Jeszcze niedawno Biuro Informacji Kredytowej stanowiło główne źródło wiedzy o naszych poczynaniach finansowych. Dziś BIK często schodzi na dalszy plan, a firmy pozabankowe niezbędne informacje wyciągają z innych baz. Co więcej, niektóre instytucje pożyczkowe w ogóle nie czują potrzeby współpracy z tym rejestrem.
Infomonitor ERIF czy KRD – to właśnie od tych instytucji pożyczkodawcy mogą pobrać dane na temat naszych zaległości finansowych. Co prawda, będą to wyłącznie informacje dotyczące opóźnień w spłacie aktualnych zobowiązaniach, ale już na tej podstawie firma będzie w stanie ocenić, czy jesteśmy wiarygodnym klientem.
Tym samym konieczność kontroli klienta w BIK w niektórych przypadkach okazuje się zbędna.
Wielu pożyczkodawców, znając obawy pożyczkobiorców związane z BIK, decyduje się pójść tą właśnie drogą. Na rynku pozabankowym działa obecnie kilka firm, które dają szansę na pożyczkę także tym osobom, których historia w BIK jest daleka od ideału.
Tu znajdziesz pożyczkę długoterminową bez BIK!
Pożyczkę długoterminową online bez BIK posiadają w swojej ofercie następujące firmy:
Choć oferta pożyczek długoterminowych online bez BIK nie jest zbyt rozbudowana, warto poświęcić chwilę na zastanowienie się, która z propozycji będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, który z pewnością pomoże wam podjąć najlepszą decyzję.
Jak wybrać pożyczkę długoterminowa bez BIK?
- Przeanalizuj swoje możliwości finansowe – upewnij się, że w ciągu następnych kilku miesięcy będziesz w stanie regularnie spłacać dane zobowiązanie.
- Porównaj przedstawione pożyczki pod kątem takich parametrów jak całkowity koszt i wysokość miesięcznej raty. Sprawdź, jak wybrana
oferta wypada na tle innych propozycji. Zastanów się, czy proponowana wysokość raty jest w zasięgu twoich możliwości finansowych.
- Staraj się wybierać te propozycje, które są dla ciebie najbardziej korzystne finansowo.
- Zwróć uwagę na inne warunki pożyczki, np. wiek bądź konieczność posiadania stałego zatrudnienia. Przed złożeniem wniosku, upewnij się, że spełniasz wszystkie wymagania.
- Wybierz odpowiedni okres spłaty. Choć rozłożenie pożyczki na wiele miesięcy zwykle zwiększy jej koszt, jednocześnie obniży się miesięczna wysokość raty. Tym samym, łatwiej będzie ci regulować zobowiązanie w terminie.
- Sprawdź dodatkowe koszty pożyczki. W niektórych firmach konieczne będzie uiszczenie dodatkowej opłaty przygotowawczej lub/i administracyjnej.
- Zapoznaj się z polityką firmy dotyczącą opóźnień w spłacie. Sprawdź, czy pożyczkodawca pozwala na przedłużenie terminu spłaty zobowiązania i jakie kroki podejmuje wobec klientów, którzy nie zwracają pożyczki na czas.
Jak wziąć pożyczkę długoterminową bez BIK?
Kiedy wybierzesz już odpowiednią pożyczkę, możesz łatwo przejść do procesu wnioskowania – wystarczy kliknąć przycisk “Złóż wniosek” obok wybranej oferty. W przypadku pożyczek internetowych, całość tego procesu odbywa się online i zajmuje zaledwie kilka minut. Oto kroki, które musisz wykonać, aby poprawnie zawnioskować o potrzebne wsparcie finansowe:
- Wybór kwoty pożyczki i okresu spłaty – dokonasz go za pomocą suwaków dostępnych na stronie głównej pożyczkodawcy.
- Podanie danych osobowych i kontaktowych – pola na wpisanie tych informacji zwykle znajdują się na pierwszych stronach formularza.
- Uzupełnienie informacji finansowych – pożyczkodawca zapyta o twój dochód oraz jego źródło. Musisz przygotować się także na
pytania o pracodawcę oraz sytuację finansową twojego gospodarstwa domowego.
- Odpowiedź na dodatkowe pytania – firma pozabankowa może zapytać np. czy posiadasz samochód.
- Potwierdzenie tożsamości – dokonasz jej za pomocą przelewu na rachunek pożyczkodawcy symbolicznego grosza bądź za pomocą aplikacji weryfikacyjnej.
- Potwierdzenie chęci wnioskowania o pożyczkę – po pozytywnym potwierdzeniu tożsamości, pożyczkodawca poprosi o ostateczne potwierdzenie złożonego wniosku.
Kiedy przejdziesz wszystkie przedstawione etapy wnioskowania pozostaje ci tylko oczekiwać na decyzję pożyczkodawcy. Odpowiedź zazwyczaj otrzymasz mailem lub smsem. W szczególnych przypadkach konsultant firmy skontaktuje się z tobą telefonicznie.
Podsumowując
Każdy pożyczkodawca zobowiązany jest do kontroli zdolności i wiarygodności finansowej swoich potencjalnych klientów. Jeśli więc nawet nie korzysta z informacji przechowywanych w BIK, na pewno dokładnie sprawdzi inne źródła.
Aby zwiększyć swoje szanse na pożyczkę, przed złożeniem wniosku, spróbuj nieco poprawić swoją sytuację finansową. Przejdź do artykułu “Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?” i zobacz, jak zrobić to w najprostszy sposób! (kg)