star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczki dla zadłużonych, czyli co robić gdy wciąż brakuje pieniędzy?

Pożyczki dla zadłużonych, czyli co robić gdy wciąż brakuje pieniędzy?

“Pożyczki bez BIK”, “pożyczki dla zadłużonych”, “kredyt gotówkowy dla zadłużonych” – pod takimi nazwami możemy znaleźć oferty pożyczek dla osób, które mają już zobowiązania finansowe. Jak znaleźć oferty pożyczek, jeśli mamy już zadłużenie i na co zwrócić uwagę?

Badanie “Jak pożyczają Polacy” przeprowadzone dla Krajowego Rejestru Długów pokazuje, że ponad 50 proc. Polaków spłaca obecnie kredyty lub pożyczki. Z pożyczek korzystamy w różnych celach: podreperowania domowego budżetu, sfinansowania nieprzewidzianego wydatku, czy opłacenie zaległych rachunków. Jeśli mamy wcześniejsze zobowiązania finansowe, raczej nie będziemy mogli liczyć na uzyskanie pożyczki w banku.

Co zatem zrobić w takiej sytuacji? Sprawdzamy, gdzie można znaleźć pożyczkę dla zadłużonych osób i jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać.

Pożyczki dla zadłużonych – czy to możliwe?

Banki ostrożnie podchodzą do udzielania pożyczek osobom z nieuregulowanymi zobowiązaniami. Dlatego jeśli jesteśmy zadłużeni, uzyskanie pożyczki w banku będzie niezwykle trudne, a nawet niemożliwe. Być może dlatego przywykliśmy sądzić, że osoby zadłużone nie mają szans na pożyczkę.

Nie jest to jednak prawdą, a na rynku finansowym istnieją instytucje, w której pożyczkę mogą podjąć także osoby zadłużone. Pod koniec 2020 roku Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor opublikował dane, które pokazują, że łączna kwota zaległych zobowiązań kredytowych i poza kredytowych Polaków wynosi aż 83,2 miliardy złotych, a zaległości te należą do ponad 2,8 miliona Polaków.

W tej sytuacji trudno się dziwić, że istnieją instytucje, które kierują swoją ofertę do tak dużej grupy odbiorców, którzy nie mogą skorzystać z usług pożyczkowych i kredytowych w banku. W największym skrócie źródła finansowania pozabankowego możemy podzielić następująco:

  • Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, znane jako SKOK-i,
  • firmy pożyczkowe,
  • lombardy,
  • prywatni inwestorzy.

Jak działają pożyczki dla zadłużonych?

Wypełniając wniosek pożyczkowy musimy liczyć się z tym, że większość firm pożyczkowych sprawdzi naszą obecność w bazach dłużników. Posiadanie wpisów w takich bazach nie jest automatyczną dyskwalifikacją do udzielenia pożyczki, jednak możemy liczyć się z tym, że kwoty lub zasady pożyczki będą dla nas nieco mniej atrakcyjne, niż dla osób bez wcześniejszych zobowiązań.

W przypadku pożyczek u prywatnych inwestorów lub w lombardzie konieczne może być zastawienie przedmiotu, samochodu lub nieruchomości jako zabezpieczenia pożyczki. Ta ostatnia opcja jest oferowana osobom fizycznym wyłącznie przez banki i SKOK-i, zaś firmy mogą z niej skorzystać za pośrednictwem firm pożyczkowych. Trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, by nie zostać ofiarą lichwy i nie stracić domu czy mieszkania.

Część z tych miejsc dopuszcza także możliwość pożyczki z gwarantem, który w razie problemów ze spłatą długu, będzie regulował należność w naszym imieniu. W przypadku pożyczek pod zastaw musimy uważnie zapoznać się z umową pożyczki.

Pożyczki dla zadłużonych – jakie są możliwości?

Osoby zadłużone mają kilka możliwości podjęcia kolejnej pożyczki. Najpopularniejsze z nich to pożyczki:

  • w firmie pozabankowej,
  • prywatne – od rodziny i znajomych lub prywatnego inwestora,
  • społecznościowe,
  • pod zastaw,
  • za poręczeniem.

Rodzaj pożyczki będzie zależał od wysokości naszego zobowiązania, jego rodzaju oraz etapu zadłużenia, na którym jesteśmy. Inaczej firmy pozabankowe będą podchodziły do kogoś z negatywnym wpisem w BIK, a inaczej do osoby z egzekucją komorniczą.

Kto może skorzystać z pożyczki dla zadłużonych?

Lista osób, które mogą skorzystać z pożyczek dla zadłużonych jest bardzo długa i zróżnicowana. Będą to osoby:

  • z niskimi dochodami,
  • bez dochodów,
  • z niską zdolnością kredytową lub całkowitym jej brakiem,
  • z negatywnymi wpisami do baz dłużników (np. BIG, BIK, KRD, BIG InfoMonitor, ERIF i innych),
  • z komornikiem sądowym,
  • z egzekucją komorniczą.

Oprócz tego ubiegając się o pożyczkę dla zadłużonych powinniśmy spełniać standardowe warunki stawiane przez firmy pożyczkowe:

  • mieć ukończone 18 lat i posiadać dowód osobisty,
  • posiadać polskie obywatelstwo,
  • mieć osobisty rachunek bankowy,
  • posiadać numer telefonu zarejestrowany w Polsce.

Jak wybrać pożyczkę dla zadłużonych?

Tak, jak w przypadku każdej pożyczki, powinniśmy się kierować nie tylko atrakcyjnymi warunkami oferowanymi przez pożyczkodawcę, ale przede wszystkim mieć na względzie nasze bezpieczeństwo. Warto pamiętać o tym, by:

  1. zweryfikować, czy firma pożyczkowa jest wiarygodna. W tym celu sprawdźmy, czy firma widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym jako spółka kapitałowa. To obowiązkowe dla firm pożyczkowych. Poszukajmy jej także w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych prowadzonym przez KNF,
  2. sprawdzić, w jaki sposób pożyczkodawca się reklamuje. Jeśli znajdziemy ogłoszenia typu  “pożyczka pod zastaw mieszkania dla zadłużonych”, powinno być to dla nas alarmujące,
  3. skrupulatnie przeczytać warunki umowy, w tym zasady udzielenia pożyczki i wszelkie koszty z tym związane, zwłaszcza koszty dodatkowe.

Jak wnioskować o pożyczkę dla zadłużonych?

Firmy oferujące pożyczki dla zadłużonych jasno komunikują o tym na swojej stronie internetowej. W czasie procesu weryfikacji naszej tożsamości i wpisów w bazach dłużników informacja o naszym zadłużeniu zostanie przesłana do potencjalnego pożyczkodawcy. Na podstawie podanych przez nas informacji, za pomocą unikalnych algorytmów firma pożyczkowa zdecyduje, czy decyzja pożyczkowa będzie pozytywna, czy negatywna.

Kiedy lepiej zrezygnować z pożyczki dla zadłużonych?

Jeśli mamy już zobowiązania finansowe, z których spłatą niezbyt sobie radzimy, warto zastanowić się, czy zaciąganie kolejnego długu będzie dobrym pomysłem. Na dłuższą metę podjęcie kolejnej pożyczki może nam się wydawać świetnym rozwiązaniem. Jednak w rzeczywistości możemy łatwo wpaść w spiralę długu, z którego nie jest łatwo wyjść.

Pamiętajmy, że pożyczka powinna nam pomóc w rozwiązaniu konkretnego problemu, a nie sprowadzić na nas kolejne.​​ Jeśli już wpadliśmy w spiralę długu, to pożyczka dla zadłużonych może być dla nas dodatkowym obciążeniem, a nie rozwiązaniem problemów.

Jak wyjść z długów? Krótki poradnik

Wyjście z długów jest zadaniem, które może wydawać się bardzo trudne. Jednak warto jak najszybciej stawić czoła rzeczywistości i podjąć się spłaty długów. Jak to zrobić?

  1. spisać wszystkie swoje długi,
  2. przeanalizować budżet domowy w poszukiwaniu oszczędności lub spróbować podjąć dodatkową pracę,
  3. skontaktować się z pożyczkodawcą/pożyczkodawcami i ustalić harmonogram spłat. W niektórych przypadkach dobrym pomysłem będzie wzięcie kredytu konsolidacyjnego, który zamieni kilka rat w jedną, niższą,
  4. regularnie spłacać zobowiązanie.

Innym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Celem tej procedury jest wyjście z długów, a efektem końcowym – uzyskanie oddłużenia. Zapobiega to utracie całego majątku przez egzekucję komorniczą.

Źródła:

https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/180002,Odpowiedza-za-oszustwa-przy-udzielaniu-lichwiarskich-pozyczek.html
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/ilu-polakow-jest-zadluzonych-ponad-polowa-splaca-kredyty-lub-pozyczki/nwe1pwz
https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/skuteczna-pomoc-dla-zadluzonych–prezydent-podpisal-ustawe-przygotowana-przez-ministerstwo-sprawiedliwosci

Warto wiedzieć:

  1. Jeśli jesteśmy zadłużeni, możemy znaleźć szereg alternatyw dla pożyczki w banku. Możemy pożyczyć pieniądze w firmie pożyczkowej, od rodziny i znajomych, lub skorzystać z oferty prywatnych inwestorów.
  2. Przy wyborze pożyczki powinniśmy zachować ostrożność, dokładnie przeanalizować naszą sytuację finansową i wiarygodność firmy pożyczkowej,
  3. Nie zawsze kolejna pożyczka będzie skutecznym rozwiązaniem naszych problemów finansowych. Musimy ostrożnie podejść do tematu pożyczania pieniędzy, by nie wpaść w spiralę długów.

  1. Czy osoba zadłużona ma szansę na pożyczkę?

    Tak. Osoby zadłużone mogą ubiegać się o pożyczkę w firmie pozabankowej lub pożyczkę prywatną.

  2. Jakie warunki musi spełniać osoba ubiegająca się o pożyczkę dla zadłużonych?

    Warunki pożyczki dla osób zadłużonych nie różnią się od tych standardowych. By ubiegać się o pożyczkę należy być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, posiadać konto bankowe i polski numer telefonu. W przypadku niektórych pożyczek będziemy musieli przedstawić dodatkowe zabezpieczenie pożyczki, np. cenny przedmiot lub poręczenie gwaranta.

  3. O czym pamiętać, starając się o pożyczkę dla zadłużonych?

    Podejmując kolejną pożyczkę, by spłacić wcześniejsze zobowiązania, łatwo wpaść w spiralę długów. Zanim pochopnie sięgniemy po kolejne środki, warto przeanalizować naszą obecną sytuację finansową. Zastanówmy się także nad innymi możliwościami wyjścia z niej, np. kredyt konsolidacyjny lub uzgodnienie z pożyczkodawcą innego harmonogramu spłat.

Ocena: 3.98 (309 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
DorY__80
DorY__80
6 lat temu

Pożyczka pod zastaw nieruchomości czy samochodu to dobre rozwiązanie dla osób zadłużonych kilkoma chwilówkami, bądź osób z większymi potrzebami finansowymi. Na rynku można znaleźć kilka doświadczonych i godnych polecenia funduszy pożyczkowych np. speed cash polska. Mają uczciwe i przejrzyste zasady. Działają szybko i profesjonalnie.