star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczki na dowód bez zaświadczeń dla bezrobotnych

osoba szukająca pożyczki dla bezrobotnych

Kiedy niespodziewany wydatek trafi na osobę bezrobotną, która nie dysponuje oszczędnościami, pojawia się pytanie: skąd wziąć pieniądze? Bez stałego zatrudnienia nie ma co liczyć na kredyt w banku. Pozostają jednak firmy pożyczkowe, które udzielają finansowania na znacznie bardziej liberalnych warunkach, nie wymagając od swoich klientów żadnej umowy o pracę

Według danych płynących z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w Polsce na koniec stycznia 2023 roku wynosiła 5,5%. Choć to optymistyczny wynik, świadczący o tym, że bezrobocie pozostaje w trendzie spadkowym, w urzędach pracy zarejestrowane jest nadal około 858,7 tys. osób. Firmy pozabankowe nie zapominają o tej grupie konsumentów, uwzględniając ich w gronie swoich klientów. Brak stałego zatrudnienia nie musi być równoznaczny z brakiem wpływów finansowych. Bezrobotni utrzymują się z zasiłków, świadczeń lub innych źródeł finansowych – na przykład wynajmu nieruchomości. W większości przypadków, jeśli przyjdzie taka konieczność, mogą bez większego ryzyka zaciągnąć pożyczkę i swobodnie ją spłacić.  

Czy bezrobotni mogą wnioskować o pożyczkę? 

Oferta firm pozabankowych skierowana jest do szerokiego grona klientów. Niewielkie wymagania stawiane pożyczkobiorcom umożliwiają otrzymanie finansowania praktycznie każdej dorosłej osobie, która potrzebuje szybkiego zastrzyku gotówki. Korzystając z usług firmy pożyczkowej, konsument nie musi się martwić, że brak pełnej zdolności kredytowej przekreśli jego szanse na otrzymanie pieniędzy. Aby procedura wnioskowania zakończyła się pozytywną decyzją o przyznaniu finansowania, wystarczy posiadać jakiekolwiek źródło dochodu. Ponadto wszystkie informacje zawarte w formularzu mają charakter oświadczenia, co oznacza, że klient nie musi dołączać żadnych dokumentów potwierdzających wpływy finansowe.   

Jak łatwo się domyślić, nic nie stoi na przeszkodzie, aby o pożyczkę z powodzeniem starały się także osoby bezrobotne. Mimo że nie posiadają stałego zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, ani umowę cywilno-prawną, nadal mogą stać się beneficjentem pożyczki. Wystarczy, że ich miesięczne dochody z tytułu zasiłków, świadczeń, wynajmu nieruchomości lub rentierstwa będą wystarczające, aby bez trudu uregulować zaciągnięte zobowiązanie.  

Bezrobotni posiadający regularne wpływy finansowe w zasadzie mogą liczyć również na pożyczki ratalne sięgające znacznie wyższych kwot. Warunkiem – rzecz jasna – są odpowiednio wysokie dochody, które nie opierają się wyłącznie na zasiłkach lub świadczeniach socjalnych, lecz na wynajmie nieruchomości lub innych dochodach pasywnych, które mogą posiadać osoby zarejestrowane na bezrobociu.  

Jakie warunki trzeba spełniać, aby ubiegać się o pożyczkę dla bezrobotnych? 

Jak wiadomo, jedną z największych zalet firm pozabankowych jest wysoka przyznawalność finansowania, bezpośrednio związana z liberalnymi warunkami stawianymi klientom. Konsumenci, którzy w banku zostaliby skreśleni już na przedbiegach, mogą bez większego problemu uzyskać potrzebne pieniądze w firmie pożyczkowej. Wierzyciel nie wymaga bowiem pełnej zdolności kredytowej. Ustala jedynie, czy wnioskujący jest w wystarczająco dobrej sytuacji ekonomicznej, by spłacić zaciągnięty dług, a jego reputacji finansowej nie obciążają negatywne wpisy w bazach dłużników.   

Można więc pokusić się o stwierdzenie, że to wypłacalność i wiarygodność klienta stanowią podstawę do otrzymania pożyczki. Aby owocnie przejść procedurę wnioskowania, należy spełnić kilka innych zasadniczych warunków Należą do nich: 

 • ukończony 18, 21 lub 25 rok życia, w zależności od kryteriów wiekowych przyjętych przez konkretną firmę,  
 • obywatelstwo polskie,  
 • adres zamieszkania na terenie kraju,  
 • aktywny numer telefonu komórkowego,  
 • adres email,  
 • numer osobistego rachunku bankowego,  
 • brak negatywnych wpisów w bazach dłużników,  
 • stałe źródło dochodu. 

W jakich firmach pozabankowych stałe zatrudnienie nie jest konieczne?  

Znalezienie pożyczki bez zatrudnienia nie jest żadnym wyzwaniem. Na polskim rynku finansowym stale przybywa nowych firm pozabankowych i większość z nich udziela zadłużenia osobom bezrobotnym. Konkurencja jest bardzo duża, co z jednej strony daje konsumentom ogromy wachlarz możliwości, z drugiej – nieco utrudnia wybór najkorzystniejszej propozycji.  

Z pomocą przychodzą jednak porównywarki internetowe, które tworzą przejrzyste rankingi aktualnych ofert. Dzięki tym narzędziom wybór najlepiej dopasowanej do indywidulanych potrzeb i możliwości finansowych opcji staje się prosty i zajmuje niewiele czasu. Do firm, które udzielają pożyczek klientom niezatrudnionym, należą między innymi: Gotówka Non Stop, Ekspres Pożyczka.pl, Oros.pl, Vivus.pl, Kuki.pl, Wandoo, Miloan, Axi i Finbo. 

Oto kilka firm, które nie weryfikują statusu zatrudnienia swoich klientów:

Vivus (pożyczka od 100 do 3000 zł na 30 dni)

Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 61 dni
od 61 dni do 61 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Kuki (pożyczka do 15 000 zł – lub do 5000 zł dla nowych klientów – na 1-30 dni)

Pożyczasz 500
od 500 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,90
RRSO: 313,73%

Smart Pożyczka (pożyczka do 3000 zł dla nowych klientów na 10, 15, 20, 25 lub 30 dni)

Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Należy jednak mieć świadomość, że nie każdy bezrobotny otrzyma pożyczkę, o którą się stara. O ile brak stałego zatrudnienia w większości przypadków nie wpływa na decyzję o przyznaniu finansowania, o tyle wysokość dochodów i kondycja ekonomiczna wnioskującego mają już kluczowe znaczenie. Ponadto pożyczki ratalne, które mogą sięgać nawet 60 000 zł, z reguły nie są przyznawane osobom zarejestrowanym na bezrobociu utrzymującym się głównie z zasiłków. Stanowiłoby to bowiem zbyt duże ryzyko dla obu stron.  

Jak zaciągnąć pożyczkę dla bezrobotnych krok po kroku? 

Zaciągnięcie pożyczki w firmie pozabankowej jest bardzo prostym zadaniem. Obecnie niemal wszystkie marki dają możliwość wnioskowania drogą internetową. Cała procedura odbywa się 100% online, oznacza to, że pożyczkobiorca nie musi nawet wychodzić z domu, by otrzymać gotówkę na konto. Wystarczy urządzenie z dostępem do Internetu oraz dowód osobisty w zasięgu wzroku. Cały proces zajmuje zwykle kilkanaście minut.  

Aby go rozpocząć, należy zarejestrować się na stronie internetowej wybranej firmy. Utworzony panel klienta ułatwi spłatę zadłużenia oraz przyspieszy proces wnioskowania o ewentualne kolejne pożyczki.  

Po rejestracji można przystąpić do wypełnienia krótkiego formularza. Klient najczęściej proszony jest o podanie:  

 • podstawowych danych osobowych oraz teleadresowych, 
 • numeru PESEL, 
 • serii i numeru dowodu osobistego, 
 • numeru konta bankowego,  
 • informacji dotyczących źródła dochodów oraz wydatków.  

Kolejnym etapem jest weryfikacja tożsamości wnioskującego. Zwykle odbywa się ona poprzez wykonanie przelewu na symboliczną kwotę lub zalogowanie się poprzez usługę Kontomatik do systemu bankowości internetowej. To zupełnie bezpieczne rozwiązanie, które umożliwia błyskawiczne potwierdzenie danych pożyczkobiorcy.   

Po pomyślnej weryfikacji przychodzi czas na analizę wniosku przez system i wydanie decyzji o przyznaniu finansowania. Jeśli jest ona pozytywna, klient może się spodziewać środków na koncie nawet w ciągu 15 minut. Ekspresowy przelew możliwy jest jednak wyłącznie wtedy, gdy pożyczkodawca posiada konto w tym samym banku lub korzysta z systemu szybkich płatności internetowych. W przeciwnym razie transakcja trwa jeden, maksymalnie dwa dni robocze. Pożyczkobiorcy, którzy wolą otrzymać gotówkę do ręki, mogą skorzystać z tzw. czeku GIRO, który realizowany jest w urzędach pocztowych za okazaniem dowodu tożsamości. Należy jednak pamiętać, że nie każda firma oferuje to rozwiązanie.    

Czy osoba bezrobotna, ale pobierająca różne świadczenia może uzyskać pożyczkę?  

Świadczenia rodzinne pobierane przez osobę bezrobotną (np. 500+) lub przyznane alimenty są akceptowane przez niektóre firmy jako źródło jej dochodu na etapie weryfikacji wniosku pożyczkowego. Oznacza to, że otrzymywanie tego rodzaju wsparcia, paradoksalnie, może pomóc w uzyskaniu dodatkowych środków. 

Kiedy bezrobotny nie dostanie pożyczki pozabankowej? 

 • Chociaż mogłoby się wydawać, że dla pożyczkodawców liczy się przede wszystkim „czysta karta” w rejestrach dłużników, a uzyskiwane dochody mają drugorzędne znaczenie, nie jest to prawda. To, że niektóre firmy dopuszczają możliwość udzielenia pożyczki osobie bezrobotnej nie oznacza wcale, że każdy taki wniosek ocenią tak samo. 
 • Jeśli osoba wnioskująca o dodatkową gotówkę nie posiada źródła dochodu, a przy tym nie otrzymuje również świadczeń rodzinnych, zasiłków czy alimentów, w oczach pożyczkodawcy nie ma zdolności do spłacenia długu, więc jej wniosek prawdopodobnie zostanie odrzucony. 
 • Jeżeli otrzymywane świadczenia stanowią jedyny dochód osoby bezrobotnej, w procesie weryfikacji pożyczkodawca oceni prawdopodobnie ich wysokość i na tej podstawie obliczy zdolność do spłaty zobowiązania. 
 • W zasadzie wszystkie firmy zastrzegają sobie również prawo do nieprzyznania pożyczki, jeśli wniosek zostanie nieprawidłowo wypełniony lub podane w nim informacje nie będą zgodne z prawdą. Dlatego nie ma sensu wpisywanie do niego czegoś, co nie ma związku z rzeczywistością, ale „dobrze wygląda” i wydaje się, że mogłoby polepszyć sytuację. Efekt będzie zupełnie odwrotny. 

Czy możliwy jest kredyt dla bezrobotnych? 

Banki – w przeciwieństwie do firm pożyczkowych – udzielają finansowania na bardzo restrykcyjnych warunkach. Każdy klient starający się o kredyt, poddawany jest szczegółowej ocenie zdolności kredytowej, aby bank miał pewność, że będzie on w stanie terminowo spłacić zaciągnięte zobowiązanie. W tym celu wnioskujący musi przedstawić dokument tożsamości oraz zaświadczenie o zatrudnieniu – najlepiej na czas nieokreślony, a także udzielić informacji, które określają jego wiarygodność finansową oraz sytuację ekonomiczną.  

Analizie poddawane są informacje dotyczące między innymi uzyskiwanych dochodów, miesięcznych kosztów utrzymania, innych zadłużeń, a także wieku, wykształcenia, stażu pracy, zajmowanego stanowiska, liczby osób na utrzymaniu, stanu cywilnego, statusu majątkowego oraz mieszkaniowego.  

Dopiero na podstawie uzyskanych danych system ocenia, czy klient posiada wystarczającą zdolność kredytową, by mógł otrzymać finansowanie. Niestety, status osoby bezrobotnej, a co za tym idzie brak stałego zatrudnienia przekreślają szansę na kredyt bankowy.  Jedyną alternatywą pozostają firmy pożyczkowe, jednak i tu istnieją pewne ograniczenia. Bez stałej pracy i odpowiednio wysokich dochodów ciężko uzyskać finansowanie opiewające na kwoty przekraczające kilka tysięcy złotych, które mogłyby zastąpić kredyt bankowy.  

Na co zwracać uwagę, zaciągając pożyczkę dla bezrobotnych? 

Bezrobotni, którzy nie czerpią wysokich zarobków z działalności rentierskiej lub wynajmu nieruchomości, powinni być szczególnie rozważni podczas zaciągania pożyczki. Sytuacja ekonomiczna osób utrzymujących się wyłącznie z zasiłków i świadczeń zwykle pozostawia wiele od życzenia. W dobie wysokiej inflacji i stale rosnących cen jeszcze ciężej jest związać koniec z końcem, co sprzyja zaciąganiu zobowiązań nierealnych do uregulowania. Pożyczka powinna nieść pomoc, a nie prowadzić do spirali zadłużenia.  

Dlatego przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu finansowania warto przeanalizować własną sytuację ekonomiczną i ustalić kwotę zadłużenia, której spłata nie będzie stanowiła zbyt dużego obciążenia dla domowego budżetu. Ponadto zawsze warto zwrócić uwagę na szczegóły wybranej oferty, sprawdzając czy: 

 • procedura wnioskowania jest prosta, a formalności ograniczone do minimum,  
 • możliwy jest ekspresowy przelew środków na konto,  
 • firma posiada pozytywne opinie innych klientów,  
 • umowa pożyczki jest jasna i przejrzysta,  
 • koszty zadłużenia mieszczą się w rozsądnych ramach,  
 • istnieje możliwość przedłużenia terminu spłaty. 

Warto wiedzieć

 1. Firmy pozabankowe najczęściej nie wymagają od swoich klientów stałej umowy o pracę. Udzielają finansowania również osobom bezrobotnym, które posiadają inne źródła dochodów.  
 2. Bezrobotni pożyczkobiorcy muszą spełnić standardowe warunki stawiane przez firmy pozabankowe. Należą do nich między innymi: pełnoletność, obywatelstwo polskie, stałe źródło dochodów i dobra reputacja finansowa.  
 3. Procedura wnioskowania o pożyczkę dla bezrobotnych jest łatwa, szybka i odbywa się 100% online. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej pożyczkodawcy, wypełnić formularz, potwierdzić swoją tożsamość i czekać na decyzję o przyznaniu finansowania. Przelew środków na konto klienta najczęściej zajmuje zaledwie kwadrans.  
 4. Osoby bezrobotne nie mają szans na otrzymanie kredytu. Banki wymagają od swoich klientów pełnej zdolności kredytowej, na którą wpływa między innymi posiadanie stałej umowy o pracę, najlepiej na czas nieokreślony.  
 5. Pożyczkobiorcy, którzy utrzymują się ze świadczeń i zasiłków, powinni szczególnie rozważnie podejmować decyzję o zaciągnięciu zadłużenia, dopasowując kwotę finansowania do własnych możliwości ekonomicznych

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie dostać pożyczkę bez pracy?

  Znakomita większość firm pozabankowych nie oczekuje od wnioskujących umowy o pracę. Aby znaleźć najlepszą ofertę pożyczki, wystarczy skorzystać z porównywarki internetowej. Bezrobotni mogą starać się o finansowanie między innymi w Vivus.pl, Kuki.pl, Wandoo, Miloan, Axi i Finbo.

 2. Czy można wziąć pożyczkę bez dochodów?

  Osoba, która nie posiada żadnych dochodów, nie może stać się beneficjentem pożyczki. Nie jest bowiem w stanie samodzielnie uregulować zaciągniętego zobowiązania. Firmy pozabankowe akceptują jednak różne rodzaje źródła dochodów, także zasiłki, świadczenia czy alimenty.

 3. Czy osoba bezrobotna może wziąć chwilówkę?

  Jeśli tylko bezrobotny posiada regularne wpływy finansowe z tytułu zasiłku, świadczeń socjalnych czy wynajmu nieruchomości, może z powodzeniem ubiegać się o chwilówkę w większości firm pozabankowych.

 4. Jak uniemożliwić zaciągnięcie pożyczki na moje dane?

  Aby nie paść ofiarą przestępców pożyczkowych, należy unikać dzielenia się danymi osobowymi w Internecie, nie klikać w podejrzane linki oraz formularze, a także nie wysyłać bez uzasadnienia zdjęć dokumentów tożsamości. Ponadto w razie utraty dowodu osobistego należy jak najszybciej zastrzec go w urzędzie gminy lub na policji.

 5. Czy pożyczka na dowód dla bezrobotnych jest dostępna online?

  Oczywiście, obecnie każda firma pozabankowa umożliwia zaciągnięcie zadłużenia całkowicie online, bez wychodzenia z domu czy odręcznego podpisywania jakichkolwiek dokumentów.

Ocena: 4.00 (47 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
MagdaLenA
MagdaLenA
3 lat temu

Nie miałam żadnych wpisów w BIK i żadnych długów wcześniej, a chwilówke potrzebowałam na 1000 zł. Dostałam pożyczkę w Vivusie. Polecam każdemu!