Postanowiłeś zerwać toksyczny związek z nielubianą instytucją, która zamiast zasypywać Cię atrakcyjnymi propozycjami, wysyła już tylko nietrafione produkty i nudne wyciągi? Słuszna decyzja, tym bardziej że ciekawszych ofert znajdziesz bez liku. A po co jakieś zdrady na boku? Jak odchodzić, to konkretnie. Pomożemy Ci bezboleśnie przejść rozstanie z bankiem i definitywnie zamknąć konto.
- Najpierw separacja, czyli sprawdź okres wypowiedzenia umowy
- Kto ponosi koszty rozwodu, czyli zerwanie umowy przed terminem i inne opłaty
- Najpierw pozew, potem rozprawa, czyli jak wygląda procedura zamykania konta
- Piszemy pozew, czyli co powinno znajdować się we wniosku o zamknięcie rachunku?
- Wyprowadź się na dobre, czyli o czym nie zapomnieć przed zamknięciem konta?
- Niech żyje wolność, czyli zamknij konto i szukaj promocji
Najpierw separacja, czyli sprawdź okres wypowiedzenia umowy
Podejmujesz decyzję o rozstaniu, koniec, nie ma szans na żadne mediacje czy terapie. Niestety, Twój wciąż aktualny bank nie chce poddać się tak łatwo. Ty mówisz: rozwód, już, zaraz, bez żadnych formalności i odświeżania znajomości. Masz na oku ofertę, kuszącą, z wieloma korzyściami i bonusami dla nowych klientów, więc nie możesz się doczekać rozstania. Jednak bank mówi: hola, hola, najpierw separacja, czyli okres wypowiedzenia. W większość i instytucji jest to miesiąc, w niektórych dwa tygodnie, są też takie banki, które puszczają klientów wolno – można zamknąć konto od zaraz. Chyba że podpisało się „intercyzę”, to znaczy umowę na określony czas korzystania z usług banku, takie zdarzają się gdy konto było oferowane w ramach promocji. Wówczas zerwanie z bankiem może być bolesne dla naszego portfela.
Kto ponosi koszty rozwodu, czyli zerwanie umowy przed terminem i inne opłaty
Rozstanie może jest ożywcze, ale niestety ciągnie ze sobą wiele kosztów. Banki lubią zabezpieczać się przez „niewiernymi” klientami. Zwłaszcza, jeśli na początku związku podsunęły nam intercyzę do podpisania, w której dokładnie zaznaczono, ile zapłacimy, jeśli zamkniemy konto przed końcem umowy. Bywa i tak, że są to horrendalne sumy idące w tysiące złotych. Wtedy lepiej przemęczyć się z bankiem do końca umowy niż narażać siebie i swojego budżetu na takie astronomiczne wydatki. Czasami banki mają dla klientów inne „niespodzianki”, np. dodatkowe opłaty za zamykane konto, przelew środków czy ich wypłatę w oddziale banku.
Najpierw pozew, potem rozprawa, czyli jak wygląda procedura zamykania konta
Banki niechętnym okiem patrzą na odchodzących klientów i dlatego nawet nie próbują im ułatwiać zadania, a wręcz przeciwnie – mnożą trudności. Wymagania mają różne: pismo o zamknięciu rachunku musi być wysłane listem poleconym, trzeba udać się do siedziby banku, dosłać skan dowodu, dostarczyć notarialnie poświadczony wniosek itd., itp….. Warto przed rozpoczęciem procedury sprawdzić, czego Twój bank wymaga, tak by w trakcie nie zostać niemiło zaskoczonym.
Piszemy pozew, czyli co powinno znajdować się we wniosku o zamknięcie rachunku?
Czas na podjęcie radykalnych kroków, zanim dojedzie do rozwodu, trzeba przygotować pozew – czyli w naszym przypadku stosowne pismo. Wzory odstąpienia od umowy z bankiem czy tylko zamknięcia konkretnego rachunku znajdziemy w internecie. Niemniej jednak wiedzieć, co powinno się w takim piśmie znaleźć, a mianowicie:
- dane osobowe klienta banku (imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, numer PESEL),
- dane identyfikacyjne (numer umowy z bankiem oraz numer (login) klienta),
- szczegóły na temat zamykanego konta (numer, datę otwarcia, informację czy wraz z rachunkiem rezygnujemy też z innych usług – o ile takie są przypisane do konta),
- data określająca zamknięcie rachunku (trzeba pamięć o okresie wypowiedzenia, jeśli taki nas obowiązuje),
- sposób przelania środków znajdujących się na zamykanym rachunku (np. podanie rachunku, na jaki należy je przelać, wypłata osobista w banku, samodzielny przelew),
- zapewnienie o zwrocie kart wydanych do konta lub o ich samodzielnym zniszczeniu,
- cofnięcie zgód wyrażonych na przetwarzanie danych,
- prośba o aktualizację danych w BIK-u w przypadku kont z debetem i kart kredytowych.
Wyprowadź się na dobre, czyli o czym nie zapomnieć przed zamknięciem konta?
Zanim ostatecznie zakończysz związek z bankiem, musisz pamiętać o paru szczegółach. Najważniejsza to przeprowadzka: najpierw musisz znaleźć najlepszą ofertę, taką by zamknięcie poprzedniego rachunku faktycznie było opłacalne. Różne propozycje najpopularniejszych banków w Polsce możesz sprawdzić i porównać w naszym rankingu kont osobistych. Kolejnym krokiem będzie pobranie historii transakcji (albo z ostatniego roku albo z całego okresu trwania umowy z bankiem) oraz potwierdzeń przelewów w przypadku kluczowych operacji (takie dowody mogą nam się przydać, np. w razie kontroli urzędu skarbowego itp.). Bardzo ważnym etapem zamykania konta jest przelew środków na nowe konto albo wybranie ich w bankomacie (to najprostsze i najtańsze rozwiązania). Trzeba też zaktualizować dane, np. u pracodawcy, kontrahentów czy zleceniodawców, słowem u wszystkich, którzy wykonują nam przelewy na rachunek bankowy.
Niech żyje wolność, czyl
i zamknij konto i szukaj promocji
Ufff, trochę to trwało, ale ostatecznie rozwód z bankiem został sfinalizowany. Jesteś wolny i możesz znaleźć nowego partnera finansowego, który zaoferuje Ci znacznie więcej i będzie obsypywał Cię (no, w granicach rozsądku) prezentami i promocjami. Uważaj tylko, żeby nie wpaść z deszczu pod rynnę – zapoznaj się z regulaminem oferty, która Cię skusiła, sprawdź opinie na temat banku i porównaj jego propozycje z innymi. Wtedy nowy związane będzie prawdziwą idyllą, a nie toksyczną znajomością bez żadnych korzyści.