star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczka w lombardzie. Czy jest możliwa bez zastawu?

jubiler oceniający wartość pierścionka

Choć lombard formalnie nie jest instytucją pożyczkową, wiele osób decyduje się na zaciągnięcie pożyczki pod zastaw. Bez wątpienia jest to szybki sposób na uzyskanie gotówki, choć nie jest on pozbawiony pewnych obciążeń.

Lombardy oferują skup oraz zastaw wartościowych przedmiotów, umożliwiając tym samym zakup towaru po relatywnie niskiej cenie lub uzyskanie ekspresowej pożyczki. Warto jednak mieć świadomość, że oferta nie zawsze jest korzystna dla klienta, czasami zakrawa nawet o lichwę, dlatego tak istotne jest wybranie lombardu o dobrej renomie, który stosuje się do przepisów Ustawy o Kredycie Konsumenckim.

Co trzeba wiedzieć o pożyczkach w lombardzie?

Pożyczka lombardowa to krótkoterminowe finansowanie udzielane zwykle na okres 30 dni, najczęściej pod zastaw wartościowego przedmiotu, który jest jedyną formę zabezpieczenia dla wierzyciela. Wysokość pożyczki jest uzależniona od wartości zastawionego towaru, jednak zawsze stanowi tylko określony procent wyceny – od 30 do 60%.

Dla przykładu – zastawiając telewizor, którego wartość rynkowa wynosi 2000 zł, klient może spodziewać się przyznania pożyczki w wysokości maksymalnie 1200 zł. Na mocy umowy zastawiony przedmiot znajduje się w ograniczonym prawie pożyczkodawcy, aż do momentu uregulowania długu. Oznacza to, że telewizor wróci do pożyczkobiorcy dopiero wtedy, gdy ten terminowo odda pieniądze wierzycielowi. W przeciwnym razie telewizor stanie się własnością lombardu, który będzie mógł go sprzedać po wyższej cenie, zapewniając sobie czysty zysk.

Pożyczka w lombardzie – co można zastawić?

Lombardy przyjmują pod zastaw w zasadzie większość wartościowych przedmiotów – począwszy od biżuterii, sprzętu AGD lub RTV, przez antyki, obrazy, na sprzęcie sportowym, elektronicznym, a nawet budowlanym kończąc. Słowem – każdy towar, który jest odpowiednio cenny, może stać się przedmiotem zastawu. Cenę konkretnego dobra ustala pracownik lombardu, będący rzeczoznawcą. Im wyższa wartość przedmiotu, tym większa kwota pożyczki.

Zanim lombard przyjmie określoną rzecz pod zastaw, najpewniej sprawdzi jej pochodzenie, prosząc klienta o dowód zakupu lub akt własności. Pożyczkobiorca będzie musiał również przedstawić swój dowód tożsamości. Jeśli pracownik lombardu uzna, że przedmiot pochodzi z nielegalnego źródła, ma prawo odmówić udzielenia pożyczki.

Przykładowe przedmioty, które mogą stanowić zastaw w lombardzie:

 • biżuteria– złoto, srebro, kamienie szlachetne, zegarki;
 • sprzęt RTV i AGD oraz urządzenia elektroniczne – telewizory,  kina domowe, lodówki, roboty kuchenne, pralki, kuchenki, suszarki, laptopy, tablety, telefony komórkowe, nawigacje samochodowe, odtwarzacze DVD, wieże, projektory, aparaty i kamery cyfrowe;
 • wyposażenie domu– meble, antyki, dzieła sztuki, żyrandole, lampy, porcelana, monety;
 • sprzęt sportowy – narty, rowery, snowboard, łódki, kajaki, sprzęt golfowy;
 • przedmioty pochodzące z działalności gospodarczej – sprzęt biurowy, akcesoria gastronomiczne, kasy fiskalne, wyposażenie sklepów, restauracji, gabinetów;
 • narzędzia budowlane – wkrętarki, wiertarki, piły, młoty udarowe, szlifierki, betoniarki;
 • pojazdy – samochody, przyczepy, motory, skutery, quady, maszyny rolnicze;
 • markowa odzież – cenne ubrania oraz obuwie, a także torebki, szale i inne akcesoria;
 • papiery wartościowe – akcje, obligacje.

Pożyczka w lombardzie bez zastawu – czy jest możliwa?

Z reguły zaciągając finansowanie w lombardzie zastaw jest koniecznością. Na rynku pojawiają się jednak oferty pożyczek lombardowych, które go nie wymagają. Wysokość finansowania opiewa wówczas na kwotę nie większą niż 1500 zł.

Choć dla wielu może wydawać się to bardzo kuszącą propozycją, nie warto pochopnie z niej korzystać, ponieważ lombardy nie są instytucjami pożyczkowymi, przez co klient nie jest w pełni chroniony przez przepisy wynikające z Ustawy o Kredycie Konsumenckim. Zdarza się, że dokonują pewnych nadużyć, w postaci chociażby dotkliwie wysokich kosztów udzielenia finansowania. Często bywa tak właśnie w przypadku pożyczki lombardowej bez zastawu. Dobrze zatem spokojnie i uważanie przyjrzeć się warunkom oferty, zanim podpisze się dokumenty.

Koszty i oprocentowanie pożyczki lombardowej

Oprocentowanie pożyczki lombardowej zwykle wynosi maksymalnie 10%, wynika to z obowiązujących przepisów kodeksu cywilnego. Jest to jednak tylko część wszystkich kosztów zaciągniętego finansowania. Lombardy pobierają również prowizje, koszty ubezpieczenia i inne dodatkowe opłaty ustalane indywidualnie przez konkretną firmę.

Choć warunki pożyczki muszą mieścić się w granicach przepisów prawnych, często są mocno naciągane, przez co pożyczki lombardowe stają się o wiele droższe niż tradycyjne pożyczki krótkoterminowe oferowane przez instytucje pozabankowe. Zanim klient zdecyduje się skorzystać z oferty lombardu, powinien rzetelnie przyjrzeć się wszystkim zapisom umowy.

Co powinna zawierać umowa pożyczki lombardowej?

Umowa pożyczki lombardowej stanowi fundamentalne zabezpieczenie interesów pożyczkobiorcy oraz wierzyciela. Na podstawie jej zapisów klient może mieć pewność, że odzyska zastawiony przedmiot, gdy tylko spłaci dług, natomiast lombard ma gwarancję, że przejmie zastaw na własność w przypadku, gdy pożyczkobiorca nie ureguluje zaciągniętego zobowiązania. Oprócz tego w umowie muszą znaleźć się zapisy dotyczące:

 • udzielonej kwoty pożyczki,
 • wartości zastawu,
 • opisu zastawionego przedmiotu,
 • terminu i formy spłaty pożyczki,
 • wszelkich opłat dotyczących udzielenia pożyczki.

Umowa zawiera również dane pożyczkobiorcy i wierzyciela, datę udzielenia pożyczki oraz, rzecz jasna, podpisy obu stron.

Pożyczka lombardowa a pożyczka w banku

Zasadniczą różnicą między kredytem w banku, a pożyczką udzielaną w lombardzie są wymagania wobec klienta. Jak wiadomo – bank oferuje finansowanie wyłącznie osobom posiadającym zdolność kredytową, stałe dochody i nienaganną reputację finansową.

Lombard natomiast zupełnie nie weryfikuje swoich klientów podczas udzielania im pożyczki. Jedynym wymaganiem jest posiadanie ważnego dowodu tożsamości oraz dowodu zakupu lub aktu własności przedmiotu przekazanego pod zastaw. Należy mieć jednak świadomość, że koszty pożyczki zaciągniętej w lombardzie są dużo wyższe, a okres spłaty znacznie krótszy niż w przypadku kredytów bankowych.

Jak wybrać dobry lombard?

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki lombardowej pod zastaw warto znaleźć firmę, która jest godna zaufania i posiada nieposzlakowaną opinię.

 • Najlepszym wyznacznikiem renomy lombardu jest ocena innych klientów oraz klarowne i uczciwe warunki udzielania pożyczek, na które składają się: forma otrzymania pożyczki, wysokość prowizji, ewentualne dodatkowe koszty zadłużenia oraz możliwość przedłużenia terminu spłaty.
 • Bardzo istotne jest również sprawdzenie, jak dany lombard przechowuje przedmioty wzięte pod zastaw. Nikt bowiem nie chciałby odebrać zakurzonego sprzętu lub porysowanego cennego zegarka.

Wady i zalety pożyczki lombardowej

Każdy rodzaj pożyczki ma swoje wady i zalety, podobnie jest w przypadku pożyczek lombardowych. Warto je rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji o zaciągnięciu długu. Dla jednych lombard okaże się świetnym rozwiązaniem, innym może przysporzyć kolejnych kłopotów finansowych.

Zalety:

 • brak weryfikacji zdolności kredytowej klienta
 • jasne zasady udzielenia pożyczki
 • minimum formalności
 • szybkie uzyskanie gotówki
 • możliwość zastawienia praktycznie każdego przedmiotu

Wady:

 • wysokie koszty pożyczki
 • krótki okres spłaty
 • zaniżona wycena zastawianego przedmiotu
 • ryzyko utraty zastawu

Czy pożyczki w lombardzie są bezpieczne?

Czasy, kiedy lombardy kojarzyły się z ponurymi lokalami pełnymi złodziejaszków, którzy chcą szybko spieniężyć kradziony towar, już minęły. Dziś popularność lombardów rośnie,  a ich oferta jest bezpieczna. Oczywiście nie oznacza to, że nie trzeba weryfikować konkretnej firmy, bo naciągacze zdarzają się wszędzie. Jeśli jednak mamy do czynienia z legalnie działającym lombardem, którego marka jest znana, a klienci chwalą sobie jakość jego usług oraz uczciwe zasady działalności, zupełnie nie ma się czego obawiać.

Oczywiście głównym gwarantem bezpieczeństwa jest umowa pożyczki. Zawiera ona bowiem warunki udzielonego finansowania, powinny być one przejrzyste, a nade wszystko zgodne z prawem. W dokumencie powinien znaleźć się także zapis o możliwości przedłużenia terminu spłaty, który może uchronić pożyczkobiorcę przed utratą zastawionego przedmiotu.

Warto wiedzieć:

 1. Pożyczka lombardowa pod zastaw umożliwia szybkie uzyskanie finansowania osobom, które nie posiadają zdolności kredytowej. Kwota pożyczki wynosi od 30% do 60 % wartości zastawionego przedmiotu.
 2. Na rynku istnieją lombardy, które oferują pożyczki bez zastawu, jednak jest to oferta, która wymaga szczególnej ostrożności, często wiąże się bowiem z bardzo wysokimi kosztami.
 3. Przedmiotem zastawu może być praktycznie każdy wartościowy towar, a także nieruchomość, akcje lub obligacje.
 4. Oprocentowanie pożyczki lombardowej nie może przekraczać 10 %. Na koszt zadłużenia składają się również prowizje, ubezpieczenie i opłaty dodatkowe ustalane przez konkretną firmę.
 5. Aby pożyczka lombardowa była bezpieczna, należy wybrać renomowany lombard, który cieszy się dobrymi opiniami klientów i funkcjonuje zgodnie z obowiązującym prawem.

 1. Jaki jest termin spłaty pożyczki lombardowej?

  Lombardy oferują pożyczki krótkoterminowe, termin spłaty zwykle wynosi 30 dni.

 2. Co się stanie z zastawionym towarem jeśli nie ureguluję zaciągniętego zobowiązania?

  Zastawiony towar stanie się własnością lombardu, który będzie mógł go sprzedać.

 3. Jakie dokumenty są potrzebne do zaciągnięcia pożyczki lombardowej pod zastaw?

  Aby skorzystać z pożyczki pod zastaw, należy posiadać ważny dowód tożsamości oraz dokument kupna lub akt własności zastawianego przedmiotu.

Ocena: 3.96 (90 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments