Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00

Jak powstał nasz ranking lokat?

Ekspert

Wybór odpowiedniej lokaty bankowej przekłada się na wysokość przyszłego zysku, co w odczuwalny sposób wpływa na sytuację finansową deponenta. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby nasz ranking pomagał w szybki i wygodny sposób porównywać i wybierać najlepsze oferty. Analizujemy propozycje banków nie tylko pod kątem oprocentowania, ale również innych parametrów tj. okres deponowania, zakres kwoty lub częstotliwość kapitalizacji odsetek. Szczegóły doboru ofert znajdziesz w naszych zasadach plasowania.

Jak założyć lokatę online?

pan ze świnką skarbonką
01.
Formularz
Porównaj lokaty
Porównaj lokaty kierując się zasadą: im wyższe oprocentowanie, tym atrakcyjniejszy zysk. Nie zapominaj jednak o innych parametrach, jak m.in. okres deponowania czy zakres kwot.
02.
Oferta
Wybierz ofertę
Zweryfikuj dodatkowe warunki depozytu. Sprawdź, czy do skorzystania z oferty wymagane jest konto osobiste i oszacuj związane z tym warunkiem koszty. Oceń, czy wybrana oferta nadal jest atrakcyjna finansowo.
03.
Oferta
Uzupełnij formularz
Po wyborze oferty porównywarka przekieruje Cię na stronę banku. Wprowadź do formularza wymagane dane.
04.
Oferta
Odbierz wiadomość
Na adres e-mail otrzymasz potwierdzenie złożenia wniosku i dane potrzebne do przelewu środków na lokatę.
05.
Oferta
Zleć przelew
Przelej zadeklarowaną kwotę na numer rachunku lokaty bankowej.
06.
Oferta
Twoja lokata jest aktywna

Dla początkujących: 5 zasad wyboru najlepszej lokaty

Aby wybrać najlepszą lokatę, która przyniesie Ci największe zyski, porównaj oferty depozytów według następujących kryteriów:

Oprocentowanie

Wysokości oprocentowania

wyższe oprocentowanie oznacza większy zysk z lokaty

Promocja

Ewentualnych zasad promocyjnych

niektóre lokaty oferują korzystne oprocentowanie tylko przez pewien czas

Dodatkowe warunki

Dodatkowych warunków

np. wymogu otwarcia konta i opłat z tego tytułu

Lokaty

Czasu trwania lokaty

dobra lokata zapewnia duży zysk w krótkim czasie

Kwoty

Min/maks kwoty wyplaty

im większa kwota lokaty, tym wyższe odsetki z niej uzyskasz

Najczęściej zadawane pytania
o lokaty bankowe:

Co to jest lokata bankowa?

Lokata bankowa to umową pomiędzy bankiem a klientem, na podstawie której klient decyduje się udostępnić bankowi swoje środki finansowe na określony czas. W zamian za to, bank zobowiązuje się wypłacić właścicielowi lokaty kapitał powiększony o należne oprocentowanie lokat bankowych. Wypłata następuje wraz z końcem depozytu lub w innych terminach ustalonych w umowie. Niedotrzymanie warunków umowy przez klienta, zwykle skutkuje całkowitą lub częściową utratą odsetek.

Jak założyć lokatę bankową?

Lokatę bankową można założyć na trzy sposoby:
- podczas osobistej wizyty w oddziale banku, gdzie w obecności doradcy podpisywana jest umowa lokaty,
- przy pomocy systemu bankowości internetowej,
- przez smartfona z wykorzystaniem aplikacji mobilnej banku.

Dlaczego warto założyć lokatę online?

Uruchomienie lokaty przez internet to najszybsza opcja skorzystania z tego produktu. Wystarczy wybrać ofertę depozytu w naszej porównywarce, wypełnić wniosek o uruchomienie lokaty, spełnić dodatkowe warunki (np. otworzyć wymagane konto osobiste), a następnie przelać środki na lokatę. Wszystkich tych czynności można dokonać w zaciszu własnego domu bądź w dowolnym miejscu i czasie, jeśli wniosek składa się za pomocą urządzenia mobilnego. Co więcej, banki często przygotowują specjalne promocje dla lokat otwieranych online, które mogą być dla wnioskującego źródłem dodatkowego zysku. Najlepsze lokaty bankowe znajdziesz w naszej porównywarce.

Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę?

Wybierając lokatę należy zwrócić uwagę na kilka czynników:
-oprocentowanie depozytu – im więcej można zyskać na danej lokacie, tym lepiej dla portfela klienta,
-sposób założenia lokaty – lokatę najwygodniej otworzyć online,
-kapitalizacja odsetek – im częściej bank dopisuje odsetki do depozytu, tym więcej zarabiają zdeponowane na lokacie pieniądze,
-skutki wcześniejszego zerwania lokaty – np. czy rezygnacja z lokaty przed końcem okresu deponowania skutkuje całkowitą czy też tylko częściową utratą odsetek,
-konieczność uruchomienia dodatkowych produktów – w przypadku lokat banki często wymagają także otwarcia konta osobistego w tej samej instytucji,
-maksymalną kwotę depozytu – im więcej klient może wpłacić na lokatę, tym wyższe będą jego zarobki z tego tytułu.

Oferta lokat bankowych, którą prezentuje nasz ranking lokat bankowych jest stale aktualizowana.

Od czego zależy oprocentowanie lokaty?

Oprocentowanie lokaty to wskaźnik, który obrazuje procentowy zysk z kwoty wpłaconej na dany depozyt bankowy. Oprocentowanie zawsze podawane jest w skali roku. Co więcej, od każdego wypracowanego zysku z depozytu, bank odliczy 19% tzw. podatku Belki.

Oprocentowanie lokat oferowanych przez banki zmienia się wraz ze wzrostem bądź spadkiem stóp procentowych. W ostatnich miesiącach do wyboru mieliśmy wyłącznie lokaty z niskim oprocentowaniem, co raczej nie pozwalało na wypracowanie sensownego zysku. Tym samym produkty te nie były specjalnie atrakcyjne. Wraz ze wzrostem stóp procentowych, banki zaczęły podnosić oprocentowanie swoich depozytów, co pozwala przypuszczać, że być może niedługo produkty te znów będą wspierać klienta w pomnażaniu jego oszczędności.

Jakie są rodzaje oprocentowania lokat?

Lokata bankowa może posiadać oprocentowanie stałe lub zmienne.

Wybierając lokatę z oprocentowaniem stałym, już w momencie jej otwarcia, można przewidzieć, jak wysoki zysk przyniesie ona pod koniec okresu deponowania. Przez cały okres trwania umowy, oprocentowanie lokaty nie ulega bowiem zmianie.

Decydując się na lokatę z oprocentowaniem zmiennym, trzeba liczyć się z tym, że oprocentowanie tego produktu może ulec zmianie wraz ze wzrostem bądź spadkiem stóp procentowych. Co za tym idzie, na takim depozycie można więc zarobić więcej albo mniej. Sprawdź nasz ranking lokat bankowych i wybierz najlepszą lokatę dla siebie.

Czym jest kapitalizacja odsetek?

Deponując środki finansowe na lokacie, po upływie określonego czasu, klient oczekuje ich zwrotu wraz z wypracowanymi odsetkami. Dopisywanie odsetek do ulokowanego kapitału nazywa się właśnie kapitalizacją odsetek. Kapitalizacja może następować w różnych okresach, np. co miesiąc, co kwartał lub po koniec ustalonego okresu deponowania.

Lokata i konto oszczędnościowe – co je różni?

Zarówno lokata bankowa, jak i konto oszczędnościowe to rozwiązania, których celem jest ułatwienie oszczędzania, przy jednoczesnym dostarczeniu klientowi minimalnego zysku z tytułu zdeponowania pieniędzy w danym banku. Choć oba te produktu zmierzają w jednym kierunku, zasady korzystania z tych rozwiązań nieco się od siebie różnią.

Lokata bankowa zakładana jest na konkretny okres (np. na miesiąc lub na rok), a wypłata środków zgromadzonych lokacie przed końcem okresu deponowania często kończy się utratą wypracowanych odsetek. Co więcej, w trakcie trwania depozytu, na lokatę nie można wpłacać żadnych dodatkowych środków. Jeśli klient dysponuje dodatkowymi funduszami, które chciałby zdeponować, musi w tym celu założyć kolejną lokatę.

Konto oszczędnościowe to z natomiast osobny rachunek bankowy, który posiada określone oprocentowanie. Konto oszczędnościowe zwykle prowadzi się bezterminowo, a zgromadzone tam środki finansowe można wypłacać w dowolnym momencie – nie wiążę się to z żadną utratą odsetek. W każdym momencie można także wpłacić dodatkowe środki na takie konto, dzięki czemu kolejne odsetki będą naliczane już od wyższej kwoty, co zwiększy zysk z takiego rozwiązania.

Osoby prowadzące konto oszczędnościowe powinny jednak pamiętać, że banki zwykle określają liczbę darmowych wypłat z konta oszczędnościowego – najczęściej jest to jedna darmowa wypłata w miesiącu. Każda kolejna będzie skutkowała naliczaniem dodatkowych opłat za taką transakcję.

Ile wynosi podatek od lokaty?

W przypadku klasycznych lokat bankowych, od wypracowanego na takim depozycie zysku należy zapłacić tzw. podatek Belki w wysokości 19%. Oznacza to, że wysokość odsetek, jaką wypracowały wpłacone na lokatę pieniądze, zostanie pomniejszona o 19%. Potrącenia tego dokonuje bank, a klient otrzymuje już rzeczywistą kwotę, która mu się należy.

Czym są promocyjne warunki lokaty?

Banki na różne sposoby starają się zachęcić klientów do założenia lokaty. Jednym ze stosowanych sposobów są promocyjne warunki lokaty, które zwykle polegają np.

-na przygotowaniu oferty z wyższym oprocentowaniem lokaty dla nowych klientów banku,
-wprowadzenia wyższego oprocentowania dla lokat wyłącznie na określony czas lub dla określonej kwoty,
-premiowaniu wyższym oprocentowaniem osób, które otworzą lokatę online.

Oczywiście pomysły banku w tym zakresie mogą być różne – wszystkie sprowadzają się jednak do tego, aby zachęcić klienta do wyboru określonego produktu przez zaproponowanie mu większego niż u konkurencji zysku z depozytu.

Jakie są rodzaje lokat bankowych?

Na rynku finansowym można spotkać się z różnymi rodzajami lokat, m.in. można wyróżnić: lokaty terminowe, Lokata rentierska, Lokata strukturyzowana, Lokata overnight, Lokata walutowa, Lokata progresywna. Najlepsze oferty możesz sprawdzić w rankingu lokat bankowych.

Lokata oszczędnościowa czy konto oszczędnościowe?

Choć lokata bankowa i konto oszczędnościowe to produkty których celem jest raczej ochrona niż pomnażanie oszczędności klienta, w swojej strukturze mocno różnią się między sobą. Konto oszczędnościowe (konta oszczędnościowe) łączy w sobie zalety konta osobistego i lokaty. Trzeba być jednak ostrożnym, bo banki zwykle określają limit darmowych wypłat z konta oszczędnościowego. Jeśli go przekroczymy, za każdą dokonaną wypłatę może zostać naliczona określona opłata. Na konto oszczędnościowe można też w dowolnej chwili wpłacić kolejne pieniądze – dzięki czemu zwiększamy kapitał, od którego naliczane będą odsetki.

  • Co to jest lokata bankowa?

    Lokata bankowa to umową pomiędzy bankiem a klientem, na podstawie której klient decyduje się udostępnić bankowi swoje środki finansowe na określony czas. W zamian za to, bank zobowiązuje się wypłacić właścicielowi lokaty kapitał powiększony o należne oprocentowanie lokat bankowych. Wypłata następuje wraz z końcem depozytu lub w innych terminach ustalonych w umowie. Niedotrzymanie warunków umowy przez klienta, zwykle skutkuje całkowitą lub częściową utratą odsetek.

  • Jak założyć lokatę bankową?

    Lokatę bankową można założyć na trzy sposoby:
    - podczas osobistej wizyty w oddziale banku, gdzie w obecności doradcy podpisywana jest umowa lokaty,
    - przy pomocy systemu bankowości internetowej,
    - przez smartfona z wykorzystaniem aplikacji mobilnej banku.

  • Dlaczego warto założyć lokatę online?

    Uruchomienie lokaty przez internet to najszybsza opcja skorzystania z tego produktu. Wystarczy wybrać ofertę depozytu w naszej porównywarce, wypełnić wniosek o uruchomienie lokaty, spełnić dodatkowe warunki (np. otworzyć wymagane konto osobiste), a następnie przelać środki na lokatę. Wszystkich tych czynności można dokonać w zaciszu własnego domu bądź w dowolnym miejscu i czasie, jeśli wniosek składa się za pomocą urządzenia mobilnego. Co więcej, banki często przygotowują specjalne promocje dla lokat otwieranych online, które mogą być dla wnioskującego źródłem dodatkowego zysku. Najlepsze lokaty bankowe znajdziesz w naszej porównywarce.

  • Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę?

    Wybierając lokatę należy zwrócić uwagę na kilka czynników:
    -oprocentowanie depozytu – im więcej można zyskać na danej lokacie, tym lepiej dla portfela klienta,
    -sposób założenia lokaty – lokatę najwygodniej otworzyć online,
    -kapitalizacja odsetek – im częściej bank dopisuje odsetki do depozytu, tym więcej zarabiają zdeponowane na lokacie pieniądze,
    -skutki wcześniejszego zerwania lokaty – np. czy rezygnacja z lokaty przed końcem okresu deponowania skutkuje całkowitą czy też tylko częściową utratą odsetek,
    -konieczność uruchomienia dodatkowych produktów – w przypadku lokat banki często wymagają także otwarcia konta osobistego w tej samej instytucji,
    -maksymalną kwotę depozytu – im więcej klient może wpłacić na lokatę, tym wyższe będą jego zarobki z tego tytułu.

    Oferta lokat bankowych, którą prezentuje nasz ranking lokat bankowych jest stale aktualizowana.

  • Od czego zależy oprocentowanie lokaty?

    Oprocentowanie lokaty to wskaźnik, który obrazuje procentowy zysk z kwoty wpłaconej na dany depozyt bankowy. Oprocentowanie zawsze podawane jest w skali roku. Co więcej, od każdego wypracowanego zysku z depozytu, bank odliczy 19% tzw. podatku Belki.

    Oprocentowanie lokat oferowanych przez banki zmienia się wraz ze wzrostem bądź spadkiem stóp procentowych. W ostatnich miesiącach do wyboru mieliśmy wyłącznie lokaty z niskim oprocentowaniem, co raczej nie pozwalało na wypracowanie sensownego zysku. Tym samym produkty te nie były specjalnie atrakcyjne. Wraz ze wzrostem stóp procentowych, banki zaczęły podnosić oprocentowanie swoich depozytów, co pozwala przypuszczać, że być może niedługo produkty te znów będą wspierać klienta w pomnażaniu jego oszczędności.

  • Jakie są rodzaje oprocentowania lokat?

    Lokata bankowa może posiadać oprocentowanie stałe lub zmienne.

    Wybierając lokatę z oprocentowaniem stałym, już w momencie jej otwarcia, można przewidzieć, jak wysoki zysk przyniesie ona pod koniec okresu deponowania. Przez cały okres trwania umowy, oprocentowanie lokaty nie ulega bowiem zmianie.

    Decydując się na lokatę z oprocentowaniem zmiennym, trzeba liczyć się z tym, że oprocentowanie tego produktu może ulec zmianie wraz ze wzrostem bądź spadkiem stóp procentowych. Co za tym idzie, na takim depozycie można więc zarobić więcej albo mniej. Sprawdź nasz ranking lokat bankowych i wybierz najlepszą lokatę dla siebie.

  • Czym jest kapitalizacja odsetek?

    Deponując środki finansowe na lokacie, po upływie określonego czasu, klient oczekuje ich zwrotu wraz z wypracowanymi odsetkami. Dopisywanie odsetek do ulokowanego kapitału nazywa się właśnie kapitalizacją odsetek. Kapitalizacja może następować w różnych okresach, np. co miesiąc, co kwartał lub po koniec ustalonego okresu deponowania.

  • Lokata i konto oszczędnościowe – co je różni?

    Zarówno lokata bankowa, jak i konto oszczędnościowe to rozwiązania, których celem jest ułatwienie oszczędzania, przy jednoczesnym dostarczeniu klientowi minimalnego zysku z tytułu zdeponowania pieniędzy w danym banku. Choć oba te produktu zmierzają w jednym kierunku, zasady korzystania z tych rozwiązań nieco się od siebie różnią.

    Lokata bankowa zakładana jest na konkretny okres (np. na miesiąc lub na rok), a wypłata środków zgromadzonych lokacie przed końcem okresu deponowania często kończy się utratą wypracowanych odsetek. Co więcej, w trakcie trwania depozytu, na lokatę nie można wpłacać żadnych dodatkowych środków. Jeśli klient dysponuje dodatkowymi funduszami, które chciałby zdeponować, musi w tym celu założyć kolejną lokatę.

    Konto oszczędnościowe to z natomiast osobny rachunek bankowy, który posiada określone oprocentowanie. Konto oszczędnościowe zwykle prowadzi się bezterminowo, a zgromadzone tam środki finansowe można wypłacać w dowolnym momencie – nie wiążę się to z żadną utratą odsetek. W każdym momencie można także wpłacić dodatkowe środki na takie konto, dzięki czemu kolejne odsetki będą naliczane już od wyższej kwoty, co zwiększy zysk z takiego rozwiązania.

    Osoby prowadzące konto oszczędnościowe powinny jednak pamiętać, że banki zwykle określają liczbę darmowych wypłat z konta oszczędnościowego – najczęściej jest to jedna darmowa wypłata w miesiącu. Każda kolejna będzie skutkowała naliczaniem dodatkowych opłat za taką transakcję.

  • Ile wynosi podatek od lokaty?

    W przypadku klasycznych lokat bankowych, od wypracowanego na takim depozycie zysku należy zapłacić tzw. podatek Belki w wysokości 19%. Oznacza to, że wysokość odsetek, jaką wypracowały wpłacone na lokatę pieniądze, zostanie pomniejszona o 19%. Potrącenia tego dokonuje bank, a klient otrzymuje już rzeczywistą kwotę, która mu się należy.

  • Czym są promocyjne warunki lokaty?

    Banki na różne sposoby starają się zachęcić klientów do założenia lokaty. Jednym ze stosowanych sposobów są promocyjne warunki lokaty, które zwykle polegają np.

    -na przygotowaniu oferty z wyższym oprocentowaniem lokaty dla nowych klientów banku,
    -wprowadzenia wyższego oprocentowania dla lokat wyłącznie na określony czas lub dla określonej kwoty,
    -premiowaniu wyższym oprocentowaniem osób, które otworzą lokatę online.

    Oczywiście pomysły banku w tym zakresie mogą być różne – wszystkie sprowadzają się jednak do tego, aby zachęcić klienta do wyboru określonego produktu przez zaproponowanie mu większego niż u konkurencji zysku z depozytu.

  • Jakie są rodzaje lokat bankowych?

    Na rynku finansowym można spotkać się z różnymi rodzajami lokat, m.in. można wyróżnić: lokaty terminowe, Lokata rentierska, Lokata strukturyzowana, Lokata overnight, Lokata walutowa, Lokata progresywna. Najlepsze oferty możesz sprawdzić w rankingu lokat bankowych.

  • Lokata oszczędnościowa czy konto oszczędnościowe?

    Choć lokata bankowa i konto oszczędnościowe to produkty których celem jest raczej ochrona niż pomnażanie oszczędności klienta, w swojej strukturze mocno różnią się między sobą. Konto oszczędnościowe (konta oszczędnościowe) łączy w sobie zalety konta osobistego i lokaty. Trzeba być jednak ostrożnym, bo banki zwykle określają limit darmowych wypłat z konta oszczędnościowego. Jeśli go przekroczymy, za każdą dokonaną wypłatę może zostać naliczona określona opłata. Na konto oszczędnościowe można też w dowolnej chwili wpłacić kolejne pieniądze – dzięki czemu zwiększamy kapitał, od którego naliczane będą odsetki.

Pani z sejfem