Lokata to wciąż jeden z najpopularniejszych sposobów oszczędzania i zarabiania pieniędzy z pomocą banku. Bank przyjmuje od nas pieniądze w depozyt na określony czas, a kiedy mija termin trwania lokaty, wypłaca nam gotówkę wraz z odsetkami. Odsetki z kolei to nasz zysk z lokaty. Im wyższe oprocentowanie lokaty, tym więcej na niej zarobimy. Musimy jednak pamiętać, że odsetki zostaną nam wypłacone wyłącznie wtedy gdy dotrzymamy terminu lokaty. Zerwanie lokaty wcześniej wiąże się zatem z utratą naliczonych dotychczas pieniędzy – choć od tej niektóre banki czasami stosują wyjątki. Lokaty różnią się między sobą czasem trwania, okresem kapitalizacji odsetek, rodzajem oprocentowania, a także sposobem zakładania. Banki często dzielą lokaty także na te przeznaczone dla stałych lub nowych klientów. Aby obliczyć zysk z lokaty musimy też uwzględnić tzw. podatek Belki (podatek od dochodów kapitałowych – 19%). Bank wypłaci nam bowiem odsetki pomniejszone o tę właśnie wartość.
Możemy wyróżnić następujące rodzaje lokat:
.
Lokaty bankowe posiadają stałe bądź zmienne oprocentowanie. Oprocentowanie stałe nie zmienia się w trakcie trwania lokaty. Zatem już przy jej zakładaniu jesteśmy w stanie oszacować jaki zysk ona przyniesie. W przypadku lokat ze zmiennym oprocentowaniem, jego wysokość zmienia się w zależności od sytuacji na rynku (np. zmian kursu walut lub stóp procentowych NBP). Może zatem to być zmiana na korzyść bądź niekorzyść klienta. Oprocentowanie zmienne lepiej wybrać w momencie gdy spodziewamy się wzrostu stóp procentowych. Jeśli natomiast zanosi się na ich obniżenie, lepszym wyjściem będzie inwestycja w lokaty z oprocentowaniem stałym.
Kapitalizacja odsetek to częstotliwość ich dopisywania do ulokowanych przez nas funduszy. Zwykle naliczane są one w momencie wygaśnięcia lokaty. Zdarzają się jednak przypadki, w których bank nalicza odsetki częściej np. co kwartał. Częstsze naliczanie odsetek jest korzystniejsze dla klienta. Zwiększa ono bowiem kwotę zgromadzonego na lokacie kapitału, co oznacza, że kolejnym razem odsetki będą naliczane już od większej kwoty.
Lokatę może założyć każda osoba pełnoletnia (lub będąca w wieku akceptowanym przez bank), posiadająca określone środki finansowe. Częstym wymogiem stawianym przez banki jest także posiadanie konta osobistego w instytucji, w której chcemy otworzyć lokatę.
Wymagane założenie konta: Nie
Dla klientów banku: Nie
Limit lokat: 0.00
– wcześniejsze zerwanie lokaty: utrata odsetek
Wymagane założenie konta: Nie
Dla klientów banku: Nie
Limit lokat: 1.00
Wysokie, stałe oprocentowanie. 100% online – bez wychodzenia z domu.
Brak konieczności otwierania konta.
Oferta dostępna dla nowego i stałego klienta.
Przy zerwaniu umowy lokaty przed jej końcem jest całkowita utrata odsetek.
Pobieranie raportu rozpocznie się za chwilę...
Spróbuj ponownie.