star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Umorzenie odsetek. Kiedy następuje?

kobieta licząca odsetki

Zgodnie z danymi podanymi przez KRD, aż 2,2 miliona Polaków ma problemy z terminowym spłacaniem zobowiązań finansowych. Dodatkowe opłaty związane z nieterminowością utrudniają spłatę i mogą być przyczyną spirali zadłużenia, dobrze więc poznać wszystkie możliwości prawne, które mogą prowadzić do zmniejszenia długu. Jedną z nich jest umorzenie odsetek. Kiedy i w jaki sposób następuje?

Odsetki – kiedy i w jakiej wysokości musimy je zapłacić?

Przy zobowiązaniach finansowych musimy liczyć się z dwoma rodzajami odsetek: kapitałowymi oraz za nieterminowość.

   • Pierwsze z nich są zapłatą dla instytucji finansowej za użyczenie nam swoich pieniędzy i stanowią one określony ułamek pożyczonej kwoty w stosunku do czasu użytkowania tych pieniędzy. Zgodnie z prawem (art. 359 § 21 KC) nie mogą one wynosić więcej niż dwukrotność odsetek ustawowych, czyli 10% w skali roku.
   • Odsetki za nieterminowość są natomiast rekompensatą należną kredyto- lub pożyczkodawcy (ale także podmiotowi usługowemu lub osobie prywatnej) za nieterminową spłatę i są należne „z urzędu”. Ustawowo wynoszą one 7% należności w skali roku, maksymalnie zaś wierzyciel może zażądać 14% rocznie (art. 481§ 21 KC).

Czy możliwe jest umorzenie odsetek?

Umorzenie odsetek (zazwyczaj tych za nieterminowość) zależy wyłącznie od wierzyciela i może nastąpić albo jednostronnie, na podstawie wyrażonego przez niego oświadczenia, albo na wniosek dłużnika. Nie ma możliwości ustawowego lub przymusowego umorzenia, a wierzyciel może skorzystać z tego prawa wedle własnego uznania.  Dobrze jednak, jeśli nasza prośba jest rozsądnie umotywowana (i udokumentowana!) Zwykle taka argumentacja odnosi się do dwóch kwestii:

   • ważnego interesu dłużnika, czyli poważnych powodów uniemożliwiających spłatę zobowiązania: ciężkiej sytuacji zdrowotnej lub rodzinnej, utracie majątku wskutek zdarzeń losowych itp.
   • interesu publicznego, czyli konieczności korzystania z pomocy socjalnej państwa będącej jedynym środkiem utrzymania dłużnika.

Jeśli wierzyciel przychyli się do naszej prośby, nie będzie mógł kolejny raz domagać się odsetek, niezależnie od tego, w jaki sposób będziemy spłacać pozostały dług.

Wniosek o umorzenie odsetek – co jeszcze musisz wiedzieć?

Wniosek o umorzenie odsetek składamy bezpośrednio do wierzyciela, najlepiej listownie przesyłką poleconą. Nie ma też jednolitej formy wniosku o umorzenie odsetek, ale powinniśmy zawrzeć w nim wszystkie szczegóły sprawy:

   • dane osobowe własne oraz wierzyciela
   • wyraźną prośbę o umorzenie
   • datę powstania, rodzaj i historię spłaty zobowiązania (np. umowy pożyczki)
   • argumentację wraz z potwierdzającymi ją załącznikami
   • zapewnienie wierzyciela o chęci spłacenia długu i – opcjonalnie – zaproponowanie optymalnego z naszego punktu widzenia terminu i sposobu dalszej spłaty
   • własnoręczny podpis

Na odpowiedź nie powinniśmy czekać więcej niż 30 dni (w szczególnych przypadkach okres ten wydłuża się do 60 dni), ale najczęściej wierzyciel odpowiada na takie prośby już po kilku dniach.

Umorzenie odsetek to nie wszystkie możliwości dłużnika

Niestety, jeżeli wierzyciel nie przychyli się do naszego wniosku, nie mamy właściwie żadnej drogi odwoławczej, poza Rzecznikiem Finansowym. Jego pomoc dojdzie jednak do skutku tylko, jeżeli nie dopatrzy się on żadnych uchybień z naszej strony (a to bardzo rzadkie!). Można jednak skorzystać z innych, być może równie korzystnych opcji.

Najpopularniejszymi z nich są: prośba o zaprzestanie naliczania dalszych odsetek lub rozłożenie długu na raty z dogodnym trybem spłaty. Warto próbować wszystkich polubownych sposobów rozwiązania tej trudnej sytuacji – wierzyciele często wolą takie rozwiązania i chętnie idą na dalsze ustępstwa, jeśli widzą chęci ze strony dłużnika i jego realne działania.(asz)

Ocena: 3.91 (272 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 14 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments