się liczyć z długimi wnioskami i szczegółowymi pytaniami. W fellow pod tym względem jest tak samo jak wszedzie indziej. tylko może wypłata pieniędzy nieco szybsza

sandraM
sandraM
3 lat temu

Okropnie długi ten wniosek!! Niby tutaj nie wygląda na skomplikowany, ale wypełniałam go chyba 10 minut!!

Pola
Pola
4 lat temu

Nie polecam. Długie oczekiwanie na decyzje. Przeciąganie w nieskończoność. Obietnice kontaktu i odpowiedzi ci do kompletu dokumentów bez pokrycia a w BOK pan nie chciał powiedzieć jak się nazywa.

Paweł Paweł
Paweł Paweł
5 lat temu

Dzień dobry wczoraj złożyłem wniosek o pożyczkę i jeszcze nie dostslem żadnej odpowiedzi