star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

„Udzielę pożyczki na procent”. Czy takie ogłoszenia są bezpieczne?

mężczyzna z tabletem

Chwilowe problemy finansowe spotykają większość z nas. Dla osób, które nie mogą liczyć na pożyczkę w firmie pozabankowej dobrym rozwiązaniem wydają się być prywatne pożyczki, na ogół udzielane bez jakichkolwiek zaświadczeń i sprawdzania w bazach typu BIK czy BIG, w dodatku przy minimum formalności. Jednak czy takie pożyczki oby na pewno są bezpieczne?

W sytuacji, gdy potrzebujemy dodatkowych pieniędzy na ogół udajemy się do banku lub instytucji pozabankowej po kredyt czy też pożyczkę. Wielu z nas ma jednak niską zdolność kredytową lub negatywną historię kredytową, w związku z czym o kredycie czy pożyczce w legalnie działającej firmie może zapomnieć. W takiej sytuacji szukamy innych źródeł, z których moglibyśmy pozyskać pieniądze. Tak natrafiamy na ogłoszenia typu „udzielę pożyczki na procent”, których w internecie nie brakuje.

Prywatne pożyczki – czym są?

Pożyczka prywatna to rodzaj pożyczki, która udzielana jest nie przez bank czy instytucję pozabankową, a przez prywatnego pożyczkodawcę. Pożyczka prywatna może być udzielona zarówno przez członka rodziny lub znajomego, jak i obcą osobę (inwestora), która nie prowadzi z tego tytułu działalności gospodarczej. W odróżnieniu od banków i firm pożyczkowych, prywatni pożyczkodawcy na ogół nie wymagają zaświadczeń o zarobkach czy zatrudnieniu, ani nawet zdolności kredytowej, nie sprawdzają też pożyczkobiorców w bazach dłużników.

Warunki takiej pożyczki ustalane są indywidualnie między pożyczkodawcą, a pożyczkobiorcą, muszą być jednak zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a konkretnie Kodeksem Cywilnym. Co do zasady, umowa pożyczki może przybrać dowolną formę, zarówno ustną, jak i pisemną, jeżeli jednak wartość pożyczki przekracza 1 000 zł, to warunki powinny być zapisane w formie pisemnej.

W umowie pożyczki oprócz danych pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy powinny się znaleźć takie informacje jak:

 • czas trwania umowy,
 • sposób przekazania i spłacenia pożyczki,
 • kwota pożyczki,
 • oprocentowanie,
 • wysokość ewentualnej prowizji i innych dodatkowych kosztów,
 • kary umowne,
 • rodzaj zabezpieczenia.

Plusy i minusy prywatnych pożyczek

 • Ze względu na większą elastyczność warunków umowy oraz mniejsze wymogi, pożyczki od osób prywatnych są szybszym i wygodniejszym rozwiązaniem, niż pożyczki w bankach i instytucjach pozabankowych – to ich niewątpliwa zaleta.
 • Ponadto, dla osób bez zdolności kredytowej oraz osób zadłużonych u innych osób lub firm są często jedynym rozwiązaniem na pozyskanie dodatkowych pieniędzy.
 • W związku z wyższym ryzykiem dla pożyczkodawcy, prywatne pożyczki na ogół wiążą się z niekorzystnym oprocentowaniem i wysokimi, dodatkowymi kosztami – wyższymi, niż w przypadku tradycyjnych pożyczek. To największa wada prywatnych pożyczek.
 • Na minus można zaliczyć także wysokie kary naliczane w przypadku niedotrzymania terminu spłaty, a często również wymóg dodatkowego zabezpieczenia w postaci ruchomości lub nieruchomości.
 • Ponadto, prywatne pożyczki wiążą się z większym ryzykiem dla pożyczkobiorcy, są bowiem poza kontrolą jakichkolwiek instytucji. Osobę zaciągającą taką pożyczkę chronią jedynie przepisy Kodeksu Cywilnego oraz umowa pożyczki, dlatego należy bezwzględnie się z nią zapoznać.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, a mianowicie na wysokie ryzyko natrafienia na oszusta. Wiele ogłoszeń z ofertami prywatnych pożyczek to bowiem próby oszustwa. Na czym polegają?

Na ogół oferując fikcyjną pożyczkę prywatną, oszuści próbują wyłudzić opłatę wstępną, często także pobierają zbyt wysokie odsetki, prowizje lub inne opłaty, które przekraczają maksymalny koszt pożyczki określony w ustawie antylichwiarskiej. Poprzez takie pożyczki oszuści próbują również przejąć majątek pożyczkobiorcy (jak samochód, dom czy mieszkanie), np. w sytuacji niemożliwości spłaty pożyczki. Ogłoszenia z ofertami prywatnych pożyczek to też często próby wyłudzenia danych osobowych, co dla oszukanej osoby może mieć bardzo przykre konsekwencje finansowe.

Prywatna pożyczka – warto skorzystać?

Ze względu na wysokie koszty pożyczki od prywatnej osoby oraz ryzyko, jakie wiąże się z takimi ogłoszeniami lepiej skorzystać z klasycznej pożyczki od firmy pożyczkowej. Takie pożyczki niemal zawsze udzielane są na lepszych warunkach, niż pożyczki prywatne. Są też bezpieczniejsze, firmy pożyczkowe muszą bowiem spełnić szereg wymagań, ponadto są kontrolowane przez liczne instytucje państwowe. Co istotne, część klasycznych pożyczek dostępna jest także dla osób zadłużonych, w dodatku bez zaświadczeń, a wszystkie formalności można załatwić zdalnie przez internet.

Bezpieczne pożyczki pozabankowe można znaleźć np. w poniższych firmach:

100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
KARTA PŁATNICZA
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 61 dni
od 61 dni do 61 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 500 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,50
RRSO: 310,16%
Pożyczasz 500
od 300 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 7 dni do 61 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
Pożyczasz 500
od 500 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,50
RRSO: 310,16%

Warto wiedzieć:

1. Pożyczki od osób prywatnych nie zawsze są bezpieczne. Szczególną ostrożność należy zachować, pożyczając pieniądze od zupełnie obcych osób. Takie ogłoszenia często bywają próbą oszustwa.
2. Umowa pożyczki na kwotę powyżej 1 000 zł powinna zostać zawarta na piśmie.
3. Na rynku pozabankowym działa mnóstwo firm oferujących zobowiązania finansowe na bezpiecznych warunkach.

 1. Gdzie najlepiej szukać pożyczki?

  O pożyczkę najlepiej zwrócić się do firm pozabankowych. W naszej porównywarce znajdziesz wyłącznie sprawdzonych pożyczkodawców, którzy udzielą Ci potrzebnego wsparcia finansowego.

 2. Kiedy umowa pożyczki powinna być sporządzona na piśmie?

  Umowa pożyczki powinna zostać sporządzona na piśmie, jeśli wartość zobowiązania przekracza 1 000 zł.

 3. Dlaczego lepiej unikać pożyczki od osób prywatnych, których nie znamy?

  Tego typu oferty pożyczek często mogą być próbą oszustwa. Zawsze warto dokładnie przestudiować umowę takiego zobowiązania.

Ocena: 4.02 (123 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments