Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Płatności

SWIFT – co to za numer?

System SWIFT pozwala zidentyfikować legalnie działające instytucje finansowe na całym świecie. W sektorze bankowym jest wykorzystywany do szybkiego określania stron transakcji międzybankowych.

Międzynarodowy numer rachunku bankowego (international bank account number) powiązany jest ze SWIFT, warto jednak pamiętać, że kody SWIFT i IBAN nie są tym samym.

Co oznacza kod SWIFT?

Kod SWIFT to kod składający się z 8 do 12 znaków (litery i cyfry), który pozwala zidentyfikować konkretny bank lub instytucję finansową spośród tych zrzeszonych w SWIFT.

SWIFT to skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. Jest to międzynarodowa organizacja z siedzibą w Belgii, w La Hulpe. Została utworzona w 1973 r. i stale się rozwija, mimo iż jej model działania jest już nieco przestarzały i nie radzi sobie z nowymi rynkami kryptowalutowymi. Jej głównym celem jest usprawnienie komunikacji w sektorze finansowym, zwłaszcza pomiędzy bankami w różnych krajach.

Od nazwy organizacji nazwany został system płatności używany do rozliczania transakcji pomiędzy bankami. SWIFT został założony przez ponad 200 banków, w większości europejskich, ale dziś należy do niego ponad 11 000 instytucji finansowych z całego świata.

Dużym wkładem SWIFT w rozwój bankowości było opracowanie standardów ISO dla komunikatów między instytucjami finansowymi, a także utworzenie bezpiecznej sieci, w której przesyłane są informacje międzybankowe. Jednym z najbardziej znanych standardów ISO utworzonych przy udziale SWIFT jest właśnie IBAN.

Oprócz SWIFTu na świecie istnieją podobne organizacje i systemy o mniejszej skali – CIPS w Chinach, SFMS w Indiach i SPFS w Rosji. Unia Europejska, choć korzysta z SWIFT, ma także INSTEX. Pomniejsze odpowiedniki SWIFTu są motywowane politycznie i służą usprawnianiu komunikacji w izolowanej części rynku finansowego.

Jakie są kody SWIFT banków w Polsce?

  • PKO BP – BPKOPLPW
  • Bank Pocztowy – POCZPLP4
  • Pekao SA (żubr) – PKOPPLPW
  • mBank (BRE) – BREXPLPWMUL
  • BNP Paribas Bank – BNPAPLP
  • Credit Agricole – AGRIPLPR
  • Bank Polskiej Spółdzielczości – POLUPLPR
  • Bank Millenium – BIGBPLPW
  • BZ WBK – WBKPPLPP
  • CitiBank – CITIPLPX (Bank Handlowy)
  • ING Bank Śląski – INGBPLPW
  • Getin Noble Bank (w upadłości) – GBGCPLPK
  • Deutsche Bank PBC – DEUTPLPK
  • Deutsche Bank Polska – DEUTPLP
  • Santander Bank Polska – WBKPPLPP
  • Aion Bank – BMPBPLPP

Jak widać każdy z tych banków ma litery PL jako 5 i 6 znak. Pozwala to odróżnić banki działające w Polsce od pozostałych. 7 znakiem SWIFT w polskich bankach najczęściej jest litera P, która oznacza dosłownie, ze bank usytuowany jest w Polsce. Ze względu na polskie prawo jest ona właściwie zbędna, ale dla międzynarodowych organizacji finansowych jest to istotna i łatwa do odczytania informacja.

Na pewno wszystkie działające w kraju banki są w systemie SWIFT i mają przyznane odpowiednie kody. Wiele z nich korzysta z kodów odpowiadających poprzedniej nazwie banku. Bank Handlowy wciąż ma skrót CITI, a mBank używa liter BRE. System przelewów SWIFT jest raczej konserwatywny i częste zmiany nazw czy marek na rynku bankowym nie mają w nim natychmiastowego odbicia.

Do czego banki używają kodu SWIFT?

Kod SWIFT służy do przekazywania informacji o transferach. Pozwala bardzo szybko zidentyfikować, z jakiego banku i do jakiego była transferowana dana kwota. Polskie banki korzystają przede wszystkim z kodu 8 znakowego, ale w użyciu jest też kod 11 znakowy.

Przeważnie pierwsze 4 znaki określają bank, kolejne 2 kraj, następne 2 lokalizację, a jeśli korzysta się z kodu przedłużonego – ostatnie 3 (lub 4) znaki oznaczają oddział banku.

Przykład:

SWIFT Bank Handlowego to CITIPLPX. Możemy ten kod podzielić następująco: CITI-PL-P-X. Od razu widać, że pierwsze litery powiązane są z poprzednią nazwą banku, który nazywał się Citybank. Potem mamy oznaczenie kraju (PL) i lokalizacji (P jest używane dla podkreślenia, że bank znajduje się w Polsce).

Mimo iż system SWIFT jest już nieco przestarzały, jego prostota i popularność sprawiają, że banki łatwo z niego nie zrezygnują. Kody SWIFT są na tyle proste, by mógł je zapamiętać człowiek (raczej pracujący w bankowości czy kontrolingu – innym to niepotrzebne), ale też dostatecznie precyzyjne by określać tysiące instytucji na całym świecie.

Uwaga: Przelew SWIFT to dostępna dla posiadaczy kont usługa, która pozwala przesyłać gotówkę do krajów spoza Unii Europejskiej. Coraz częściej przestaje mieć znacznie, ponieważ można dokonać standardowego przelewu międzynarodowego prawidłowo wpisując numer IBAN/numer konta i kraj. Aktualnie można dokonać przelewu na dowolny numer konta bankowego odbiorcy bez znajomości SWIFT.

Co to jest numer IBAN i do czego służy?

Numer IBAN (international bank account number) jest unikalnym ciągiem cyfr, który pozwala zidentyfikować konto bankowe. Każde utworzone konto w banku ma przypisany niepowtarzalny numer/kod. Po numerze nie można znaleźć właściciela konta (informacja chroniona tajemnicą bankową), ale można poznać bank, w którym założono konto i kraj gdzie instytucja działa.

Numer IBAN jest najbardziej podstawową informacją potrzebną do wykonania tradycyjnego przelewu bankowego pomiędzy kontami w różnych krajach. Większą częścią kodu IBAN jest po prostu numer konta, przed którym dodaje się literki określające kraj.

Z punktu widzenia konsumenta, czy nawet przedsiębiorcy IBAN jest o wiele ważniejszy niż SWIFT, ponieważ tego pierwszego mogą używać na co dzień np. robiąc zakupy online w zagranicznym sklepie, a drugiego prawdopodobnie nie użyją nigdy.

Numer konta bankowego i numer IBAN są prawie takie same – różnią się jedynie dodaniem dwóch znaków określających kraj w numerze IBAN. Jeśli znasz swój numer konta, to wystarczy dodać przed nim PL by uzyskać Twój numer IBAN.

Co dzieje się z kodem SWIFT po połączeniu banków?

Kod SWIFT banku może ulec zmianie za zgodą organizacji SWIFT i okazjonalnie dzieje się to, jeśli bank zostanie przejęty, podzielony na dwa lub istotnie zmieni się jego sytuacja prawna. Było tak w przypadku niektórych banków spółdzielczych, które korzystają ze wspólnego kodu SWIFT.

Zdarza się jednak, że bank utrzymuje stary kod mimo przekształceń czy zmiany nazwy. Dobrym przykładem jest mBank, korzystający ze swojego wcześniejszego SWIFT kod, który otrzymał jeszcze jako BRE Bank. Podobnie Bank Handlowy utrzymał CITY w swoim SWIFT kodzie.

Przyczyną jest częściowo przestarzały mechanizm, jakim jest przelew SWIFT – dopóki użytkownicy usługi wpisują ręcznie kody banków (a wciąż nie każdy korzysta z bankowości online i uproszczonych płatności międzynarodowych), zmiany kodów są niemile widziane, ponieważ zwiększają liczbę pomyłek i opóźniają z tego powodu transakcje.

Czy banki spółdzielcze mają kod SWIFT?

Zasadniczo polskie banki spółdzielcze nie mają indywidualnych kodów SWIFT, ale ich organizacje (np. Bank Polskiej Spółdzielczości) już tak. Potencjalnie możliwe byłoby odróżnianie ich po kodzie SWIFT, gdyby korzystały z systemu 11 znakowego, w którym zwyczajowo ostatnie 3 znaki mogą oznaczać oddział lub filię, ale z nieznanych nam przyczyn tego nie robią.

W żaden sposób nie utrudnia to wykonania przelewu zagranicznego z nich ani do nich. Przelew SWIFT spoza Unii Europejskiej jest więc kierowany kodem określającym wspólnie kilkadziesiąt banków (albo kilkaset).

Podobna sytuacja występuje ze SKOKami.

Czy banki takie jak BGŻ lub NBP mają kody SWIFT?

Banki państwowe i celowe korzystają ze standardowego kodowania SWIFT, mimo iż nie prowadzą tradycyjnych usług bankowych dla konsumentów. Wciąż muszą mieć konta i wykonywać przelewy międzynarodowe, a także zabezpieczać międzynarodowe transakcje finansowe, więc kod jest im jak najbardziej potrzebny.

Narodowy Bank Polski korzysta z kodu NBPLPLPW, dla Banku Gospodarstwa Krajowego wybrano kod GOSKPLPW. Każdy bank pełniący rolę instytucjonalną ma kod SWIFT. Potencjalnie mogą mieć go też banki celowe tworzone tylko dla potrzeb obsługi jednego projektu, ale Polska rzadko tworzy tego typu rozwiązania.

Czy fundusze pożyczkowe i parabanki mają przypisany kod SWIFT?

Jeśli dana firma finansowa obsługuje standardowe rachunki bankowe (ROR), to prawdopodobnie należy do systemu SWIFT i ma przypisany kod (bank identifier code). Bez tego bardzo utrudniony byłby przelew zagraniczny na konto dowolnego klienta banku.

Natomiast standardowe firmy pożyczkowe nie mają kodów SWIFT i nie potrzebują ich. Mają założone konta biznesowe w kilku różnych krajach i za ich pośrednictwem pożyczają pieniądze, oraz przyjmują wpłaty od pożyczkobiorców spłacających swoje zobowiązania.

Warto wiedzieć

  • Każdy bank ma swój kod SWIFT, który służy do szybkiej identyfikacji banku.
  • Konto bankowe ma numer IBAN, nie SWIFT.
  • Przelew SWIFT działa głównie przy przelewach poza Unię Europejską i nawet w tym zakresie jest starzejącym się systemem.
  • System SWIFT dotyczy tez banków państwowych jak NBP czy Bank Ochrony Środowiska.
  • Wykonując przelew zagraniczny używasz IBAN, nie SWIFT.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

  1. Jak wykonać przelew SWIFT?

    Tak samo jak zwykły przelew, trzeba jedynie dodać w odpowiednim polu numer SWIFT banku, do którego robi się przelew. Każdy bank w Polsce świadczy tę usługę i stopniowo coraz bardziej ją automatyzują.

  2. Jaki mam kod SWIFT?

    Nie masz. Twój bank ma przypisany kod SWIFT, natomiast każde z Twoich kont ma przypisany numer IBAN.

  3. Czy numer SWIFT i IBAN to jest to samo?

    Nie. Numer SWIFT pozwala zidentyfikować jedynie bank i czasami oddział, natomiast numer IBAN jest indywidualnym numerem konta i pozwala zidentyfikować precyzyjnie dowolny rachunek bankowy.

  4. Czym się różni IBAN od SWIFT?

    IBAN pozwala precyzyjnie określić konto bankowe, natomiast SWIFT pozwala jedynie zidentyfikować bank i jego siedzibę.

  5. Czy każdy ma swój kod SWIFT?

    Nie. Tylko banki i podobne instytucje mają przypisane kody SWIFT.

  6. Czy SWIFT jest potrzebny do przelewu?

    Nie, nie ma potrzeby używać SWIFT, wystarczy numer konta, który i tak identyfikuje bank, w którym dane konto jest prowadzone. SWIFT służy do transakcji miedzy bankami, przede wszystkim do codziennych przelewów wynikających z łącznego bilansu wszystkich przelewów prywatnych między tymi bankami.

  7. SWIFT - co to za numer?

    Jest to międzynarodowy numer określający, po którym można zidentyfikować bank i kraj w jakim on działa.

Porównaj konta osobiste
Michał Mucha
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
4 miesięcy temu

super wyjaśnione, dzięki Michale.