star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczki pod zastaw mieszkania – wybawienie czy ryzyko?

Pożyczki pod zastaw mieszkania – wybawienie czy ryzyko?

Pożyczki pod zastaw mieszkania wydają się ostatnią deską ratunku dla osób, które wpadły w finansowe tarapaty. W praktyce wybór takich ofert pożyczkowych często kończy się tragicznie. Dziś sprawdzamy na czym dokładnie polega zabezpieczenie pożyczki w postaci mieszkania i dlaczego lepiej trzymać się od niego z daleka.

Warto wiedzieć, że w dniu 22 lipca 2017 r. weszła w życie ustawa o kredycie hipotecznym, która dokładnie określa, kto może oferować kredyty hipoteczne. Zgodnie z tym dokumentem, prawo do udzielania kredytów hipotecznych konsumentom przysługuje wyłącznie bankom i SKOK-om. Co ważne, kredytem hipotecznym w rozumieniu ustawy jest także pożyczka zabezpieczona na nieruchomości, którą udziela się konsumentowi. W przypadku rynku kredytowego i pożyczkowego, konsument to osoba fizyczna zaciągająca zobowiązanie względem przedsiębiorcy na cele bezpośrednio niezwiązane z jej działalnością gospodarczą i zawodową. Ustawa o kredycie hipotecznym wskazuje, że firmy pożyczkowe nie mogą udzielać konsumentom pożyczek zabezpieczonych hipoteką. Takie pożyczki mogą jednak proponować konsumentowi osoby prywatne (w ramach pożyczek prywatnych). Pozabankowa pożyczka zabezpieczona hipoteką może być swobodnie oferowana przedsiębiorcom – również przez firmy.

Każda inna instytucja niż bank oraz SKOK, która w zamian za pożyczenie pieniędzy żąda od konsumenta użycia domu lub mieszkania jako zabezpieczenia, robi to nielegalnie. W związku z tym, naszą czujność powinny wzbudzić oferty pożyczek z nieznanych źródeł kierowane do osób z niską zdolnością kredytową, gdzie jedynym warunkiem pożyczenia pieniędzy jest konieczność zastawienia domu lub mieszkania.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości jak działa to rozwiązanie?

Rozwiązanie w postaci pożyczki pod zastaw nieruchomości wydaje się świetnym rozwiązaniem dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Wierzyciel (firma pożyczkowa bądź bank) wpisuje się na hipotekę domu lub mieszkania. Jeśli dłużnik przestaje spłacać pożyczkę, wierzyciel hipoteczny może zlicytować lub przejąć nieruchomość.

Jeżeli można mówić o plusach tego rozwiązania – to na pewno jest to szansa na wysoką pożyczkę – nawet do kilku milionów. Plusem jest również długi okres kredytowania, możliwy nawet do 10 lat.

Jakie wymagania stawia się osobie ubiegającej się o pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

Wymagania stawiane osobie, która ubiega się o pożyczkę nieco odbiegają od wymagań stawianych przy ubieganiu się o standardową pożyczkę ratalną. Oczywiście, wiele z nich zależy od wymagań konkretnej firmy.

  • pełnoletniość – tutaj wiek może się nieco różnić w zależności od polityki danej firmy np. może to być przedział wiekowy od 22-70 lat
  • należy wskazać rodzaj mienia, które posłuży jako forma zabezpieczenia spłaty pożyczki
  • ważne jest również przedstawienie dokumentów dla konkretnego rodzaju mienia
  • przed zaciągnięciem pożyczki w niektórych firmach należy spełnić warunek minimalnej wartości mienia tzn. że wartość mienia nie może być niższa od określonej przez firmy kwoty minimalnej, aby udzielić pożyczki

Pożyczka pod zastaw nieruchomości. Czy to bezpieczne rozwiązanie?

Mówiąc o pożyczkach pod zastaw nieruchomości, mamy na myśli zarówno pożyczki pozabankowe zabezpieczone hipoteką, jak i umowy zakładające całkowite przewłaszczenie nieruchomości z prawem jej odkupu (tzw. pseudo-pożyczki). Zarówno na jedne, jak i drugie rozwiązanie trzeba uważać. Wynika to z faktu, że konsekwencje niezrozumienia skutków umowy mogą być bardzo poważne i prowadzące do bezdomności. Praktyka pokazała również, że obecność notariusza przy podpisywaniu umowy nie gwarantuje ochrony dłużnika przed wyzyskiem.

Pożyczka pod zastaw mieszkania w czasach pandemii – czy warto?

Koronawirusowy kryzys może skłaniać wiele osób do szukania wsparcia finansowego z wykorzystaniem mieszkania. W tym kontekście warto nadmienić, że pożyczki z zabezpieczeniem hipotecznym nadal mogą być udzielane konsumentom przez osoby prywatne. Zarówno prywatni, jak i firmowi pożyczkodawcy mogą proponować pożyczki hipoteczne osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Niestety w dalszym ciągu pojawiają się też oferty pseudo-pożyczek na przewłaszczenie nieruchomości. Każdy spośród wymienionych rodzajów pożyczek trzeba traktować bardzo sceptycznie. Nawet w czasach kryzysu nie warto podejmować ryzyka obciążającego nasze lokum.

Uważaj na nieuczciwych pożyczkodawców

kobieta bez pieniędzyW przypadku firm pożyczkowych z „szarej strefy” bądź umów pożyczki otrzymanych od prywatnych inwestorów mamy do czynienia z próbą oszustwa i przejęcia nieruchomości klienta.

Oszuści celują głównie w osoby o trudnej sytuacji finansowej, którym wydaje się, że nie mają szans na wsparcie ze strony banków lub instytucji pożyczkowych. Aby wyjść z długów, tacy klienci chwytają się jakichkolwiek rozwiązań, przez co bardzo łatwo ich oszukać. Zazwyczaj nie analizują oni dokładnie warunków umowy i wierzą całkowicie w dobre intencje pożyczkodawcy.

W efekcie pożyczkobiorcy zgadzają się zabezpieczyć zaciąganą pożyczkę własną nieruchomością, mimo że wartość tego zabezpieczenia przekracza kilkukrotnie wysokość długu.

Niestety, zazwyczaj okazuje się, że kwota do spłaty jest dużo wyższa niż otrzymana pożyczka. Dlatego klient nie jest w stanie w żaden sposób uregulować takiego zobowiązania. Jest to celowe działanie nieuczciwego „pożyczkodawcy”, który ma otwartą drogę do przejęcia nieruchomości.

mężczyzna z długamiDecydując się na pożyczkę pod zastaw mieszkania klient może więc nieświadomie sprzedać swoją nieruchomość i to za wartość dużo niższą niż rynkowa.

Nawet jeśli uda mu się spłacić zaciągnięte zobowiązanie, odzyskanie majątku może nie być proste. Znane są przypadki, gdzie odkupienie nieruchomości teoretycznie było możliwe, jednak “pożyczkodawca” zażądał ceny, która była poza zasięgiem klienta.

Jeśli notariusz nie pomoże

Oczywiście, aby taka umowa pseudo-pożyczki pociągała za sobą skutki prawne, musi zostać sporządzona w obecności notariusza (tak jak każda inna umowa przenosząca własność nieruchomości). Wydawać by się mogło, że urzędnik państwowy powinien zablokować przeprowadzenie takiej transakcji i uchronić klienta przed popełnieniem fatalnego w skutkach błędu.

Niestety, część notariuszy nie zapoznaje się dokładnie z treścią umowy i nie zwraca uwagi na zaniżoną wartość nieruchomości. Co gorsza, w ostatnich latach można było także usłyszeć o notariuszach, którzy współpracowali z nieuczciwymi pożyczkodawcami i wspierali ich dążenia do szybkiego wzbogacenia.

Ogłoszenie upadłość konsumenckiej może być rozwiązaniem

kobieta w mieszkaniuZaciąganie pożyczek pod zastaw mieszkania w instytucjach innych niż banki czy SKOKi zawsze będzie sporym ryzykiem. I choć oferty tego typu wydają się zwykle jedynym antidotum na problemy finansowe, w dalszej perspektywie mogą przysporzyć jeszcze większych problemów.

W jednej chwili możemy stracić cały dorobek życia i narobić sobie długów na kolejne lata. Osobom będącym w trudnym położeniu materialnym dużo lepszym wyjściem może okazać się ogłoszenie upadłości konsumenckiej, które daje realną szansę na pozbycie się długów i powolną odbudowę utraconego dobrobytu.

Dowiedz się więcej o upadłości konsumenckiej

To może Cię zainteresować

Wniosek o upadłość konsumencką to jednak ostateczność. Zanim więc zdecydujesz się na ten krok, możesz jeszcze spróbować złożyć wniosek pożyczkowy w firmach, które stosują dodatkowe metody zabezpieczenia (inne niż na nieruchomości). Zabezpieczenie może stanowić na przykład:

Pożyczka pozabankowa dla rolników pod zastaw gruntu

Z ofertami pozabankowych pożyczek pod zastaw nieruchomości, dość często spotykają się zadłużeni rolnicy. Takie osoby mają grunty atrakcyjne dla pożyczkodawców. W tym kontekście warto nadmienić, że ustawa o kredycie hipotecznym nie zabrania firmom i osobom prywatnym oferowania pożyczek hipotecznych rolnikowi będącemu przedsiębiorcą. Wspomniane pożyczki mogą być jednak niebezpieczne finansowo – podobnie jak jeszcze bardziej podejrzane umowy zakładające przewłaszczenie gruntu.

A może wystarczy pożyczka ratalna?

Choć jeszcze niedawno mogło wydawać się, że oferty pożyczek ratalnych nie są w stanie spełnić oczekiwań osób potrzebujących sporego zastrzyku gotówki, dziś kwoty oferowane przez takich pożyczkodawców są już dużo wyższe.

Co więcej, wnioski składane przez klientów za każdym razem podlegają indywidualnej analizie, dlatego nawet jeśli wydaje się nam, że nie mamy szans na pożyczkę, zawsze warto podjąć próbę wnioskowania. A oto firmy z ofertą ratalną, które pozwalają pożyczać kwoty sięgające nawet 25 000 zł:

Pożyczasz 5 000
od 3000 zł do 60000 zł
Okres 24 mies.
od 6 do 72 mies.
Rata 266,94 zł/mies.
Koszt 1 406,56
RRSO: 28,10%

Pożyczasz 5 000
od 500 zł do 20000 zł
Okres 24 mies.
od 12 do 48 mies.
Rata 250 zł/mies.
Koszt 1 000
RRSO: 19,80%

Pożyczasz 5 000
od 1000 zł do 15000 zł
Okres 24 mies.
od 4 do 50 mies.
Rata 409,08 zł/mies.
Koszt 4 785,78
RRSO: 107,51%

Czytaj także:

Pożyczka jak Provident. Mamy podobne firmy!

Pożyczki długoterminowe online bez BIK

Pożyczki długoterminowe przez internet. Zobacz, gdzie pożyczysz najwięcej!

Ocena: 3.99 (260 głosów)
avatar
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 1500 zł
Okres 30 dni
od 7 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 10 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Inne wpisy z tej kategorii

0 0
Article Rating
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Ally
Ally
2 lat temu

Wniosek z tego taki, że pożyczki są dla ludzi inteligentnych, którzy czytają to co podpisują

1
0
()
x