star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczki w bankach. Porównujemy 8 różnych ofert pożyczek bankowych

Pożyczki w bankach. Porównujemy 8 różnych ofert pożyczek bankowych

W gąszczu różnych ofert pożyczkowych, czasem trudno podjąć decyzję, którą wybrać. Pomagamy i porównujemy osiem różnych pożyczek bankowych. Sprawdź na jakie warunki warto zwrócić uwagę.

Złagodzenie polityki kredytowej prowadzonej przez banki w II kwartale 2021 r. m.in. w zakresie niższej marży, pozaodsetkowych kosztów kredytu czy wyższej maksymalnej dostępnej kwoty finansowania, przyczyniło się do wzrostu popytu na kredyty konsumpcyjne. Silniejszy popyt to także efekt poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynikający z otwarcia gospodarki po ostatniej fali pandemii i poprawy sytuacji na rynku pracy. Jakie aktualnie warunki pożyczek oferują banki?

Porównanie 8 różnych ofert pożyczek bankowych

Sprawdziliśmy aktualne warunki pożyczek dla klienta indywidualnego w ofercie ośmiu banków. Tabela obejmuje takie parametry jak wysokość dostępnej kwoty finansowania, okres spłaty, wysokość podstawowych kosztów oraz wady i zalety każdej oferty.

BankPKO BPINGAlior BankBank MillenniumCiti HandlowyBNP ParibasPekao BPAion Bank 
Wysokość pożyczkiod 1.500 do 200.000 złod 1.000 zł do 200.000 złdo 70.000 zł od 1.000 zł do 150.000 złod 1.000 zł do 150.000 złod 1.000 zł do 4.000 złod 1.000 zł do 200.000 złod 500 zł do 90.000 zł
Okres spłatydo 24 miesięcydo 120 miesięcydo 120 miesięcydo 108 miesięcydo 96 miesięcyod 6 do 24 miesięcydo 120 miesięcyod 3 do 84 miesięcy
Prowizja0- 0 zł dla pożyczki powyżej 5.000 zł13,9%0.08810.05350.02990.09440% - dla klientów banku składających wniosek przez aplikację lub 8%
- 11,99% dla pożyczki do 5.000 zł
Oprocentowanie0.072- od 6,70% do 7,20% dla pożyczki do 5.000 zł 7,19%0.06870.069900.06740.072
- od 6,49% do 6,99% dla pożyczki powyżej 5.000 zł
Zalety- szybka wypłata pieniędzy- długi okres spłaty- wniosek w 100% online- Gwarancja Najniższego Oprocentowania- wniosek można złożyć online- brak oprocentowania- spłata rat po 3 miesiącach od uzyskania finansowania- dla pożyczki do 5.500 zł bez prowizji
- wniosek online- szybka wypłata pieniędzy- długi okres spłaty- możliwość wykupienia ubezpieczenia spłaty pożyczki- szybka wstępna decyzja kredytowa- pieniądze już w 1 dzień od podpisania umowy- szybki przelew na konto
- niższe oprocentowanie dla pożyczki powyżej 5.000 zł
Wady- dla nowych klientów możliwość podpisania umowy online tylko do 4.500 zł - wysokie koszty dla pożyczki do 5.000 zł - wysoka prowizja- wysoka prowizja- warunki dla nowych klientów- niska kwota pożyczki- prowizja - prowizja dla osób nie korzystających z aplikacji banku
- krótki okres spłaty- pożyczka z ubezpieczeniem tylko do 100.000 zł

Na czym polega pożyczka w banku?

Pożyczka to umowa dwustronnie zobowiązująca, w ramach której “dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości”.

Pożyczki, w odróżnieniu od kredytu, może udzielić zarówno bank, pozabankowa firma pożyczkowa, jak i osoba fizyczna. Ogólne zasady udzielenia takiego finansowania określa kodeks cywilny. Jednak pożyczki udzielane konsumentom do kwoty 255.550 zł przez podmioty profesjonalnie świadczące usługi pożyczkowe (zarówno banki, jak i pozabankowe firmy pożyczkowe) reguluje ustawa z 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Przepisy określają nie tylko treść umowy, ale też maksymalne koszty finansowania czy obowiązki informacyjne nałożone na pożyczkodawców. Dzięki temu nie trzeba składać wniosku, żeby poznać wysokość oprocentowania czy prowizji. Wszystkie informacje muszą być jasno podane przez pożyczkodawców wcześniej, co ułatwia szybkie porównanie różnych ofert.

Ile kosztuje pożyczka w banku?

Koszty to jeden z najważniejszych parametrów, na jaki warto zwrócić uwagę szukając pożyczki w banku. Główne koszty to:

 • oprocentowanie – aktualnie w granicach 7,2% w skali roku,
 • prowizja z tytułu udzielenia finansowania – część banków rezygnuje z prowizji bezwarunkowo, inne obniżają jej wysokość przy spełnieniu określonych warunków np. dla pożyczki powyżej określonej kwoty.

Warto też sprawdzić koszty dodatkowe, które mogą wiązać się z uzyskaniem pożyczki:

 • ubezpieczenie spłaty kredytu – dobrowolne, może mieć wpływ na obniżenie prowizji lub oprocentowania, warto sprawdzić jaki wpływ na ogólne koszty pożyczki ma wykupienie polisy,
 • koszty usług dodatkowych oferowanych przez bank – czasem przy okazji pożyczki bank proponuje np. otwarcie rachunku bankowego – warto sprawdzić czy i jakie opłaty mogą się z tym wiązać.

Przepisy regulują maksymalną wysokość odsetek i kosztów pozaodsetkowych pożyczki. Pożyczkodawcy mogą zaproponować niższe koszty niż te określone ustawą.

Ile można pożyczyć?

Wysokość dostępnej dla klienta indywidualnego pożyczki, waha się od około 1.000 zł do 200.000 zł w zależności od oferty banku. Finalna kwota zależy w każdym przypadku od wniosku i zdolności kredytowej klienta. Warto też zwrócić uwagę na możliwy okres spłaty zobowiązania. Krótki okres spłaty oznacza niższe koszty, długi wyższe. Jednak szczególnie w przypadku wysokich zobowiązań, większa liczba mniejszych rat pozwoli spokojnie spłacić zobowiązanie nie obciążając domowego budżetu.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę sprawdzając takie oferty?

Warto sprawdzić jakie źródła dochodu są akceptowane przez bank. Bez problemu można uzyskać finansowanie w oparciu o wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, ale również umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia czy umowy o dzieło), a także z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Banki coraz częściej akceptują także dochody uzyskiwane za granicą, choć czasem tylko te otrzymywane w złotówkach.

Ważne też są dodatkowe wymagania stawiane przez pożyczkodawcę dla uzyskania określonych korzyści. Niektóre dostępne oferty będą tańsze w przypadku wniosku o wyższą pożyczkę. Innym razem niższe koszty będą zależne od  sposobu składania wniosku – np. przez aplikację banku.

Podsumowanie

Aktualne oferty pożyczek bankowych różnią się w zakresie dostępnej kwoty, okresu spłaty i kosztów. Większość ofert jest dostępna przez internet. W najlepszej sytuacji będą osoby, które korzystają z oferty pożyczki banku, w którym mają otwarty rachunek bankowy, z uwagi na ograniczenie formalności praktycznie tylko do złożenia wniosku. Warto jednak sprawdzić jeszcze inne oferty pożyczek, bo wygodnie wcale nie musi oznaczać taniej.

Warto wiedzieć:

1. Zasady udzielania pożyczek konsumentom do kwoty 255.500 zł regulują przepisy ustawy o kredycie konsumenckim.

2. Przepisy określają maksymalną wysokość odsetek i kosztów pozaodsetkowych, ale bank może ustalić koszty na niższym poziomie. Dlatego porównanie różnych ofert może przynieść realne oszczędności.

3. Pożyczkę można otrzymać w bankach, SKOKach, pozabankowych firmach pożyczkowych lub od osoby fizycznej. Natomiast kredyt to rodzaj finansowania, które można uzyskać tylko w banku.

 1. Jak obniżyć koszty pożyczki?

  Podstawą będzie dobra zdolność kredytowa i możliwość negocjacji warunków pożyczki. Wysokość prowizji czy oprocentowania można też obniżyć korzystając z innych produktów finansowych proponowanych przez bank np. konta czy aplikacji banku na smartfony, kupując polisę ubezpieczeniową czy pożyczając odpowiednio wysoką kwotę. Poszczególne rozwiązania zależą od oferty banku.

 2. Jakie źródła dochodów akceptują banki?

  Rodzaj dochodów, które uprawniają do otrzymania pożyczki zależą od polityki prowadzonej przez bank. Bez problemu można uzyskać finansowanie w oparciu o wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, ale także umów cywilnoprawnych (umowy zlecenie czy umowy o dzieło), z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, a także emerytury czy renty. Banki coraz częściej akceptują także dochody uzyskiwane za granicą.

 3. Jak złożyć wniosek o pożyczkę?

  Sposobów jest kilka. Najprościej online: przez stronę banku, za pośrednictwem aplikacji lub logując się na własne konto klienta, a także telefonicznie. Jeśli bank posiada swoje placówki stacjonarne, to wniosek można również złożyć w oddziale.

Ocena: 4.33 (6 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments