star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczki dla lekarzy. Porównujemy oferty pożyczek bankowych i pozabankowych

grupa chirurgów podczas operacji

Wieloletnie studia, staże, praktyki i specjalizacja w końcu dają możliwość uzyskania prestiżowego zawodu. Lekarze, jako przedstawiciele wolnego zawodu, mogą liczyć też na dodatkowe benefity m.in. kredyty i pożyczki na preferencyjnych warunkach.

Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej w Polsce na dzień 7 września 2021 r. mamy 185.131 lekarzy i dentystów, ale tylko 169.911 z nich wykonuje zawód. Dentystów jest 39.053, a lekarzy różnych specjalizacji 145.467. Najwięcej, bo aż 31.031 osób, jako specjalizację wybrało choroby wewnętrzne. Popularna jest też pediatria (17.066 lekarzy) czy medycyna rodzinna (11.797 lekarzy). Wśród niszowych specjalizacji lekarskich można wymienić: fizjologię kliniczną (6 osób z czego 2 wykonują zawód), neuropatologię (łącznie 28, z czego 27 wykonuje zawód) czy pediatrię metaboliczną (łącznie 28, z czego 27 wykonuje zawód). Który z lekarzy może liczyć na specjalną ofertę pożyczkową?

Czym charakteryzuje się kredyt dla lekarzy?

Kredyt dla lekarzy to produkt bankowy skierowany do zamkniętego kręgu osób, które wykonują zawód lekarza lub stomatologa.

 • Choć sam sposób udzielenia takiego finansowania, jest identyczny jak przy innych kredytach, to lekarz może liczyć na bardziej atrakcyjne warunki.
 • Wyższa kwota finansowania, mniej rygorystyczna ocena kredytowa czy dodatkowe usługi pod postacią serwisu concierge, bezpłatne wsparcie ekspertów banku czy darmowy rachunek maklerski – to tylko niektóre z benefitów na jakie może liczyć ta grupa zawodowa.

Dlaczego banki przygotowują specjalne oferty kredytów dla lekarzy?

Lekarz to zawód postrzegany jako prestiżowy. Chodzi zarówno o prestiż społeczny, jak i finansowy. Właściwie wszyscy lekarze, ale przede wszystkim ci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, często osiągają ponadprzeciętne zarobki. Z tego powodu są traktowani przez branżę finansową jako klient VIP.

 • Dobra zdolność kredytowa, pewność spłaty zaciągniętych zobowiązań, pewność wykonywania zawodu a także łatwość w znalezieniu nowej pracy – to czynniki, które pozwalają stworzyć dla lekarzy wyjątkowe oferty kredytów gotówkowych, niedostępne dla innych osób.

Jakie dodatkowe warunki muszą spełnić lekarze, aby otrzymać kredyt?

Oprócz typowych wymagań związanych z kredytem gotówkowym oferowanym przez banki, lekarze muszą przedstawić dokument poświadczający prawo wykonywania zawodu. Kredytodawca wymaga również, aby lekarz wykonywał swoją działalność w tej formie  przez określony czas – zwykle minimum 6 miesięcy.

Czy warunki kredytu zależą od wykonywanej przez lekarza specjalizacji?

Warunki uzyskania kredytu zależą od oferty banku. Dostępne na rynku propozycje są skierowane do przedstawicieli wolnych zawodów – w tym również do lekarzy i stomatologów. Najczęściej na preferowane warunki mogą liczyć lekarze wszystkich specjalności.

 • Wśród dodatkowych  wymogów formalnych stawianych lekarzom do uzyskania kredytu, jest jedynie przedstawienie dokumentu potwierdzającego prawo wykonywania zawodu.
 • Wnioskujący o kredyt lekarz może zawsze też dodatkowo negocjować warunki finansowania, przede wszystkim w oparciu o posiadaną zdolność kredytową. Niszowa specjalizacja może być atutem, jeśli wiążą się z nią wyższe zarobki.

Kredyty dla lekarzy – oferty banków

Liczba dostępnych na rynku propozycji kredytu tylko dla lekarzy lub bardziej ogólnie dla grupy wolnych zawodów jest niewielka. Kredyty dla lekarzy ma w swojej ofercie m.in.:

Getin Bank

Warunkiem uzyskania kredytu jest zatrudnienie na umowę o pracę (minimum 3 miesiące) lub prowadzenie działalności gospodarczej (minimum 6 miesięcy) jako lekarz dowolnej specjalności lub stomatolog. Oferta obejmuje zarówno kredyt gotówkowy jak i konsolidacyjny.  Wniosek można złożyć online, przez formularz dostępny na stronie internetowej banku lub bezpośrednio w oddziale.

mBank

Bank swoją propozycję kieruje m.in. do osób prowadzących praktykę lekarską ogólną, specjalistyczną, dentystyczną (w oparciu o kody PKD). Oprócz możliwości skorzystania z darmowych przelewów do ZUS i urzędu skarbowego, bezpłatnych wypłat gotówki w placówkach mBanku i usług maklerskich za 0 zł, lekarz może liczyć również na kredyt w wysokości do 500.000 zł z preferencyjną oceną kredytową.

Nest Bank

Proponuje kredyt do 650 tys. zł na dowolny cel dla profesjonalisty – czyli osoby prowadzącej działalność gospodarczą. To nie jest typowy kredyt dla lekarzy, bo dotyczy szerszego grona podmiotów. Kredytobiorca zyskuje wstępną decyzję kredytową nawet w 1 minutę, do tego minimum formalności i brak zabezpieczeń majątkowych czy poręczycieli.

Lekarze mogą oczywiście także skorzystać z propozycji dla klientów indywidualnych:

POLECANE
Pożyczasz 45 812
od 1000 zł do 200000 zł
Okres 64 mies.
od 3 do 120 mies.
Rata 969,73 zł/mies.
Koszt 16 254,73
RRSO: 12,54%
Pożyczasz 4 000
od 1500 zł do 300000 zł
Okres 48 mies.
od 2 do 96 mies.
Rata 131 zł/mies.
Koszt 2 286
RRSO: 27,14%
Pożyczasz 34 000
od 1000 zł do 300000 zł
Okres 79 mies.
od 3 do 120 mies.
Rata 748,35 zł/mies.
Koszt 20 597,32
RRSO: 18,24%
Pożyczasz 4 000
od 1000 zł do 150000 zł
Okres 48 mies.
od 9 do 96 mies.
Rata 100 zł/mies.
Koszt 800
RRSO: 9,34%
Pożyczasz 4 000
od 1000 zł do 40000 zł
Okres 48 mies.
od 10 do 60 mies.
Rata 136,39 zł/mies.
Koszt 2 547
RRSO: 30,19%

Pożyczki pozabankowe dla lekarzy – czy istnieją takie oferty?

Również rynek pozabankowy posiada ofertę pożyczek kierowanych do branży medycznej. Ofert, podobnie jak tych bankowych, nie ma jednak dużo. Lekarze mogą skorzystać m.in. z usług:

Grupa kapitałowa in progress

Oferuje pożyczkę do 300.000 zł na oświadczenie i na dowolny cel. Oferta jest kierowana do lekarzy, którzy z uwagi na brak odpowiedniej zdolności kredytowej nie otrzymali kredytu w banku. Firma nie wymaga zaświadczeń z ZUS i urzędu skarbowego i nie sprawdza BIK. Pożyczkę można uzyskać już od pierwszego dnia prowadzonej działalności, ale wówczas w wysokości do 50.000 zł.

Medfinance

Z oferty BFF MEDFinance S.A. mogą skorzystać lekarze i lekarze dentyści prowadzący własną działalność gospodarczą lub wspólnicy spółek cywilnych bez względu na staż zawodowy i specjalizację lekarską. Pieniądze można wykorzystać na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą albo do refinansowania czy konsolidacji innych zobowiązań. Kwota jaką można uzyskać to do 350.000 zł netto.

Smartney

Oferuje pożyczki ratalne do 60.000 zł z okresem spłaty rozłożonym na maksymalnie 72 miesiące. Z oferty może skorzystać każdy, kto posiada indywidualny rachunek bankowy, wiek 23-70 lat i posiada wystarczające dochody pozwalające na spłatę zobowiązania w terminie. To pożyczka dla każdego, również dla lekarza, choć udzielana jest bez względu na wykonywany zawód.

Kredyt dla lekarza – czy stomatolog i weterynarz też go dostaną?

Kwestia kręgu osób uprawnionych do uzyskania kredytu dla wolnych zawodów, zależy tak naprawdę od oferty banku. Wśród tej grupy specjalistów można wymienić zarówno lekarzy, prawników, programistów czy doradców podatkowych. Z powodu braku definicji ustawowej wolne zawody bardziej intuicyjnie można kojarzyć przede wszystkim z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi. Z tego względu zarówno stomatolog, jak i weterynarz może znaleźć się w tej uprzywilejowanej grupie zawodów, których przedstawiciele mogą liczyć na lepsze warunki kredytowe.

Podsumowanie

Ofert kredytów i pożyczek skierowanych tylko do lekarzy czy przedstawicieli wolnych zawodów jest mało. Klient zamożny, a lekarze są zaliczani do tego grona, może liczyć na preferencyjne warunki kredytów czy pożyczek przede wszystkim jako klient VIP – nie z uwagi na posiadane wykształcenie, ale na osiągane dochody.

Warto wiedzieć:

1.Lekarze i dentyści są zaliczani do grupy osób wykonujących wolne zawody.
2.Przedstawiciele wolnych zawodów mogą liczyć na bardziej atrakcyjne warunki kredytu, zarówno pod postacią dedykowanych rozwiązań, jak i oferty kierowanej do klienta zamożnego czy inaczej VIP.
3.Kredyt dla lekarza to wyższa kwota finansowania, niższe wymagania co do zdolności kredytowej i dodatkowe benefity typu bezpłatny rachunek bankowy, konto maklerskie czy usługi typu concierge.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy wszystkie banki mają w swoich ofertach dedykowane oferty dla lekarzy?

  Nie, tylko niektóre banki mają specjalne oferty kredytów gotówkowych dla przedstawicieli wolnych zawodów (w tym lekarzy).

 2. Czy ze względu na wykonywany zawód lekarze mogą spodziewać się obniżenia wymagań w stosunku do posiadanej zdolności kredytowej?

  Nie, również w przypadku lekarzy bank może poprosić o dokumenty dotyczące zatrudnienia czy potwierdzające uzyskiwane dochody. Zbadana również zostanie historia kredytowa.

Ocena: 5.00 (2 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments