star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczka na zasiłek. Jak to działa?

osoba na wózku z opiekunem

Niespodziewane wydatki potrafią skutecznie zachwiać każdym domowym budżetem. Osoby ze stałym źródłem dochodu mogą w takich sytuacjach skorzystać z oferty firmy pozabankowej i pożyczyć brakującą kwotę. Co jednak z kimś, kto utrzymuje się tylko ze świadczeń socjalnych? Czy zasiłek przekreśla szanse na otrzymanie dodatkowej gotówki od pożyczkodawców?

Pożyczka na zasiłek to nic innego jak tradycyjna chwilówka, o którą wnioskuje się przez internet. W przeciwieństwie do banków, w niektórych firmach pozabankowych wpływy ze świadczeń socjalnych (np. zasiłków lub programów takich jak 500+) są akceptowane jako źródło dochodu podczas sprawdzania zdolności kredytowej klienta. Właśnie stąd wzięła się jej nazwa.

Jakie są rodzaje zasiłków?

W Polsce przyznawane zasiłki mają formę świadczeń pieniężnych lub niepieniężnych. Można otrzymać je z ZUS-u lub z pomocy społecznej.

Zasiłki z ZUS-u obejmują:

 • Zasiłek chorobowy
 • Zasiłek opiekuńczy
 • Zasiłek macierzyński
 • Zasiłek pogrzebowy
 • Świadczenie rehabilitacyjne

Z opieki społecznej przyznawane są z kolei:

 • Zasiłek rodzinny
 • Zasiłek pielęgnacyjny
 • Zasiłek celowy (np. na pokrycie całości lub części kosztów związanych z zakupem leków, produktów spożywczych, odzieży, remontu itp.)
 • Zasiłek stały
 • Zasiłek okresowy

Czy można uzyskać pożyczkę na zasiłek?

Nieprzewidziane okoliczności, takie jak nagłe pogorszenie stanu zdrowia czy utrata pracy, mogą doprowadzić do sytuacji, gdy zasiłek chwilowo lub na dłużej stanie się jedynym źródłem utrzymania. Zazwyczaj nie są to wysokie kwoty, więc związanie końca z końcem może okazać się dużym wyzwaniem.

O ile banki nie patrzą przychylnym okiem na beneficjentów świadczeń socjalnych, sytuacja w firmach pozabankowych wygląda nieco inaczej. Część pożyczkodawców dopuszcza złożenie przez nich wniosku i, jeśli historia kredytowa nie budzi wątpliwości, może rozpatrzyć go pozytywnie. 

Gdzie znajdę pożyczkę na zasiłek?

W porównywarce Sowy Finansowej znalazło się miejsce również dla firm, które akceptują zasiłek jako źródło dochodu. Oto one:

NetCredit

 • Darmowa pożyczka do 1500 zł dla nowych klientów
 • Nawet do 5000 zł dla osób pożyczających w tej firmie po raz kolejny
 • Okres spłaty: 30 dni
KARTA PŁATNICZA
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Smart Pożyczka

 • Pożyczka za darmo do 2000 zł dla osób pożyczających po raz pierwszy
 • Aż do 15 000 zł dla stałych klientów
 • Okres spłaty: 10, 15, 20, 25 lub 30 dni
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Finbo

 • Do 5000 zł pierwszej darmowej pożyczki 
 • Maksymalnie 15 000 dla osób, które korzystały wcześniej z oferty tego pożyczkodawcy
 • Okres spłaty: 30 dni
Pożyczasz 500
od 500 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,50
RRSO: 310,16%

Pożyczka Plus

 • Darmowa pożyczka do 2000 zł dla nowych klientów
 • Do 15 000 zł dla stałych klientów
 • Okres kredytowania: 10, 15, 20, 25, 30 dni dla nowych klientów i 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40 lub 45 dni dla osób ponownie wnioskujących o pożyczkę w tej firmie
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Jak wziąć pożyczkę na zasiłek krok po kroku?

Złożenie wniosku o pożyczkę na zasiłek jest bardzo proste. Na wypełnienie formularza na stronie pożyczkodawcy wystarczy zarezerwować sobie dosłownie kilkanaście minut. Co po kolei trzeba zrobić?

 1. Wejść na stronę www pożyczkodawcy.
 2. Wybrać kwotę pożyczki i termin spłaty na kalkulatorze pożyczkowym.
 3. Kliknąć button „Weź pożyczkę”/”Zaloguj się”, by automatycznie utworzyć Profil Klienta.
 4. Podać e-mail i hasło niezbędne do zalogowania się i aktywować konto zgodnie z podanymi wskazówkami.
 5. Wypełnić formularz pożyczkowy.
 6. Wykonać przelew weryfikacyjny na wskazane konto.
 7. Zapoznać się z warunkami umowy oraz regulaminem i zaakceptować je, jeśli nie ma się żadnych wątpliwości. W razie pytań pomocą służą konsultanci pracujący na infolinii pożyczkodawcy.

Decyzja o przyznaniu/nieprzyznaniu pożyczki powinna zostać podjęta w ciągu kilkunastu minut (o ile wniosek został złożony w godzinach pracy firmy).

Kto może skorzystać z pożyczki na zasiłek?

Pożyczka na zasiłek jest dostępna dla klientów, którzy:

 • Są pełnoletni (próg wiekowy może różnić się w zależności od konkretnej firmy).
 • Posiadają ważny dowód osobisty.
 • Posiadają własne konto w jednym z banków działających w Polsce (większość pożyczkodawców nie akceptuje rachunków współdzielonych np. z małżonkiem).
 • Posiadają aktywny numer telefonu komórkowego.

Ile kosztuje pożyczka na zasiłek?

Całkowite koszty pożyczki na zasiłek różnią się w zależności od udzielającej jej firmy. Nowi klienci często mogą skorzystać z promocyjnych warunków i w przypadku terminowej spłaty oddać dokładnie tyle samo, ile pożyczyli. W dokładnym porównaniu ofert na pewno pomoże nasza porównywarka, w której zestawiono koszty (RRSO) aktualnych propozycji poszczególnych pożyczkodawców.

Czy pożyczka na zasiłek to dobre rozwiązanie?

Problemy finansowe mogą dotknąć każdego. Jeśli wiadomo, że sytuacja jest przejściowa i po pewnym czasie wróci do normy, skorzystanie z dodatkowych środków przyznanych w ramach pożyczki rzeczywiście pomoże zachować płynność. Jeżeli natomiast kryzys wydaje się większy i nie zanosi się, że szybko minie, zadłużanie się może jeszcze bardziej pogorszyć sprawę. Przed podjęciem decyzji o pożyczeniu pieniędzy warto upewnić się, że spłata zobowiązania nie okaże się w przyszłości kolejną przeszkodą. 

Warto wiedzieć:

1. Pożyczka na zasiłek to inna nazwa szybkiej pożyczki przez internet, o którą mogą wnioskować również osoby bezrobotne, utrzymujące się z różnego rodzaju świadczeń.
2. Niektóre firmy pozabankowe akceptują zasiłek jako źródło dochodu klienta i wydają decyzję w oparciu o jego wysokość i dotychczasową historię kredytową klienta.
3. Korzystanie z ofert takich pożyczkodawców pozwoli zaoszczędzić czas osobom utrzymującym się wyłącznie z zasiłków – nie mają one szans na pozytywne rozpatrzenie wniosku pożyczkowego w firmach wymagających przedstawienia zaświadczenia o dochodach.
4. Decydując się na pożyczenie pieniędzy z firmy pozabankowej, dobrze jest wcześniej upewnić się, że bez problemu uda się spłacić zadłużenie.

 1. O jakie kwoty można wnioskować w ramach pożyczki na zasiłek?

  Limity kwot dostępnych dla nowych i stałych klientów ustalają sami pożyczkodawcy. Aktualnie ich oferty wahają się w przedziale 100-15 000 zł.

 2. Czy pożyczka na zasiłek jest bezpieczna?

  Samo wnioskowanie o pożyczkę na zasiłek jest w pełni bezpieczne. Wszelkie dane przesyłane przez klientów w formularzach pożyczkowych są szyfrowane za pośrednictwem protokołu SSL i nie mogą przechwycić ich osoby trzecie.

 3. Czy sięganie po pożyczkę na zasiłek to dobry pomysł?

  Wszystko zależy od tego, jak poważne są problemy finansowe, które skłaniają do sięgnięcia po dodatkowe środki. Jeżeli pożyczka może pomóc w rozwiązaniu ich i „wyjściu na prostą”, warto rozważyć złożenie wniosku. Nad takim rozwiązaniem jednak dwa razy powinny zastanowić się osoby w szczególnie trudnej sytuacji, zwłaszcza jeśli terminowa spłata może okazać się dla nich sporym problemem.

Ocena: 3.94 (17 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments