star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczki z komornikiem – jak to działa?

mężczyzna z długami

Zwykle wydaje się, że to już koniec. Kiedy nasz dług trafia do komornika, nie widzimy już dla siebie żadnych szans. Na szczęście jest jeszcze światełko w tunelu, które wbrew pozorom wcale nie oznacza zbliżającego się pociągu. Tym światełkiem są pożyczki dla osób z komornikiem oferowane przez firmy pozabankowe. Sprawdźmy, jak działa to rozwiązanie. Warto posłużyć się poniższym przykładem.

Mateusz od dziecka wiedział, że gdy dorośnie, to przejmie stery w firmie swojego ojca. Dobrze prosperujące przedsiębiorstwo z branży budowlanej było bowiem chlubą całej rodziny. Zarówno lata nauki w szkole średniej (technikum budowlanym), jak i studia Mateusza miały przygotować go do pracy w tejże branży. Początkowo nic nie zapowiadało kłopotów.

Pierwsze lata zawodowej pracy w firmie Mateusz spędził u boku ojca. Kiedy jednak losy przedsiębiorstwa znalazły się całkowicie w jego rękach, okazało się, że firma od kilku lat boryka się z długami. Co więcej, problemy finansowe przedsiębiorstwa były na tyle duże, że w niespełna pół roku doszło do jego bankructwa, a do drzwi Mateusza zapukał komornik. Mężczyzna odpowiadał bowiem za długi zgromadzonym przez siebie majątkiem. Praktycznie z dnia na dzień stracił samochód i świeżo wykończone mieszkanie. Niestety, nie wystarczyło to na pokrycie całego długu.

Na szczęście, Mateusz się nie poddał i robił wszystko by z powrotem “stanąć na nogi”. W ciągu kilku tygodni znalazł nową pracę. Część zarobionych środków zabierał mu oczywiście komornik, ale mężczyzna pogodził się z tym faktem i mimo, że nie było to łatwe, jakoś wiązał koniec z końcem.

Po stracie mieszkania Mateusz zamieszkał z rodzicami w domu po dziadkach. Kiedy wydawało się, że w ich życiu zapanował względny spokój i jakoś przyzwyczaili się do nowej sytuacji, okazało się, że to jeszcze nie koniec zmartwień.

Kilkudziesięcioletni dom, w którym aktualnie przebywali, został uszkodzony przez pierwszą z wiosennych burz. Szalejący wtedy wiatr zerwał sporą część dachu. Powstałe zniszczenia trzeba było usunąć natychmiast, ponieważ istniało ryzyko, że konstrukcja nie wytrzyma kolejnej nawałnicy, a Mateusz wraz z rodzicami straci dach nad głową.

Z racji bankructwa firmy, sytuacja finansowa rodziny nie wyglądała najlepiej. Ze względu na niską zdolność kredytową, banki odwracały się od nich plecami. Mateusz postanowił więc poszukać wsparcia finansowego gdzie indziej. Choć dawniej patrzył na takie rozwiązania z dużą dozą nieufności, tym razem nie miał innego wyjścia i sięgnął po ofertę pożyczek pozabankowych. Jak się okazało, ta decyzja była jedną z lepszych jakie podjął w ostatnim czasie.

Pożyczki pozabankowe – także dla zadłużonych

kobieta w mieszkaniuZapewne dla nikogo nie jest tajemnicą, że firmy pozabankowe patrzą na osoby z problemami finansowymi nieco łaskawszym okiem niż banki. Choć obie te instytucje mają obowiązek kontroli zdolności kredytowej klienta, to właśnie pożyczkodawcy szybciej wyciągają do potrzebujących pomocną dłoń.

Tak też stało się w przypadku naszego bohatera. Mateuszowi udało się bowiem zdobyć pożyczkę w firmie pozabankowej i tak rozłożyć raty zobowiązania, aby wspólnie z rodzicami swobodnie je spłacić.

Co zatem sprawiło, że ten sam klient został skreślony przez bank, a w instytucjach pożyczkowych otrzymał potrzebne wsparcie? Zajęcie przez komornika części pensji Mateusza to czynnik, który mocno obniżył jego zdolność kredytową. Innymi słowy, dla banków był on po prostu niewypłacalnym klientem. Instytucje te uznały, że skoro aktualnie ma problemy finansowe, to może nie podołać kolejnym zobowiązaniom. Wolały zatem nie ryzykować i odrzuciły jego prośbę o kredyt.

Firmy pozabankowe decydując się na pozytywne rozpatrzenie wniosku zadłużonego klienta również podejmują ryzyko. Jest ono jednak wliczone w profil działalności takich instytucji pozabankowych. Oczywiście, tego typu przedsiębiorstwa nie mogą zapominać o swoich interesach. Dlatego pożyczając pieniądze osobom z komornikiem, wymagają one zwykle dodatkowych zabezpieczeń. Zabezpieczeniem może być np. poręczenie osoby trzeciej, hipoteka czy też zastaw samochodu. Dzięki temu pożyczkodawcy zyskują pewność, że w przypadku problemów z odzyskaniem długu od klienta, będą mieli zapewnione środki na zaspokojenie swoich roszczeń.

Pożyczki z komornikiem – przykładowe oferty

Na rynku pozabankowym funkcjonuje wiele instytucji oferujących tak zwane „pożyczki z komornikiem”. Warto jednak pamiętać, że nie każda taka oferta warta jest naszej uwagi. Do propozycji mało znanych pożyczek należy podchodzić bardzo ostrożnie. Łatwo bowiem trafić w tym temacie na pożyczkodawców, którzy chcą wykorzystać trudne położenie osób zadłużonych jedynie do własnych celów.

Decydując się na pożyczkę z komornikiem, korzystajmy więc ze sprawdzonych źródeł informacji. Są nimi porównywarki ofert pożyczkowych, gdzie trafiają jedynie rzetelne marki. Dodatkowo, porównywarki dają nam pełen podgląd dostępnych w naszej sytuacji rozwiązań i umożliwiają szybkie porównanie prowadzące do wyboru najkorzystniejszej oferty. Jeżeli chodzi o ofertę SowaFinansowa.pl, to możemy zaproponować pożyczki, które cechują się brakiem weryfikacji dłużnika w Biurze Informacji Kredytowej. Poniżej przedstawiliśmy propozycje takich pożyczek.

Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 14 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 10 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Jak wnioskować o pożyczkę dla zadłużonych?

Przed wnioskowaniem o pożyczkę dla zadłużonych, trzeba oczywiście znaleźć odpowiednią ofertę. Tak jak już wspomnieliśmy, warto brać pod uwagę sprawdzone rozwiązania. W zależności do firmy pożyczkowej, sposób wnioskowania o pożyczkę dla zadłużonych bywa różny. Może się okazać, że wszystkie najważniejsze informacje podamy już w formularzu internetowym. Czasem taki formularz pozwala jednak tylko na wpisanie danych kontaktowych. Po pewnym czasie od jego wypełnienia, skontaktuje się z nami doradca finansowy. Późniejszy tok postępowania zależy między innymi do tego, czy w ramach pożyczki dla zadłużonych potrzebne są jakieś zabezpieczenia – np. gwarancja (poręczenie), zastaw lub hipoteka. Formalności związane z tymi zabezpieczeniami będą jednak konieczne dopiero wtedy, gdy dana firma pozytywnie oceni wniosek pożyczkowy.

Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych – jak działają?

Wiele pożyczek dla zadłużonych ma charakter długoterminowy. Wynika to z prostej zasady. Mianowicie raty wszystkich pożyczek stają się niższe po rozłożeniu spłaty na długi okres. Dzięki wyborowi długiego okresu spłaty, rata może stanowić akceptowalną część miesięcznego dochodu klienta firmy pożyczkowej (np. 40% – 50% po odliczeniu innych długów). Warto pamiętać, że długi okres spłaty niekiedy jest po prostu wymagany, bo przy mniejszej liczbie rat klient nie poradziłby sobie ze zobowiązaniem. Trzeba również dodać, że w przypadku pożyczek ratalnych na dłuższy okres, częściej wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie (np. gwarancja, zastaw albo hipoteka).

Kredyt w banku dla zadłużonych. Czy warto się starać?

Krajowe banki mogą zabezpieczać udzielane pożyczki i kredyty na przykład przy pomocy hipoteki, zastawu albo poręczenia. Mimo tego, wspomniane instytucje nie udzielają pożyczek dla mocno zadłużonych osób. Podobna zasada dotyczy również Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK-ów). Ostrożność banków i SKOK-ów wynika z faktu, że pożyczają one pieniądze wcześniej przekazane przez klientów w ramach depozytów (kont i lokat). Ta sytuacja w połączeniu ze ścisłym nadzorem KNF-u sprawia, że banki oraz kasy spółdzielcze nie mogą sobie pozwolić na duże kredytowe ryzyko. Polityka firm pożyczkowych wygląda nieco inaczej, bo ryzykują one tylko swoim kapitałem. Ta różnica wyjaśnia, dlaczego nie warto nawet wnioskować w banku lub SKOK-u o pożyczkę dla mocno zadłużonego klienta.

Pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych. Jak aplikować?

Sposób wnioskowania o pożyczkę konsolidacyjną dla zadłużonych jest podobny, jak w przypadku zwykłej pożyczki oferowanej klientom z długami. Różnica polega na tym, że pożyczkodawca będzie wymagał dokładnych informacji o każdym z zobowiązań. Trudno się temu dziwić, bo pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych skutkuje spłaceniem wcześniejszych zaległości finansowych. Aby tego dokonać, firma pożyczkowa musi znać dokładne informacje o każdym długu (nawet numer konta bankowego do jego spłaty). Takie szczegóły przydadzą się dopiero wtedy, gdy zostanie podjęta pozytywna decyzja pożyczkowa. Najpierw trzeba podać ogólne informacje o swoich dochodach oraz długach.

Czy komornik może zająć pożyczkę dla zadłużonych?

Niektóre osoby wnioskujące o pożyczkę dla zadłużonych obawiają się, że pieniądze z takiego zobowiązania mogą zostać zajęte przez komornika. Opisywany scenariusz jest bardzo negatywny dla dłużnika i całkiem prawdopodobny. Od pewnego czasu komornicy dzięki systemowi OGNIVO posiadają bowiem możliwość dokładnego „wyśledzenia” wszystkich kont bankowych dłużnika. Jeżeli pożyczka wpłynie na jedno z takich kont i będzie możliwe jej zajęcie na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego, to pożyczone pieniądze nie trafią do dłużnika. W tym kontekście warto nadmienić, że obecnie kwota wolna od zajęcia na rachunkach bankowych dłużników odnawia się co miesiąc i wynosi równowartość 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Osoby zagrożone zajęciem nowej pożyczki przez komornika, powinny pomyśleć o wypłacie pieniędzy w gotówce albo za pośrednictwem Poczty Polskiej (czek GIRO). Część firm oferujących pożyczki dla zadłużonych klientów, może stosować przynajmniej jeden z tych wariantów wypłaty środków.

Kredyt czy pożyczka – które rozwiązanie jest lepsze dla zadłużonych?

Zgodnie z prawem, kredytów mogą udzielać jedynie banki oraz SKOK-i. Tak jak już wspomnieliśmy, te instytucje raczej nie są zainteresowane kredytowaniem bardzo zadłużonych klientów. Warto jednak pamiętać, że w przepisach występuje również pojęcie kredytu konsumenckiego. Do tej kategorii należą także pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe (w tym również pożyczki dla zadłużonych). Pożyczki oferowane osobom z długami są bardzo specyficznym rodzajem produktów finansowych. Tym niemniej, jako tzw. kredyty konsumenckie powinny one podlegać przepisom ustawy o kredycie konsumenckim.

Jak zwiększyć szansę na otrzymanie pożyczki?

Firmy udzielające pożyczek dla zadłużonych osób są bardzo tolerancyjne (w porównaniu z bankami). Tym niemniej, nawet tacy pożyczkodawcy muszą zwracać uwagę na ponoszone ryzyko finansowe. Właśnie dlatego może się okazać, że wniosek o pożyczkę dla zadłużonych zostanie rozpatrzony negatywnie. Szanse na taki zły scenariusz będą mniejsze jeśli wnioskodawca posiada dobrze udokumentowane dochody oraz jakieś zabezpieczenie (np. w postaci samochodu).

Jeżeli pożyczkodawca widzi, że klient ma konkretny majątek, to łatwiej podejmie pozytywną decyzję w sprawie wypłaty pieniędzy. Taka firma nie musi od razu decydować się na ustanowienie hipoteki lub zastawu. Sama wiedza o tym, że dłużnik posiada wartościowe rzeczy, czasem przesądzi o pozytywnej decyzji pożyczkowej. Osoba pozbawiona majątku o większej wartości, może natomiast zaproponować znalezienie poręczyciela. Warto wziąć pod uwagę taką opcję nawet jeśli pożyczkodawca wcześniej nie wspominał o poręczeniu.

Pożyczki z komornikiem – nie dla każdego?

Choć pożyczki z komornikiem to duża szansa na pomoc finansową dla osób zadłużonych, musimy pamiętać, że nie zawsze jest to dobre wyjście. Taki krok to kolejne zobowiązanie, które bierzemy na swoje barki. Jeśli już przed podpisaniem umowy wiemy, że nie będziemy w stanie regularnie go spłacać, lepiej odpuścić i skupić się na uregulowaniu swoich aktualnych problemów finansowych.

Jeżeli nie mamy pomysłu jak to zrobić lub sprawy zaszły już tak daleko, że nie widzimy wyjścia z zaistniałej sytuacji, dobrym posunięciem może być ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Więcej informacji o takim rozwiązaniu znajdziecie w artykule: “Upadłość konsumencka – panaceum czy wysłużony slogan?”.

Czytaj także:

Ile może zabrać komornik? Ważne zmiany w prawie

Pożyczki dla zadłużonych, czyli co robić gdy wciąż brakuje pieniędzy?

Chwilówka na spłatę długu. Dobry czy zły pomysł?

Ocena: 3.98 (146 głosów)
avatar
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 1500 zł
Okres 30 dni
od 7 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 10 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Inne wpisy z tej kategorii

0 0
Article Rating
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Karolina Stefaniak
Karolina Stefaniak
3 lat temu

Ja uzyskałam pożyczkę dzięki przydatnym radom z poradnika novacash. Warto poczytać co tam piszą, bo jest tam poruszonych wiele istotnych kwestii.

1
0
()
x