star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczka na wysoki procent. Czy to uczciwe rozwiązanie?

zegar i stos ułożonych monet

Na przestrzeni ostatnich miesięcy w internecie zaczęło pojawiać się coraz więcej ofert tzw. pożyczek prywatnych. To w zasadzie jedyna opcja na uzyskanie potrzebnej gotówki dla osób, które z różnych powodów nie mają szans na pożyczenie pieniędzy od banku i firm pozabankowych. Niestety, ich trudną sytuację bezwzględnie wykorzystują oszuści. Jak nie dać im się naciągnąć? Na co uważać? Gdzie szukać pożyczek udzielanych na jasno określonych zasadach?

Negatywna historia kredytowa, nieterminowo spłacane zobowiązania, zbyt niskie dochody lub brak zatrudnienia, postępowanie windykacyjne, konto bankowe zajęte przez komornika – to tylko przykładowe sytuacje, w których wniosek pożyczkowy klienta banku lub firmy pozabankowej zazwyczaj zostaje odrzucony. Ostatnią deską ratunku pozostaje wówczas pożyczka od osoby prywatnej, która jest bardzo ryzykownym produktem finansowym.

Czym jest pożyczka na wysoki procent?

Pożyczka prywatna, potocznie nazywana też pożyczką na wysoki procent, polega na zadłużeniu się u osoby prywatnej. Z uwagi na to, że w przypadku tego rodzaju zobowiązania nie mamy do czynienia z żadnym pośrednikiem takim jak bank czy instytucja pozabankowa, strony umowy (czyli pożyczkodawca i pożyczkobiorca) mogą w zasadzie dowolnie ustalać jej zapisy. Z jednej strony jest to elastyczne rozwiązanie, z drugiej – wielkie pole do nadużyć, bo tego rodzaju pożyczki nie są w żaden sposób regulowane prawnie.

Oczywiście, w teorii umowa pożyczki prywatnej powinna być przejrzysta i precyzować zagadnienia związane z  terminem spłaty, oprocentowaniem, wysokością rat, wszelkimi dodatkowymi kosztami czy konsekwencjami nieoddania długu w wyznaczonym czasie. Obowiązująca w Polsce ustawa antylichwiarska jasno określa górną granicę kosztów odsetkowych, pozaodsetkowych. Problem w tym, że przepisy w niej zawarte dotyczą pożyczek pozabankowych i nie mają zastosowania w przypadku pożyczek prywatnych.

Cechą charakterystyczną pożyczki na wysoki procent, są – jak wskazuje nazwa – bardzo wysokie koszty. Osoby fizyczne, które decydują się pożyczyć swoje środki (zwykle nazywa się je inwestorami), oczekują premii za ponoszone ryzyko. Ktoś, kto nie był wiarygodny ani dla banku, ani dla instytucji pozabankowej, z dużym prawdopodobieństwem może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wielu inwestorów tylko czeka, aby to wykorzystać.

Uczciwy pożyczkodawca a lichwiarz. Jak poznać?

Człowiek, który pilnie potrzebuje pieniędzy, koncentruje się przede wszystkim na tym, skąd je zdobyć. Kwestie takie jak koszty czy zapisy dotyczące zabezpieczenia pożyczki schodzą na dalszy plan. Niejednokrotnie pożyczkodawca godzi się na wszystko, co zaproponuje inwestor, byle tylko otrzymać środki.

Bez względu na to, jak trudna jest sytuacja materialna, która zmusza do zaciągnięcia długu, trzeba zawsze pamiętać o tym, że pożyczenie pieniędzy od lichwiarza jeszcze bardziej ją pogorszy. Lichwa sama w sobie jest zresztą przestępstwem opisanym w art. 304 Kodeksu karnego: „Kto, wyzyskując przymusowe położenie innej osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, zawiera z nią umowę, nakładając na nią obowiązek świadczenia niewspółmiernego ze świadczeniem wzajemnym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”.

Jak więc odróżnić uczciwego pożyczkodawcę od oszusta?

Dokładnie sprawdź potencjalnego wierzyciela

Jeśli znalazłeś jego ofertę w internecie, postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji na jego temat i sprawdzić opinie osób, które skorzystały z jego usług.

Zanim cokolwiek podpiszesz, dokładnie zapoznaj się z treścią umowy pożyczkowej i… zaproponuj zmiany

Pamiętaj, że również jesteś stroną umowy i nie zgadzaj się na to, by warunki dyktował wyłącznie pożyczkodawca. Sprawdź jego elastyczność i skłonność do negocjacji. Jeśli pójdzie ci na rękę, istnieją przesłanki, że nie jest naciągaczem.

Porównaj koszty

We wspomnianej wyżej ustawie antylichwiarskiej znajdziesz maksymalne koszty pożyczek udzielanych przez instytucje pozabankowe. Porównaj z nimi ofertę inwestora prywatnego. Jeśli kwoty podane w jego ofercie są wielokrotnie wyższe, weź pod uwagę, że możesz mieć do czynienia z kimś nieuczciwym.

Nie patrz wyłącznie na koszty finansowe

Elementy takie jak całkowity koszt pożyczki, wysokość opłat dodatkowych, rat i odsetek za opóźnienie w spłacie są bez wątpienia niezwykle istotne. Ale nie tylko na nie powinieneś zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy. Nieuczciwi pożyczkodawcy prywatni często zawierają w dokumentach absurdalne zapisy o zastawie. Wielu z nich w przypadku nieterminowej spłaty żąda praw własności do ruchomości i nieruchomości. Jeżeli zamierzasz pożyczyć kwotę, która jest niewspółmierna do ponoszenia tak ogromnego ryzyka, mocno zastanów się nad złożeniem podpisu.

Jak uniknąć ofert pożyczek na wysoki procent?

Korzystanie z pożyczek prywatnych powinno być ostatecznością. Jeżeli nie udało się uzyskać środków z banku, można spróbować skorzystać z propozycji firm oferujących pożyczki bez umowy o pracę, pożyczki bez BIK czy pożyczki dla zadłużonych.

Z pomocą przychodzi również Komisja Nadzoru Finansowego. Na aktualizowaną przez nią na bieżąco listę ostrzeżeń publicznych KNF trafiają podmioty, względem których istnieje podejrzenie naruszania przepisów finansowych.

Co zrobić, gdy staniemy się ofiarą lichwiarza?

Lichwiarze znani są z tego, że potrafią działać bez skrupułów. W sądach toczy się wiele spraw zorganizowanych grup przestępczych udzielających pożyczek na wysoki procent, których członkowie zastraszali i okradali pożyczkobiorców oraz ich rodziny. Jeśli padłeś ofiarą, nie próbuj działać na własną rękę. Poinformuj policję o zaistniałej sytuacji i czekaj na wskazówki funkcjonariuszy.

Gdzie można znaleźć uczciwe i bezpieczne oferty pożyczek?

Pożyczanie pieniędzy nie musi wiązać się z niepewnością. Na rynku działa wiele uczciwych firm, które udzielają pożyczek od lat i cieszą się zaufaniem klientów. Gdzie je znaleźć? Jednym ze sposobów jest skorzystanie z porównywarek internetowych. Niektóre z nich udostępniają informacje o certyfikatach, jakie otrzymała dana firma. Wiarygodność potwierdzają m.in. Certyfikat Odpowiedzialnego Pożyczkodawcy i Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo. Godne polecenia są również podmioty należące do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

Z wzięciem pożyczki na wysoki procent wiąże się spore ryzyko. By się przed nim ustrzec, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania i drobiazgowo sprawdzać nie tylko to od kogo, ale i na jakich zasadach pożyczamy pieniądze.

Ocena: 5.00 (1 głos)
avatar
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 1500 zł
Okres 30 dni
od 7 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 500 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 80,40
RRSO: 513,59%

Inne wpisy z tej kategorii

0 0
Article Rating
guest
0 komentarzy

0
()
x