star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

SMEO Faktoring – prześwietlamy opinie i recenzujemy

uśmiechnięci ludzie w biurze podczas podpisywania umowy

Wystawianie faktur z długimi terminami płatności i oczekiwanie na uregulowanie ich przez kontrahentów może skutecznie pozbawić firmę środków na bieżącą działalność. Sposobem na zachowanie płynności finansowej może być skorzystanie z usługi firm faktoringowych. Jedną z nich jest SMEO, o której postanowiliśmy napisać nieco więcej.

Faktoring to coraz popularniejsza forma finansowania faktur z odroczonym terminem płatności. Można porównać ją do poduszki bezpieczeństwa dla przedsiębiorstw. Dzięki niej firma nie musi obawiać się zatorów płatniczych i czekać na płatność, a otrzymane środki może przeznaczyć na dowolny cel. Na jakich zasadach działa SMEO? Kto może skorzystać z usług oferowanych przez tę firmę? Co myślą o niej klienci, którzy się na to zdecydowali? Jaka jest nasza opinia na tej temat? Czas na więcej szczegółów.

SMEO Faktoring – informacje o firmie

Start-up SMEO powstał w 2018 roku z myślą o małych i średnich firmach oraz osobach pracujących na własny rachunek, czyli grup, które najczęściej dotykają problemy związane z płynnością finansową. Chociaż na rynku istnieje stosunkowo krótko, nie można powiedzieć, że stoją za nią anonimowe osoby. Założyciele SMEO mają doświadczenie w branży finansowej oraz faktoringowej (prezesem jest pomysłodawca eFaktoring.pl). Firma jest finansowana przez dwóch kluczowych inwestorów – Finch Capital i Precapital.

SMEO Faktoring – na czym polega?

Istotą działalności SMEO jest oferowanie usługi faktoringu online, polegającej na wypłaceniu klientowi (przedsiębiorstwu lub freelancerowi) w formie zaliczki środków w ramach wystawionej faktury, nawet jeśli kontrahent jeszcze jej nie uregulował.

Firma obsługuje jednoosobowe działalności gospodarcze oraz spółki i oferuje im tzw. faktoring jawny, charakteryzujący się o wiele niższym stopniem ryzyka niż tzw. faktoring ukryty (nazywany też faktoringiem cichym).

Przy tym rodzaju finansowania kontrahent za każdym razem musi wyrazić zgodę na cesję wierzytelności, czyli przeniesienie prawa własności z właściciela firmy będącego klientem SMEO (czyli faktoranta) na faktora, którym w tym wypadku jest SMEO. Po podpisaniu umowy cesji faktorant wystawia kontrahentowi fakturę z odroczonym terminem płatności, na której znajduje się numer dedykowanego rachunku bankowego w SMEO i przesyła jej kopię do SMEO. W ten sposób SMEO nabywa wierzytelność i od razu wypłaca swojemu klientowi zaliczkę faktoringową stanowiącą do 100% wartości faktury netto pomniejszoną o koszty prowizji. Pozostała kwota wpływa na jego konto tuż po tym, jak kontrahent ureguluje fakturę, której wierzycielem jest SMEO.

Kto może skorzystać z usług SMEO Faktoring?

Skorzystanie z usług faktoringowych oferowanych przez SMEO wiąże się z koniecznością spełnienia kilku warunków:

 • Trzeba mieć ukończone 18 lat.
 • Należy posiadać adres zameldowania, własny numer telefonu oraz adres e-mail.
 • Obowiązkowo trzeba przejść proces oceny zdolności faktoringowej (chodzi o to, by sprawdzić sytuację finansową firmy/freelancera, który wnioskuje o faktoring).
 • Trzeba prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę jawną.
 • Faktura będąca przedmiotem finansowania może być wystawiona w złotych lub w euro (w tym drugim wypadku nie dochodzi do przewalutowania, więc klient jest w 100% zabezpieczony przed ryzykiem związanym z wahaniami kursu waluty).
 • Usługą faktoringową obejmowane są faktury na kwotę co najmniej 300 zł netto z terminem płatności 7-90 dni, płatne przelewem. Faktury nie mogą być przeterminowane.

Wniosek o faktoring w SMEO – krok po kroku

Żeby złożyć wniosek o faktoring w SMEO wystarczy:

 • Wejść na stronę internetową SMEO.
 • Wypełnić formularz, podając dane osobiste i firmowe.
 • Zweryfikować tożsamość poprzez zalogowanie się do bankowości elektronicznej w swoim banku.
 • Przesłać do weryfikacji fakturę, którą chce się sfinansować.

Po prawidłowej weryfikacji, pozytywnej ocenie wniosku i podpisaniu umowy przez internet gotówka zostaje wypłacona w ciągu kilku minut.

Jakie bazy weryfikuje SMEO Faktoring?

Przed przelaniem środków na konto klienta SMEO dokonuje tzw. oceny zdolności faktoringowej, czyli de facto zdolności kredytowej firmy, która chce skorzystać z usługi faktoringu. Na dzień dzisiejszy start-up współpracuje z BIG InfoMonitor (oraz Biurem Informacji Kredytowej i Związkiem Banków Polskich posiadających w nim udziały). W związku z tym może sprawdzać następujące bazy dłużników: KRD, BIK, BIG InfoMonitor, ERIF, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej.

SMEO Faktoring – limit faktoringowy

Limit faktoringowy w SMEO wynosi 15 000-500 000 zł. To, jaka kwota zostanie ostatecznie przyznana danemu klientowi, zależy od oceny zdolności faktoringowej. Przy podpisywaniu umowy online limit wynosi 50 000 zł (taki limit otrzymuje „na start” każdy klient zakładający konto w SMEO). Większe kwoty wymagają złożenia podpisu na papierowej wersji dokumentu dostarczanej przez kuriera. W ramach dostępnego limitu klient otrzymuje do 100% wartości netto na fakturze.

Faktoring w SMEO – opłaty

Niewątpliwą zaletą SMEO jest przejrzysty system opłat. Prowizja faktoringowa waha się w przedziale 0,09-0,12% dziennie. Trzeba również ponieść koszt 7,2% odsetek liczony w skali roku. Jak wygląda to w praktyce?

Kwota na fakturze: 10 000 zł netto

Okres finansowania: 21 dni

Prowizja: 189 zł (0,09% dziennie)

Zaliczka faktoringowa: 10 000 – 189 = 9 811 zł à tyle otrzymuje klient

Odsetki: 41,40 zł (7,2% w skali roku)

SMEO Faktoring – czym się wyróżnia?

Oferta SMEO to dedykowane rozwiązanie dla właścicieli mikro, małych i średnich firm. Nie muszą oni ponosić żadnych stałych kosztów, takich jak np. opłata abonamentowa, opłata za prowadzenie konta czy opłata za przyznanie limitu. Klienci SMEO są również w pewien sposób zabezpieczeni przed nierzetelnymi kontrahentami – nie muszą płacić za przeterminowane zobowiązanie przez dodatkowe 5 dni po upływie terminu płatności faktury i zyskują dodatkowy czas na przypomnienie o konieczności uregulowania zobowiązania.

Oprócz typowego faktoringu online firma ma w swojej ofercie również Smart Plan przeznaczony dla przedsiębiorców i wolnych strzelców, którzy chcą regularnie korzystać z tej usługi. Mogą oni skontaktować się z konsultantem SMEO i skorzystać z dedykowanej oferty na specjalnych warunkach. W SMEO Faktoring istnieje możliwość negocjowania rabatów u dostawców w zamian za płatności gotówkowe.

Firma umożliwia finansowanie faktur wystawionych zarówno w polskich złotówkach, jak również w innych walutach – np. w euro.

SMEO Faktoring – nasza opinia

Faktoring online to coraz popularniejsza forma finansowania działalności. Chociaż SMEO jest stosunkowo młodą firmą, została stworzona przez ludzi mających doświadczenie w branży. O jej wiarygodności świadczy chociażby przynależność do Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Oferta SMEO wydaje się szczególnie atrakcyjna dla mikroprzedsiębiorców dopiero rozpoczynających prowadzenie własnej działalności, którzy zazwyczaj nie mają możliwości uzyskania finansowania z banków. Trzeba uczciwie podkreślić, że niewielu faktorów patrzy na nich przychylnym okiem. Wielkim plusem jest także przejrzyste przedstawianie kosztów i brak ukrytych opłat. Klient dokładnie wie, ile i za co zapłaci.

SMEO Faktoring – dane kontaktowe dla klientów i informacje

Nazwa firmy: SMEO S.A.

Adres: ul. Emilii Plater 53, 00-113 Warszawa

Infolinia dla klientów: 799 701 701

Numer, pod którym można otrzymać informacje dotyczące usługi: 22 113 42 00

E-mail: kontakt@smeo.pl

KRS 0000 679116

REGON: 367336046

NIP: 5252712429

Opinie klientów o SMEO Faktoring

Najlepszą rekomendacją dla SMEO mogą okazać się głosy dotychczasowych klientów. Ci w przeważającej większości chwalą sobie współpracę z firmą i polecają jej usługi. Z danych przedstawionych przez członków zarządu wynika, że ponad 80% klientów pozostaje aktywnych i regularnie dba ze SMEO o swoją płynność finansową.

Źródła:

https://fintek.pl/smeo-ma-prawie-2-tys-klientow-fintech-wprowadza-e-faktoring-w-euro/

smeo.pl/faq/

https://www.smeo.pl/wp-content/uploads/pdf/smeo-regulamin-swiadczenia-uslug-faktoringowych-przez-smeo-sa.pdf

Podsumowanie

 1. Firma SMEO Faktoring działa od 2018 roku i powstała z myślą o małych i średnich firmach oraz osobach pracujących na własny rachunek.
 2. SMEO Faktoring oferuje umożliwia zachowanie płynności finansowej, dzięki dostępowi do środków z faktur z długim terminem płatności.
 3. Firma akceptuje faktury z terminem płatności do 90 dni o minimalnej wartości 300 PLN netto
 4. Z faktoringu korzystają głównie przedsiębiorcy, którzy: mają problem ze ściągnięciem należności od klienta, potrzebują szybkiego dostępu do gotówki lub/i potrzebują elastycznej formy finansowania (która nie wpływa na zadłużenie)

Najczęściej zadawane pytania

 1. Kiedy korzystanie z usług firm faktoringowych jest potrzebne?

  Usługa faktoringu szczególnie przydaje się w momencie, gdy przedsiębiorca potrzebuje szybkiego dostępu do gotówki, a zmuszony jest wystawiać kontrahentowi faktury z długim terminem płatności. Koszty faktoringu można również odliczyć od podatku.

 2. Dla kogo oferta SMEO Faktoring jest szczególnie atrakcyjna?

  SMEO nie wymaga od swoich klientów określonego czasu prowadzenia działalności. Może to wyjątkowo zainteresować przedsiębiorców, którzy nie mają szans na uzyskanie finansowania z banku.

 3. Czy faktoring obciąża zdolność kredytową?

  Faktoring, w przeciwieństwie do kredytu lub pożyczki, nie wpływa na zdolność kredytową. To niewątpliwie kolejny argument przemawiający za rozważeniem tej opcji. Informacja jest odnotowywana w bazach Biura Informacji Kredytowej przedsiębiorcy.

 4. Czy można wymówić umowę w SMEO Faktoring?

  Tak, wypowiedzenie umowy w SMEO jest możliwe. Szczegółowe zasady zostały określone w Regulaminie znajdującym się na stronie internetowej firmy. Każda ze stron może wypowiedzieć Umowę Faktoringową na piśmie lub elektronicznie (poprzez przesłanie wiadomości na adres elektroniczny drugiej strony), bez podania powodu, z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Ocena: 4.00 (4 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments