star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczki w lombardzie. Co musisz wiedzieć?

kobieta szukająca pożyczki w lombardzie

Pożyczki w lombardzie to całkiem popularny sposób na uzupełnienie domowego budżetu. Podpowiadamy na co trzeba zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy.

 

Spis treści:

 

Lombard to instytucja, która udziela pożyczek gotówkowych pod zastaw. Przedmiotem zabezpieczenia dla spłaty pożyczki mogą być papiery wartościowe – akcje, obligacje lub rzeczy ruchome – najczęściej biżuteria, sztuka, sprzęt elektroniczny. Z uwagi na formę udzielenia finansowania, konieczność wyceny przedmiotu stanowiącego zabezpieczenie i jego fizyczne pozostawienie w lokalu pożyczkodawcy, nie ma możliwości złożenia wniosku o pożyczkę przez Internet.

Na czym polega pożyczka w lombardzie?

Niewątpliwą zaletą pożyczek udzielanych przez lombardy jest brak formalności. Nie ma potrzeby przedstawiania żadnych zaświadczeń o zatrudnieniu, ani nawet konieczności posiadania konta bankowego. Warunkiem uzyskania finansowania jest zastaw określonej rzeczy ruchomej. Wycena rzeczy, która ma stanowić zabezpieczenie spłaty zadłużenia, dokonywana jest w lombardzie. Kwota pożyczki nie może przekraczać wartości zastawu.

Bardzo często za pozostawiany w lombardzie przedmiot, można otrzymać jedynie niewielki procent jego rzeczywistej wartości – np. 40%. W przypadku spłaty zadłużenia i kosztów związanych z udzieleniem pożyczki w terminie wskazanym w umowie, przedmiot wraca do właściciela. Jeśli klient spóźnia się z oddaniem pieniędzy, wówczas przedmiot zastawu może być przez przedsiębiorcę prowadzącego lombard sprzedany.

Pożyczka w lombardzie to alternatywa do popularnych chwilówek. Obie umowy zawierane są najczęściej na krótki okres od 7 do 30 dni. Jednak w przypadku pożyczki w lombardzie nikt nie sprawdza zdolności kredytowej klienta czy rzetelności spłaty wcześniejszego zadłużenia. Minusem są wysokie koszty uzyskania finansowania i stosunkowo niewielka kwota jaką można otrzymać.

Jak powinna wyglądać umowa pożyczki zawarta w lombardzie?

Umowa pożyczki w lombardzie stanowi umowę nienazwaną czyli nigdzie wprost w przepisach prawnych nie znajdziemy elementów, które muszą być zawarte się w takim kontrakcie. Jednak dla bezpieczeństwa obu stron, w umowie powinny zostać uregulowane następujące kwestie:

   • dane obu stron,
   • wysokość pożyczki,
   • przedmiot zastawu i jego wartość,
   • koszty udzielenia pożyczki (oprocentowanie, prowizja),
   • termin spłaty pożyczki,
   • ewentualną możliwość przedłużenia terminu spłaty i formę takiej czynności,
   • podpisy obu stron.

Co można zastawić w lombardzie?

Zabezpieczeniem pod zastaw mogą być przedmioty, które obiektywnie przedstawiają wysoką wartość czyli zazwyczaj takie, które łatwo sprzedać z zyskiem. Najczęściej będzie to:

   • biżuteria: złota czy srebrna,
   • złoto,
   • wysokiej klasy smartfony czy smartwatche,
   • konsole i gry komputerowe,
   • laptopy,
   • aparaty fotograficzne,
   • elektronarzędzia np. wiertarka udarowa,
   • dzieła sztuki jak obrazy czy rzeźby,
   • papiery wartościowe,
   • samochód,
   • inne ruchomości.

Decyzja, czy dany przedmiot może stanowić zabezpieczenie spłaty zadłużenia, zależy wyłącznie od konkretnego lombardu.

Jak wybrać dobry lombard?

Wiarygodność firmy, w której zamierzamy pożyczyć pieniądze jest bardzo ważna. W szczególności, że pożyczka w lombardzie oparta jest o szczególne zasady. Wycena przedmiotu, który stanowi zabezpieczenie pożyczki, może znacznie różnić się wielkością w różnych miejscach, dlatego warto odwiedzić kilka punktów i porównać oferowane warunki.

Przed podpisaniem umowy trzeba ustalić wysokość prowizji czy sposób zabezpieczenia mienia przez pożyczkodawcę. Warto sprawdzić czy jest możliwość wydłużenia okresu spłaty i czy wiążą się z tym dodatkowe koszty. Należy pamiętać, że w razie opóźnienia w spłacie zadłużenia, właściciel lombardu może sprzedać rzecz będącą przedmiotem zastawu.

Czy pożyczanie w lombardzie jest bezpieczne?

Jednym z najważniejszych elementów mających wpływ na bezpieczeństwo uzyskania pożyczki w lombardzie jest podpisanie umowy. Kontrakt powinien szczegółowo określać przedmiot zastawu, jego wartość oraz wysokość i koszty pożyczki. W umowie powinien również znaleźć się sposób przechowywania rzeczy przez pożyczkodawcę – trzeba pamiętać, że do momentu określonego w umowie, rzeczy pozostawione jako zastaw są nadal własnością klienta biorącego pożyczkę.

Pożyczkodawca jest zobowiązany do zwrotu przedmiotu zastawu w stanie niepogorszonym. Dopiero brak spłaty zadłużenia w umówionym terminie umożliwia sprzedaż rzeczy przez przedsiębiorcę prowadzącego lombard.

Podsumowanie

Jak każda forma finansowania również pożyczka w lombardzie ma swoje plusy i minusy. Do niewątpliwych zalet należy zaliczyć dostępność pieniędzy dla każdego, bez ograniczenia wieku i bez względu na wcześniejsze problemy ze spłatą zadłużenia. W lombardzie klient nie musi udzielać informacji na co potrzebne są mu pieniądze i udowadniać, że będzie w stanie spłacić pożyczkę. Minusem jest konieczność znalezienia przedmiotu, który będzie stanowił atrakcyjny dla pożyczkodawcy zastaw. Kwota pożyczki jest ustalana w oparciu o wycenę rzeczy pozostawionej w lombardzie i zazwyczaj jest sporo niższa niż jej rzeczywista wartość rynkowa. Dlatego pożyczka w lombardzie sprawdza się najczęściej w sytuacji podbramkowej, gdy inne sposoby finansowania nie są dostępne.(is)

Ocena: 4.22 (45 głosów)
avatar
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 500 zł
Okres 30 dni
od 7 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Inne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

avatar