“Pożyczki bez BIK”, “pożyczki dla zadłużonych”, “kredyt gotówkowy dla zadłużonych” – pod takimi nazwami możemy znaleźć oferty pożyczek dla osób, które mają już zobowiązania finansowe. Jak znaleźć oferty pożyczek, jeśli mamy już zadłużenie i na co zwrócić uwagę?
- Pożyczki dla zadłużonych – czy to możliwe?
- Jak działają pożyczki dla zadłużonych?
- Pożyczki dla zadłużonych – jakie są możliwości?
- Kto może skorzystać z pożyczki dla zadłużonych?
- Jak wybrać pożyczkę dla zadłużonych?
- Jak wnioskować o pożyczkę dla zadłużonych?
- Kiedy lepiej zrezygnować z pożyczki dla zadłużonych?
- Jak wyjść z długów? Krótki poradnik
- Warto wiedzieć:
Badanie “Jak pożyczają Polacy” przeprowadzone dla Krajowego Rejestru Długów pokazuje, że ponad 50 proc. Polaków spłaca obecnie kredyty lub pożyczki. Z pożyczek korzystamy w różnych celach: podreperowania domowego budżetu, sfinansowania nieprzewidzianego wydatku, czy opłacenie zaległych rachunków. Jeśli mamy wcześniejsze zobowiązania finansowe, raczej nie będziemy mogli liczyć na uzyskanie pożyczki w banku.
Co zatem zrobić w takiej sytuacji? Sprawdzamy, gdzie można znaleźć pożyczkę dla zadłużonych osób i jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać.
Pożyczki dla zadłużonych – czy to możliwe?
Banki ostrożnie podchodzą do udzielania pożyczek osobom z nieuregulowanymi zobowiązaniami. Dlatego jeśli jesteśmy zadłużeni, uzyskanie pożyczki w banku będzie niezwykle trudne, a nawet niemożliwe. Być może dlatego przywykliśmy sądzić, że osoby zadłużone nie mają szans na pożyczkę.
Nie jest to jednak prawdą, a na rynku finansowym istnieją instytucje, w której pożyczkę mogą podjąć także osoby zadłużone. Pod koniec 2020 roku Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor opublikował dane, które pokazują, że łączna kwota zaległych zobowiązań kredytowych i poza kredytowych Polaków wynosi aż 83,2 miliardy złotych, a zaległości te należą do ponad 2,8 miliona Polaków.
W tej sytuacji trudno się dziwić, że istnieją instytucje, które kierują swoją ofertę do tak dużej grupy odbiorców, którzy nie mogą skorzystać z usług pożyczkowych i kredytowych w banku. W największym skrócie źródła finansowania pozabankowego możemy podzielić następująco:
- Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, znane jako SKOK-i,
- firmy pożyczkowe,
- lombardy,
- prywatni inwestorzy.
Jak działają pożyczki dla zadłużonych?
Wypełniając wniosek pożyczkowy musimy liczyć się z tym, że większość firm pożyczkowych sprawdzi naszą obecność w bazach dłużników. Posiadanie wpisów w takich bazach nie jest automatyczną dyskwalifikacją do udzielenia pożyczki, jednak możemy liczyć się z tym, że kwoty lub zasady pożyczki będą dla nas nieco mniej atrakcyjne, niż dla osób bez wcześniejszych zobowiązań.
W przypadku pożyczek u prywatnych inwestorów lub w lombardzie konieczne może być zastawienie przedmiotu, samochodu lub nieruchomości jako zabezpieczenia pożyczki. Ta ostatnia opcja jest oferowana osobom fizycznym wyłącznie przez banki i SKOK-i, zaś firmy mogą z niej skorzystać za pośrednictwem firm pożyczkowych. Trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, by nie zostać ofiarą lichwy i nie stracić domu czy mieszkania.
Część z tych miejsc dopuszcza także możliwość pożyczki z gwarantem, który w razie problemów ze spłatą długu, będzie regulował należność w naszym imieniu. W przypadku pożyczek pod zastaw musimy uważnie zapoznać się z umową pożyczki.
Pożyczki dla zadłużonych – jakie są możliwości?
Osoby zadłużone mają kilka możliwości podjęcia kolejnej pożyczki. Najpopularniejsze z nich to pożyczki:
- w firmie pozabankowej,
- prywatne – od rodziny i znajomych lub prywatnego inwestora,
- społecznościowe,
- pod zastaw,
- za poręczeniem.
Rodzaj pożyczki będzie zależał od wysokości naszego zobowiązania, jego rodzaju oraz etapu zadłużenia, na którym jesteśmy. Inaczej firmy pozabankowe będą podchodziły do kogoś z negatywnym wpisem w BIK, a inaczej do osoby z egzekucją komorniczą.
Kto może skorzystać z pożyczki dla zadłużonych?
Lista osób, które mogą skorzystać z pożyczek dla zadłużonych jest bardzo długa i zróżnicowana. Będą to osoby:
- z niskimi dochodami,
- bez dochodów,
- z niską zdolnością kredytową lub całkowitym jej brakiem,
- z negatywnymi wpisami do baz dłużników (np. BIG, BIK, KRD, BIG InfoMonitor, ERIF i innych),
- z komornikiem sądowym,
- z egzekucją komorniczą.
Oprócz tego ubiegając się o pożyczkę dla zadłużonych powinniśmy spełniać standardowe warunki stawiane przez firmy pożyczkowe:
- mieć ukończone 18 lat i posiadać dowód osobisty,
- posiadać polskie obywatelstwo,
- mieć osobisty rachunek bankowy,
- posiadać numer telefonu zarejestrowany w Polsce.
Jak wybrać pożyczkę dla zadłużonych?
Tak, jak w przypadku każdej pożyczki, powinniśmy się kierować nie tylko atrakcyjnymi warunkami oferowanymi przez pożyczkodawcę, ale przede wszystkim mieć na względzie nasze bezpieczeństwo. Warto pamiętać o tym, by:
- zweryfikować, czy firma pożyczkowa jest wiarygodna. W tym celu sprawdźmy, czy firma widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym jako spółka kapitałowa. To obowiązkowe dla firm pożyczkowych. Poszukajmy jej także w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych prowadzonym przez KNF,
- sprawdzić, w jaki sposób pożyczkodawca się reklamuje. Jeśli znajdziemy ogłoszenia typu “pożyczka pod zastaw mieszkania dla zadłużonych”, powinno być to dla nas alarmujące,
- skrupulatnie przeczytać warunki umowy, w tym zasady udzielenia pożyczki i wszelkie koszty z tym związane, zwłaszcza koszty dodatkowe.
Jak wnioskować o pożyczkę dla zadłużonych?
Firmy oferujące pożyczki dla zadłużonych jasno komunikują o tym na swojej stronie internetowej. W czasie procesu weryfikacji naszej tożsamości i wpisów w bazach dłużników informacja o naszym zadłużeniu zostanie przesłana do potencjalnego pożyczkodawcy. Na podstawie podanych przez nas informacji, za pomocą unikalnych algorytmów firma pożyczkowa zdecyduje, czy decyzja pożyczkowa będzie pozytywna, czy negatywna.
Kiedy lepiej zrezygnować z pożyczki dla zadłużonych?
Jeśli mamy już zobowiązania finansowe, z których spłatą niezbyt sobie radzimy, warto zastanowić się, czy zaciąganie kolejnego długu będzie dobrym pomysłem. Na dłuższą metę podjęcie kolejnej pożyczki może nam się wydawać świetnym rozwiązaniem. Jednak w rzeczywistości możemy łatwo wpaść w spiralę długu, z którego nie jest łatwo wyjść.
Pamiętajmy, że pożyczka powinna nam pomóc w rozwiązaniu konkretnego problemu, a nie sprowadzić na nas kolejne. Jeśli już wpadliśmy w spiralę długu, to pożyczka dla zadłużonych może być dla nas dodatkowym obciążeniem, a nie rozwiązaniem problemów.
Jak wyjść z długów? Krótki poradnik
Wyjście z długów jest zadaniem, które może wydawać się bardzo trudne. Jednak warto jak najszybciej stawić czoła rzeczywistości i podjąć się spłaty długów. Jak to zrobić?
- spisać wszystkie swoje długi,
- przeanalizować budżet domowy w poszukiwaniu oszczędności lub spróbować podjąć dodatkową pracę,
- skontaktować się z pożyczkodawcą/pożyczkodawcami i ustalić harmonogram spłat. W niektórych przypadkach dobrym pomysłem będzie wzięcie kredytu konsolidacyjnego, który zamieni kilka rat w jedną, niższą,
- regularnie spłacać zobowiązanie.
Innym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Celem tej procedury jest wyjście z długów, a efektem końcowym – uzyskanie oddłużenia. Zapobiega to utracie całego majątku przez egzekucję komorniczą.
Źródła:
https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/180002,Odpowiedza-za-oszustwa-przy-udzielaniu-lichwiarskich-pozyczek.html
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/ilu-polakow-jest-zadluzonych-ponad-polowa-splaca-kredyty-lub-pozyczki/nwe1pwz
https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/skuteczna-pomoc-dla-zadluzonych–prezydent-podpisal-ustawe-przygotowana-przez-ministerstwo-sprawiedliwosci