W dobie rosnących stóp procentowych możesz usłyszeć, że wiele osób nadpłaca swoje kredyty hipoteczne lub samochodowe. Czy takie rozwiązanie możesz zastosować również w przypadku pożyczki pozabankowej? Kiedy będzie ono dla Ciebie korzystne? Sprawdźmy!
- Wcześniejsza spłata pożyczki w 2022 – na czym polega?
- Czy wszystkie firmy pozabankowe umożliwiają wcześniejszą spłatę pożyczki?
- Czy wcześniejsza spłata pożyczki się opłaca?
- Wcześniejsza spłata pożyczki a zwrot kosztów
- W jaki sposób można szybciej spłacić pożyczkę?
- Jak krok po kroku dokonać wcześniejszej spłaty pożyczki?
- Zasady wcześniejszej spłaty pożyczki w firmach pozabankowych
- Warto wiedzieć
Wcześniejsza spłata pożyczki to prawo przysługujące każdej osobie mającej pożyczkę lub kredyt. Dzięki szybszemu uregulowaniu zobowiązania finansowego możesz znacznie obniżyć jego koszty. Sprawdzamy, jak w praktyce wygląda wcześniejsza spłata pożyczki, co możesz dzięki niej zyskać, a także czy pożyczkodawca może odmówić zwrotu części kosztów.
Wcześniejsza spłata pożyczki w 2022 – na czym polega?
Zaciągnąłeś pożyczkę na dłuższy czas, ale okazało się, że możesz ją spłacić szybciej? Pożyczając pieniądze w firmie pożyczkowej masz taką możliwość. Wcześniejsza spłata pożyczki polega na oddaniu części lub całości zobowiązania finansowego przed terminem wskazanym w umowie. Taka opcja dotyczy zarówno chwilówek, jak i pożyczek ratalnych.
Na to rozwiązanie często decydują się osoby, które:
- zgromadziły gotówkę konieczną do spłacenia całego zobowiązania lub jego znacznej części,
- chcą spłacić zobowiązanie szybciej, a przez to pozbyć się długu.
Dzięki wcześniejszej spłacie pożyczki możesz obniżyć jej koszty, a także zwiększyć swoją zdolność kredytową.
Czy wszystkie firmy pozabankowe umożliwiają wcześniejszą spłatę pożyczki?
Tak, pożyczka w każdej legalnie działającej firmie pozabankowej, podobnie jak w banku, może być spłacona wcześniej. Gwarantują to przepisy prawa, m.in.:
- ustawa o kredycie konsumenckim, w szczególności Rozdział 4: “Spłata kredytu przed terminem” art. 48-52.
- wyroki Sądu Najwyższego RP,
- wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 11 września 2019 r. w sprawie C-383/18.
Czy wcześniejsza spłata pożyczki się opłaca?
Jeśli spłacisz pożyczkę wcześniej, jej koszty zostaną obniżone o prowizję, odsetki i inne opłaty, proporcjonalnie do czasu, o który skrócono czas trwania spłaty. Im szybciej uregulujesz pożyczkę, tym bardziej będzie to opłacalne, gdyż wysokość opłat zależy od czasu trwania zobowiązania.
Znaczenie ma również rodzaj rat. W przypadku rat równych część kapitałowa zwiększa się, a odsetki maleją, a więc im wcześniej spłacisz pożyczkę, tym więcej korzyści uzyskasz. Dzięki wcześniejszej spłacie nie tylko pozbędziesz się długu, ale też polepszysz swoją historię kredytową przez dodanie do niej terminowo spłaconej pożyczki.
Przed podjęciem decyzji o szybszej spłacie pożyczki warto jednak mieć zapas gotówki. Dzięki temu będziesz mógł poradzić sobie w sytuacji pojawienia się niespodziewanych wydatków. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na posiadanie odpowiedniej poduszki finansowej, powinieneś solidnie przemyśleć wcześniejsze spłacanie całego długu.
Wcześniejsza spłata pożyczki a zwrot kosztów
Wcześniejsza spłata pożyczki wpływa na jej całkowity koszt. Koszty, które zostaną nam zwrócone są obliczane proporcjonalnie do dni, o które została skrócona pożyczka. W ich skład wchodzą:
- odsetki,
- ubezpieczenie pożyczki,
- opłata przygotowawcza i prowizja.
W jaki sposób można szybciej spłacić pożyczkę?
Sposób wcześniejszej spłaty pożyczki będzie zależał od firmy pożyczkowej, w której podjęliśmy zobowiązanie. Dwie najczęstsze strategie są następujące:
- Podejmujemy kontakt z firmą pożyczkową i informujemy o chęci wcześniejszej spłaty pożyczki. Powinniśmy podać dokładny dzień spłaty, a wówczas firma przeliczy nam kwotę do spłacenia.
- Najpierw spłacamy pożyczkę wraz ze wszystkimi kosztami, a następnie kontaktujemy się z pożyczkodawcą. Wówczas firma przelicza należną sobie kwotę i zwraca nam nadpłatę. Termin zwrócenia nadpłaconych środków zależy od firmy, jednak maksymalny czas oczekiwania to 14 dni od dnia spłacenia pożyczki lub 30 dni od złożenia wniosku, w przypadku pożyczki, którą spłaciłeś w przeszłości i nie otrzymałeś zwrotu kosztów.
Informację na temat sposobu działania praktykowanego lub preferowanego przez firmę pożyczkową powinniśmy mieć w umowie. Jeśli nie zawiera ona takiego zapisu, wówczas możemy skontaktować się z pożyczkodawcą i dopytać o najlepszy sposób postępowania. Warto pamiętać, że nawet jeśli nie poinformujesz pożyczkodawcy o zamiarze wcześniejszej spłaty, to nadal masz do niej prawo.
Jak krok po kroku dokonać wcześniejszej spłaty pożyczki?
W każdej firmie pożyczkowej wcześniejsza spłata będzie wyglądać nieco inaczej, jednak jest kilka kroków, które są uniwersalne:
- Sprawdzenie, jaka kwota pozostała do spłaty i przygotowanie całości lub części do przelewu.
- W zależności od polityki firmy, skontaktowanie się z biurem obsługi i poinformowanie o zamiarze wcześniejszej spłaty lub od razu przejście do płatności.
- Wykonanie przelewu na konto bankowe, na które spłacasz raty pożyczki.
- Zabezpieczenie dowód wpłaty/przelewu jako dokumentacji pożyczki.
- Oczekiwanie na zwrot części kosztów lub dalsze informacje od pożyczkodawcy.
Zasady wcześniejszej spłaty pożyczki w firmach pozabankowych
Zasady wcześniejszej spłaty pożyczki są uniwersalne dla wszystkich pożyczkodawców, a najważniejsze z nich brzmią:
- możesz spłacić część lub całość zobowiązania w dowolnym momencie trwania umowy;
- pożyczkodawca nie może uzależnić wcześniejszej spłaty pożyczki od jego poinformowania przez konsumenta;
- przysługuje Ci zwrot kosztów proporcjonalny do czasu skrócenia pożyczki i wyliczany na podstawie metody liniowej;
- firma pożyczkowa ma obowiązek rozliczyć pożyczkę w ciągu 14 dni od dnia zaksięgowania wcześniejszej spłaty.
Źródła:
https://finanse.uokik.gov.pl/kredyty-konsumenckie/stanowisko-prezesa-uokik-ws-interpretacji-art-49-ustawy-o-kredycie-konsumenckim-w-kontekscie-wyroku-tsue/