Współcześnie człowiek staje się coraz bardziej wygodny. Chętnie więc korzysta z nowoczesnych technologii i wybiera rozwiązania dopasowane do swoich potrzeb i wymogów. Tak jest z kontami osobistymi, o czym pisaliśmy ostatnio, tak jest również z kartami płatniczymi. Nie wyobrażamy już sobie życia bez kawałka plastiku, którym płacimy za zakupy szybko i wygodnie. Jak zatem wybrać najlepszą kartę? Na co zwracać uwagę? I czy jej rodzaj ma znaczenie?
- Do koloru, do wyboru – jakie rodzaje kart oferują banki?
- Płać i wypłacaj – karty bankomatowe i debetowe
- Korzystaj, spłacaj i wpłacaj, czyli karty kredytowe, obciążeniowej i przepłacone
- Karta dostępna w trybie online – karty wirtualne
- Jak wybrać kartę debetową?
- Porównuj oferty, wybierz najlepszą kartę płatniczą
Do koloru, do wyboru – jakie rodzaje kart oferują banki?
Jest ich kilka: niektóre karty oferowane są jako element konta bankowego, zaciąganego kredytu czy lokaty, inne zaś są samodzielnymi produktami finansowymi. Wszystko zależy od oferty banku oraz indywidualnych upodobań czy wymogów klientów.
Płać i wypłacaj – karty bankomatowe i debetowe
Najbardziej znane i rozpowszechnione są oczywiście karty bankomatowe. Służą one (jak sama nazwa wskazuje) do wypłacania pieniędzy w bankomatach. Za ich pomocą można sprawdzić także stan swojego konta. Tego typu karta jest niezbędnym elementem rachunku osobistego. Bardzo często wzbogacana jest o dodatkowe funkcje i służy jako karta debetowa. A ta pozwala nie tylko na wypłacanie gotówki (do wysokości stanu konta lub limitu debetowego), ale i płacenie za zakupy czy doładowywanie telefonu. Taką kartę posiada większość z nas i trzeba przyznać, że jest to naprawdę wygodne rozwiązanie. Nie musimy nosić gotówki w portfelu, wystarczy karta, którą w razie kradzieży można szybko zablokować i ochronić się przed utratą środków finansowych.
Korzystaj, spłacaj i wpłacaj, czyli karty kredytowe, obciążeniowej i przepłacone
Prym wśród kart bankowych wiodą także karty kredytowe, które nie są związane z rachunkiem osobistym, ale są osobnym produktem pozwalającym na robienie zakupów lub wypłacanie gotówki z bankomatów do wysokości ustalonego w umowie limitu. Zobowiązanie należy spłacać w systemie miesięcznych rat bądź w całości – jeśli nie zostanie uiszczone, bank ma prawo do naliczenia odsetek i windykowania należności. Przeciwieństwem karty kredytowej jest karta przepłacona, którą najpierw trzeba zasilić gotówką, a dopiero później z niej korzystać. Taki rodzaj środka płatniczego sprawdza się przy transakcjach internetowych. Czymś jeszcze innym jest karta obciążeniowa dodawana do rachunku osobistego, która działa mniej więcej jak karta kredytowa. Klient może wykonywać transakcje do wysokości przyznanego limitu, a konkretnego dnia bank sumuje wszystkie operacje i obciąża rachunek posiadacza karty. Nie ma on jednak możliwości spłaty zobowiązania ratalnie. Musi opłacić całość za jednym razem, a w dniu sumowania transakcji powinien posiadać stosowną sumę na koncie, inaczej bank naliczy karne odsetki.
Karta dostępna w trybie online – karty wirtualne
Jeszcze jednym rodzajem karty płatniczej jest karta wirtualna dostępna jedynie w postaci zapisu w systemie komputerowym banku. Dzięki niej możliwe jest realizowanie płatności drogą elektroniczną na zamówienie pocztowe albo telefoniczne. Klient otrzymuje kartę wraz z numerem, ale nie jest w stanie za jej pomocą wykonywać operacji w bankomatach czy w punktach sprzedaży. Transakcje online dokonywane za pomocą karty wirtualne są zabezpieczane za pomocą kodu CVC2 lub CVV2, zaś samo połączenie jest szyfrowane za pomocą protokołu SSL. Z karty tego typu można korzystać na podobnych zasadach jak w przypadku karty przedpłaconej – czyli płatności są możliwe po „załadowaniu” konta, czyli po uprzednim przelaniu środków finansowych na rachunek karty.
Jak wybrać kartę debetową?
Rzadko się nad tym zastanawiamy, bo karta ta dołączana jest do rachunku osobistego, najczęściej więc przyjmujemy ją jaka jest. Niesłusznie,warto spojrzeć krytycznie na to, co feruje nam bank. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, ile korzystanie z karty będzie nas miesięcznie kosztować, czy jest ono bezpłatne, czy żeby uniknąć opłaty jesteśmy zobowiązani wykonać określoną ilość lub sumę transakcji. Kartę debetową warto dopasować do swoich potrzeb – jedni wolną mieć PayPass (płatności zbliżeniowe), inni wolą posłużyć się tradycyjnym pinpadem. Z kolei, dla klientów często korzystających z karty podczas zakupów priorytetem będzie wysokość opłat. Jeszcze inni zaś sprawdzają czy za wypłaty z bankomatów są jakieś prowizje, czy karta wraz z kontem ma limit debetowy i ile wynosi itd. – słowem co komu pasuje. Korzystną opcją jest również ubezpieczenie karty na wypadek kradzieży – to niewielki koszt (około 2-3 zł miesięcznie), który gwarantuje ochronę w razie utraty środków finansowych.
Porównuj oferty, wybierz najlepszą kartę płatniczą
Jaki wniosek? Zawsze warto porównywać oferty – w końcu od tego jest nasz ranking kont osobistych. Dzięki niemu można sprawdzić, co oferują banki i gdzie znajdziesz najlepsze konto z najlepszą kartą debetową. Nie tracisz czasu na przeszukiwanie stron banków, nie musisz sam robić zestawień: wszystko podane jest w jednym miejscu, czarno na białym.(mk)