star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczki na weksel. Dlaczego lepiej ich unikać?

podpisywanie weksla

Niska zdolność kredytowa często zamyka nam drogę do uzyskania wsparcia finansowego. Kiedy pożyczkodawcy po raz kolejny odsyłają nas z kwitkiem, często szukamy alternatywnych rozwiązań i sięgamy np. po pożyczki na weksel. Niestety, takie działanie może być katastrofalne w skutkach.

Żadna instytucja finansowa nie powinna pożyczać pieniędzy osobie, która nie ma odpowiednich środków na spłatę zobowiązania. Stąd konieczność wnikliwej oceny zdolności kredytowej klienta przed zawarciem jakiejkolwiek umowy pożyczki.  Niestety, oznacza to, że część potencjalnych pożyczkobiorców nie ma szans na pozyskanie nawet niskiej kwoty pieniędzy.

W takiej sytuacji bardzo łatwo stać się ofiarą nierzetelnych firm pożyczkowych, które oferując “ostatnią deskę ratunku” w postaci pożyczki na indywidualnych warunkach, chcą wyciągnąć  jak najwięcej pieniędzy. W takich firmach powszechnie stosowaną praktyka jest właśnie pożyczka na weksel.

Co to jest pożyczka na weksel?

Z pożyczką na weksel najczęściej spotykamy się na serwisach i forach ogłoszeniowych. Jest to umowa między dwoma prywatnymi osobami, gdzie inwestor sam decyduje, czy użyczy nam pożyczki. Weksel to papier wartościowy, na podstawie którego po podpisaniu umowy na pożyczkę pożyczający może domagać się zwrotu swojej własności. Najchętniej o taką pożyczkę starają się osoby z negatywnymi wpisami w BIK czy komornikiem, traktując pożyczkę pod weksel jako ostatnią deskę ratunku.

Pożyczka pod weksel – co musi zawierać?
podpisywanie umowy pożyczki

Według prawa weksel to papier wartościowy na podstawie którego pożyczkodawca może domagać się od pożyczającego spłaty określonej kwoty. W przypadku braku takiej płatności, weksel pozwala dochodzić swoich praw na drodze sądowej i egzekucyjnej. Dokument tego typu powinien przybrać formę pisemną i zawierać takie elementy jak:

  • nazwę “weksel”
  • datę i miejsce podpisania,
  • datę i miejsce spłaty pożyczki,
  • dane instytucji pożyczkowej,
  • dane dłużnika,
  • podpis zobowiązanego.

Oczywiście, wskazane jest aby weksel jasno określał także kwotę zobowiązania. Dzięki temu pożyczkobiorca ma pełną świadomość jaką sumę decyduje się pożyczyć i jaką będzie musiał później oddać.

Niestety, nieuczciwe firmy pożyczkowe często stosują tzw. weksle in blanco, co daje możliwość dochodzenia dowolnej kwoty zobowiązania.

Jakie dokumenty są wymagane, aby otrzymać pożyczkę na weksel?

W przeciwieństwie do pożyczek bankowych czy pozabankowych, podczas podpisania umowy pożyczkowej przy pożyczce na weksel bardzo często wystarczy jedynie dowód tożsamości pożyczkobiorcy. Czasami wierzyciel może poprosić o dodatkowe dokumenty np. zaświadczenie o dochodach, ale nie jest to standardowa praktyka.

Pożyczka na weksel, czyli pole do nadużyćlista ostrzeżeń publicznych KNF - jak sprawdzić?

Akceptacja weksla in blanco to bardzo ryzykowne posunięcie.

#1. W praktyce oznacza to, że klient podpisuje weksle bez jasno sprecyzowanej kwoty. Pożyczkodawca zapewnia natomiast o swojej uczciwości i deklaruje, że uzupełni weksel o uzgodnioną sumę w późniejszym terminie.

Niestety, zazwyczaj kończy się to umieszczeniem na wekslu kwoty znacznie przekraczającej wartość pożyczki.

#2. Nawet jeśli będziemy próbowali udowodnić, że pierwotne ustalenia były zupełnie inne, nasze szanse na wygranie tej sprawy są niewielkie. Jeżeli pożyczkodawca wejdzie na drogę sądową i przedstawi weksel, jako podstawę swoich roszczeń, sąd sprawdzi jedynie czy weksel spełnia wszystkie wymogi formalne. Nie będzie natomiast analizował widniejącej na niej kwoty oraz podważał jej zasadności.

Jeśli więc weksel nie będzie budził żadnych zastrzeżeń, pożyczkobiorca będzie musiał oddać widniejącą na nim sumę.

#3. Decydując się na weksel in blanco, ryzykujemy zatem utratę całego swojego majątku. Pożyczkodawca może bowiem umieścić na nim dowolnie wybraną przez siebie kwotę, a klient będzie musiał oddać dokładnie taką sumę, mimo że w rzeczywistości pożyczył o wiele mniej.

#4. Naszą czujność powinno wzbudzić także umieszczenie w wekslu kwoty innej, niż ta którą realnie pożyczamy. Nieuczciwi pożyczkodawcy różnie argumentują takie działanie, zaznaczając najczęściej, że nie ma ono żadnego znaczenia.

Jeśli nabierzemy się na takie słowa i podpiszemy weksel opiewający na sumę wyższą niż kwota pożyczki, będziemy musieli oddać dokładnie taką kwotę, jaka widnieje w tym dokumencie. Ustne ustalenia nie mają tutaj bowiem żadnego znaczenia.

Pożyczka pod weksel – czy ma jakieś pozytywne strony?

Korzyścią, która płynie ze skorzystania z rozwiązania jakim jest pożyczka pod weksel to zdecydowanie fakt, że wiąże się z minimalnymi formalnościami. Zazwyczaj inwestor nie prosi o wskazywanie zaświadczeń o dochodach i zatrudnieniu. Zwykle jedynie dowód tożsamości i podpis wierzyciela są wymagane do sfinalizowania transakcji. Dodatkowo pożyczka pod weksel nie wiąże się ze sprawdzaniem historii kredytowej dłużnika. W praktyce informacje na temat negatywnych wpisów w bazach dłużników często nie wpływają na ostateczną decyzję o przyznaniu pożyczki na weksel.

PodsumowanieKto spłaca pożyczkę pozabankową po śmierci dłużnika?

#1. Nieuczciwy pożyczkodawcy często korzystają na niewiedzy klientów co do zasad działania weksla, zwłaszcza tego wystawionego in blanco.

#2. Do tego dochodzi także konieczność pilnego pożyczenia gotówki, co przy wcześniejszych odmowach w banku czy w instytucjach pożyczkowych, rodzi w nas przeświadczenie, że pożyczka na weksel jest naszą ostatnią deską ratunku.

#3. Niestety, takie postrzeganie sprawy często przynosi efekty odwrotne do zamierzonych. A kiedy orientujemy się, że podjęliśmy niefortunną decyzję, często jest już za późno, aby cokolwiek zrobić.

#4. Dla bezpieczeństwa dobrze jest unikać pożyczek na weksel. A kiedy wyczerpiemy już wszystkie możliwości pożyczenia pieniędzy, może to być znak, by zastanowić się nad swoimi finansami i spróbować zacząć od początku z pomocą upadłości konsumenckiej? W sytuacji podbramkowej warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem.

Ocena: 4.20 (330 głosów)
avatar
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 1500 zł
Okres 30 dni
od 7 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 10 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Inne wpisy z tej kategorii

0 0
Article Rating
guest
0 komentarzy

0
()
x