Pożyczka pracownicza jest jedną z najbardziej atrakcyjnych form finansowania. Na jej korzyść przemawiają przede wszystkim wysoka dostępność, dogodne warunki spłaty i niskie oprocentowanie. Możliwość zaciągnięcia jej w zakładzie pracy zmniejsza też wszystkie formalności do minimum. Kto i na jakich zasadach może ją otrzymać?
Pożyczką pracowniczą nazywamy zobowiązanie finansowe, którego udziela nam pracodawca. W potocznym języku określamy tak dwa rodzaje wsparcia. Pierwsze z nich to pożyczka z zakładowej kasy zapomogowo-pożyczkowej, którą możemy otrzymać na niemal dowolny cel, również tak błahy, jak remont, czy zakup mebli Drugi typ wsparcia dotyczy natomiast zobowiązań udzielanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, który z założenia ma wspomóc pracownika w ciężkiej sytuacji.
Pożyczka pracownicza z kasy zapomogowej – jak i kto może ją uzyskać?
Kasy zapomogowo-pożyczkowe tworzone są z inicjatywy pracowniczej, więc nie znajdziemy ich w każdym zakładzie pracy. Aby taką kasę utworzyć konieczna jest deklaracja przynajmniej dziesięciu pracowników firmy, przystąpienie do członkostwa oraz opłacenie wpisowego. Członkowie kasy zapomogowo-pożyczkowej zobowiązani są także do opłacania składek, które są odciągane z pensji.
By pożyczkę otrzymać, należy:
- mieć odpowiedni staż pracy – może być on ustalony dowolnie, ale zwykle wynosi on 6 miesięcy
- być członkiem kasy zapomogowo-pożyczkowej
- złożyć wniosek, w którym wskażemy cel pożyczki, jej wysokość oraz preferowaną liczbę rat; nie ma konieczności załączania dodatkowych dokumentów czy zaświadczeń
Nie ma jednego, ustalonego typu pożyczek pracowniczych. Maksymalną wysokość pożyczki lub liczbę rat, a nawet sposób spłaty określa statut kasy, a więc w każdej firmie będzie to wyglądać inaczej. Udzielenie pożyczki będzie też zależeć od tego, jakie są możliwości kasy zapomogowej – jaka jest liczba jej członków i jakimi funduszami dysponuje. Nie zawsze więc taką pomoc otrzymamy, lub też nie otrzymamy jej w takim wymiarze, jaki nas interesuje.
W szczególnych przypadkach możemy zostać poproszeni o dodatkowe zabezpieczenie zobowiązania, np. poręczenie. Są to jednak sytuacje niezmiernie rzadkie – pracodawca zna bowiem naszą sytuację finansową, a dodatkowo nie jest też nastawiony na zyski pożyczkowe.
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – na jakich zasadach działa?
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzony jest w każdym zakładzie pracy, który zatrudnia przynajmniej 50 pracowników i finansowany jest bezpośrednio ze środków pracodawcy.
Ten rodzaj pożyczki udzielany jest pracownikom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej lub potrzebują pieniędzy na polepszenie standardu życia. Jest to więc pożyczka celowa, udzielana tylko w wyjątkowych przypadkach. Może to być na przykład leczenie członka rodziny, dofinansowanie potrzeb mieszkaniowych, naprawianie skutków klęsk żywiołowych (np. powodzi lub pożaru).
Bardzo często będzie to pożyczka bezpłatna; może funkcjonować także jako zapomoga bezzwrotna i mogą z niej skorzystać także rodziny osób zatrudnionych, byli pracownicy, oraz emeryci i renciści.
Jak wygląda spłata pożyczki pracowniczej?
Tryb spłaty pożyczki pracowniczej określana jest statucie kasy-zapomogowo pożyczkowej lub regulaminie ZFSS. Najczęstszym sposobem postępowania jest po prostu potrącenie raty od miesięcznego wynagrodzenia, ale niewykluczone jest, że pracownik robi to sam za pomocą przelewu lub uiszczenia wpłaty w kasie.
Jeśli umowa z pracodawcą zostanie rozwiązana jeszcze przed spłatą pożyczki, to zazwyczaj zachowane są wszystkie ustalenia spłaty ratalnej i pożyczkę możemy dalej spłacać zgodnie z harmonogramem. Nie jest to jednak reguła, a pracodawca ma prawo zażądać oddania całej pożyczonej kwoty nie później niż ostatniego dnia pracy.
Warto wiedzieć, że niespłacenie pożyczki pracowniczej podlega takiej samej procedurze windykacyjnej, jak kredyt, czy pożyczka pozabankowa – dalej jest to umowa cywilnoprawna, którą reguluje polskie praw. Możemy więc przygotować się na to, że brak spłaty może poskutkować:
- wpisaniem do rejestrów dłużników
- działaniami windykacyjnymi
- postępowaniem sądowym
- egzekucją komorniczą
Pożyczka pracownicza jest bardzo wygodna dla pracownika i zdecydowanie opłacalna, tym bardziej że zwolniona jest z podatku. Warto więc solidnie przyłożyć się do jej spłaty.