star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczki z gwarantem – kto to jest gwarant i jak nim zostać?

ludzie podający sobie ręce

Na rynku pozabankowym istnieją produkty finansowe dedykowane osobom zadłużonym lub posiadającym negatywną i skomplikowaną historię kredytową. Jednym z nich jest pożyczka z gwarantem – często ostatnia szansa na finansowy ratunek.

Bywają w życiu momenty, kiedy zastrzyk gotówki jest niezbędny, aby stanąć na nogi i wreszcie zacząć zmierzać w kierunku stabilizacji. Pojawia się wtedy możliwość skorzystania z pożyczki z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci gwaranta. Choć nie jest to rozwiązanie pozbawione pewnych obciążeń, w niektórych przypadkach może być bardzo korzystne.

Kim jest gwarant?

Gwarant to osoba, która potwierdza możliwość spłaty zobowiązania finansowego zaciągniętego przez pożyczkobiorcę, tym samym biorąc odpowiedzialność za dług. W sytuacji, gdy pożyczkobiorca przestanie regulować raty, poręczyciel będzie musiał dokonać płatności za niego.

Zatem to właśnie gwarant stanowi główne zabezpieczenie dla firmy udzielającej pożyczki. W przypadku czarnego scenariusza zakładającego, że żadna ze stron nie spłaca pożyczki, do odpowiedzialności pociągnięty będzie wyłącznie gwarant. To duże zobowiązanie, dlatego najczęściej poręczycielem zostaje krewny lub bliski znajomy dłużnika, nie jest to jednak wymóg. Formalnie może nim zostać każdy, kto spełnia warunki określone przez wierzyciela.

Pożyczka z gwarantem – na czym polega?

Pożyczka z gwarantem polega na zaciągnięciu zobowiązania finansowego z dodatkowym zabezpieczeniem, którym jest gwarant. Posiadanie poręczyciela umożliwia otrzymanie pożyczki osobom, które są już zadłużone, posiadają negatywną historię kredytową lub jest prowadzona wobec nich egzekucja komornicza.

Ten rodzaj produktu finansowego jest również dedykowany osobom bezrobotnym, mającym zbyt niskie dochody lub nie posiadającym możliwości wykazania zarobków. Podczas procedury ubiegania się o pożyczkę, to gwarant poddawany jest szczegółowej weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej i to on musi posiadać nienaganną oraz w pełni stabilną sytuację finansową.

Dla kogo jest pożyczka z gwarantem?

O pożyczkę z gwarantem może ubiegać się praktycznie każdy, kto ukończył 18. rok życia i jest obywatelem Polski. Przede wszystkim, rzecz jasna, starają się o nią osoby, które nie mają możliwości samodzielnego zaciągnięcia zobowiązania finansowego ze względu na brak zdolności kredytowej.

Posiadanie poręczyciela stanowi dla nich jedyną szansę na pożyczenie pieniędzy. Należy jednak pamiętać, że z tego rodzaju zobowiązania nie powinny korzystać osoby zupełnie niewydolne finansowo. Zwiększa się bowiem prawdopodobieństwo, że wpadną w spiralę długów i obciążą swojego gwaranta, narażając jego majątek.

Ile można dostać w ramach pożyczki z gwarantem?

W przeciwieństwie do tradycyjnych chwilówek oferowanych na rynku pozabankowym, pożyczka z gwarantem pozwala ubiegać się o znacznie wyższe kwoty, sięgające nawet 30 000 zł. Oczywiście wysokość finansowania różni się w zależności od oferty i w dużej mierze zależy od stabilności finansowej gwaranta. Wiele firm już na wstępie zakłada bowiem, że to poręczyciel, prędzej czy później, będzie spłacał pożyczone pieniądze.

Czy pożyczkę z gwarantem można otrzymać online?

Tak. Istnieje możliwość załatwienia wszystkich formalności związanych z zaciągnięciem pożyczki z gwarantem online. Pożyczkobiorca zazwyczaj musi wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej, podając również dane gwaranta, który następnie otrzyma link do formularza dedykowanego bezpośrednio jemu. Po wstępnej weryfikacji firma pozabankowa kontaktuje się telefonicznie zarówno z dłużnikiem, jak i jego poręczycielem. Zatem cała procedura odbywa się online oraz podczas rozmowy telefonicznej.

Kto może poręczyć pożyczkę?

poręczenie pożyczki

Szczegółowe warunki, które musi spełniać gwarant ustala wierzyciel. Zdecydowanie najważniejsza jest jednak zdolność kredytowa – czyli zdolność terminowej spłaty zobowiązania. Gwarant musi być w stanie uregulować poręczaną kwotę pożyczki, w przeciwnym razie nie byłby żadnym zabezpieczeniem dla firmy.

Podczas weryfikacji poręczyciela sprawdzana jest wysokość jego dochodów, posiadanie innych zobowiązań finansowych, forma zatrudnienia, koszty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego, wykształcenie oraz wiek. Nie obejdzie się również bez przeanalizowania historii kredytowej, która powinna być klarowna i nienaganna.

Jakiekolwiek negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej, Krajowym Rejestrze Długów oraz Biurze Informacji Gospodarczej mogą szybko dyskwalifikować poręczyciela, podobnie jak wszelkie zajęcia komornicze. Zdarza się, że od gwaranta wymaga się także posiadania nieruchomości, która ma stanowić dodatkowe zabezpieczenie spłaty długu.

Pożyczka z gwarantem a formalności

Formalności związane z zaciągnięciem pożyczki z gwarantem są nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku pożyczek tradycyjnych. Wymagana jest bowiem większa ilość dokumentów, a także szczegółowe informacje dotyczące sytuacji finansowej poręczyciela. Jednak cała procedura jest przystępna i nie sprawia większych kłopotów.

Po wypełnieniu wniosków online następuje ich weryfikacja, która może potrwać około dwóch dni. Następnie firma kontaktuje się telefonicznie z pożyczkobiorcą oraz jego gwarantem, którzy proszeni są o potwierdzenie chęci zaciągnięcia zobowiązania. Jeśli podczas rozmowy nie pojawiają się niespodziewane problemy, po podjęciu ostateczniej decyzji przez firmę, przyznana kwota pożyczki powinna pojawić się na koncie w ciągu 48 godzin.

Warto podkreślić, że pieniądze przelewane są zazwyczaj na konto poręczyciela, co jest bezpieczniejszym rozwiązaniem dla dłużnika, którego rachunek bankowy jest już zajęty przez komornika.

Pożyczki z gwarantem – gdzie je znajdziesz?

Na rynku pozabankowym dostępnych jest wiele ofert pożyczki z gwarantem. Przed podjęciem decyzji warto porównać warunki poszczególnych firm. Pożyczkę z gwarantem oferują między innymi: Rapida Money, Arrow Finance, AlfaKredyt, Hapi Pożyczki, Wonga.

Wymagania wobec gwaranta oraz wobec pożyczkobiorcy

Wymagania dotyczące gwaranta:

 obywatelstwo polskie,
 ważny dokument tożsamości,
 spełnione kryteria wiekowe – niektóre firmy wymagają od poręczyciela ukończenia 21. roku życia, natomiast maksymalny wiek zazwyczaj nie może przekraczać 70. roku życia,
 nienaganne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej,
 wzorowa reputacja finansowa,
 brak wpisu w Krajowym Rejestrze Dłużników,
 wystarczająco wysokie zarobki, które pozwolą bez trudu spłacić zaciągnięte zobowiązanie,
 czasami wymagane jest posiadanie nieruchomości w ramach dodatkowego zabezpieczenia pożyczki.

Wymagania wobec pożyczkobiorcy:
 obywatelstwo polskie,
 ważny dokument tożsamości,
 pełnoletność,
 adres email,
 numer telefonu,
 dostęp do Internetu.

Jak widać, w przypadku pożyczek z gwarantem wymagania wobec dłużnika są minimalne, ponieważ zabezpieczeniem dla wierzyciela jest wyłącznie gwarant.

Pożyczka z gwarantem – wady i zalety

Zalety:
 pożyczka stanowi często ostatnią deskę ratunku dla osób zadłużonych, które nie mają szans na otrzymanie tradycyjnej pożyczki ze względu na negatywną historię kredytową, zajęcia komornicze oraz nienajlepszą reputację finansową,
 pozwala zaciągnąć pożyczkę osobom, których dochody są zbyt niskie,
 umożliwia wyższą kwotę pożyczki,
 długi okres kredytowania,
 niewielkie wymagania wobec pożyczkobiorcy,
 szybka, nieskomplikowana procedura bez wychodzenia z domu.

Wady:
 konieczność znalezienia gwaranta, które podejmie ryzyko poręczenia pożyczki,
 wysokie wymagania wobec gwaranta – pełna zdolność kredytowa oraz wzorowa reputacja finansowa,
 ryzyko zaciągnięcia kolejnych długów przez pożyczkobiorcę,
 duże ryzyko dla gwaranta związane z utratą własnych pieniędzy, a nawet majątku.

Kiedy wziąć pożyczkę z gwarantem?

Pożyczka z gwarantem stanowi często ostatnią szansę dla osób zmagających się z trudną sytuacją finansową, jednak warto pamiętać, że jest to zobowiązanie wymagające szczególnej przezorności, odpowiedzialności i rozwagi. Nawet jeśli znalezienie gwaranta nie będzie trudne, warto dobrze przeanalizować własną wydolność finansową.

Pożyczka z gwarantem jest korzystna i bezpieczna wyłącznie wtedy, gdy terminowa spłata rat nie stanowi problemu dla pożyczkobiorcy. Wtedy warto skorzystać z tego typu produktu finansowego. Oprócz osób, które tkwią w kłopotach finansowych, pożyczka z gwarantem będzie dobrym wyjściem dla tych, którzy nie posiadają umowy o pracę, przez co nie mogą udokumentować własnych dochodów.

1. Pożyczka z gwarantem nie wymaga od pożyczkobiorcy zdolności kredytowej. To gwarant stanowi jedyne zabezpieczenie dla wierzyciela. Dlatego mogą się o nią ubiegać praktycznie wszyscy – nawet osoby zadłużone, które widnieją w rejestrze dłużników, a ich historia kredytowa pozostawia sobie wiele do życzenia.
2. Wszystkie formalności związane z zaciągnięciem pożyczki z gwarantem można załatwić online. Po pozytywnej weryfikacji wniosków, firma kontaktuje się
telefonicznie z pożyczkobiorcą i jego poręczycielem w celu potwierdzenia danych. Po upływie maksymalnie 48 godzin następuje przelew gotówki na konto wierzyciela.
3. Pożyczka z gwarantem jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które są zainteresowane wysokimi kwotami i długim okresem kredytowania.

 1. Czy gwarant musi posiadać nieruchomość?

  Wszystko zależy od indywidualnych wymagań wierzyciela. Zdarza się, że poręczyciel musi posiadać nieruchomość, aby stanowić wystarczające zabezpieczenie dla firmy udzielającej pożyczki. Nie jest to jednak reguła.

 2. Czy osoba, której konto zajął komornik może dostać pożyczkę z gwarantem?

  Tak. Zajęcia komornicze nie mają wpływu na decyzję o przyznaniu pożyczki. Zdolność kredytowa jest wymagana wyłącznie od gwaranta.

 3. Czy gwarantem musi być krewny pożyczkobiorcy?

  Nie. Gwarantem może być każdy, kto spełni warunki określone przez firmę pozabankową. Pokrewieństwo nie jest wymagane.

 4. Czy osoba widniejąca w KRD ma szansę otrzymać pożyczkę z gwarantem?

  Tak, historia kredytowa pożyczkobiorcy nie ma znaczenia, istotna jest jedynie reputacja finansowa gwaranta.

Ocena: 3.90 (166 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 14 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments