Wiele osób zapewne słyszało o stopie WIBOR, ale raczej niewiele wie, czym ona właściwie jest. Jako, że wskaźnik ten ma istotny wpływ na oprocentowanie kredytów bankowych, to warto wiedzieć, jak działa i dlaczego jest tak ważny dla kredytobiorców.
Na wysokość raty kredytu wpływa wiele czynników. Jednym z ważniejszych jest oprocentowanie. Może się ono jednak zmieniać w czasie spłaty kredytu, zwłaszcza w przypadku zobowiązania długoterminowego, jakim jest np. kredyt hipoteczny. Ustalane jest bowiem na podstawie wysokości zmiennej stawki bazowej o nazwie WIBOR. Stawka ta może utrzymywać się przez dłuższy okres na stabilnym poziomie, ale może także zmienić o kilka punktów procentowych w ciągu roku, co z kolei może mieć istotny wpływ na wysokość raty kredytu.
WIBOR – co to jest?
WIBOR jest skrótem od Warsaw Interbank Offered Rate i oznacza wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Mówiąc prościej, jest to średnia stopa procentowa, po jakiej krajowe banki są gotowe pożyczać sobie nawzajem pieniądze.
Stopa WIBOR ustalana jest codziennie (w dni robocze) na podstawie propozycji podanych przez największe banki w kraju w czasie tzw. fixingu WIBOR. Na czym to polega? W czasie fixingu banki podają stopę oprocentowania, po której są skłonne w danym dniu pożyczać pieniądze innym bankom. Po uwzględnieniu wszystkich złożonych ofert i odrzuceniu skrajnych wartości (największych i najmniejszych) wyliczana jest wartość uśredniona. Ta średnia arytmetyczna to właśnie stopa WIBOR.
WIBOR 1M, 3M, 6M – co to znaczy?
Co istotne, WIBOR podaje się w kilku wartościach, w tym 1M, 3M i 6M, w zależności od okresu, na jaki banki udzielają sobie pożyczek – może to być np. jeden tydzień, miesiąc lub rok. Dla przykładu, WIBOR 6M odnosi się do 6-miesięcznej pożyczki na rynku międzybankowym. Z zasady im dłuższy jest ten okres, tym wyższa jest stopa WIBOR.
Warto wiedzieć, że zdecydowana większość kredytów hipotecznych udzielanych klientom indywidualnym bazuje na stopie WIBOR 3M. Z kolei stopa WIBOR 6M stosowana jest znacznie rzadziej.
Jaki wpływ na koszt kredytu ma stopa WIBOR?
Wysokość raty kredytu zależy m.in. od oprocentowania.
- W przypadku części kredytów jest ono jednak zmienne, a zależy od zmiennej stawki bazowej, którą jest WIBOR – inna składowa oprocentowania, czyli marża ma stałą wysokość. Wzrost stopy WIBOR oznacza więc wzrost oprocentowania, a tym samym wysokości raty kredytu.
- Z kolei spadek stopy WIBOR może oznaczać zmniejszenie raty. Wskaźnik ten może też przez dłuższy okres utrzymywać się na równym poziomie.
Warto zwrócić uwagę, że choć stawki WIBOR mogą zmieniać się właściwie codziennie, to banki aktualizują oprocentowanie kredytów znacznie rzadziej.
- Dla przykładu, jeśli wysokość raty kredytu uzależniona jest od stopy WIBOR 6M, to zmiana oprocentowania nastąpi dopiero po upływie 6 miesięcy od zmiany tej stopy.
Dla kredytobiorców ma to spore znaczenie, daje bowiem gwarancję, że rata kredytu przez 6 kolejnych miesięcy (w przypadku WIBOR 6M) zostanie wyliczona na podstawie poprzedniej stawki procentowej.
Podsumowując, WIBOR ma znaczny wpływ na wysokość raty kredytu, w szczególności hipotecznego. Niewielki jego wzrost może oznaczać wzrost raty, a jego spadek jej obniżenie. Decydując się na kredyt ze zmiennym oprocentowaniem warto więc wiedzieć od czego zależy wysokość raty i jak może się zmienić w przyszłości. Warto również sprawdzić zasady aktualizacji zmian WIBOR, które powinny znaleźć się w każdej umowie kredytu.(mcz)