star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Zdrapki, losy, loterie – czy warto?

szczęśliwa para trzymająca w dłoniach losy na loterię

W obliczu nagłych wydatków i brakujących środków w domowym budżecie łatwo się rozmarzyć, wyobrażając sobie wygraną w Lotto, będącą cudowną receptą na wszystkie kłopoty finansowe. Niestety, osoby traktujące loterię jako pewnik, który wcześniej czy później odmieni ich życie, mogą się bardzo rozczarować. Szansa na wielką fortunę jest bowiem niewielka w przeciwieństwie do kwoty, jaką zwykle wkłada się w samą grę.

Wygrane w loteriach oczywiście się zdarzają, należy jednak mieć świadomość, że prawdopodobieństwo trafienia głównej nagrody jest minimalne, wynosi 1 na prawie 14 mln! Lepiej zatem traktować grę jako dobrą, chociaż rozsądną zabawę, niż łatwy sposób na zarobienie pieniędzy.

Jakie zdrapki i loterie są najpopularniejsze w Polsce?

Osoby, które lubią dreszczyk emocji płynący z hazardu lub mają nieprzerwane przeczucie, że są o krok od wielkiej wygranej, mogą skorzystać z szerokiego wachlarza loteryjnych możliwości. W Polsce najpopularniejszą, a zarazem najstarszą – działająca od 1957 roku – grą liczbową jest Lotto, w której każdy posiadacz kuponu liczy na trafienie słynnej „szóstki”. To jednak nie jedyna szansa na wygranie sześciocyfrowej kwoty. Z biegiem lat Totalizator Sportowy wzbogacał swoją ofertę, dziś gracze mają do wyboru najróżniejsze propozycje, do których należą między innymi:

 • Eurojackpot – w loterii udział bierze 18 europejskich państw, główna wygrana sięga 350 000 000 zł,
 • Keno – losowania odbywają się codziennie, w czterominutowych odstępach, gracze mogą wygrać nawet 2 000 000 zł,
 • Szybkie 600 – wygrani otrzymują 600 zł wypłacane co tydzień przez cały rok plus dodatkowa premia,
 • MultiMulti – losowanie odbywa się dwa razy w ciągu dnia, im więcej trafionych liczb, tym większa wygrana, która może wynieść nawet 2 500 000 zł,
 • Ekstra Pensja – do wygrania comiesięczna pensja w wysokości 5000 zł, wypłacana przez 20 lat,
 • Kaskada – trafiony los może przynieść wygraną w wysokości 250 000 zł,
 • Mini lotto – za 5 szczęśliwie wytypowanych liczb gracz otrzyma nawet 400 000 zł.

Dla tych, którzy wolą wkładać w grę małe kwoty, zaczynające się od 1 zł, dobrą opcją będą świetnie wszystkim znane zdrapki. Totalizator Sportowy oferuje ich aż 45 rodzajów, między innymi: Magiczna kasa, Kosmiczne 7, Owocowa eksplozja, WYgrywamy, Zdrapkowy Milioner czy Płynne złoto.

Jak wygrać w Lotto?

Gdyby istniała odpowiedź na to pytanie, Totalizator Sportowy szybko by zbankrutował. Jedno jest pewne, żeby trafić w Lotto, trzeba grać i po prostu mieć szczęście. Każdy gracz wybiera 6 spośród 49 liczb, może to zrobić sam lub metodą „chybił trafił”, wówczas liczby dobierane są przez komputer. Reszta zależy od maszyny losującej. Niektórzy gracze od lat skreślają te same liczby, ufając, że w końcu okażą się tymi właściwymi.

Inni obserwują częstotliwość występowania poszczególnych liczb, próbując stworzyć kupon na podstawie rachunku prawdopodobieństwa. Są i tacy, którzy kupują wiele kuponów z różnymi kombinacjami liczb lub wybierają totalizator, gdzie już padła wygrana. Każdy z tych sposobów jest raczej zaklinaniem rzeczywistości niż realnym zwiększeniem szansy na wylosowanie szóstki. O tym, kto zostanie milionerem, niezmiennie decyduje wyłącznie przypadek.

100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
100% ONLINE
Pożyczasz 500
od 400 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 7 dni do 65 dni
Koszt 61,50
RRSO: 310%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%

Czy można grać w Lotto przez internet?

W dobie wszechobecnego Internetu spora część życia przeniosła się do świata wirtualnego. Nie inaczej jest z grą w Lotto. Gracze coraz chętniej wybierają możliwość wysłania kuponu online, bez wychodzenia z domu. To duża wygoda i oszczędność czasu. Ponadto mają możliwość wzięcia udziału w grze nawet kilka minut przed rozpoczęciem losowania. Aby grać przez Internet, wystarczy zalogować się na stronie www.lotto.pl, korzystając z aplikacji w telefonie lub innego urządzenia z dostępem do Internetu.

Trzeba jednak pamiętać, że rejestracja wymaga podania danych osobowych, numeru PESEL oraz serii i numeru dowodu osobistego. Dokument tożsamości należy załączyć do formularza w zeskanowanej wersji. Po pomyślnej rejestracji użytkownik lotto.pl może doładować swoje konto za pomocą systemu płatności internetowych, aby rozpocząć grę o miliony.

Jaka jest szansa wygranej w Lotto?

Polacy od lat chętnie grają w Lotto, jedni robią to systematycznie – 2 razy w tygodniu, inni od czasu do czasu. Zdarza się nawet, że nowożeńcy proszą gości weselnych, aby zamiast kwiatów przynosili im kupony. Można zatem powiedzieć, że wiara w wygraną ma się świetnie. Gorzej z prawdopodobieństwem, które okazuje się mniej optymistyczne – szóstka przypada na 1 na prawie 14 mln kuponów. Szansa na dowolną wygraną wynosi: 1 do 54. Statystyki nie odstraszają jednak graczy, bo każdy z nich doskonale wie, że w szczęściu nie ma żadnych reguł. Jak czytamy na lotto.pl:

Ilość trafionych liczbSzansa na wygraną
6 z 61 do 13.983.816
5 z 61 do 54.201
4 z 61 do 1.032
3 z 61 do 57

Czy warto grać w Lotto?

To trudne pytanie, każdy rodzaj hazardu niesie za sobą pewne ryzyko, ale także przyjemność. Niektórzy wydają na kupony stanowczo za wysokie kwoty, które nierzadko wpędzają ich w spiralę zadłużenia lub poważne kłopoty finansowe. Wydaje się jednak, że jeśli gra w Lotto jest czystą zabawą i nie obciąża domowego budżetu, można sobie na nią śmiało pozwolić, a nuż pewnego dnia kupon okaże się tym zwycięskim.

Warto także pamiętać, że wygrane w Lotto są różne. O ile ciężko znaleźć w gronie swoich znajomych osobę, która trafiła szóstkę, o tyle zwycięzcy piątek, czwórek czy trójek zdarzają się znacznie częściej. Mniejsze wygrane też mogą przynieść całkiem niezły zastrzyk finansowy, który nie tylko zwróci zainwestowane w grę pieniądze, ale być może pozwoli na realizację jednego z tych mniejszych marzeń. Zatem jeśli gracz jest rozsądny i nie uzależnia swojej przyszłości od ewentualnych wygranych, a typowanie liczb traktuje jako zwykłą rozrywkę, która może mu przynieść miłą niespodziankę, wtedy warto puścić kupon. Od dawna wiadomo, że wygrywa tylko ten, kto gra.

Ile można wygrać, kupując losy i zdrapki?

Zdrapki i losy przyciągające wzrok kolorami, zachęcającymi nazwami i obietnicami wielkiej wygranej od lat kuszą wielu amatorów kioskowego hazardu. Zdrapkę można nabyć niemal wszędzie: podczas codziennych zakupów, tankowania czy po prostu w totalizatorach. Najwyższa główna wygrana sięga 2 000 000 złotych, najniższa – 5000 zł. Drobne wygrane w zdrapkach padają często, co zachęca do kupowania kolejnych losów. Są to jednak najczęściej niewielkie kwoty, nie przekraczające 50 zł. Zwykle nie pozwalają one nawet na pokrycie zainwestowanych w grę pieniędzy.

Jeśli chodzi o dodrapanie się do najwyższych pul, to niestety wymaga ono podobnego poziomu szczęścia co szóstka w lotto. W roku 2022 tylko jedna zdrapka przyniosła wygraną w wysokości 2 000 000 zł. W listopadzie 2022 padło 27 głównych wygranych opiewających na kwoty od 5000 zł do 200 000 zł. Ponadto wyższe pule w zdrapkach oznaczają znacznie wyższą cenę losu. Dla przykładu zdrapka „Brylanty”, która może przynieść wygraną w wysokości 2 000 000 zł, kosztuje 30 zł (stan na 9.12.2022).

Czy warto kupować losy i zdrapki?

Analityk odpowiedziałby wprost, nie warto kupować losów i zdrapek, bo prawdopodobieństwo wygranej jest zbyt małe, a zainwestowane w grę pieniądze najpewniej nigdy się nie zwrócą. Zdrapki to specyficzny rodzaj gry losowej, który potrafi wciągać równie mocno jak popcorn w kinie. Ciężko kupić jeden los i na nim się zatrzymać. Sama czynność zdrapywania i odszukiwania odpowiednich układów liczb czy wzorów wyzwala przyjemną ekscytację. Gdy okaże się, że los jest przegrany, dyskomfort złagodzi kupno kolejnego. Ich cena rozpoczyna się od 1 zł, dlatego większość graczy może sobie swobodnie pozwolić nawet na kilkanaście zdrapek.

Z pewnością przynajmniej jedna z nich wygra, dając złudne poczucie szczęścia, bo kwota i tak będzie niższa od gotówki włożonej w kupno losów. Pozostaje jednak jeszcze kwestia czystej rozrywki i szczęścia. Jeśli gracz przeznacza na zdrapki drobne kwoty, które nie mają wpływu na jego kondycję finansową, spokojnie może pozwolić sobie na tego typu zabawę, która niekoniecznie jest sensowna pod względem ekonomicznym. Poza tym milionerzy, którzy wzbogacili się na grach naprawdę istnieją, nie można zatem powiedzieć, że każdy gracz z góry skazany jest na przegraną.

Jakie są inne sposoby na wygranie pieniędzy?

Najbardziej powszechne i dostępne niemal dla każdego są popularne gry liczbowe. Koszt wzięcia udziału w grze jest na tyle niski, że prawie każdego stać na kupon. W Polsce najsłynniejsze jest Lotto, w Hiszpanii – bożonarodzeniowa loteria Sorteo Extraordinario de Navidad z pulą ponad 700 mln euro, w ogólnoeuropejskim Eurojackpot czy EuroMillions można wygrać nawet 240 mln euro, natomiast amerykański Powerball, który przyprawia Amerykanów o narodową histerię, daje szanse zdobycia obłędnych sum sięgających 1,9 mld dolarów. Skreślanie szczęśliwych liczb to jednak nie jedyny sposób na próbę zdobycia fortuny.

Istnieją jeszcze inne, bardziej zaawansowane formy hazardu. Poker, ruletka, blackjack, kości czy gry na automatach to jedne z wielu gier dostępnych w kasynach i salonach gier. Należy jednak pamiętać, że jest to hazard w czystej postaci, który wiąże się z dużym ryzykiem uzależnienia prowadzącego do popadnięcia w dotkliwe długi, a w ekstremalnych przypadkach – utraty całego majątku.

Kolejną metodą na wygranie gotówki są zakłady bukmacherskie. Obstawianie wyników spotkań sportowych to czysta przyjemność dla znawców sportu. Jednak nawet najbardziej wytrawni gracze nie są w stanie przewidzieć zdarzeń losowych, kontuzji, kondycji sportowców czy ostatecznego składu drużyny – czynników, które często decydują o przegranej z pozoru świetnie przemyślanego kuponu. Ponadto atrakcyjne kursy kuszą, by wkładać w grę coraz wyższe sumy, które najczęściej zawsze przewyższają wysokość wygranej.

Pozostają jeszcze loterie, które nie wiążą się z żadnym ryzykiem. Mowa tu o konkursach organizowanych przez rozmaite firmy, supermarkety czy kina. Aby wziąć udział w grze, zwykle wystarczy zarejestrować paragon na stronie internetowej inicjatora konkursu. Nie trzeba płacić za los, typować liczb, ani odpowiadać na żadne pytania. W puli nagród najczęściej znajdują się wartościowe przedmioty lub całkiem wysokie nagrody pieniężne. Szansa na wygraną – jak to zwykle bywa w przypadku gier losowych – jest niewielka. Jednak samo uczestnictwo w konkursie nie wiąże się z inwestowaniem jakichkolwiek pieniędzy, jest swoistym bonusem dla klienta, szkoda zatem by było nie wziąć udziału w tego typu losowaniu.

KARTA PŁATNICZA
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 300 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 7 dni do 61 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 61 dni
od 61 dni do 61 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
100% ONLINE
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Czym jest ustawa o grach hazardowych?

Ustawa o grach hazardowych jest podstawowym aktem prawnym, który reguluje funkcjonowanie rynku hazardowego w Polsce, określając warunki organizowania gier hazardowych, prowadzenia działalności w tym zakresie, a także opodatkowania. Ustawa chroni bezpieczeństwo graczy oraz interes fiskalny państwa, ograniczając tak zwaną szarą strefę hazardu. Oto klika istotnych zapisów płynących z Ustawy Hazardowej:

 • zgodnie z dokumentem prowadzenie działalności w zakresie gier liczbowych, loterii pieniężnych, gry telebingo oraz gier na automatach poza kasynem gry jest objęte monopolem państwa,
 • w Polsce jedynym legalnym kasynem online jest Total Casino należące do Totalizatora Sportowego,
 • Polskie Zakłady Bukmacherskie funkcjonują w sposób legalny wyłącznie wtedy, kiedy otrzymają zezwolenie na działalność od Ministra Finansów RP,
 • za udział w nielegalnej grze hazardowej gracz ponosi karę finansową nakładaną przez urząd celno-skarbowy,
 • kasyna naziemne w Polsce są legalne, ustawa określa jednak, gdzie mogą być zlokalizowane,
 • podatek od wygranej wynosi 10% wartości nagrody, odprowadza go organizator gry.

Jeśli nie zdrapki, losy, loterie to co? Jak lokować pieniądze?

Z finansowego punktu widzenia inwestowanie w jakiekolwiek gry losowe nie ma najmniejszego sensu, najprawdopodobniej nigdy nie przyniesie ono żadnego konkretnego pomnożenia włożonego w grę kapitału. Znacznie rozsądniej jest traktować wszelkiego rodzaju loterie, zdrapki czy zakłady jako sporadyczną rozrywkę, przynoszącą lekki dreszczyk emocji, która być może, z pomocą szczęścia przyniesie kiedyś wygraną. Istnieją jednak rozwiązania, które umożliwiają lokowanie oszczędności. Należą do nich między innymi:

 • konta oszczędnościowe,
 • konta emerytalne,
 • lokaty bankowe,
 • obligacje skarbowe i korporacyjne,
 • nieruchomości,
 • inwestycje w metale szlachetne, surowce i sztukę,
 • akcje.

Aby wybrać najskuteczniejszą formę lokowania własnych oszczędności, najlepiej skonsultować się z doradcą finansowym, który przedstawi wszystkie dostępne opcje inwestycji i dopasuje je do preferencji i możliwości klienta. Wiele zależy bowiem od posiadanej sumy pieniędzy, świadomości ekonomicznej, a także ewentualnych umiejętności analitycznych potrzebnych choćby do gry na giełdzie.

Warto wiedzieć

 • Najbardziej popularną, a zarazem najstarszą grą liczbową w Polsce jest Lotto. Polega ona na losowaniu 6 z 49 liczb. Nagrodę główną otrzymuje kupon, który trafił całą szóstkę. Mniejsze wygrane przypadają na 5, 4 oraz 3 szczęśliwie wytypowane liczby.
 • Nie istnieją żadne sprawdzone sposoby oparte na rachunku prawdopodobieństwa, statystyce czy matematyce, które mogłyby pomóc w trafnym wyborze 6 liczb. O wygranej zawsze decyduje wyłącznie przypadek. Aby mieć stuprocentową pewność wygranej, trzeba by było kupić prawie 14 mln kuponów, zawierających wszystkie kombinacje liczb.
 • Szansa na główną wygraną w Lotto jest bardzo niewielka, wynosi 1 na 13 983 816. Mimo to, gracze wciąż licznie i ochoczo wysyłają kupony, nie kierując się statystką, lecz licząc na szczęście.
 • Lotto to nie jedyna gra liczbowa organizowana przez totalizator sportowy. Gracze mają do wyboru wiele innych propozycji, między innymi w postaci Keno, MultiMulti, Ekstra Pensja, Mini Lotto czy Kaskada.
 • Popularną grą są także zdrapki. Totalizator Sportowy oferuje ich aż 46 rodzajów. Cena losu rozpoczyna się od 1 zł, dlatego zwykle gracz kupuje ich kilka albo kilkanaście, licząc na zwielokrotnienie szansy na wygraną. Najczęściej jednak drobna wygrana zwraca mu jedynie część włożonych w grę pieniędzy.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Jaka jest maksymalna wygrana w Lotto?

  Najwyższa wygrana, jaka do tej pory padła w Lotto, wynosi 36 726 210,20 zł. Pula każdego losowania zależy od liczby zawartych zakładów.

 2. Jaka jest maksymalna wygrana w zdrapkach?

  Główna wygrana w zdrapkach rozpoczyna się od 5 000 zł a kończy na 2 000 000 zł. Im wyższa wygrana, tym droższy los.

 3. Czy od wygranej na loterii płaci się podatek?

  Tak, podatek od wygranej wynosi 10% i jest odprowadzany do urzędu skarbowego przez organizatora gry. Zwycięzca nie musi się więc martwić o żadne formalności, odbiera wygraną już pomniejszoną o wartość podatku.

 4. Ile jest czasu na odebranie nagrody w Lotto?

  Na odbiór nagrody zwycięzca ma 60 dni, licząc od następnego dnia po losowaniu.

 5. Jaka jest szansa na wygraną w zdrapki?

  Szansa na główną wygraną w zdrapkach jest bardzo nikła. W roku 2022 tylko jeden los okazał się wart 2 000 000 zł. Znacznie wyższe jest jednak prawdopodobieństwo niższych wygranych, opiewających na kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, jednak najczęściej nie pokrywają one kosztów zakupu losów.

Ocena: 4.13 (40 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments