star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczka z żyrantem. Jak działa?

dwie kobiety siedzące w biurze

Pożyczka z żyrantem – na pewno nie raz słyszeliście o takiej formie wsparcia finansowego. Kim jest żyrant, czym różni się od gwaranta i poręczyciela? Co w praktyce oznacza pożyczka z żyrantem? O czym należy pamiętać przy korzystaniu z niej?

Dla firmy pożyczkowej najistotniejszą rzeczą jest wiarygodność finansowa oraz stałe dochody pożyczkobiorcy. Dzięki temu firma ma większą pewność, że spłacimy nasze zobowiązanie terminowo i w całości. Jeśli nie mamy stałej pracy lub figurujemy w bazach dłużników, nasze możliwości pożyczkowe będą mniejsze. Jednak nadal na szerokim rynku usług finansowych możemy znaleźć coś dla siebie. Jednym z przykładów możemy być pożyczka z żyrantem. Kiedyś niezwykle popularne rozwiązanie. Dzisiaj nieco zapomniane rozwiązanie, które jednak nadal jest dostępne na rynku pożyczek. Co warto o nim wiedzieć? Przede wszystkim zacznijmy od rozszyfrowania pojęcia żyranta.

Kim jest żyrant i kto może nim zostać?

Żyrant, zwany inaczej gwarantem, to osoba, która własnym majątkiem odpowiada za powziętą przez nas pożyczkę. Najczęściej jest to ktoś z rodziny, współpracownik lub bliska osoba. Jednak nie jest to formalny wymóg. Jeśli z jakiegoś powodu przestaniemy regulować naszą należność, to właśnie na żyrancie będzie ciążył obowiązek spłaty zobowiązania.

Jakie warunki trzeba spełniać, by zostać żyrantem? To zależy od firmy, w której chcemy wziąć pożyczkę. Jest jednak kilka wymagań, które trzeba spełniać niezależnie od preferencji konkretnego pożyczkodawcy. Są one następujące:

  • ukończone 18 lat i pełna zdolność do czynności prawnych;
  • niefigurowanie w bazach dłużników, takich jak BIK, BIG itp.;
  • wykazanie się odpowiednią wiarygodnością pożyczkową – dla różnych firm będzie to oznaczało nieco co innego, jednak często najistotniejszy będzie stały dochód w kwocie pozwalającej na spłatę zobowiązania.

Najważniejsze dla pożyczkodawcy jest możliwie jak najdokładniejsze upewnienie się, że żyrant posiada środki do spłacenia należności za pożyczkodawcę, gdyby zaistniała taka konieczność.

Pożyczka z gwarantem, a pożyczka z żyrantem

Gwarant, żyrant, poręczyciel – to synonimy na określenie tej samej roli – “osoby poręczającej za kogoś spłatę pożyczki. W przypadku braku spłaty, wierzyciel ma prawo zwrócić się do niej z żądaniem spłaty” (za Słownikiem Języka Polskiego). Żyrant to słowo bardziej potoczne, a przez to częściej spotykane. “Gwarant” wskazuje na istotę takiego rodzaju pożyczki – gwarancję spłaty zadłużenia, zaś “poręczyciel” jest najczęściej używane w umowach i w oficjalnych dokumentach pożyczkowych.

Reasumując, jeśli widzimy informację o “pożyczce z gwarantem” oznacza ona to samo, co “pożyczka z żyrantem” lub “pożyczka z poręczycielem”.

Pożyczka z żyrantem dla zadłużonych

Pożyczka z żyrantem to jedna z kilku opcji dostępnych także dla osób z zadłużeniem. Mając wcześniejsze zobowiązania, może być nam trudno znaleźć osobę, która zaufa nam na tyle, by ręczyć za nas majątkiem. Jeśli jednak uda się nam się znaleźć taką osobę i nasz żyrant będzie spełniać wszystkie wymogi odnośnie wiarygodności pożyczkowej. My jako pożyczkobiorcy możemy mieć zadłużenia lub zobowiązania w innych firmach pożyczkowych. Dla firmy pożyczkowej najważniejsze będzie zabezpieczenie w postaci poręczyciela.

Korzystając z pożyczki z żyrantem musimy pamiętać, by realnie ocenić swoje możliwości finansowe. Zaciąganie kolejnych pożyczek może skutkować wpadnięciem w spiralę zadłużenia. W tym przypadku osobą poszkodowaną będziemy nie tylko my, ale również nasza zaufana osoba – żyrant.

Żyrant – o czym powinien pamiętać?

Wymagania wobec żyranta

Od żyranta wymaga się przede wszystkim wiarygodności pożyczkowej. To znaczy braku wpisów do rejestrów osób zadłużonych, najlepiej braku innych zobowiązań finansowych oraz pozytywnej historii kredytowej. Plusem będzie również posiadanie nieruchomości, która może służyć za dodatkowy gwarant spłaty zadłużenia.

W zasadzie żyrant powinien spełnić te same wymagania, które dotyczą zwykłych pożyczkobiorców.

Obowiązki żyranta

Głównym obowiązkiem żyranta jest uregulowanie pożyczki w sytuacji, w której pożyczkobiorca zaprzestał spłat. To bardzo duże zobowiązanie, dlatego najczęściej bycia żyrantem podejmują się osoby bliskie lub spokrewnione. Jeśli pożyczkobiorca przestanie regulować należność w terminie, żyrant zostanie o tym powiadomiony, a następnie pożyczkodawca będzie wymagał od niego przejęcia spłaty rat.

Prawa żyranta

Przed podpisaniem umowy pożyczkowej żyrant ma prawo do negocjacji jej warunków ze szczególnym uwzględnieniem kwoty lub daty, do której obowiązuje poręczenie.

Żyrant ma prawo do wglądu w harmonogram spłat zadłużenia. Także powinien być powiadamiany przez pożyczkodawcę o zaległościach w spłacie pożyczki. W sytuacji, gdy spłata pożyczki przechodzi na niego, żyrant może dochodzić swoich praw na drodze sądowej, a następnie przez egzekucję długu od pożyczkobiorcy. Takie postępowanie jest uregulowane odpowiednimi przepisami Kodeksu Cywilnego.

Pożyczka z żyrantem oraz pożyczka pod weksel. Czy jest jakaś różnica?

Mimo iż z obu tych form mogą skorzystać osoby zadłużone, pożyczka z żyrantem i pożyczka pod weksel to dwa, zupełnie inne, produkty finansowe. Pożyczka pod weksel może być udzielona przez osobę prywatną, co sprawia że taka umowa nie jest objęta regulacjami prawa bankowego, a podlega pod przepisy Prawa wekslowego z 1936 r.

Pożyczka pod weksel to zobowiązanie finansowe pomiędzy dwoma osobami fizycznymi. Pożyczkodawcą jest inwestor (zwany też trasantem), a pożyczkobiorcą trasat. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel, który jest jednocześnie papierem wartościowym. Weksel nabiera prawa mocy po podpisaniu przez pożyczkobiorcę.

Mimo, że pożyczka pod weksel jest znana od XII wieku, również dzisiaj można z niej skorzystać, chociaż jej popularność nie jest zbyt duża. W dzisiejszych czasach trasanci najczęściej ogłaszają chęć udzielenia pożyczki pod weksel na specjalnych serwisach lub forach internetowych.

Inwestor pożyczający pieniądze pod weksel nie weryfikuje pożyczkobiorcy w bazach dłużników. Dlatego dla wielu osób taka forma pożyczki wydaje się kusząca. Należy jednak uważnie przestudiować treść weksla. Czyli zwrócić uwagę na kwotę, która się na nim znajduje (zdecydowanie odmówić podpisania weksla in blanco, czyli bez wpisanej kwoty), sprawdzić warunki pożyczki pod weksel.

Gdzie szukać pożyczek z żyrantem?

Pożyczki z żyrantem najczęściej wymagają więcej formalności, niż zwykłe pożyczki internetowe, dlatego ich znalezienie w sieci może być dość trudne. Istnieją firmy specjalizujące się wyłącznie w pożyczkach z gwarantem i ich ofertę znajdziemy online. W pozostałych przypadkach konieczne będzie telefoniczne lub osobiste zgłoszenie w placówce firmy pożyczkowej. Jeśli zależy nam na szybkiej pożyczce, warto rozważyć dostępne alternatywy.

Pożyczka z żyrantem – alternatywy

Jeśli nie posiadamy innych zobowiązań, a nasza historia kredytowa jest dobra. Możemy śmiało korzystać z szerokiej oferty firm pożyczkowych i banków, w tym chwilówek i pożyczek ratalnych. Jednak z pożyczki z żyrantem najczęściej korzystają osoby, które nie mogą się ubiegać o klasyczną pożyczkę. Najczęściej z powodu innych zobowiązań, niskiej wiarygodności kredytowej czy problemów z uregulowaniem należności i wpisem do rejestru dłużników. Osoby w takiej sytuacji mogą skorzystać z kilku innych produktów finansowych:

  • pożyczka dla zadłużonych/bez BIK – część firm pożyczkowych nie weryfikuje potencjalnych pożyczkobiorców w bazach dłużników, dlatego z ich usług mogą skorzystać osoby, które widnieją w takich rejestrach. Informacje o takich ofertach znajdziemy na stronach firm pożyczkowych.
  • darmowa chwilówka – to oferta skierowana do nowych klientów. RRSO dla takich pożyczek wynosi 0%, co oznacza, że musimy oddać tyle, ile pożyczyliśmy, o ile oczywiście uregulujemy należność terminowo. Z takiej pożyczki można często skorzystać bez przedstawiania dodatkowych zaświadczeń o zarobkach.
  • kolejna pożyczka w tej samej firmie – jeśli mamy inne zobowiązanie, ale jest ono spłacane terminowo, wówczas możemy aplikować o kolejną pożyczkę w tej samej firmie. Takie rozwiązanie oferuje m.in. Smartney, Provident czy Supergrosz.pl;
  • pożyczka pod zastaw – możemy skorzystać z niej, jeśli posiadamy odpowiednio cenny przedmiot (biżuterię, samochód), który zdecydujemy się zastawić. W tej formie pożyczki nie jest weryfikowana nasza zdolność kredytowa ani obecność w bazach dłużników, jednak najczęściej kwota, którą pożyczymy będzie niższa, niż wartość rynkowa zastawionego przedmiotu;
  • pożyczka od rodziny, znajomych – to jedna z popularniejszych form podreperowania budżetu. Bliskie osoby nie będą weryfikować naszej zdolności kredytowej, ani sprawdzać historii transakcji, jednak takie zobowiązanie finansowe może wpłynąć na nasze wzajemne relacje;
  • pożyczka społecznościowa – pożyczka od prywatnej osoby może nam pomóc w wyjściu z finansowego dołka lub w sfinansowaniu pilnej potrzeby. W tej formie należy zwrócić szczególną uwagę na warunki pożyczki, a także kwoty dodatkowych płatności zawarte w umowie pożyczkowej.

Pożyczka z żyrantem – podsumowanie

Pożyczka z żyrantem to jedna z dostępnych na rynku finansowym możliwości uzyskania wsparcia finansowego. Obecnie jest coraz mniej popularna z powodu trudności ze znalezieniem odpowiedniej, zaufanej osoby, która zgodzi się zostać naszym poręczycielem. Pożyczka z żyrantem to forma, z której często korzystają osoby z zadłużeniem lub z niekorzystną wiarygodnością kredytową. Warto jednak pamiętać, że pożyczka z żyrantem to nie jedyna opcja dostępna dla osób w takiej sytuacji.

Jeśli to my mamy być żyrantem, musimy dokładnie zastanowić się nad udzieleniem poręczenia osobie, która nas o to poprosi. Pamiętajmy, że w praktyce zobowiązujemy się do spłacenia należności, co nastąpi, gdy pożyczkobiorca będzie miał trudności z regularnymi spłatami. To duże zobowiązanie, którego podjęcie powinno być przemyślaną decyzją.

Jeśli natomiast to my zastanawiamy się nad wzięciem pożyczki z żyrantem, musimy pamiętać, by spłacać nasze zobowiązanie terminowo. Tak by nie narażać naszego poręczyciela na konieczność spłaty naszego długu. Jeśli trudno nam znaleźć żyranta lub mamy wątpliwości odnośnie tej formy, pamiętajmy, że na rynku są dostępne inne formy wsparcia finansowego, z których również możemy skorzystać.

Ocena: 3.96 (24 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 14 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments