star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Umowa pożyczki – kiedy i jak od niej odstąpić?

pożyczka w Vivus

Znalazłeś atrakcyjniejszą ofertę pożyczki niż ta, którą zawarłeś wcześniej i chciałbyś z tej pierwszej zrezygnować? Masz do tego prawo, jeśli od zawarcia umowy nie minęło więcej niż 14 dni.

Życie pisze różne scenariusze i zdarzają się sytuacje, że nagle, w bardzo krótkim czasie potrzebujemy określoną sumę pieniędzy. Bywa, że nie możemy jej pożyczyć od rodziny czy od znajomych. Korzystamy więc z pierwszej lepszej oferty nie wnikając w związane z nią koszty i warunki. Potem, gdy sytuacja się uspokoi, orientujemy się, że na rynku można znaleźć atrakcyjniejsze oferty. Nie ma co załamywać rąk. Wystarczy w ciągu 14 dni od podpisania umowy pożyczki faktycznie znaleźć pożyczkę na korzystniejszych warunkach i złożyć wniosek o odstąpienie od pierwotnie zawartej umowy. Zanim jednak podpiszesz nową umowę, dobrze sprawdź czy faktycznie jest ona dla Ciebie korzystna. Więcej  o tym jak czytać umowę pożyczki pisaliśmy w artykule „Umowa pożyczki, czyli nie daj się oszukać!”.

Ustawowe prawo

Takie prawo daje nam ustawa o kredycie konsumenckim. Dotyczy ono każdej sytuacji, gdy osoba fizyczna zaciąga pożyczkę na cele nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą od podmiotu, który udziela takich pożyczek w celach zarobkowych. Taka pożyczka nazywana jest kredytem konsumenckim. Nie ma znaczenia, czy pożyczyliśmy pieniądze w banku, w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej czy w innej instytucji finansowej prowadzącej działalność w zakresie udzielania pożyczek. Dotyczy to też więc wszelkich parabanków, firm udzielających tzw. „chwilówek”.

Co więcej, nie musimy się tłumaczyć dlaczego chcemy odstąpić od umowy. Pożyczkodawca nie ma prawa pytać, czy znaleźliśmy lepszą ofertę, odziedziczyliśmy spadek, wygraliśmy na loterii czy po prostu zmieniliśmy decyzję.

Odstąpienie od umowy polega na złożeniu pisemnego wniosku opatrzonego własnoręcznym podpisem. Firma, w której zaciągnęliśmy zobowiązanie ma obowiązek dostarczyć nam wzór takiego wniosku w chwili, gdy podpisujemy umowę pożyczki. Musi się na nim znaleźć adres i nazwa pożyczkodawcy. Z jednej strony ma to informować pożyczkobiorcę o przysługującym mu prawie, a z drugiej strony ma być dla niego ułatwieniem, gdyby chciał z tej możliwości skorzystać.

Dokument stwierdzający chęć odstąpienia od umowy najlepiej złożyć bezpośrednio w siedzibie kredytodawcy i uzyskać potwierdzenie tego faktu na kopii wniosku, by nie było żadnych sporów, czy dokument został złożony w terminie. Wątpliwości takie mogą się zdarzyć, gdyby nie można było precyzyjnie ustalić dnia wystosowania wniosku o odstąpienie od umowy (np. z powodu nieczytelnego stempla pocztowego na przesyłce).

Pieniądze trzeba zwrócić

umowa-pozyczki_zwrot_pieniedzy
W przypadku odstąpienia od umowy należy w określonym terminie zwrócić całość pożyczonej kwoty.

Złożenie wniosku o odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego pociąga za sobą konieczność zwrotu pożyczkodawcy pieniędzy, które zdążył nam już udostępnić (mogła to być tylko część kwoty zapisanej w umowie pożyczki). Należy to zrobić najpóźniej w ciągu czasu określonego w podpisanej umowie (na ogół jest to 30 dni). Jeśli pieniądze nie zostaną zwrócone, to złożony wniosek o odstąpienie od umowy traktuje się jako bezskuteczny i trzeba wykonywać wszystkie zapisy zawarte w umowie.

Trzeba przy tym pamiętać, że każdy dzień dysponowania przez nas pożyczonymi pieniędzmi, to konieczność zapłacenia pożyczkodawcy odsetek wynikających z umowy. Dla uniknięcia wątpliwości jaka to ma być kwota, najlepiej jest udać się do firmy, w której pożyczyliśmy pieniądze, by obliczono nam należną kwotę. Niejako przy okazji można od razu poprosić o dokument potwierdzający, że uregulowaliśmy wszystkie zobowiązania, że pożyczkodawca nie będzie miał wobec nas żadnych roszczeń.

Odzyskać opłaty

Obowiązek rozliczenia się z pożyczkobiorcą ciąży również na pożyczkodawcy. Ma on obowiązek zwrócić klientowi w ciągu 14 dni od dnia odstąpienia od umowy wszelkie inne koszty związane z udzieleniem kredytu. Wyjątkiem są poniesione przez pożyczkodawcę opłaty, np. notarialna czy związana z ustanowieniem zabezpieczenia. Zwrotowi nie podlega też tzw. opłata przygotowawcza.

Obowiązek zwrotu dotyczy również wydatków na ewentualne ubezpieczenie pożyczki. Kwota zwracana pożyczkobiorcy jest oczywiście pomniejszana stosownie do czasu, w jakim działała ochrona ubezpieczeniowa.

Zakup na raty

Dla jasności sytuacji dodajmy, że zakup na raty 0% nie jest umową o kredyt konsumencki i w związku z tym kupującemu nie przysługuje ustawowe prawo odstąpienia od takiej umowy. Możliwe jest jednak, że sprzedający przyzna kupującemu takie prawo. Odpowiedzi na to, jak było w konkretnym przypadku, trzeba szukać w zapisach zawartej umowy.

Można za to odstąpić od „normalnej” umowy zakupu na raty jest to bowiem tzw. kredyt wiązany, mieszczący się w kategoriach kredytu konsumenckiego. Jeśli towar został już wydany, to kupujący ma obowiązek zapłacić sprzedawcy za otrzymany towar i przekazać kredytodawcy (najczęściej bank) odsetki za czas od chwili wydania towaru do chwili odstąpienia od umowy. Ewentualny zwrot towaru uzależniony jest od dobrej woli sprzedawcy.

Ocena: 3.97 (197 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
nivre
nivre
6 lat temu

Co jeśli pożyczkodawca nie dostarczy nam wzoru odstąpienia?