star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczki z komornikiem – jak to działa?

mężczyzna z długami

Postępowanie komornicze nie należy niestety do rzadkości. Wystarczy jedna niespłacana pożyczka, aby czynności windykacyjne zakończyły się w sądzie. Obecnie wysoka inflacja oraz niepewna przyszłość tylko pogłębiają problemy finansowe Polaków. Nic więc dziwnego, że pożyczka z komornikiem staje się coraz bardziej popularnym produktem finansowym.

Jak wynika z danych BIG Infomonitor oraz BIK, przeterminowane zobowiązania polskich pożyczkobiorców we wrześniu 2022 roku przekroczyły kwotę 77,1 mld zł. Prawie 2,7 mln osób ma trudności z regularną spłatą zadłużeń. Mimo to zgodnie z danymi płynącymi z Biura Informacji Kredytowej, w samym październiku firmy pozabankowe udzieliły o 9,2 % więcej pożyczek niż w ubiegłym roku o tej samej porze.

Czym są pożyczki z komornikiem?

Choć firmy pozabankowe nie stawiają swoim klientom wygórowanych wymagań, zwykle oczekują od wnioskującego spełnienia kilku zasadniczych warunków, między innymi posiadania nienagannej reputacji finansowej, najlepiej potwierdzonej pozytywną historią kredytową. Często nawet niewielkie opóźnienia w spłatach podważają wiarygodność pożyczkobiorcy, przekreślając jego szanse na otrzymanie tradycyjnej formy finansowania.

Na rynku pozabankowym istnieją jednak oferty pożyczek skierowane do osób zadłużonych, nawet jeśli toczy się wobec nich postępowanie komornicze. Tego typu produkt finansowy bywa droższy, a w przypadku kwot zadłużenia przekraczających kilka tysięcy złotych, może wymagać dodatkowego zabezpieczenia w postaci gwaranta lub zastawu na wartościowych przedmiotach.

Niekiedy zdarza się, że konkretna marka przyciąga klientów hasłem „pożyczka z komornikiem”, a podczas procesu oceny wniosku okazuje się, że zadłużony klient nie otrzymuje pozytywnej decyzji o przyznaniu finansowania, bo jego zdolność kredytowa nie jest wystarczająco wysoka. W takiej sytuacji nie warto się poddawać, inna firma może mieć bowiem o wiele bardziej liberalne wymagania.

Które firmy udzielają pożyczek zadłużonym z komornikiem?

Rynek pozabankowy stale się rozwija, przybywa nowych marek, a oferty finansowania kierowane są do coraz szerszego i bardziej zróżnicowanego grona klientów. Aby znaleźć firmę, która udziela pożyczki z komornikiem, najlepiej skorzystać z porównywarki internetowej.

To bardzo przydatne narzędzie pozwalające w łatwy sposób przeanalizować większość aktualnie dostępnych na rynku ofert, wystarczy kliknąć w konkretną propozycję finansowania, a wszystkie najistotniejsze szczegóły oraz wymagania stawiane klientowi wyświetlą się na ekranie.
Wśród firm udzielających pożyczek dla zadłużonych znajdują się między innymi: Provident, Super Grosz i Miloan.

Warto jednak pamiętać, że często warunkiem udzielenia finansowania osobie zadłużonej lub zmagającej się z postępowaniem komorniczym są odpowiednio wysokie i regularne dochody potwierdzone umową o pracę lub wyciągiem z konta bankowego z ostatnich trzech miesięcy.

Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,50
RRSO: 319,14%

Jakie są wymagania przy pożyczce dla zadłużonych z komornikiem?

Wymagania stawiane wnioskującym starającym się o pożyczkę z komornikiem są bardzo podobne do tych spotykanych w przypadku tradycyjnych pożyczek. Należą do nich:

 • ukończony 18, 21 lub 25 rok życia,
 • obywatelstwo polskie,
 • adres zamieszkania na terenie kraju,
 • aktywny numer telefonu komórkowego,
 • adres e-mail,
 • numer osobistego konta bankowego,
 • aktualny dowód osobisty,
 • udokumentowane źródło dochodów,
 • wystarczająca zdolność kredytowa.

Firmy pozabankowe, które udzielają pożyczek osobom zadłużonym, najczęściej wymagają od nich stabilnego zatrudnienia oraz stosunkowo wysokich zarobków, które stanowią realne zabezpieczenie dla wierzyciela. Udzielenie finansowania osobie pogrążonej w długach, z komornikiem na karku oraz bez stałych dochodów byłoby bowiem zbyt ryzykowne dla obu stron.

Klienci, którzy oprócz nieuregulowanych zobowiązań mają niewielkie lub nieregularne dochody, mogą skorzystać z pożyczki z gwarantem lub pożyczki pod zastaw. Są to jednak rozwiązania, które powinny być ostatecznością. Mogą bowiem obciążyć poręczyciela lub doprowadzić do utraty cennych przedmiotów, będących często jedynym majątkiem pożyczkobiorcy.

Jak wnioskować o pożyczkę dla zadłużonych?

Najprostszym sposobem wnioskowania o pożyczkę dla zadłużonych jest droga internetowa. Umożliwia ona szybkie dopełnienie wszelkich formalności bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej firmy. Zazwyczaj jest to kwestia podstawowych danych jak imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, nr PESEL, numer telefonu lub informacje dotyczące źródła dochodów.

Po pozytywnej weryfikacji wniosku w ciągu kilkunastu minut klient otrzymuje decyzję. Jeśli jest ona pozytywna, pieniądze wkrótce pojawiają się na jego koncie. Przyznawanie pożyczek z zabezpieczeniem potrwa dłużej. Podczas wnioskowania o pożyczkę pod zastaw potrzebne będą dokumenty, które potwierdzają własność i wartość przedmiotu stanowiącego zabezpieczenie. Może to być odpis z księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów lub dowód rejestracyjny, wszystko zależy od tego, co jest przedmiotem zastawu.

Jeśli pożyczkobiorca zdecyduje się na zaciągnięcie pożyczki z gwarantem, procedura będzie obejmować również weryfikację zdolności kredytowej poręczyciela.

Ile czeka się na wypłatę pożyczki dla zadłużonych?

Obecnie większość firm pozabankowych dokłada wszelkich starań, aby cały proces wnioskowania o pożyczkę był prosty i przystępny, a czas oczekiwania na gotówkę możliwie jak najkrótszy. Pożyczkodawcy korzystający z systemów szybkich płatności internetowych lub posiadający konta w wielu bankach gwarantują swoim klientom niemal natychmiastowy przelew środków, zajmujący maksymalnie 15 minut. Jeśli jednak firma dokonuje transakcji jedynie z jednego konta w konkretnym banku, na przelew czeka się zwykle 1-2 dni roboczych.

Osoby, których konto zostało już zajęte przez komornika, wolą rzecz jasna dostać gotówkę do ręki, w takiej sytuacji muszą skorzystać z oferty firmy, która wypłaca środki za pomocą czeku GIRO. Można go zrealizować w każdym urzędzie pocztowym po okazaniu dowodu osobistego. Wtedy pieniądze są dostępne dla pożyczkobiorcy w godzinach pracy poczty.

Czy możliwa jest pożyczka dla zadłużonych bez gwaranta?

Jak się okazuje, na rynku pozabankowym prawie wszystko jest możliwe. O ile banki posiadają bardzo sztywne i restrykcyjne warunki udzielania kredytów, o tyle firmy pożyczkowe słyną z liberalnych i elastycznych wymagań. Osoba zadłużona bez trudu znajdzie ofertę finansowania bez gwaranta, musi jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Po pierwsze – nie będzie mogła skorzystać z pierwszej darmowej chwilówki, przyznawanej nowym klientom firmy.

Po drugie – koszty zadłużenia w postaci odsetek, prowizji czy opłat operacyjnych mogą być znacznie wyższe. Po trzecie – wnioskujący musi posiadać udokumentowane stałe źródło odpowiednio wysokich dochodów, dzięki którym będzie w stanie uregulować zaciągnięte zobowiązanie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wzięciu kolejnej łatwo dostępnej pożyczki, zawsze warto wnikliwie przeanalizować jej warunki oraz własną sytuację ekonomiczną, by nie pogrążyć się w zadłużeniach niemożliwych do spłacenia.

Jakie są rodzaje pożyczek dla zadłużonych?

Na wstępie należy zaznaczyć, że niewielkie zadłużenia w postaci niezapłaconego na czas rachunku czy mandatu często nie stanowią przeszkody do otrzymania pozytywnej decyzji o otrzymaniu finansowania. Wiele firm pozabankowych przymyka oko na drobne wpisy w bazach, umożliwiając swoim klientom skorzystanie z większości produktów finansowych.

Jeśli jednak wnioskujący kiepsko zarabia, posiada liczne nieuregulowane zobowiązania, jego nazwisko często pojawia się w bazach dłużników albo co gorsza, toczy się już wobec niego postępowanie komornicze, wtedy jedyną szansą na otrzymanie finansowania jest specjalna pożyczka dla zadłużonych.

Jeżeli klient jest zadłużony, ale posiada stabilne zatrudnienie i wysokie zarobki, w niektórych firmach pozabankowych otrzyma nawet tradycyjną pożyczkę. Jeżeli jednak negatywna historia kredytowa połączona jest brakiem umowy o pracę i niewielkimi dochodami, będzie musiał skorzystać z:

 • pożyczki z gwarantem, która udzielana jest w oparciu o zdolność kredytową poręczyciela ponoszącego odpowiedzialność za terminowe uregulowanie długu lub,
 • pożyczki pod zastaw wartościowego przedmiotu – może to być sprzęt RTV, biżuteria czy nawet samochód – który w przypadku niespłacenia zobowiązania, stanie się własnością wierzyciela.

Czy możliwa jest pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych?

Często zdarza się, że spłata kilku zadłużeń na raz jest uciążliwa i powoduje nawarstwianie się zobowiązań finansowych. Warto wtedy rozważyć pożyczkę konsolidacyjną, która umożliwia skumulowanie wszystkich rat w jedną. O wiele łatwiej jest regulować zadłużenie u jednego wierzyciela, niż u kilku lub nawet kilkunastu. Konsolidacja pozwala także obniżyć comiesięczną ratę tak, by pożyczkobiorca był w stanie systematycznie i swobodnie ją spłacać.

Dogodny harmonogram spłaty znacznie zmniejsza ryzyko zaciągnięcia kolejnych długów. Pożyczka konsolidacyjna dostępna jest również dla osób, które posiadają negatywną historię kredytową. Trzeba jednak pamiętać, że im bardziej liberalne są warunki pożyczki, tym więcej ona kosztuje.

Jaka pożyczka dla zadłużonych z komornikiem będzie najlepsza?

Każda pożyczka, a szczególnie ta przeznaczona dla osób zadłużonych, powinna być przede wszystkim bezpieczna. Nie warto w ciemno korzystać z na pozór atrakcyjnych ofert, które mogą zawierać ukryte koszty czy inne niekorzystne dla pożyczkobiorcy warunki. Osoba, na której majątku rękę trzyma komornik, jest już w wystarczająco trudnej sytuacji, by ryzykować swoje bezpieczeństwo finansowe, korzystając z usług firm niegodnych zaufania. Najlepsza oferta pożyczki z komornikiem powinna charakteryzować się między innymi:

 • przejrzystymi warunkami umowy,
 • rozsądnymi kosztami zadłużenia,
 • łatwą procedurą wnioskowania,
 • brakiem nadmiaru formalności,
 • dobrymi opiniami innych klientów,
 • możliwością przedłużenia terminu spłaty.

Należy pamiętać, że z zasady pożyczka ma rozwiązać chwilowe kłopoty finansowe, jest doraźnym sposobem na zasilenie domowego budżetu. Zaciąganie kolejnych zobowiązań, aby spłacić poprzednie może doprowadzić do całkowitego braku wypłacalności i utraty majątku.

Czy możliwa jest darmowa pożyczka dla zadłużonych z komornikiem?

To raczej niemożliwe. Oczywiście na stale powiększającym się rynku pozabankowym można spotkać najróżniejsze propozycje finansowania. Warto jednak mieć świadomość, że oferty, które są wręcz absurdalnie atrakcyjne z pewnością mają swoje drugie dno i lepiej omijać je szerokim łukiem. Wierzyciel oferujący darmowe finansowanie klientom zadłużonym i bez zdolności kredytowej, musi w jakiś sposób niwelować ryzyko takiej umowy. Zwykle robi to za pomocą bardzo wysokich ukrytych kosztów.

Darmowa pożyczka dotyczy tylko finansowania krótkoterminowego, czyli tak zwanych chwilówek, które nie przekraczają 5000 zł. To promocja skierowana wyłącznie do nowych klientów konkretnej firmy. Aby z niej skorzystać, należy spełnić podstawowe wymagania stawianie przez pożyczkodawcę, do których należy między innymi brak negatywnych wpisów w bazach dłużników i nienaganna reputacja finansowa. Pożyczkobiorcy, wobec których toczy się postępowanie komornicze, niestety nie mogą otrzymać chwilówki za 0 zł.

Czy komornik może zająć pożyczkę dla zadłużonych z komornikiem?

Niestety tak. Zgodnie z prawem komornik, który prowadzi postępowanie egzekucyjne, może zająć rachunek bankowy dłużnika. Aby uniknąć takiej sytuacji, można postarać się o pożyczkę z gwarantem – wtedy pieniądze spłyną na konto poręczyciela – lub skorzystać z czeku GIRO, który pozwoli na odbiór gotówki w urzędzie pocztowym.

Czy możliwy jest kredyt z komornikiem?

Choć banki starają się coraz bardziej upraszczać procedurę wnioskowania, dając możliwość zaciągnięcia zobowiązania drogą internetową, wymagania stawiane kredytobiorcom niezmiennie pozostają dość restrykcyjne. Zasadniczą kwestią jest posiadanie pełnej zdolności kredytowej, która określana jest przede wszystkim na podstawie wysokości zarobków, rodzaju zatrudnienia oraz reputacji finansowej. Warunkami koniecznymi do otrzymania finansowania w banku są m.in.:

 • pełnoletność,
 • pełna zdolność do czynności prawnych,
 • numer rachunku bankowego,
 • pozytywna historia kredytowa,
 • odpowiednio wysokie zarobki,
 • stabilna forma zarobkowania,
 • pełna zdolność kredytowa.

Negatywne wpisy w bazach dłużników zazwyczaj na starcie przerywają proces wnioskowania o kredyt. Klient musi być osobą w pełni wiarygodną i znajdować się w stabilnej sytuacji ekonomicznej. Na tę chwilę nie istnieje bank, który udzieliłby kredytu osobie z zajęciem komorniczym.

Jak zwiększyć szansę na otrzymanie pożyczki pozabankowej?

Firmy udzielające pożyczek ograniczają wymagania wobec swoich klientów do minimum. Muszą jednak stosować pewne zabezpieczenia, aby nie ponosić zbyt dużego ryzyka. Dlatego może się zdarzyć, że wniosek niewydolnego finansowo klienta zostanie odrzucony. Czynnikami zwiększającymi szanse na otrzymanie pożyczki dla zadłużonych są:

 • dodatkowe źródło dochodu,
 •  gwarant,
 •  zastaw nieruchomości lub wartościowych przedmiotów,
 •  stabilne zatrudnienie,
 •  regularne źródło dochodów

Jakie są zalety i wady pożyczki z komornikiem?

Z jednej strony pożyczka z komornikiem często stanowi ostatnią deskę ratunku dla dłużnika, z drugiej strony – pochopnie zaciągnięta może przysporzyć jeszcze więcej kłopotów finansowych. Osoby zadłużone powinny bardzo roztropnie podchodzić do kolejnych zobowiązań – dokładnie analizując własne możliwości ekonomiczne, a także rozważając wszystkie za i przeciw wybranej propozycji pożyczki.

Zalety pożyczki z komornikiem:

 • liberalne warunki udzielenia zadłużenia,
 • łatwa procedura wnioskowania 100% online,
 • możliwość szybkiego zastrzyku finansowego,
 • szybki przelew gotówki na konto,
 • alternatywa dla kredytu bankowego wymagającego pełnej zdolności kredytowej,
 • możliwość otrzymania gotówki do ręki za pomocą czeku GIRO.

Wady pożyczki z komornikiem:

 • wyższe koszty zadłużenia,
 • ryzyko popadnięcia w spiralę zadłużenia,
 •  zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę,
 • brak pierwszej darmowej chwilówki,
 • miesięczne dochody muszą być wyższe, niż w przypadku starania się o tradycyjne pożyczki,
 • niektóre firmy mogą wymagać dodatkowego zabezpieczenia w postaci gwaranta lub zastawu.

Czy warto wnioskować o pożyczkę z komornikiem?

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pożyczkobiorcy. Zdarza się, że postępowanie komornicze toczy się wobec osób majętnych i zamożnych. Egzekucja zadłużenia specjalnie nie wpływa wtedy na ich sytuację ekonomiczną, a ewentualna pożyczka nie jest dla nich dużym obciążeniem.

Jednak w znakomitej większości przypadków, gdy komornik zajmuje pensję, emeryturę, rentę czy część ruchomości, dłużnik często jest krok od zupełnej niewypłacalności, ledwo wiążąc koniec z końcem. W tej sytuacji zaciąganie następnego zobowiązania jest bardzo ryzykowne. Może ono bowiem doprowadzić do kolejnych zaległości, które powiększą kwotę długu.

Pożyczka z komornikiem będzie miała sens wyłącznie wtedy, gdy pożyczkobiorca ma stuprocentową pewność, że jego dochody są wystarczające, aby spłacić zadłużenie w całości lub w ratach. Istotna jest także kwota zobowiązania. Jeśli jest ona stosunkowo niewielka, opiewająca na kilkaset złotych, które mają pokryć niespodziewany i pilny wydatek, wtedy szansa na terminowe uregulowanie długu jest znacznie wyższa, a ryzyko mniejsze.

Ważne, by pożyczać pieniądze w sposób odpowiedzialny, aby finansowanie rozwiązywało chwilowe problemy z brakiem gotówki, a nie piętrzyło zaległości.

Warto wiedzieć:

 1. Pożyczka z komornikiem to produkt finansowy oferowany wyłącznie przez firmy pożyczkowe. Umożliwia ona uzyskanie finansowania osobie zadłużonej, wobec której toczy się postępowanie komornicze.
 2. Pożyczka z komornikiem jest zwykle droższa od tradycyjnych chwilówek. W ten sposób wierzyciel chce zabezpieczyć swoje interesy, udzielając finansowania osobie zadłużonej, która może okazać się niewypłacalna.
 3. Niektóre pożyczki z komornikiem wymagają dodatkowego zabezpieczenia w postaci poręczyciela, który bierze na siebie odpowiedzialność za spłatę długu lub zastawu będącego zabezpieczeniem dla pożyczkodawcy.
 4. Firmy pozabankowe udzielające pożyczek osobom zadłużonym często wymagają od nich zatrudnienia na podstawie umowę o pracę i odpowiednio wysokich dochodów.
 5. Pożyczka z komornikiem jest ryzykownym rozwiązaniem, ponieważ może łatwo zacisnąć pętlę zadłużenia. Aby uniknąć ryzyka spiętrzenia zaległości finansowych, należy dobrze przeanalizować własne możliwości ekonomiczne i zaciągnąć taką pożyczkę, która będzie łatwa do spłacenia.

 1. Czy pożyczka z komornikiem wymaga posiadania gwaranta?

  Kiedy klient ubiega się o wyższą kwotę pożyczki, wierzyciel zazwyczaj wymaga dodatkowego zabezpieczenia, może nim być gwarant lub zastaw.

 2. Czy obecność w Krajowym Rejestrze Długów uniemożliwia zaciągnięcie pożyczki z komornikiem?

  Nie. Osoby, wobec których toczy się postępowanie komornicze, a do tego posiadają negatywną historię kredytową, nadal mają szansę na otrzymanie pożyczki.

 3. Jak uniknąć zajęcia kwoty pożyczki przez komornika?

  Aby komornik nie zajął pożyczki, można skorzystać z czeku GIRO, który pozwoli odebrać gotówkę w urzędzie pocztowym. Gdy w grę wchodzi pożyczka z gwarantem, firma przelewa pieniądze na konto poręczyciela. Możliwa jest również dostawa gotówki do domu.

 4. Gdzie dostanę pożyczkę z komornikiem?

  Pożyczki z komornikiem udzielane są przez firmy pozabankowe. Aby znaleźć pożyczkodawcę, który oferuje tego typu produkt finansowy, wystarczy skorzystać z porównywarki internetowej. Pożyczkę z komornikiem można zaciągnąć między innymi w Miloan lub Super Grosz.

 5. Czy dostanę pożyczkę ze złym BIK-iem?

  Osoby posiadające liczne negatywne wpisy w bazach Biura Informacji Kredytowej raczej nie otrzymają tradycyjnej pożyczki. Zły BIK nie wpływa jednak na decyzję o przyznaniu pożyczki z komornikiem.

 6. Czy Profi Credit udziela pożyczek z komornikiem?

  Nie, Profi Credit udziela pożyczek tylko osobom, które posiadają nienaganną reputację finansową.

 7. Jak długo komornik może ściągać długi?

  Egzekucja komornicza trwa tak długo, aż urzędnik ściągnie od dłużnika wszystkie zaległe należności. Postępowanie może ciągnąć się przez długie lata.

 8. Jak wyjść z pętli zadłużenia?

  Dobrym rozwiązaniem może być pożyczka konsolidacyjna łącząca wszystkie długi w jeden, który następnie spłacany jest w systemie ratalnym.

 9. Jak zdobyć środki na spłatę długów?

  Najpewniejszym sposobem na zdobycie środków potrzebnych na pokrycie długów jest praca. Często musi to być niestety dodatkowy etat, który pozwoli zasilić domowy budżet i spłacić zaległości. Jeśli takie rozwiązanie jest niemożliwe, czasami jedynym wyjściem jest spieniężenie wartościowego przedmiotu. Najgorszą metodą zdobycia środków na uregulowanie zobowiązań jest zaciąganie kolejnych pożyczek.

Ocena: 4.03 (206 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina Stefaniak
Karolina Stefaniak
5 lat temu

Ja uzyskałam pożyczkę dzięki przydatnym radom z poradnika novacash. Warto poczytać co tam piszą, bo jest tam poruszonych wiele istotnych kwestii.