star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

5 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wybieraniu firmy pożyczkowej

rodzina na wczasach

Po niewielką pożyczkę nie zawsze musimy zwracać się do banku. Firmy pożyczkowe mogą udzielić zobowiązania, szybko, wygodnie i bez formalności, oczywiście pod warunkiem, że zwrócimy się do rzetelnego pożyczkodawcy. Podpowiadamy, jak go znaleźć.

 1. Całkowite koszty pożyczki

  W reklamach poznajemy jedynie część kosztów pożyczki, ponieważ zazwyczaj informują wyłącznie o oprocentowaniu nominalnym, które nie może wynosić więcej niż czterokrotność stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego (na dziś to 10%). O całkowitym koszcie pożyczki informuje RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, uwzględniająca oprocentowanie nominalne oraz inne opłaty. To właśnie jej wysokość pozwala obliczyć faktyczne koszty pożyczki. Jeśli firma, która udziela pożyczki robi to przez internet – na jej stronie na pewno znajdziesz poręczny kalkulator, gdzie ustawiasz kwotę i liczbę dni w ciągu których spłacisz pożyczkę. Na przykład na stronie Ekspres Kasa pierwsza pożyczka do 1500 zł jest za 0 zł, czyli RRSO wynosi 0%.

 2. Mechanizmy weryfikacji klientów

  Gdy uznamy, że firma jest godna naszego zaufania musimy przygotować się na to, że ona również zechce sprawdzić naszą wiarygodność jako pożyczkobiorcy. To całkowicie normalny proces przeprowadzany również przez banki. Pożyczkodawców interesują przede wszystkim dane o naszej rzetelności w spłacaniu zobowiązań, po które mogą sięgać do Krajowego Rejestru Długów, rejestru dłużników ERIF oraz BIG Info Monitora. Weryfikacja jest znakiem, że firma chce pożyczać odpowiedzialnie i zależy jej na ustabilizowanej sytuacji finansowej swoich klientów.

 3. Wiarygodność firmy

  To podstawa, jeśli chcemy zawrzeć uczciwą transakcję i otrzymać swoje pieniądze. W pierwszej kolejności sprawdźmy legalność działania firmy. Powinna być zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym i ewidencji działalności gospodarczej oraz posiadać NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) oraz REGON (numer identyfikacyjny w Rejestrze Gospodarki Narodowej). Warto również zajrzeć na stronę Komisji Nadzoru Finansowego, która publikuje ostrzeżenia przed nierzetelnymi firmami. Dobrą formą weryfikacji jest również sprawdzenie, czy firma podaje swoją siedzibę i numer telefonu, a jeśli mieszkamy w pobliżu, warto ją odwiedzić.

 4. Bonusy dla nowych klientów

  Coraz więcej firm pożyczkowych oferuje klientom bardzo atrakcyjne warunki zaciągania pożyczek. W wielu z nich pierwsze zobowiązanie można uzyskać całkowicie za darmo, a więc bez kosztów i na zasadzie: oddajesz dokładnie tyle, ile pożyczyłeś. Taka pożyczka to dobry sposób na sprawdzenie firmy, a przy okazji jeden z najtańszych sposobów na podreperowanie domowego budżetu.

 5. Opinie na temat firmy

  Opinie w sieci powinniśmy czytać z odpowiednią dozą dystansu, nie mniej jednak bywają cennym źródłem informacji. Warto pamiętać, że choć firmy mogą do pewnego stopnia kreować pozytywne komentarze na swój temat, to nie mają możliwości usuwania złych opinii pojawiających się w rozmaitych serwisach. Przed podjęciem decyzji warto więc sprawdzić liczbę i rodzaj opinii na temat firmy. Jeśli negatywnych jest niewiele możemy przypuszczać, że pożyczkodawca jest godny zaufania.

Materiał przygotowany we współpracy z FerratumBank

Ocena: 5.00 (1 głos)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments