star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Spread walutowy – czym jest?

kantor na międzynarodowym lotnisku

O spreadzie walutowym można usłyszeć zazwyczaj w momencie wymiany waluty bądź przy okazji spłaty kredytu również w obcej walucie. Czy jest „spread walutowy” i czy można wpływać jego wysokość? Opisujemy w artykule.

O temacie spreadu zrobiło się głośno podczas debaty o poszkodowanych frankowiczach. Spread walutowy nie dotyczy jednak tylko spłacających kredyt w obcej walucie, ale również osób, które często podróżują i kupują rzeczy za granicą . Jak łatwo się domyślić, że przy każdej transakcji międzywalutowej mamy do czynienia z dodatkowymi kosztami i różnicą między kursem sprzedaży i kupna danej waluty. Wtedy właśnie ważny staje się wspomniany spread walutowy.

Czym jest spread?

Spread walutowy to inaczej przelicznik kosztów dodatkowych podczas wymiany waluty. Wlicza się w niego marża oraz prowizja za przeprowadzenie transakcji. Spread stanowi różnicę między wysokością kursu kupna a sprzedaży. Im jest niższy, tym tym lepiej dla osoby np. kupującą daną walutę. Im jest wyższy – tym dana osoba jest bardziej stratna. Dlatego, jeżeli zależy nam na jak najtańszych transakcjach walutowych, szukajmy oferty z jak najniższym spreadem walutowym.

Jak obliczyć spread?

Jak już opisaliśmy powyżej obliczenie spreadu jest bardzo proste. Przed każdą transakcją obcą walutą warto wcześniej obliczyć spread. Aby obliczyć spread walutowy należy od kursu sprzedaży odjąć kurs kupna, zachowując przy tym wszystkie liczby po przecinku. Dla przykładu posłużymy się danymi z jednego z kantorów internetowych.

Kurs EUR na PLN. Data: 30.12.2020 Źrodło: internetowykantor.pl

Kurs sprzedaży
4,5373

Kurs kupna
4,5074

4,5373 – 4,5074 = 0,0299

Spread walutowy
0,0299 

Spread walutowy – ile to złotych w przeliczeniu?

To dokładnie ile dopłacimy do transakcji, będzie wymagało obliczenia pipsu. Czwarta liczba po przecinku w spreadzie bankowym – to tzw. pips (odpowiednik jednej setnej grosza). 100 pipsów to 1 grosz. Zatem spread dla powyższego przykładu będzie wynosił:

Spread:

0,0299 x 10000 = 299 pipsów

299 x 0,01 = 2,99 gr

Jak widać spread wynosi niecałe 3 grosze.

Od czego zależy wielkość spreadu walutowego?

Jest kilka czynników, które mają zasadniczy wpływ na wysokość spreadu walutowego. Należą do nich:

  • koniunktura na rynku walutowym
  • indywidualna ocena instytucji dot. tego ile chce się wypracować na obrocie walutami
  • popyt na daną walutę (im bardziej rzadka waluta, tym spread jest dla niej większy) 
  • stabilność danego kursu walutowego (im bardziej będzie się wahał, tym spread również będzie wyższy)

Spread bankowy a spread w kantorze internetowym

Jak pokazują statystyki – spread w bankach jest średnio wyższy o ok. 8% od spreadu w kantorach internetowych. Dlaczego tak się dzieje? Banki są instytucjami zaufania publicznego i kojarzą się z bezpieczeństwem i pewnością transakcji. Kantory internetowe zrobiły się popularne dopiero w przeciągu ostatnich 10 lat, a ich działalność ogranicza się najczęściej jedynie do transakcji walutowych. I chociaż wymiana pieniędzy w kantorze internetowym jest znacznie bardziej opłacalna, to wciąż nie brakuje chętnych do skorzystania z usługi bankowej i dopłacenia do transakcji.

Gdzie wymienić walutę najtaniej?

Jak uniknąć opłat za spread walutowy? Aby pozyskiwać zagraniczne waluty jak najtaniej najlepiej korzystać z internetowych kalkulatorów walut, które pomagają odnaleźć najtańszy kantor online. W ten sposób na konto walutowe trafiają środki w walucie obcej, bez konieczności dokonywania ponownego przewalutowania przez bank. Rozwiązaniem może być skorzystanie z karty walutowej Revolut, która umożliwia korzystanie ze specjalnej karty walutowej, z atrakcyjnym kursem i minimalnym spreadem walutowym

Więcej o karcie Revolut dowiesz się z artykułu:  https://sowafinansowa.pl/artykuly/jak-dziala-karta-revolut/ 

Ocena: 4.50 (2 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments