star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Sesje ELIXIR – kiedy dojdzie przelew?

mężczyzna przy biurku

Czasem przelew trafia do odbiorcy w ciągu kilku chwil, a innym razem trwa to znacznie dłużej. Opóźnienia w transferach to nie przypadek. Czas realizacji przelewu zależy od harmonogramu sesji wychodzących w banku nadawcy i przychodzących w banku odbiorcy. Jak ustalić kiedy dojdzie przelew?

Wbrew temu, co sugeruje nazwa, przelewy międzybankowe nie są realizowane bezpośrednio między bankami, tylko przez systemy rozliczeniowe. W Polsce istnieją cztery takie systemy, przy czym najpopularniejszy jest obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową system Elixir.

System Elixir – co to jest?

Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych w złotych, kluczowy dla funkcjonowania polskiego sektora bankowego. Został opracowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR), która odpowiada również za jego obsługę i nadzór nad jego prawidłowym działaniem.

System Elixir umożliwia sprawną i stosunkowo szybką realizację przelewów w złotych oraz poleceń zapłaty i czeków pomiędzy bankami działającymi na terenie Polski, a więc i pomiędzy osobami fizycznymi, firmami i instytucjami – do kwoty 100 tys. zł. Wszystko to w oparciu o sesje rozliczeniowe Elixir.

Sesje Elixir – czym są?

Sesje Elixir to określone bloki czasowe, w czasie których wymieniane są komunikaty między bankami oraz rozliczane są wszelkie płatności wychodzące i przychodzące, w tym przelewy. Odbywa się to wyłącznie w dni robocze, od poniedziałku do piątku. W każdym dniu rozliczeniowym odbywają się trzy sesje NBP, w godzinach wyznaczonych przez KIR – w czasie porannej sesji rozrachunkowej (w godzinach 10:30-11:00), popołudniowej (14:30-15:00) oraz wieczornej (17:00-17:30).

Niestety, nieliczne banki trzymają się ściśle sesji NBP. Zazwyczaj banki ustalają własny harmonogram pracy, a więc godziny przyjmowania zleceń płatniczych i księgowania przychodzących płatności – system Elixir nie narzuca w tym zakresie żadnych konkretnych godzin. Ponadto w większości przypadków czas na składanie zleceń jest krótszy, a sesja przychodząca księgowana jest z opóźnieniem. Wszystko to utrudnia ustalenie kiedy dojdzie przelew.

Sesje Elixir w bankach – kiedy dojdzie przelew?

To, kiedy dojdzie przelew zależy od harmonogramu sesji wychodzących w banku nadawcy i przychodzących w banku odbiorcy. Aby dowiedzieć się, kiedy dojdzie przelew trzeba:

  • znać czas wysłania przelewu przez jego nadawcę,
  • sprawdzić najbliższą sesję wychodzącą w banku, z którego zostały wysłane pieniądze,
  • sprawdzić godzinę odpowiadającej jej sesji przychodzącej w banku odbiorcy.

Harmonogram sesji wychodzących i przychodzących dla najpopularniejszych banków w Polsce obrazuje poniższe zestawienie:

sesje elixir

Przedstawione w tabeli sesje ELIXIR mogą różnić się od aktualnie obowiązujących i mają charakter poglądowy.

Ocena: 4.06 (18 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments