star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczki w lombardzie. Co musisz wiedzieć?

kobieta szukająca pożyczki w lombardzie

Pożyczanie pieniędzy bez konieczności przechodzenia drobiazgowych procedur, dostarczania wielu dokumentów i długiego oczekiwania na decyzję cieszy się coraz większą popularnością. Jednym ze sposobów na pozyskanie potrzebnych środków w awaryjnej sytuacji może być zaciągnięcie pożyczki w lombardzie.  

Lombardy nie mogą narzekać na brak klientów, którzy sięgają po pożyczki pod zastaw głównie ze względu na brak formalności i możliwość uzyskania gotówki właściwie od ręki. Oczywiście istnieją określone warunki do spełnienia, ale nie wydają się one zbyt wygórowane. Oprócz tego jest też kilka rzeczy, na które trzeba uważać i zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy. 

Na czym polega pożyczka w lombardzie? 

Pożyczkę w lombardzie można zaciągnąć bez przedstawiania zaświadczeń o zatrudnieniu ani konieczności posiadania konta bankowego. Warunkiem uzyskania finansowania jest zastaw określonej rzeczy ruchomej, mającej stanowić zabezpieczenie zadłużenia. Musi ona zostać wcześniej wyceniona (wyceny dokonuje się w lombardzie), a kwota pożyczki nie może przekraczać wartości zastawu.  

W praktyce jednak za pozostawiany w lombardzie przedmiot można otrzymać jedynie niewielki procent jego rzeczywistej wartości – np. 40%. W przypadku spłaty zadłużenia i kosztów związanych z udzieleniem pożyczki w terminie wskazanym w umowie, przedmiot wraca do właściciela. Jeśli klient spóźnia się z oddaniem pieniędzy, wówczas przedmiot zastawu może zostać sprzedany przez przedsiębiorcę prowadzącego lombard. 

Pożyczka w lombardzie to alternatywa do popularnych chwilówek. Obie umowy zawierane są najczęściej na krótki okres od 7 do 30 dni. Jednak w przypadku pożyczki w lombardzie nikt nie sprawdza zdolności kredytowej klienta czy rzetelności w spłacie wcześniejszych zobowiązań. Minusem są wysokie koszty uzyskania finansowania i stosunkowo niewielka kwota, jaką można otrzymać. Niektórym osobom może przeszkadzać również brak możliwości złożenia wniosku przez internet i konieczność osobistego pojawienia się w lombardzie, z którego usług chce się skorzystać, wraz z przedmiotem zastawu. 

Co można zastawić w lombardzie? 

Zabezpieczeniem pod zastaw mogą być przedmioty, które obiektywnie przedstawiają wysoką wartość czyli zazwyczaj takie, które łatwo sprzedać z zyskiem. Najczęściej będzie to: 

  • biżuteria: złota czy srebrna, 
  • złoto, 
  • wysokiej klasy smartfony czy smartwatche, 
  • konsole i gry komputerowe, 
  • laptopy, 
  • aparaty fotograficzne, 
  • elektronarzędzia np. wiertarka udarowa, 
  • dzieła sztuki jak obrazy czy rzeźby, 
  • papiery wartościowe, 
  • samochód, 
  • inne ruchomości. 

Decyzja o tym, czy dany przedmiot może stanowić zabezpieczenie spłaty zadłużenia, zależy wyłącznie od konkretnego lombardu. 

Ile kosztuje pożyczka w lombardzie? 

Oddając jakikolwiek przedmiot pod zastaw, trzeba liczyć się z tym, że kwota pożyczki, jaką zaproponuje za niego pracownik lombardu, będzie zaledwie odsetkiem jego rzeczywistej wartości. Dodatkowo, jak w przypadku każdego innego zobowiązania, finalnie będzie trzeba oddać wyższą sumę niż ta pożyczona. 

Na koszt pożyczki w lombardzie składają się: 

  • Odsetki lombardowe 
  • prowizja od udzielenia  
  • opcjonalnie: prowizja od przedłużenia terminu spłaty 
  • koszt ubezpieczenia 
  • różnica między rzeczywistą wartością zastawianego przedmiotu, a kwotą, jaką otrzymał za niego pożyczkobiorca 

W świetle obowiązujących przepisów pożyczki w lombardzie powinny być traktowane jak kredyty konsumenckie i podlegać zapisom Ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. W praktyce jednak bywa różnie. Jednym ze sposobów, by zwiększyć zyski jest podpisywanie z klientami umów na odpłatne przechowanie przedmiotów lub umów o sprzedaży z prawem odkupu, w przypadku których nie obowiązują żadne limity dotyczące kosztów. Prowadzi to do „samowolki” w branży, z której korzystają głównie nierzetelne firmy. Niestety dzieje się to kosztem klientów. A konkretnie ich kieszeni.  

Pod koniec 2022 roku poznaliśmy szczegóły dotyczące projektu ustawy lombardowej przygotowany przez Ministerstwo Finansów i UOKiK. Jej głównym celem jest uregulowanie działalności tych instytucji: wprowadzenie definicji pożyczki lombardowej i zastawu lombardowego, utworzenie rejestru podmiotów oferujących taki sposób finansowania, czy wreszcie – nałożenie kar na firmy prowadzące działalność z naruszeniem przepisów i nieuczciwie traktujące konsumentów. W momencie powstawania tego artykułu przepisy nie weszły jeszcze w życie. O wszelkich zmianach w tym zakresie będziemy oczywiście informować na bieżąco. 

Co powinna zawierać umowa pożyczki zawarta w lombardzie? 

Umowa pożyczki w lombardzie stanowi umowę nienazwaną. Oznacza to, że nie istnieją przepisy określające elementy, które muszą się w niej znaleźć. Jednak, dla bezpieczeństwa obu stron, warto uregulować następujące kwestie: 

  • dane obu stron, 
  • wysokość pożyczki, 
  • przedmiot zastawu i jego wartość, 
  • koszty udzielenia pożyczki (oprocentowanie, prowizja), 
  • termin spłaty pożyczki, 
  • ewentualną możliwość przedłużenia terminu spłaty i formę takiej czynności, 
  • podpisy obu stron. 

Czy pożyczanie w lombardzie jest bezpieczne? 

Podczas pożyczania w lombardzie obowiązują podobne zasady dotyczące bezpieczeństwa, co w przypadku podmiotów z sektora pozabankowego. Jeśli korzysta się z usług sprawdzonej firmy, można bez obaw podpisać umowę. To właśnie ten dokument ma kluczowe znaczenie w kontekście bezpieczeństwa pożyczki zaciąganej w lombardzie. Powinien szczegółowo określać przedmiot zastawu, jego wartość, wysokość i koszty pożyczki oraz sposób przechowywania rzeczy przez pożyczkodawcę.  

Trzeba pamiętać, że do momentu określonego w umowie rzeczy pozostawione jako zastaw są nadal własnością klienta biorącego pożyczkę. Pożyczkodawca jest zobowiązany do zwrotu przedmiotu zastawu w stanie niepogorszonym. Dopiero brak spłaty zadłużenia w umówionym terminie umożliwia sprzedaż rzeczy przez przedsiębiorcę prowadzącego lombard. 

Jak wybrać dobry lombard? 

Wiarygodność firmy, w której zamierzamy pożyczyć pieniądze, jest bardzo ważna. Ale po czym poznać, że ma się do czynienia z uczciwym pożyczkodawcą?  

Zawsze dobrze zacząć od zapoznania się z opiniami innych klientów i wybrać kilka lombardów, do których się zajrzy. Wycena przedmiotu, który stanowi zabezpieczenie pożyczki (podobnie zresztą jak jej warunki), może znacznie różnić się w zależności od miejsca. Najlepiej odwiedzić kilka punktów i porównać poszczególne propozycje.  

Warto też zwrócić uwagę na to, czy pracownik lombardu pożycza środki na jasno określonych zasadach (np. dokładnie informuje o sposobie zabezpieczenia mienia, możliwości przedłużenia terminu spłaty i wszystkich kosztach). Jeżeli zachodzi podejrzenie, że przy rozliczeniu mogą pojawić się problemy, lepiej nie podpisywać umowy. 

Jakie są wady i zalety pożyczki w lombardzie? 

Najważniejsze zalety pożyczki w lombardzie to: 

  • Możliwość otrzymania pieniędzy niemal od razu, bez konieczności wypełniania wniosków i oczekiwania na decyzję 
  • Brak obowiązku podawania, na co zostaną przeznaczone przyznane środki 
  • Dostępna (dodatkowo płatna) opcja przedłużenia terminu spłaty 
  • Brak sprawdzania rejestrów takich jak BIK, BIK, KRD czy ERIF przez pożyczkodawcę 

Jednak, jak każda opcja związana z pożyczaniem środków od dowolnej instytucji, rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Należą do nich m.in.: 

  • Brak możliwości wypełnienia i złożenia wniosku o pożyczkę przez internet 
  • Konieczność osobistej wizyty w lombardzie 
  • Zaniżona kwota pożyczki (zazwyczaj zaledwie ok. 40-60% rzeczywistej wartości rzeczy będącej przedmiotem zastawu) 
  • Pożyczka udzielana raczej na krótki termin (najczęściej do 31 dni) 
  • Wysokie koszty 
  • Fakt, że działalności lombardów nie regulują odrębne przepisy (chociaż w najbliższym czasie ma się to zmienić) 
  • Prawdopodobieństwo utraty zastawionego przedmiotu, który staje się własnością wierzyciela, jeśli zadłużenie nie zostanie terminowo uregulowane 

Pożyczka pozabankowa online czy pożyczka w lombardzie – co wybrać? 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka forma pożyczki będzie korzystniejsza. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji danej osoby, dlatego przed podjęciem decyzji warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. 

Kto może rozważyć wnioskowanie o pożyczkę pozabankową? 

  • Osoba z wystarczającą zdolnością kredytową i brakiem zaległości w spłacie dotychczas zaciąganych zobowiązań 
  • Ktoś, kto woli załatwić wszystkie formalności online 
  • Klient, który preferuje wypłatę otrzymanych środków przelewem 

Dla kogo lepszym rozwiązaniem może okazać się pożyczka w lombardzie? 

  • Dla osób, którym zależy na otrzymaniu pożyczki w formie gotówki 
  • Dla osób, które nie chcą, by pożyczkodawca sprawdzał informacje na ich temat w rejestrach dłużników i biurach informacji gospodarczej 
  • Dla osób, które nie otrzymały pożyczki w firmie pozabankowej 

Bez względu na to, który wariant ostatecznie się wybierze, najważniejsze, by spłacić zadłużenie bez opóźnień. 

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć 

  1. Pożyczka w lombardzie nazywana jest również pożyczką pod zastaw. 
  2. Przedmiotem zastawu może być prawie każda wartościowa rzecz ruchoma (m.in. biżuteria, sprzęt elektroniczny, sprzęt sportowy, dzieła sztuki, antyki). 
  3. Klient lombardu musi mieć świadomość, że nie otrzyma pożyczki na 100% wartości zastawianego przedmiotu (najczęściej będzie to 30-60%, w zależności od lombardu). 
  4. Gwarancją bezpiecznego pożyczania w lombardzie jest podpisanie umowy, w której nie zabraknie elementów takich jak dane obu stron, wysokość pożyczki, przedmiot zastawu i jego wartość oraz sposób przechowywania, wszelkie koszty oraz termin spłaty. 
  5. Co do zasady pożyczanie w lombardzie jest bezpieczne – pod warunkiem, że wybiera się transparentnie działające firmy, które nie próbują za wszelką cenę windować kosztów i komplikować prostych zasad obowiązujących przy udzielaniu tego rodzaju zobowiązania. 

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

  1. Jaki jest termin spłaty pożyczki lombardowej?

    Lombardy udzielają przede wszystkim pożyczek krótkoterminowych na okres od 3 do 31 dni.

  2. Czy lombard sprawdza BIK?

    Nie. Lombardy nie sprawdzają zdolności ani historii kredytowej klientów przed udzieleniem im finansowania.

  3. Jaka jest prowizja pożyczki w lombardzie?

    Zwyczajowo prowizja za udzielenie pożyczki w lombardzie wynosi 0,3-1,5% jej wartości dziennie. Prowizja będzie niższa w przypadku dłuższego terminu spłaty i wzrośnie, gdy klient zdecyduje się pożyczyć środki na krótki termin (np. kilka dni).

  4. Co się stanie, jeśli nie wykupię zastawionego towaru w terminie?

    Po upłynięciu ustalonego terminu spłaty (pierwotnego lub przedłużonego, jeśli dany lombard udostępnia taką możliwość), wartościowa rzecz będąca przedmiotem zastawu przechodzi na własność lombardu i może zostać sprzedana po aktualnej cenie rynkowej.

  5. Czy zastawiony przedmiot może być sprzedany?

    Tak, ale dopiero wtedy, gdy pożyczka nie zostanie spłacona w terminie. Podczas obowiązywania umowy właścicielem zastawionego przedmiotu pozostaje klient, który oddał go do lombardu.

Ocena: 4.09 (96 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments