star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

SWIFT – co to za numer?

klienci w banku

Wysłanie przelewu krajowego jest stosunkowo proste i szybkie. Sprawa komplikuje się, gdy chcemy przesłać pieniądze za granicę. Przelewy międzynarodowe bywają realizowane kilka dni, a do ich zlecenia potrzebny jest nie tylko numer konta odbiorcy i jego dane, ale i kod SWIFT. Jak go znaleźć?

O ile krajowe transfery pieniężne obsługiwane są przez zaawansowane, nowoczesne systemy, które znacznie ułatwiają obieg pieniądza, to na poziomie globalnym nadal korzysta się z dość skomplikowanego i archaicznego systemu. Środki przechodzą z rąk do rąk dzięki SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), międzynarodowej instytucji utrzymującej sieć telekomunikacyjną służącą do wymiany informacji pomiędzy instytucjami finansowymi z całego świata i zajmującej się przydzielaniem i rejestracją kodów SWIFT / BIC.

Kod SWIFT – co to jest?

Kod SWIFT, zwany też kodem BIC, to unikalny, 8-znakowy ciąg liter i cyfr, nadawany bankom oraz instytucjom pozabankowym w kraju i za granicą, umożliwiający identyfikację instytucji, do której adresowany jest przelew. Czasem, w celu wskazania konkretnego oddziału danej instytucji numer rozszerzany jest do 11 znaków.

SWIFT ułatwia wymianę informacji pomiędzy bankami i innymi instytucjami finansowymi, w szczególności identyfikację instytucji odbiorcy przelewu. Używany jest w szczególności do międzynarodowych transferów pieniężnych i jest niezbędny do wysłania przelewu zagranicznego.

Co oznaczają poszczególne znaki w kodzie SWIFT? Pierwsze cztery znaki to unikalny identyfikator danej instytucji finansowej, następne dwa to kod kraju, w którym działa instytucja, a ostatnie dwa to kod lokalizacji siedziby tej instytucji. Dodatkowy, 3-cyfrowy kod określa konkretny oddział instytucji.

Kod SWIFT – jak go znaleźć?

Kody SWIFT poszczególnych instytucji finansowych można znaleźć bezpośrednio na ich stronach internetowych.

Poniżej podajemy kody SWIFT / BIC najpopularniejszych banków komercyjnych działających w Polsce.

tabelka przedstawiająca kody BIC

Nie ma jeszcze głosów
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments