star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczki z gwarantem, czyli jak zabezpieczyć spłatę długu

ludzie podający sobie ręce

Na rynku pozabankowym znajdzie się rozwiązanie niemal dla każdego. Nawet jeśli aktualna sytuacja finansowa klienta nie pozwala mu pożyczyć pieniędzy na “tradycyjnych” warunkach, wsparcie otrzyma w inny sposób. Musi tylko przedstawić odpowiednie zabezpieczenie.

Dla firm pożyczkowych kluczowym parametrem jest zdolność kredytowa klienta oraz jego wiarygodność finansowa. Jeśli któryś z tych czynników “kuleje”, wniosek o pożyczkę składany zostanie najprawdopodobniej odrzucony lub zaostrzone zostaną warunki oferty.

Sektor pożyczkowy to jednak dość szeroki rynek. Z tego względu osoby, które nie mogą pochwalić się nieskazitelną historią finansową, najczęściej nie pozostaną bez pomocy. Dla takich klientów przygotowano produkty nieco innego rodzaju. Jednym z nich jest właśnie pożyczka z gwarantem.

Pożyczka z gwarantem – na czym polega?

Najprościej mówiąc, pożyczka z gwarantem to oferta w której musimy zapewnić zabezpieczenie naszej pożyczki w postaci poręczenia osoby trzeciej. W przypadku firm pozabankowych nie zawsze trzeba takiego gwaranta szukać na własną rękę. Czasami wymaganego poręczenia udziela firma współpracująca z naszym pożyczkodawcą (mówimy wtedy o gwarancie instytucjonalnym).

Jeśli jednak gwaranta wybieramy samodzielnie (tzw. gwarant indywidualny), musimy zwykle zyskać akceptację pożyczkodawcy i dopełnić kilku dodatkowych formalności. Najważniejszy jest jednak fakt, że każdy, kto zdecyduje się być naszym gwarantem bierze na siebie obowiązek spłaty pożyczki w momencie, kiedy my przestaniemy regulować zaciągnięte zobowiązanie.

Kto może poręczyć pożyczkę?

Wymagania co do osób poręczających pożyczkę mogą różnić się w zależności od pożyczkodawcy. Są jednak wspólne wytyczne, którymi powinien charakteryzować się każdy gwarant. Najważniejsze z nich to odpowiednia zdolność kredytowa i wiarygodność finansowa, które pozwolą takiej osobie sprostać warunkom zobowiązania finansowego. Dobrze widziane będzie również posiadanie majątku osobistego. np. w postaci własnej nieruchomości, który mógłby stanowić dodatkowe zabezpieczenie spłaty zobowiązania.

Pożyczkodawcy mogą natomiast samodzielnie decydować o takich kwestiach, jak dopuszczalny wiek gwaranta czy konieczność jego zamieszkiwania na terenie Polski. Szczegółowe zasady akceptacji wybranego przez klienta gwaranta powinny znajdować się w dokumentach pożyczki.

Pożyczka z gwarantem a formalności

Gwaranta wskazujemy zwykle już na etapie wnioskowania o pożyczkę. Pytania o poręczyciela mogą pojawić się jako integralna część wniosku, bądź też na osobnym formularzu. W przypadku wyboru gwaranta indywidualnego, wskazana przez nas osoba musi podpisać specjalną umowę gwarancji. Co więcej, niektórzy pożyczkodawcy wymagają aby umowa ta została sporządzona w obecności notariusza albo innych świadków (sygnatariuszy).

Dodatkowo, zwykle potrzebna będzie także kopia dowodu osobistego osoby poręczającej pożyczkę, a niekiedy również inne dokumenty potwierdzające jej tożsamość. Pożyczkodawca może również poprosić o załączenie np. wyciągu z konta bankowego należącego do gwaranta albo kopie dowodów osobistych świadków zawarcia umowy gwarancji. Podpisania osobiście przez poręczyciela gwarancja musi następnie zostać doręczona do pożyczkodawcy. Dopiero spełnienie tych wymogów uruchomi procedurę pożyczkową.

Pożyczki z gwarantem – gdzie znajdziesz?

Pożyczkę z gwarantem można obecnie znaleźć w następujących firmach:

Pożyczasz 1 000
od 300 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 15 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Pożyczasz 5 000
od 2500 zł do 25000 zł
Okres 24 mies.
od 12 do 60 mies.
Rata 395,67 zł/mies.
Koszt 4 495,82
RRSO: 99,54%

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, polityki firm w zakresie pożyczki z gwarantem bywają bardzo różne. W przypadku marki Visset, poręczyciel jest klientowi przyznawany odgórnie. W Rapida Money sami musimy zatroszczyć się o kogoś, kto w razie czego zabezpieczy naszą pożyczkę. Ferratum Money nie wymaga poręczyciela już na etapie wnioskowania o pożyczkę. Tak naprawdę będzie on potrzebny dopiero wtedy, gdy pożyczkobiorca będzie chciał przedłużyć spłatę swojego zobowiązania.

Kiedy wziąć pożyczkę z gwarantem?

Pożyczka z gwarantem to produkt, z którego tak naprawdę może skorzystać każdy. Zwykle na rozwiązanie to zwracają uwagę osoby, którym Chwilówka na 500+ - gdzie jej szukać?zdolność kredytowa nie pozwala na skorzystanie z innych produktów kredytowych. Oferta ta może jednak zainteresować także tych, którzy mają stabilną sytuację finansową i chcą pożyczyć większą kwotę gotówki, bez mnóstwa formalności. Kluczowe jest tutaj jednak znalezienie osoby, bądź instytucji, która udzieli nam stosownego poręczenia.  

Podsumowując

Instytucja żyranta w naszym kraju nie cieszy się niestety dobrą sławą. Musimy pamiętać, że wybór tego rozwiązania to spora odpowiedzialność. Jeśli nie dotrzymamy warunków umowy, osoba, która zdecydowała się nam pomóc, zostanie obciążona naszymi długami. To z kolei może prowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji, których niekoniecznie chcielibyśmy doświadczyć. Stąd tak trudno znaleźć kogoś, kto zgodzi się zostać gwarantem.

A jeśli już znajdziemy odpowiednią osobę, wniosek o taki rodzaj pożyczki składajmy i tak dopiero wtedy, gdy mamy całkowitą pewność, że poradzimy sobie ze spłatą danego zobowiązania.

Ocena: 4.03 (156 głosów)
avatar
HIT!
Pożyczasz 1 000
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 1 000
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 1 000
od 500 zł do 2000 zł
Okres 30 dni
od 7 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Inne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

avatar