Rozwój własnego biznesu zwykle wymaga poszukiwania środków zewnętrznych na zakup maszyn czy urządzeń. Przedsiębiorca nie zawsze musi korzystać z kredytu bankowego. Czasem wystarczy pożyczka leasingowa. Sprawdź, kiedy taka forma finansowania opłaca się najbardziej.
- Co to jest pożyczka leasingowa i gdzie ją otrzymać?
- Wymagania wobec osoby starającej się o pożyczkę leasingową
- Co można sfinansować pożyczką leasingową?
- Koszty uzyskania przychodów i amortyzacja
- Kiedy wybrać pożyczkę leasingową, a kiedy kredyt bankowy?
- Pożyczka na leasing, leasing a kredyt. Jakie są różnice?
- Dla kogo pożyczki leasingowe są szczególnie atrakcyjne?
- Podsumowanie
W pierwszej połowie 2020 r., według danych Związku Leasingu Polskiego, środki uzyskane w ramach pożyczki leasingowej pozwoliły na sfinansowanie środków trwałych o wartości 4,6 mld zł (dla porównania wartość aktywów sfinansowanych leasingiem w tym samym okresie wyniosła 25,2 mld zł). Największy udział w zakupach, bo aż 70,7% miały maszyny i inne urządzenia w tym IT, dalej pojazdy lekkie (17,9%) i transport ciężki (9,9%). Kilka czynników sprawia, że pożyczka leasingowa staje się coraz bardziej popularnym narzędziem do finansowania środków trwałych i jest traktowana jako atrakcyjna alternatywa zarówno dla kredytu bankowego, jak i leasingu.
Co to jest pożyczka leasingowa i gdzie ją otrzymać?
Pożyczka leasingowa to produkt hybrydowy, który zawiera w sobie zarówno elementy kredytu bankowego, jak i leasingu – choć jednak bliżej jej do kredytu. Pożyczki leasingowe powstały jako odpowiedź rynku na potrzeby osób starających się o uzyskanie dotacji unijnych – gdzie jednym z wymogów jest konieczność zakupu środków trwałych na własność.
Podmiotem finansującym jest wyspecjalizowana firma leasingowa. Środki uzyskane w ramach pożyczki leasingowej można przeznaczyć tylko na zakup środków trwałych. Pożyczkodawca zobowiązuje się do sfinansowania szczegółowo określonego w umowie pożyczki środka trwałego, a pieniądze są przekazywane przez firmę leasingową bezpośrednio do dostawcy.
Oferty pożyczek leasingowych znajdziesz m.in. w:
- Alior Leasing,
- PKO Leasing,
- BNP Paribas Leasing Services,
- Europejski Fundusz Leasingowy (EFL) ,
- SGB Leasing,
- Santander Consumer Multirent.
Wymagania wobec osoby starającej się o pożyczkę leasingową
Warunki uzyskania pożyczki leasingowej są podobne do tych wymaganych przy leasingu. Potrzebne dokumenty to przede wszystkim te potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej czy wykonywanie wolnego zawodu oraz dokument potwierdzający tożsamość biorącego pożyczkę lub osoby uprawnionej do reprezentowania firmy i składania oświadczeń w jej imieniu. Dodatkowo firma leasingowa może żądać przedstawienia dokumentów finansowych potwierdzających wysokość osiąganych dochodów czy brak zaległości w ZUS lub urzędzie skarbowym. Czasem wystarczy oświadczenie pożyczkobiorcy w tym zakresie. Pod uwagę brany jest również brak zaległości w spłacie innych zobowiązań – finansujący sprawdzają bazy BIK.
Firma leasingowa może żądać również ustanowienia zabezpieczenia spłaty zobowiązania pod postacią np.:
- weksla,
- cesji z polisy ubezpieczeniowej,
- zastawu rejestrowego,
- umowy przelewu wierzytelności z dotacji (stosowane przy dotacjach unijnych).
Co można sfinansować pożyczką leasingową?
Pożyczka leasingowa w odróżnieniu od kredytu może być przeznaczona tylko na zakup środków trwałych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Mogą to być np.:
- maszyny i urządzenia rolnicze,
- nieruchomości,
- środki transportu m.in. samochody osobowe i dostawcze, autobusy, samochody ciężarowe czy pojazdy specjalistyczne,
- sprzęt medyczny,
- inne urządzenia i maszyny w tym sprzęt IT.
Koszty uzyskania przychodów i amortyzacja
Pożyczka leasingowa niesie ze sobą również korzyści podatkowe. Pożyczkobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych jako właściciel środka trwałego oraz może zaliczyć do kosztów uzyskania odsetki, a także ewentualną prowizję oraz inne wydatki związane z eksploatacją np. zakupionego samochodu. W przypadku leasingu operacyjnego odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący, ale za to korzystający może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów pełną ratę kapitałowo-odsetkową.
Kiedy wybrać pożyczkę leasingową, a kiedy kredyt bankowy?
Uzyskanie pożyczki leasingowej będzie prostsze niż kredytu bankowego, bo firmy leasingowe stawiają z reguły niższe wymagania pożyczkobiorcy niż banki. Liczy się również czas – z uwagi na uproszczoną procedurę weryfikacji zdolności kredytowej pożyczkobiorcy, pożyczkę można uzyskać szybciej niż kredyt. Trzeba pamiętać, że środki uzyskane w ramach pożyczki leasingowej można przeznaczyć tylko na zakup środków trwałych. Dlatego jeśli chcesz wyremontować halę magazynową potrzebną do prowadzenia działalności czy finansować bieżącą działalność firmy to wybierz kredyt bankowy.
Pożyczka na leasing, leasing a kredyt. Jakie są różnice?
Dla ułatwienia wyboru najlepszej formy finansowania poniżej prezentujemy najważniejsze różnice pomiędzy pożyczką leasingową, leasingiem a kredytem.
Pożyczka leasingowa:
- udzielana przez firmę leasingową,
- okres trwania umowy jest dowolny, zgodny z ofertą firmy – od 6 do 120 miesięcy,
- uzyskane środki mogą być przeznaczone na zakup środków trwałych,
- właścicielem środków trwałych jest pożyczkobiorca,
- obniża zdolność kredytową,
- do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć odsetki,
- amortyzacji dokonuje pożyczkobiorca.
Leasing:
- udzielany przez firmę leasingową,
- okres trwania umowy wynosi minimum 40% okresu normatywnego amortyzacji przy leasingu operacyjnym lub jest dowolny przy leasingu finansowym,
- uzyskane środki można przeznaczyć na zakup środków trwałych,
- właścicielem środków trwałych jest leasingodawca,
- obojętny dla zdolności kredytowej,
- do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć część kapitałową i odsetkową raty przy leasingu operacyjnym, a przy leasingu finansowym część odsetkową raty, a także wydatki eksploatacyjne, opłatę wstępną, prowizje,
- amortyzacji dokonuje finansujący przy leasingu operacyjnym lub korzystający przy leasingu finansowym.
Kredyt:
- udzielany przez bank,
- okres trwania umowy jest dowolny, zgodny z ofertą danego banku,
- środki przy kredycie gotówkowym mogą być przeznaczone na dowolny cel związany z prowadzeniem działalności gospodarczej,
- obniża zdolność kredytową,
- do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć odsetki,
- amortyzacji dokonuje kredytobiorca.
Dla kogo pożyczki leasingowe są szczególnie atrakcyjne?
Z pożyczki leasingowej może skorzystać właściwie każdy przedsiębiorca. Taka forma finansowania wydaje się jednak szczególnie atrakcyjna dla:
- firm, które nie są płatnikami podatku VAT – bo rata pożyczki jest zwolniona z podatku VAT, dzięki czemu miesięczne zobowiązanie pożyczkobiorcy jest niższe,
- rolników, również nie prowadzących działalności gospodarczej,
- przedsiębiorców, którzy ubiegają się o dotacje unijne i muszą być właścicielem zakupionego środka trwałego – wśród firm leasingowych można znaleźć takie, które oferują produkty skrojone na miarę dla potrzeb przedsiębiorcy w tym zakresie,
- firm, które liczą na szybkie sfinansowanie środka trwałego,
- firm, które chcą podpisać umowę na inny okres niż też określony ustawowo dla leasingu.
Podsumowanie
Trudno jednoznacznie określić, która forma finansowania jest najlepsza dla przedsiębiorcy. Każdy przypadek trzeba rozpatrzyć indywidualnie, biorąc pod uwagę różnice pomiędzy pożyczką leasingową, leasingiem a kredytem bankowym i potrzebami finansowymi przedsiębiorcy i określić najbardziej korzystne rozwiązanie.