star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczka samochodowa. Gdzie szukać oferty?

mężczyzna za kierownicą samochodu

Jeśli planujesz zakup własnego auta zapewne już wiesz, że nie musisz finansować go w całości z własnej kieszeni. Wystarczy sięgnąć po pożyczkę samochodową. Gdzie jej szukać i na zwrócić szczególną uwagę przed podpisaniem umowy?

Pożyczka na samochód jest – obok kredytu gotówkowego i leasingu – jedną z trzech form finansowania pojazdu dostępną dla osób, które nie dysponują wystarczającą ilością gotówki. W 2019 roku instytut badawczy Mands przeprowadził ankietę, z której wynikało, że pieniądze na zakup auta pożyczyło 37% osób.

Czym jest pożyczka samochodowa?

Pożyczka samochodowa to rodzaj kredytu celowego. Oznacza to, że pozyskane w jej ramach środki można przeznaczyć tylko i wyłącznie na zakup nowego lub używanego pojazdu (przy czym trzeba mieć na uwadze, że banki niechętnie pożyczają pieniądze na samochody starsze niż 10 lat). Pojazd będący przedmiotem kredytu stanowi jednocześnie jego zabezpieczenie. Ze względu na niższe marże i prowizje wzięcie pożyczki na samochód okaże się zapewne rozwiązaniem o wiele tańszym niż klasyczny kredyt gotówkowy na dowolny cel.

Kredyty samochodowe – jak działają?

Kredyt na samochód jest obsługiwany w taki sam sposób jak tradycyjny kredyt gotówkowy. Do wniosku musisz dołączyć dokumenty dotyczące auta, którego zakup zamierzasz sfinansować z pieniędzy otrzymanych od banku. Po ich skompletowaniu bank zajmie się oceną Twojej zdolności kredytowej.

Decydując się na zaciągnięcie kredytu na samochód, musisz liczyć się z koniecznością ustanowienia zabezpieczenia. W tym celu wykorzystuje się mechanizm prawny nazywany przewłaszczeniem na zabezpieczenie, polegający na przeniesieniu własności samochodu na bank udzielający kredytu. Może być ono pełne (bank pozostaje właścicielem pojazdu do momentu spłaty zobowiązania), częściowe (bank staje się wówczas właścicielem 49% pojazdu, a informacja ta trafia do dowodu rejestracyjnego) lub warunkowe (bank staje się właścicielem auta, gdy nie płacisz rat w wyznaczonym terminie lub łamiesz postanowienia umowy kredytowej).

Umowa przewłaszczenia jest wykorzystywana także wtedy, gdy ubiegasz się o przyznanie pozabankowej pożyczki pod zastaw samochodu. Dzięki temu możesz w pełni korzystać z pojazdu, nawet jeśli jeszcze nie spłaciłeś zobowiązania. Nie wolno Ci jednak użyczać go osobom trzecim lub sprzedawać podczas obowiązywania umowy pożyczkowej.

Pozostałe formy zabezpieczenia to:

  • Zastaw rejestrowy (zgłoszenie pojazdu do rejestru zastawów w sądzie rejestrowym umożliwiające bankowi przejęcie go w przypadku nieterminowej spłaty)
  • Cesja z Twojej polisy AC (dzięki niej bank jest w pełni zabezpieczony przed konsekwencją nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak wypadek czy kradzież)

Kredyty samochodowe różnią się również pod kątem sposobu spłaty. Możesz zdecydować się na:

  • Comiesięczne, równe raty
  • Raty balonowe (spłacasz jedynie odsetki, a spłaty kapitałowej części kredytu dokonujesz jednorazowo pod koniec okresu obowiązywania umowy)
  • Spłatę jednorazową (w określonym w umowie terminie)

Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy kosztach kredytów na samochód. Te uzależnione są przede wszystkim od wieku samochodu (im starsze auto, tym jest drożej) i jego wartości (im wyższa kwota kredytu, tym lepsze warunki kredytowania).

Ubezpieczenie a kredyt na samochód

W większości umów o kredyt samochodowy znajduje się zapis zobowiązujący kredytobiorcę do wykupu ubezpieczenia. Najczęściej, oprócz obowiązkowego OC, musi on zapłacić również za AC. Ochrona na wypadek kolizji, kradzieży lub innego rodzaju zniszczenia to dodatkowe zabezpieczenie samochodu, który do momentu spłaty będzie przecież stanowił własność banku.

Przegląd ofert pożyczek bankowych

Wspomniane wyżej problemy odnośnie zabezpieczenia, przeniesienia praw własności na rzecz banku, wyższych kosztów związanych z wiekiem pojazdu lub obowiązkowego wykupienia ubezpieczenia AC nie będą Cię dotyczyły, jeśli do sfinansowania zakupu środka transportu wybierzesz kredyt gotówkowy na dowolny cel. Sprawdźmy zatem, co aktualnie proponują banki w tym zakresie.

Pożycz nawet 200 000 zł na zakup auta w Pekao

Maksymalna kwota kredytu: 200 000 zł

Maksymalny okres spłaty: 10 lat

RRSO: 11,75%

Pożyczasz 4 000
od 1500 zł do 300000 zł
Okres 48 mies.
od 2 do 96 mies.
Rata 131 zł/mies.
Koszt 2 286
RRSO: 27,14%

W banku Citi Handlowy czeka na Ciebie 150 000 zł na zakup samochodu

Maksymalna kwota kredytu: 150 000 zł

Maksymalny okres spłaty: 96 miesięcy

RRSO: 10,19%

Pożyczasz 4 000
od 1000 zł do 150000 zł
Okres 48 mies.
od 9 do 96 mies.
Rata 100 zł/mies.
Koszt 800
RRSO: 9,34%

Szybki kredyt na samochód w Santander Bank Polska

Maksymalna kwota kredytu: 300 000 zł

Maksymalny okres spłaty: 120 miesięcy

RRSO: 11,18%

Pożyczasz 34 000
od 1000 zł do 300000 zł
Okres 79 mies.
od 3 do 120 mies.
Rata 748,35 zł/mies.
Koszt 20 597,32
RRSO: 18,24%

Kredyt bez wychodzenia z domu w BNP Paribas

Maksymalna kwota kredytu: 200 000 zł

Maksymalny okres spłaty: 10 lat

RRSO: 12,42%

Pożyczasz 48 370
od 1000 zł do 230000 zł
Okres 86 mies.
od 6 do 120 mies.
Rata 815,41 zł/mies.
Koszt 21 754,61
RRSO: 11,55%

Na co zwrócić uwagę w umowach o kredyt samochodowy?

Podczas podpisywania umowy kredytowej obowiązuje kilka zasad, o których warto pamiętać bez względu na to, czy chodzi o pożyczkę na samochód, dowolny cel, czy kredyt hipoteczny. Zawsze dokładnie zapoznaj się z jej treścią, a jeśli cokolwiek jest dla Ciebie niezrozumiałe, o wszystko pytaj. Nie zapominaj również o kosztach. I nie chodzi tu wyłącznie o wysokość raty. Znaczenie mają przede wszystkim całkowity koszt kredytu oraz rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO).

Czy warto brać kredyt na samochód?

Kredyt to bez dwóch zdań korzystna opcja sfinansowania własnych czterech kółek. Spłata w ratach z pewnością nie nadszarpnie budżetu tak mocno, jak jednorazowy zakup. Oprócz tego, skorzystanie z opcji pożyczki może pozwolić Ci na kupno wymarzonego auta, które pozostawało poza Twoim zasięgiem finansowym. Dzięki różnorodność dostępnych ofert będziesz mógł wybrać elastyczne rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb i możliwości.

Kto może otrzymać pożyczkę na samochód?

Pożyczka samochodowa udzielana jest osobom o odpowiedniej historii kredytowej, ze stałym źródłem dochodów. Jeżeli bank, po przeprowadzeniu oceny Twojej zdolności do terminowej spłaty zobowiązania, uzna, że wypłata środków nie wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem, nie powinieneś mieć problemu z ich otrzymaniem.

Łatwa pożyczka na auto z pożyczką na raty

Środki na zakup wymarzonego auta możesz pozyskać również od firmy pozabankowej. Szybka pożyczka ratalna pozwoli Ci uniknąć formalności związanych z wnioskowaniem o kredyt w banku i na pewno mocno przyspieszy proces podejmowania decyzji kredytowej, ale maksymalna kwota, jaką będziesz mógł pożyczyć, będzie przez to odpowiednio niższa. Do niewątpliwych plusów trzeba też zaliczyć fakt, że pieniądze mogą trafić na Twoje konto jeszcze nawet jeszcze tego samego dnia.

Podsumowanie

Samochód to dla wielu osób podstawowy środek transportu, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne życie. Wygoda i komfort, jakie niesie ze sobą posiadanie własnego auta, powodują, że spora część z nich decyduje się skorzystać z pożyczki samochodowej albo kredytu na dowolny cel, by sfinansować jego zakup. Oferty dostępne na rynku są na tyle zróżnicowane, że każdy bez trudu może znaleźć coś dla ciebie.

Ocena: 4.20 (5 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments