star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczki w lombardzie. Co musisz wiedzieć?

kobieta szukająca pożyczki w lombardzie

Pożyczki w lombardzie to całkiem popularny sposób na uzupełnienie domowego budżetu. Podpowiadamy na co trzeba zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy.

Lombard to instytucja, która udziela pożyczek gotówkowych pod zastaw. Przedmiotem zabezpieczenia dla spłaty pożyczki mogą być papiery wartościowe – akcje, obligacje lub rzeczy ruchome – najczęściej biżuteria, sztuka, sprzęt elektroniczny. Z uwagi na formę udzielenia finansowania, konieczność wyceny przedmiotu stanowiącego zabezpieczenie i jego fizyczne pozostawienie w lokalu pożyczkodawcy, nie ma możliwości złożenia wniosku o pożyczkę przez Internet.

Na czym polega pożyczka w lombardzie?

Niewątpliwą zaletą pożyczek udzielanych przez lombardy jest brak formalności. Nie ma potrzeby przedstawiania żadnych zaświadczeń o zatrudnieniu, ani nawet konieczności posiadania konta bankowego. Warunkiem uzyskania finansowania jest zastaw określonej rzeczy ruchomej. Wycena rzeczy, która ma stanowić zabezpieczenie spłaty zadłużenia, dokonywana jest w lombardzie. Kwota pożyczki nie może przekraczać wartości zastawu.

Bardzo często za pozostawiany w lombardzie przedmiot, można otrzymać jedynie niewielki procent jego rzeczywistej wartości – np. 40%. W przypadku spłaty zadłużenia i kosztów związanych z udzieleniem pożyczki w terminie wskazanym w umowie, przedmiot wraca do właściciela. Jeśli klient spóźnia się z oddaniem pieniędzy, wówczas przedmiot zastawu może być przez przedsiębiorcę prowadzącego lombard sprzedany.

Pożyczka w lombardzie to alternatywa do popularnych chwilówek. Obie umowy zawierane są najczęściej na krótki okres od 7 do 30 dni. Jednak w przypadku pożyczki w lombardzie nikt nie sprawdza zdolności kredytowej klienta czy rzetelności spłaty wcześniejszego zadłużenia. Minusem są wysokie koszty uzyskania finansowania i stosunkowo niewielka kwota jaką można otrzymać.

Jak powinna wyglądać umowa pożyczki zawarta w lombardzie?

Umowa pożyczki w lombardzie stanowi umowę nienazwaną czyli nigdzie wprost w przepisach prawnych nie znajdziemy elementów, które muszą być zawarte się w takim kontrakcie. Jednak dla bezpieczeństwa obu stron, w umowie powinny zostać uregulowane następujące kwestie:

   • dane obu stron,
   • wysokość pożyczki,
   • przedmiot zastawu i jego wartość,
   • koszty udzielenia pożyczki (oprocentowanie, prowizja),
   • termin spłaty pożyczki,
   • ewentualną możliwość przedłużenia terminu spłaty i formę takiej czynności,
   • podpisy obu stron.

Co można zastawić w lombardzie?

Zabezpieczeniem pod zastaw mogą być przedmioty, które obiektywnie przedstawiają wysoką wartość czyli zazwyczaj takie, które łatwo sprzedać z zyskiem. Najczęściej będzie to:

   • biżuteria: złota czy srebrna,
   • złoto,
   • wysokiej klasy smartfony czy smartwatche,
   • konsole i gry komputerowe,
   • laptopy,
   • aparaty fotograficzne,
   • elektronarzędzia np. wiertarka udarowa,
   • dzieła sztuki jak obrazy czy rzeźby,
   • papiery wartościowe,
   • samochód,
   • inne ruchomości.

Decyzja, czy dany przedmiot może stanowić zabezpieczenie spłaty zadłużenia, zależy wyłącznie od konkretnego lombardu.

Jak wybrać dobry lombard?

Wiarygodność firmy, w której zamierzamy pożyczyć pieniądze jest bardzo ważna. W szczególności, że pożyczka w lombardzie oparta jest o szczególne zasady. Wycena przedmiotu, który stanowi zabezpieczenie pożyczki, może znacznie różnić się wielkością w różnych miejscach, dlatego warto odwiedzić kilka punktów i porównać oferowane warunki.

Przed podpisaniem umowy trzeba ustalić wysokość prowizji czy sposób zabezpieczenia mienia przez pożyczkodawcę. Warto sprawdzić czy jest możliwość wydłużenia okresu spłaty i czy wiążą się z tym dodatkowe koszty. Należy pamiętać, że w razie opóźnienia w spłacie zadłużenia, właściciel lombardu może sprzedać rzecz będącą przedmiotem zastawu.

Czy pożyczanie w lombardzie jest bezpieczne?

Jednym z najważniejszych elementów mających wpływ na bezpieczeństwo uzyskania pożyczki w lombardzie jest podpisanie umowy. Kontrakt powinien szczegółowo określać przedmiot zastawu, jego wartość oraz wysokość i koszty pożyczki. W umowie powinien również znaleźć się sposób przechowywania rzeczy przez pożyczkodawcę – trzeba pamiętać, że do momentu określonego w umowie, rzeczy pozostawione jako zastaw są nadal własnością klienta biorącego pożyczkę.

Pożyczkodawca jest zobowiązany do zwrotu przedmiotu zastawu w stanie niepogorszonym. Dopiero brak spłaty zadłużenia w umówionym terminie umożliwia sprzedaż rzeczy przez przedsiębiorcę prowadzącego lombard.

Podsumowanie

Jak każda forma finansowania również pożyczka w lombardzie ma swoje plusy i minusy. Do niewątpliwych zalet należy zaliczyć dostępność pieniędzy dla każdego, bez ograniczenia wieku i bez względu na wcześniejsze problemy ze spłatą zadłużenia. W lombardzie klient nie musi udzielać informacji na co potrzebne są mu pieniądze i udowadniać, że będzie w stanie spłacić pożyczkę. Minusem jest konieczność znalezienia przedmiotu, który będzie stanowił atrakcyjny dla pożyczkodawcy zastaw. Kwota pożyczki jest ustalana w oparciu o wycenę rzeczy pozostawionej w lombardzie i zazwyczaj jest sporo niższa niż jej rzeczywista wartość rynkowa. Dlatego pożyczka w lombardzie sprawdza się najczęściej w sytuacji podbramkowej, gdy inne sposoby finansowania nie są dostępne.(is)

Ocena: 3.94 (62 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 14 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments