star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczki pod zastaw mieszkania – wybawienie czy ryzyko?

Pożyczki pod zastaw mieszkania – wybawienie czy ryzyko?

Pożyczki pod zastaw mieszkania wydają się ostatnią deską ratunku dla osób, które wpadły w finansowe tarapaty. W praktyce wybór takiej oferty często kończy się tragicznie.

Dziś sprawdzamy na czym dokładnie polega ten sposób zabezpieczenia pożyczki i dlaczego lepiej trzymać się od niego z daleka.

22 lipca 2017 weszła w życie ustawa o kredycie hipotecznym, która dokładnie definiuje, kto może oferować tego typu produkty. Zgodnie z tym dokumentem prawo do udzielania kredytów hipotecznych przysługuje wyłącznie bankom lub SKOKom.

Każda inna instytucja, która w zamian za pożyczenie pieniędzy żąda zastawienia domu lub mieszkania robi to nielegalnie. W związku z tym naszą czujność powinny wzbudzić oferty pożyczek z nieznanych źródeł kierowane do osób z niską zdolnością kredytową, gdzie jedynym warunkiem pożyczenia pieniędzy jest konieczność zastawienia domu lub mieszkania.

Wyłudzenie za zaufaniekobieta bez pieniędzy

W wielu przypadkach umowa pożyczki pod zastaw mieszkania to próba przejęcia nieruchomości klienta.

Oszuści celują głównie w osoby w trudnej sytuacji finansowej, którym wydaje się, że nie mają szans na wsparcie ze strony banków lub instytucji pożyczkowych. Aby wyjść z długów, tacy klienci chwytają się jakichkolwiek rozwiązań, przez co bardzo łatwo ich oszukać. Zazwyczaj nie analizują oni dokładnie warunków umowy i wierzą całkowicie w dobre intencje pożyczkodawcy.

W efekcie zgadzają się zabezpieczyć zaciąganą pożyczkę własną nieruchomością, mimo że wartość tego zabezpieczenia przekracza kilkukrotnie wysokość długu.

Niestety, zazwyczaj okazuje się, że kwota do spłaty jest dużo wyższa niż otrzymana pożyczka, w związku z czym klient nie jest w stanie w żaden sposób uregulować takiego zobowiązania. Jest to celowe działanie “pożyczkodawcy”, który ma otwartą drogę do przejęcia nieruchomości.

Fakt, że majątek ten ma zwykle o wiele większą wartość niż dług, dla “instytucji pożyczkowej” oznacza jedynie czysty zysk. Jeśli więc decydujemy się na pożyczkę pod zastaw mieszkania w miejscu, które nie jest bankiem lub SKOKiem powyższy scenariusz może stać się także i naszym udziałem.

Rzecznik Finansowy ostrzegamężczyzna z długami

Przed podpisywaniem umów, gdzie warunkiem pożyczki jest zabezpieczenie związane z nieruchomością przestrzega także Rzecznik Finansowy. Co więcej, zwraca on również uwagę, że wiele z takich umów polega na przeniesieniu praw własności do danej nieruchomości na osobę trzecią.

Czasem jest to umowa, w której w przypadku braku spłaty pożyczkodawca przejmuje mieszkanie. W innych wypadkach jest to po prostu umowa kupna-sprzedaży nieruchomości z prawem odkupu przez pożyczającego po określonym czasie.

Od strony prawnej nie jest więc to umowa pożyczki czy kredytu oparta na zasadach określonych w ustawie o kredycie konsumenckim lub ustawie o kredycie hipotecznym – tłumaczy Agnieszka Wachnicka z Biura Rzecznika Finansowego.

Decydując się na pożyczkę pod zastaw mieszkania klient może więc nieświadomie sprzedać swoją nieruchomość i to za wartość dużo niższą niż rynkowa.

Nawet jeśli uda mu się spłacić zaciągnięte zobowiązanie, odzyskanie majątku może nie być proste. Znane są przypadki, gdzie odkupienie nieruchomości teoretycznie było możliwe, jednak “pożyczkodawca” zażądał ceny, która była poza zasięgiem klienta.

Notariusz nie pomoże

Oczywiście, aby taka umowa pociągała za sobą skutki prawne musi zostać sporządzona w obecności notariusza. Wydawać by się mogło, że urzędnik państwowy powinien zablokować przeprowadzenie takiej transakcji i uchronić klienta przed popełnieniem fatalnego w skutkach kroku.

Niestety, część notariuszy nie zapoznaje się dokładnie z treścią umowy i nie zwraca uwagi na zaniżoną wartość nieruchomości. Co gorsza, w ostatnich latach można było także usłyszeć o notariuszach, którzy współpracowali z nieuczciwymi pożyczkodawcami i wspierali ich dążenia do szybkiego wzbogacenia.

Ryzyko nie warte uwagikobieta w mieszkaniu

Zaciąganie pożyczek pod zastaw mieszkania w instytucjach innych niż banki czy SKOKi zawsze będzie sporym ryzykiem. I choć oferty tego typu wydają się zwykle jedynym antidotum na problemy finansowe, w dalszej perspektywie mogą przysporzyć jeszcze większych problemów.

W jednej chwili możemy stracić cały dorobek życia i narobić sobie długów na kolejne lata. Osobom będącym w trudnym położeniu materialnym dużo lepszym wyjściem może okazać się ogłoszenie upadłości konsumenckiej, które daje realną szansę na pozbycie się długów i powolną odbudowę utraconego dobrobytu.

Dowiedz się więcej o upadłości konsumenckiej

To może cię zainteresować

Wniosek o upadłość konsumencką to jednak ostateczność. Zanim więc zdecydujesz się na ten krok, możesz jeszcze spróbować złożyć wniosek w firmach, które stosują dodatkowe metody zabezpieczenia. Zabezpieczenie to może stanowić np. :

A może wystarczy pożyczka ratalna?

Choć jeszcze niedawno mogło wydawać się, że oferty pożyczek ratalnych nie są w stanie spełnić oczekiwań osób potrzebujących sporego zastrzyku gotówki, dziś kwoty oferowane przez takich pożyczkodawców są już dużo wyższe.

Co więcej, wnioski składane przez klientów za każdym razem podlegają indywidualnej analizie, dlatego nawet jeśli wydaje się nam, że nie mamy szans na pożyczkę, zawsze warto podjąć próbę wnioskowania. A oto firmy z ofertą ratalną, które pozwalają pożyczać kwoty sięgające nawet 25 000 zł:

Pożyczasz 5 000
od 1000 zł do 25000 zł
Okres 24 mies.
od 6 do 36 mies.
Rata 357 zł/mies.
Koszt 3 562
RRSO: 76,33%

Pożyczasz 5 000
od 800 zł do 25000 zł
Okres 24 mies.
od 3 do 48 mies.
Rata 229,34 zł/mies.
Koszt 504,16
RRSO: 9,82%

Pożyczasz 5 000
od 1000 zł do 10000 zł
Okres 24 mies.
od 4 do 48 mies.
Rata 407,98 zł/mies.
Koszt 4 791
RRSO: 67,38%

Pożyczasz 5 000
od 1500 zł do 20000 zł
Okres 24 mies.
od 6 do 48 mies.
Rata 268,22 zł/mies.
Koszt 1 438,60
RRSO: 28,68%

Czytaj także:

Pożyczka jak Provident. Mamy podobne firmy!

Pożyczki długoterminowe online bez BIK

Pożyczki długoterminowe przez internet. Zobacz, gdzie pożyczysz najwięcej!

Ocena: 4.05 (247 głosów)
avatar
HIT!
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 300 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 1 dnia do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Inne wpisy z tej kategorii

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
Ally
Gość
Ally

Wniosek z tego taki, że pożyczki są dla ludzi inteligentnych, którzy czytają to co podpisują