star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Gotówka na kółkach – pożyczki pod zastaw samochodu

czerwone samochody

Masz auto? Świetnie! Dzięki temu możesz otrzymać pożyczkę jeszcze szybciej. Wystarczy, że weźmiesz pieniądze pod zastaw samochodu. Taką usługę proponuje coraz więcej firm pożyczkowych.

Jak to działa? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Pożyczka pod zastaw auta to nic innego jak pożyczka zabezpieczona właśnie Twoim samochodem. W ten sposób możesz pożyczyć dużo więcej pieniędzy niż w innych firmach pożyczkowych.

Z uwagi na przedmiot zabezpieczenia, pożyczka ta jest dostępna wyłącznie dla właścicieli samochodów osobowych, którzy zostali wpisani do dowodu rejestracyjnego.

Jak działa pożyczka pod zastaw auta?pożyczka pod zastaw auta

Wnioskowanie o pożyczkę

Pierwsze kroki prowadzące do wzięcia takiej pożyczki są praktycznie identyczne, jak w przypadku innych pożyczek online.

#1. Na początku wybierasz serwis, w którym chcesz pożyczyć pieniądze.

#2. Następnie wypełniasz formularz rejestracyjny

W formularzu zwykle należy podać takie dane jak:

 • imię i nazwisko
 • numer PESEL
 • numer dowodu osobistego
 • adres zamieszkania/zameldowania/korespondencyjny
 • numer telefonu
 • adres mailowy
 • informacje o zatrudnieniu (opcjonalnie)
 • szczegółowe informacje na temat pojazdu

#3. Czekasz na kontakt ze strony firmy pożyczkowej

Wraz z konsultantem spisujesz wniosek pożyczkowy, który następnie jest rozpatrywany przez pożyczkodawcę.

Wymagane formalności

#1. Jeśli decyzja pożyczkowa będzie pozytywna, to firma dostarczy Ci następujące dokumenty:

 • umowę pożyczki
 • umowę przewłaszczenia samochodu
 • pełnomocnictwo umożliwiające wpisanie pożyczkodawcy jako współwłaściciela samochodu

Ważne: Na podstawie umowy przewłaszczenia samochodu, firma pożyczkowa zwykle staje się jego właścicielem w 51%. Jednocześnie zobowiązuje się ona przenieść całość własności pojazdu na Ciebie w momencie, gdy dokonasz całkowitego zwrotu pożyczki.

Choć firma pożyczkowa oficjalnie staje się współwłaścicielem auta, Ty nadal możesz swobodnie z niego korzystać.

#2. Po podpisaniu wszystkich dokumentów musisz:

 • udać się do wydziału komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania z umową przewłaszczenia oraz pełnomocnictwem pożyczkodawcy
 • złożyć tam wniosek o wpisanie firmy pożyczkowej jako współwłaściciela samochodu do dowodu rejestracyjnego

Zwykle masz na to siedem dni od daty zawarcia umowy pożyczki.

#3. Po dopełnieniu powyższych formalności, powinieneś jeszcze przesłać pożyczkodawcy:

 • skan (ewentualnie kopię) nowego dowodu rejestracyjnego
 • zdjęcia samochodu (w tym np. zdjęcie nadwozia z numerem VIN lub szyby z widoczną naklejką rejestracyjną)

Zwrot pożyczki

#1. W momencie całkowitej spłaty zadłużenia, pożyczkodawca prześle Ci pisemne oświadczenie o zwolnieniu zabezpieczenia.

#2. Z tym dokumentem udajesz się ponownie do wydziału komunikacji i przerejestrowujesz samochód wyłącznie na Twoje nazwisko.

Pamiętaj: Jeśli nie zwrócisz pożyczonych pieniędzy, to w myśl podpisanej umowy Twój pojazd stanie się całkowitą własnością firmy pożyczkowej!

Pożyczka pod zastaw samochodu – porównanie ofert

Znalezienie pożyczek pod zastaw samochodu wciąż jest trudniejsze niż w przypadku zwykłych chwilówek i pożyczek ratalnych. Warto również zwrócić uwagę, że pożyczki pod zastaw samochodu nie załatwimy w 100% przez Internet. Właśnie dlatego nasza porównywarka, która specjalizuje się w pożyczkach internetowych, nie może zaproponować pożyczkowej oferty pod zastaw samochodu. Zwracamy natomiast uwagę na dogodną ofertę ratalnych pożyczek pozabankowych dostępnych bez żadnego zabezpieczenia, a także na propozycje banków i SKOK-ów dotyczące kredytów gotówkowych. Takie alternatywy dla pożyczki pod zastaw samochodu zawsze warto brać pod uwagę. Nie wymagają one bowiem formalności związanych z przewłaszczeniem auta i dodatkowo mogą być znacznie „tańsze”. Warto również pamiętać, że oferta pozabankowych pożyczek ratalnych oraz kredytów gotówkowych jest znacznie szersza niż pożyczek pod zastaw samochodu.

Pożyczka pod zastaw auta – zalety i wady

Pożyczka pod zastaw auta to produkt finansowy, który z pewnością jest ciekawy, ale również niepozbawiony pewnych wad. Zacznijmy jednak od zalet takiego rozwiązania pożyczkowego. Stanowi ono ciekawą opcję dla osób, które nie chcą lub nie mogą pokazywać bankowi wyciągu z konta osobistego albo zaświadczenia o zatrudnieniu, ale jednocześnie mają samochód osobowy. Przykładem takich klientów mogą być osoby posiadające mocno nieregularne dochody. Jeżeli klient wybierający pożyczkę pod zastaw samochodu jest właścicielem auta o względnie wysokiej wartości (np. 20 000 zł – 30 000 zł), to od razu będzie on mógł wnioskować o sporą kwotę. W przypadku wielu firm pożyczkowych, stanowi to problem (nawet z zaświadczeniem od pracodawcy). Tymczasem pożyczkę pod zastaw samochodu zwykle dostaniemy bez zaświadczeń o dochodach i podobnych dokumentów.

Jeżeli natomiast chodzi o wady pożyczki pod zastaw samochodu, to na pewno wiążą się one ze sposobem zabezpieczenia długu. Mowa nie tylko o konieczności wpisania pożyczkodawcy jako większościowego albo nawet jedynego właściciela auta. Spore znaczenie ma także fakt, że dłużnik bez zgody firmy pożyczkowej nie może podjąć żadnych istotnych decyzji dotyczących samochodu. Przykładem jest sprzedaż użytkowanego pojazdu albo istotna przeróbka tego auta (związana chociażby z montażem instalacji gazowej). Warto wiedzieć, że takie ograniczenia wynikają wprost z przepisów kodeksu cywilnego dotyczących współwłasności i użytkowania.

Jak wygląda umowa pożyczki pod zastaw samochodu z możliwością użytkowania?

W nawiązaniu do kwestii prawnych, na pewno warto podkreślić, że określenie „pożyczka pod zastaw samochodu” ma charakter typowo potoczny. W przypadku zdecydowanej większości takich pożyczek, nie mamy bowiem do czynienia z zastawem w rozumieniu krajowego prawa. Wynika to z faktu, że tak zwany zastaw zwykły wyklucza możliwość użytkowania przez dłużnika samochodu stanowiącego zabezpieczenie zobowiązania. Tej wady nie ma zastaw rejestrowy, który niestety wymaga jednak formalności i uiszczenia opłaty za wpis do sądowego rejestru zastawów.

Opisywane przez nas pożyczki wykorzystują natomiast rozwiązanie prawne, które nazywany przewłaszczeniem na zabezpieczenie. Taka instytucja prawna polega na przeniesieniu przez dłużnika większości udziałów w aucie albo nawet 100% jego własności. W umowie opisywanej pożyczki, wierzyciel (pożyczkodawca) zobowiązuje się do powrotnego przeniesienia prawa własności części lub całego pojazdu po spłacie zobowiązania przez dłużnika. Umowa pożyczki pod zastaw samochodu (związana z przewłaszczeniem) zwykle zakazuje dłużnikowi sprzedaży lub użyczania pojazdu. Może on jednak swobodnie używać samochodu w sposób, który nie spowoduje spadku wartości tego zabezpieczenia długu.

Warto również zdawać sobie sprawę, że przewłaszczenie na zabezpieczenie to rozwiązanie, które nie zostało dokładnie uregulowane w polskim prawie. W przypadku zaciągania pożyczki przewidującej taki wariant zabezpieczenia długów, obowiązuje zasada swobody umów. Właśnie dlatego trzeba dokładnie przeanalizować zawierany kontrakt w poszukiwaniu „haczyków”.

Pożyczka pod zastaw karty pojazdu – gdzie ją dostać?

Pożyczka pod zastaw karty pojazdu to nieco inny produkt finansowy, który również umożliwia właścicielom samochodów finansowanie dowolnych potrzeb. W przypadku takiej pożyczki, głównym zabezpieczeniem długów jest karta pojazdu, bez której nie można będzie go na przykład sprzedać. Zaletą opisywanego rozwiązania wydaje się brak formalności związanych z koniecznością wpisania pożyczkodawcy do dowodu rejestracyjnego (w ramach przewłaszczenia). Pożyczkę pod zastaw karty pojazdu, która zwykle jest dość „droga”, można otrzymać nawet tego samego dnia. Opisywana pożyczka pozwala na swobodne użycie samochodu w ramach codziennych potrzeb.

Udzielaniem pożyczek pod zastaw karty pojazdu zwykle zajmują się wyspecjalizowane firmy pozabankowe (np. AutoGotowka.pl). Czasem można się także spotkać z ofertami prywatnych pożyczek pod zastaw karty pojazdu. Takie pożyczki wydają się bardziej ryzykowne. Warto pamiętać, że w razie sporu z firmą pożyczkową, zawsze może nam pomóc Rzecznik Finansowy. Jeśli natomiast weźmiemy pożyczkę od nieuczciwej osoby prywatnej, to pozostanie nam jedynie droga sądowa.

Dokumenty wymagane do pożyczki

#1. Do wzięcia pożyczki pod zastaw auta standardowo będzie potrzebny:

 • dowód osobisty
 • dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym samochodu

Pożyczkodawca w pierwszej kolejności zwróci uwagę na wiek pojazdu. Firmy pożyczkowe często zaznaczają bowiem, że samochód będący zabezpieczeniem pożyczki nie powinien być starszy niż 8 – 12 lat.

Co więcej, z dowodu rejestracyjnego powinno wynikać także, że jesteś jedynym właścicielem samochodu osobowego. Do wzięcia pożyczki pod zastaw auta, może być potrzebna również:

 • ważna polisa OC
 • karta pojazdu (jeśli została wydana)
 • cesja polisy AC na pożyczkodawcę (tylko w niektórych przypadkach)

Uwaga: Firmy udzielające pożyczek pod zastaw samochodu, zwykle nie wymagają żadnych dokumentów potwierdzających wysokość otrzymywanych przez Ciebie dochodów. Zabezpieczenie w postaci auta zazwyczaj całkowicie wystarcza. Niemniej jednak, zdarzają się też pożyczkodawcy wymagający od klienta podpisania weksla.

Ile możesz pożyczyć?

Maksymalna kwota pożyczki pod zastaw samochodu zwykle zależy od tego, ile warte jest Twoje auto.

Dla przykładu, Motopożyczka zaznacza, że może klientowi pożyczyć nawet 50 000 zł! Pożyczki pod zastaw auta udzielane są zwykle na okres od kilku miesięcy do kilku lat, a ich spłata odbywa się w ratach. Klient nie otrzyma równowartości 100% ceny rynkowej samochodu. Limit zadłużenia zazwyczaj wynosi 65% – 85% szacunkowej wartości auta.

Ile kosztuje opisywana pożyczka?

Niestety pożyczki pod zastaw auta w porównaniu do zwykłych pożyczek ratalnych, są dosyć „drogie”. Przekonaliśmy się o tym porównując koszty pożyczki w wysokości 5000 zł wziętej na 24 miesiące.

W przypadku pożyczek ratalnych prezentowanych na SowaFinansowa.pl, pożyczenie takiej gotówki (5000 zł/2 lata) będzie nas kosztowało np. 1400 zł – 1900 zł. W serwisach oferujących pożyczki pod zastaw samochodu, porównywalny koszt może być nawet dwa razy większy.

Czy taka pożyczka się opłaca?

Jak każda pożyczka, także i ta wymagająca zabezpieczenia w postaci samochodu ma swoje dobre i słabsze strony. Na podstawie naszych doświadczeń, postanowiliśmy więc wypunktować najważniejsze wady oraz zalety tego produktu.

Wady pożyczek pod zastaw samochodu:

 • wysokie koszty pożyczki (również w porównaniu z pozabankowymi pożyczkami ratalnymi)
 • przekazanie współwłasności lub własności samochodu firmie pożyczkowej
 • strata samochodu w przypadku niespłacenia pożyczki
 • dużo formalności związanych z przerejestrowaniem auta

Zalety pożyczek pod zastaw samochodu:

 • możliwość wzięcia wysokiej pożyczki już za pierwszym razem (o ile auto jest sporo warte)
 • po kolejną pożyczkę można aplikować zaraz po spłaceniu poprzedniej
 • szybka decyzja pożyczkowa
 • brak wymogu przedstawiania zaświadczeń o stałych dochodach

Podsumowanie

#1. Pożyczki pod zastaw samochodu mogą stanowić alternatywę dla tych osób, którym inne firmy pozabankowe odmówiły wsparcia finansowego albo odrzuciły wniosek ze względu na brak stałego źródła dochodu.

#2. Zabezpieczenie może stanowić wyłącznie sprawny i niezbyt stary samochód, którego jesteś jedynym właścicielem. Pojazd musi także spełniać indywidualne warunki narzucone przez pożyczkodawcę.

#3. Biorąc taką pożyczkę, należy pamiętać, że jeśli nie uda Ci się spłacić zaciągniętego zobowiązania, to firma pozabankowa nie tylko zabierze samochód, ale zazwyczaj wystawi go także na sprzedaż.

#4. Jeśli dzięki wspomnianej sprzedaży samochodu pożyczkodawca nie odzyska jednak całości kwoty którą jesteś mu winny, to po brakującą część zgłosi się do Ciebie. Biorąc opisywaną pożyczkę, musisz więc być przygotowany również i na taką ewentualność.

Ocena: 3.96 (256 głosów)
avatar
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 1500 zł
Okres 30 dni
od 7 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 10 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Inne wpisy z tej kategorii

0 0
Article Rating
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
karen
karen
5 lat temu

no jasne zawsze lepiej stracic samochód niż dom

julka
julka
5 lat temu

Szczerze powiedziawszy to nie słyszałam wcześniej o takich pożyczkach, w sumie bezpieczniejszy pomysł niż pożyczka pod zastaw domu.

2
0
()
x