star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczki oddłużeniowe – co musisz o nich wiedzieć?

polskie banknoty i monety

Czy pożyczki oddłużeniowe to szansa na wyjście z długów? Kto i kiedy może uzyskać taką pożyczkę, ile pieniędzy można pożyczyć i od kogo, a także gdzie szukać pożyczki oddłużeniowej – to musisz o nich wiedzieć.

Według danych Krajowego Rejestru Długów, zaległości w spłacie zobowiązań na łączną kwotę 59 mld zł ma już prawie trzy miliony Polaków. Zadłużenie konsumentów sięga 47,6 mld zł, reszta to zobowiązania firm. W KRD bardzo łatwo się znaleźć, bo w przypadku osób fizycznych wystarczy zaległość na kwotę 200 zł. Ale w rejestrze pojawiają się też dłużnicy, których zaległości są znacznie wyższe.

Przykładowo, mieszkaniec województwa pomorskiego ma do spłacenia niebagatelną kwotę prawie 76 mln zł. Jego zadłużenie to przede wszystkim zobowiązania wobec administracji państwowej i samorządowej.  Jakie zadłużenie mają dłużnicy w średnim wieku? Najwięcej, bo 15 mld zł, są winni funduszom sekurytyzacyjnym, 12,6 mld zł administracji państwowej i samorządowej, 2,8 mld zł bankom, a “tylko” 652 mln zł firmom pożyczkowym.

Pożyczka oddłużeniowa – co to takiego?

Pożyczka oddłużeniowa to finansowanie celowe, z przeznaczeniem na spłatę innych pożyczek, głównie pozabankowych i innego zadłużenia, które posiada dłużnik. Środki uzyskane w ramach pożyczki umożliwiają spłatę zobowiązań, a dłużnik zyskuje jedną mniejszą miesięczną ratę, z jednym terminem płatności i zwykle długim okresem spłaty.

Pożyczka oddłużeniowa jest podobna do konsolidacji, ale z takiej formy finansowania korzystają głównie osoby, które mają problemy finansowe i nie radzą sobie z terminową spłatą rat.

Pożyczka oddłużeniowa – kto może ją otrzymać?

Podstawowe wymagania to:

 • pełna zdolność do czynności prawnych i ukończone co najmniej 18 lat,
 • stałe dochody pozwalające na spłatę zadłużenia,
 • zabezpieczenie spłaty zobowiązania – może to być nieruchomość (ustanowienie hipoteki) lub inny rodzaj zabezpieczenia akceptowany przez firmę pożyczkową.

W przypadku pożyczki oddłużeniowej drugorzędne znaczenie ma historia kredytowa. Osoba poszukująca tego typu finansowania, ma już problem z dotrzymaniem terminów płatności, więc zadłużenie może zostać ujawnione w BIK czy bazach dłużników. Firmy udzielające pożyczek oddłużeniowych wymagają w zamian zwykle odpowiedniego zabezpieczenia, które ogranicza ponoszone przez nie ryzyko braku zwrotu pożyczonych funduszy w terminie.

Jak uzyskać pożyczkę oddłużeniową?

Wystarczy złożyć wniosek w firmie, która oferuje taki rodzaj finansowania. Formalności obejmują przede wszystkim przedłożenie wymaganych dokumentów m.in. potrzebne będą:

 • dokument tożsamości – najczęściej dowód osobisty,
 • dokumenty potwierdzające wysokość osiąganych dochodów – np. zaświadczenie od pracodawcy,
 • dokumenty dotyczące zabezpieczenia spłaty zobowiązania – np. potwierdzające własność  nieruchomości (takie jak notarialna umowa kupna nieruchomości lub wypis z księgi wieczystej),
 • dokumenty dotyczące posiadanego zadłużenia – umowy pożyczkowe, wezwania do zapłaty itp.

Warunki pożyczki oddłużeniowej

Podstawowy warunek to posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia spłaty. Pożyczka oddłużeniowa to dość ryzykowny sposób finansowania. Dłużnik z problemami finansowymi, trudnościami w spłacie swoich zobowiązań, wpisany do baz dłużników nie rokuje rzetelnej spłaty zadłużenia. Dla zminimalizowania ryzyka, które ponosi firma pożyczkowa, wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie – najczęściej na posiadanej przez dłużnika nieruchomości.

Dodatkowo pożyczkę oddłużeniową może uzyskać osoba, które posiada stałe dochody. Pożyczkodawca będzie chciał sprawdzić czy wysokość wynagrodzenia albo emerytury lub innego świadczenia wystarczy na pokrycie comiesięcznych rat.

Pożyczka oddłużeniowa – gdzie jej szukać?

Tego typu oferty można łatwo znaleźć w internecie. Wystarczy wpisać odpowiednie hasło w przeglądarkę internetową. Firm oferujących pożyczkę oddłużeniową jest jednak mniej niż tych oferujących zwykłe pożyczki pozabankowe. Mniejsze wymagania w zakresie zdolności kredytowej przekładają się na wyższe koszty lub wysokie wymagania co do zabezpieczenia spłaty.

Pożyczka oddłużeniowa – co można nią spłacić?

Rodzaj zobowiązań, które można spłacić w ramach pożyczki oddłużeniowej, zależą od oferty danej firmy. O ile kredyt konsolidacyjny udzielany przez bank, pozwala na spłatę przede wszystkim innych zobowiązań kredytowych, o tyle pożyczka oddłużeniowa umożliwia spłatę szerszego zakresu długów. Firmy oddłużeniowe mogą udzielić pożyczki praktycznie na każdy rodzaj finansowania uzyskany w firmach pozabankowych i bankach. Może to być chwilowka, pożyczka na raty czy kredyt gotówkowy.

Pożyczka oddłużeniowa a kredyt oddłużeniowy

Choć kredyt oddłużeniowy i pożyczka oddłużeniowa to terminy, które potocznie są używane zamiennie, to warto wiedzieć, że kredyt to rodzaj finansowania zastrzeżony dla działalności banków. W ofercie banków można znaleźć jedynie kredyty konsolidacyjne, które jednak nie mają charakteru oddłużeniowego.

Kredyt konsolidacyjny pomaga zapanować nad większą ilością zobowiązań i różnymi terminami spłaty, poprzez ich zamianę na jedno zobowiązanie z dłuższym okresem spłaty i jedną mniejszą ratą. Taka forma finansowania nie jest jednak przeznaczona dla osób już zadłużonych, które mają problem z terminowością spłaty poszczególnych rat. Banki wymagają nie tylko dobrej historii kredytowej, ale również wysokiej zdolności kredytowej.

Dodatkowo kredyt konsolidacyjny można przeznaczyć na spłatę tylko niektórych zobowiązań – głównie innych kredytów i zobowiązań bankowych.

Czy warto skorzystać z pożyczki oddłużeniowej?

Pożyczka oddłużeniowa to rozwiązanie, które sprawdzi się tylko czasami. Wszystko zależy od warunków spłaty zobowiązania, kwoty zadłużenia i możliwości finansowych dłużnika. Jeśli masz nawet niewielkie stałe dochody, które wystarczą na pokrycie jednej mniejszej raty, to możesz zastanowić się nad skorzystaniem z takiej opcji. Jeśli jednak kwota zadłużenia przerasta twoje możliwości finansowe, a przy tym firma pożyczkowa wymaga zabezpieczenia spłaty pod postacią np. hipoteki na nieruchomości, to zastanów się czy warto i poszukaj innych rozwiązań.

Czasem negocjacje z wierzycielami dają pozytywne efekty. Możliwość umorzenia odsetek czy części długu albo odroczenie spłaty zadłużenia w czasie, może pomóc pozbyć się długów. Innym rozwiązaniem jest upadłość konsumencka. Każda opcja ma swoje plusy i minusy.

Podsumowanie

Wysokie, trudne do spłaty zadłużenie sprawia, że podejmujemy czasem decyzje, których żałujemy. Wezwania do spłaty zadłużenia, widmo komornika na horyzoncie nie sprzyja podejmowaniu racjonalnych decyzji. A właśnie w takiej sytuacji przydałby się chłodny umysł. 

Decyzję o pożyczce oddłużeniowej lub innym rozwiązaniu, które ma pomóc w spłaceniu zaległych zobowiązań, warto przemyśleć na spokojnie i najlepiej z kalkulatorem w ręku. Po pierwsze ocenić własne możliwości finansowe, policzyć koszty związane z ofertą i rozważyć wszystkie za i przeciw. Ryzyko może być spore, bo w razie braku terminowej spłaty można stracić zabezpieczenie wymagane przez firmę oddłużeniową np. mieszkanie czy dom.

Źródło:

krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2021/Polacy-w-srednim-wieku-na-bogato-i-z-32-6-miliarda-zlotych-dlugow

Warto wiedzieć:

1.Pożyczkę oddłużeniową można znaleźć tylko w ofercie firm pozabankowych.
2.W banku można uzyskać jedynie kredyt konsolidacyjny, które wymaga posiadania wysokiej zdolności kredytowej i dobrej historii kredytowej – bez zaległości w spłacie zobowiązań.
3.Dla uzyskania pożyczki oddłużeniowej zwykle wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie spłaty zadłużenia – np. hipoteka na nieruchomości dłużnika.

 1. Czym jest pożyczka oddłużeniowa?

  Pożyczka oddłużeniowa to zobowiązanie, które można zaciągnąć na spłatę posiadanych obecnie kredytów czy pożyczek.

 2. Kto może skorzystać z pożyczki oddłużeniowej?

  Z pożyczki oddłużeniowej może skorzystać każda pełnoletnia osoba, która posiada stałe dochody, pozwalające na spłatę zadłużenia oraz zabezpiecznie, np. w postaci nieruchomości.

 3. Gdzie znajdę pożyczkę oddłużeniową?

  Wniosek o pożyczkę oddłużeniową można złożyć w dowolnej firmie, która oferuje taki rodzaj finansowania.

 4. Czy pożyczka oddłużeniowa to to samo co kredyt konsolidacyjny?

  Pożyczka oddłużeniowa to rozwiązanie oferowane głównie przez firmy pozabankowe. Kredyt konsolidacyjny można natomiast zaciągnąć wyłącznie w banku.

 5. Czy pożyczka oddłużeniowa to dobry wybór?

  Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Pożyczka oddłużeniowa może pomóc w spłacie zaległych zobowiązań, jednak nie dla wszystkich osób może to być dobre posunięcie. Decyzję o jej zaciagnięciu warto zatem gruntownie przemyśleć.

Ocena: 4.00 (2 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments