star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczka na spłatę długu. Czy to dobre rozwiązanie?

osoba pracująca przy komputerze

Posiadanie zadłużenia, a zwłaszcza kłopotów z jego spłatą, może być niezwykle stresujące. Nic dziwnego, że w tej sytuacji staramy się znaleźć skuteczne rozwiązanie. Czy pożyczka na spłatę długu to dobry pomysł? Czy opłaca się ją zaciągać?

Według raportu opracowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor prawie 3 miliony Polaków ma długi. Łączna kwota zadłużenia to prawie 80 mld złotych. W tej sytuacji nie powinno dziwić zainteresowanie ofertą pożyczek na spłatę długów. Czym ona jest w praktyce? Sprawdźmy!

Czym jest pożyczka na spłatę długów?

To, czym jest pożyczka na spłatę długów, możemy wywnioskować już z samej nazwy. Jej głównym celem jest pokrycie naszych wcześniej zaciągniętych zobowiązań finansowych. Najczęściej będą chciały ją podjąć osoby, które mają problem z płynnością finansową, a co za tym idzie opóźnienie w spłacie zaciągniętej pożyczki lub kredytu. Nic w tym dziwnego, bo w sytuacji zadłużenia podjęcie kolejnej pożyczki, by jak najszybciej spłacić poprzednią, wydaje nam się rozsądnym rozwiązaniem. Jednak czy rzeczywiście takie jest?

Jak działa pożyczka na spłatę długów?

W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, czy niektórych pożyczek gotówkowych, biorąc pożyczkę pozabankową nie musimy deklarować jej celu. Tym samym pożyczka na spłatę długów niewiele różni się od standardowej pożyczki. Jednak posiadając wcześniejsze, nieuregulowane zobowiązania, powinniśmy liczyć się z tym, że nie każda firma pożyczkowa będzie chętna, by udzielić nam wsparcia finansowego.

Kto może otrzymać pożyczkę na spłatę długów?

Jeśli zdecydujemy się ubiegać się o nową pożyczkę, powinniśmy spełniać standardowe warunki stawiane przez pożyczkodawców. Najważniejsze z nich to:

  • pełnoletniość,
  • posiadanie dowodu osobistego,
  • polskie obywatelstwo,
  • posiadanie osobistego rachunku bankowego,
  • polski numer telefonu.

Gdzie szukać pożyczki na spłatę długów?

Nawet mając wcześniejsze zobowiązania, możemy skorzystać z oferty firm pożyczkowych. Musimy jednak pamiętać, że każda z nich inaczej określa warunki przyznania pożyczki. Sam wpis w bazie dłużników może, ale nie musi być przeszkodą do uzyskania wsparcia finansowego. Niektóre firmy wstrzymują w tej sytuacji automatyczną weryfikację i kontaktują się z potencjalnym pożyczkobiorcą indywidualnie, najczęściej telefonicznie.

Jednocześnie musimy wiedzieć, że poprzednie zobowiązania, szczególnie te nieuregulowane w terminie, mogą zwiększyć koszt pożyczki, skutkować obowiązkowym ubezpieczeniem lub zmniejszyć kwotę, o którą chcemy się ubiegać. Żeby sprawdzić, czy i które dokładnie bazy dłużników są sprawdzane przez firmę pożyczkową, powinniśmy odwiedzić ich stronę internetową lub siedzibę stacjonarną.

Możemy także skorzystać z porównywarki pożyczek, która pozwoli nam szybko zweryfikować kilka ofert i porównać ich warunki.

Znajdź pożyczkę na spłatę długów

Jak złożyć wniosek o pożyczkę na spłatę długów online?

Złożenie wniosku o pożyczkę online jest bardzo proste. Po wybraniu odpowiedniej firmy powinniśmy wypełnić wniosek online, w którym podamy:

  • wysokość pożyczki,
  • liczbę rat,
  • podstawowe dane osobowe
  • dane na temat zdolności finansowej.

Po przejściu weryfikacji pozostaje nam czekać na decyzję pożyczkową. W przypadku większości firm będzie to od kilkunastu minut do kilku godzin.

Pożyczka na spłatę długów – wymagane dokumenty

Złożenie wniosku o pożyczkę nie wymaga wielu formalności, a co za tym idzie także dokumentów. Najważniejsze z nich to:

  • dowód osobisty – to dokument, który potwierdza nasze obywatelstwo i wiek. Na etapie wypełniania wniosku nie będzie nam potrzebny fizyczny dokument, ani jego skan. Wystarczy podać serię i numer dowodu. Najczęściej zostaniemy również poproszeni o wpisanie we wniosku numeru PESEL, który jest unikatowym numerem identyfikacyjnym.  Zazwyczaj będziemy także poproszeni o podanie numeru PESEL. Wnioskując o pożyczkę stacjonarnie, zostaniemy poproszeni o okazanie dokumentu tożsamości w wersji fizycznej,
  • dokument świadczący o dochodach – najczęściej firma pożyczkowa nie będzie od nas wymagać zaświadczenia o zarobkach, a nasza wiarygodność finansowa zostanie sprawdzona w inny sposób. Z reguły odbywa się to za pomocą oświadczenia, czyli wpisania wysokości dochodów i wydatków w odpowiednich polach wniosku. Jeśli będziemy wnioskować o pożyczkę ratalną, możemy zostać poproszeni o wyciąg z konta bankowego, a przy większych kwotach także o zaświadczenie o dochodach. To ostatnie zdarza się jednak niezwykle rzadko.

Ile kosztuje pożyczka na spłatę długów?

Koszt pożyczki może różnić się w zależności od pożyczkodawcy. Pamiętajmy, że koszt zobowiązania to nie tylko sam pożyczony kapitał, ale także:

  • odsetki,
  • prowizja,
  • dodatkowe opłaty.

Przy wybieraniu najlepszej oferty powinniśmy zwrócić uwagę na wskaźnik RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. To on powie nam, ile w skali rocznej zapłacimy za wybraną pożyczkę.

Na co uważać biorąc pożyczkę na spłatę długów?

Jak w przypadku każdego zobowiązania, powinniśmy zwrócić uwagę na warunki oferowanej pożyczki i na bezpieczeństwo transakcji. Najważniejsze elementy, którym powinniśmy się przyjrzeć to:

  • wiarygodność firmy pożyczkowej,
  • warunki finansowe pożyczki,
  • wymagania, które musimy spełnić, by otrzymać pożyczkę.

Powinniśmy też przyjrzeć się naszej sytuacji finansowej i zdecydować, czy kolejna pożyczka jest odpowiednim rozwiązaniem.

Pożyczka na spłatę długów – czy warto?

Zaciąganie zobowiązań to zjawisko, które dotyczy wielu z nas. Tak długo, jak udaje się spłacać długi, nie stanowią one poważnego problemu. Jednak wystarczy podjąć błędną decyzję finansową, lub stać się ofiarą niesprzyjających okoliczności, by zadłużenie poszybowało w górę i zaczęło przekraczać nasz budżet domowy.

Wtedy właśnie powstaje spirala zadłużenia. Aby tego uniknąć powinniśmy realistycznie podchodzić do naszych możliwości finansowych i nie bać się zwrócić się o pomoc do innych osób lub instytucji, które mogą nas wesprzeć w przypadku trudności.

Źródła:

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/spirala-zadluzenia-czym-jest-i-jak-sie-z-nia-uporac/zpp2gr3

https://biznes.interia.pl/finanse/news-spirala-zadluzenia-2-5-miliona-polakow-ma-powazny-problem,nId,5803469

Warto wiedzieć:

  1. Pozbywanie się zadłużenia to proces stopniowy. Wszelkie możliwe rozwiązania warto rozważyć nie tylko jako szybkie rozwiązanie problemu. Pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim długofalowe konsekwencje naszych decyzji.
  2. Działanie pod wpływem impulsu rzadko jest właściwym rozwiązaniem. Nawet jeśli nasza sytuacja jest poważna, postarajmy się nie wpadać w panikę i szukać odpowiedzialnych rozwiązań.
  3. Powinniśmy uważać na firmy, które kierują swoją ofertę przede wszystkim do zadłużonych osób. Często chcą one wykorzystać ich trudne położenie do nieuczciwego zarobku.
  4. Najważniejszą zasadą pożyczania pieniędzy jest rzetelne obliczenie własnej zdolności finansowej. By ją sprawdzić, zsumujmy dochody i odejmijmy od nich stałe wydatki. Wysokość pozostałych środków powie nam, na jakie zobowiązanie możemy sobie pozwolić.
  5. Decydując się na pożyczkę na spłatę długu, upewnijmy się, że wysokość miesięcznej raty będzie niższa, niż aktualna. W innym przypadku nasza sytuacja finansowa będzie jeszcze gorsza niż wyjściowa.

  1. Jakie są alternatywy dla pożyczki na spłatę długów?

    Jedna z najważniejszych alternatyw dla pożyczki na pokrycie długów to pożyczka lub kredyt konsolidacyjny. W razie kłopotów ze spłatą pożyczki warto także skontaktować się z firmą pożyczkową, w której mamy zobowiązanie i ustalić wspólnie nowy, możliwy do realizacji harmonogram spłat.

  2. Co zrobić, jeśli znajdziemy się w spirali zadłużenia?

    Najgorszym rozwiązaniem jest zignorowanie problemu. W ten sposób nie sprawimy, że trudność zniknie, a jedynie odsuniemy je od siebie. Tym samym problem będzie się nawarstwiał i stanie się jeszcze trudniejszy do rozwiązania.

  3. Czy podjęcie pożyczki na spłatę długu to zawsze zły pomysł?

    Nie. Chęć uregulowania zaciągniętych zobowiązań jest bardzo dobrym odruchem. Jednocześnie warto podejść do tego tematu racjonalnie i ze spokojem przeanalizować swoją sytuację finansową. Rozważając pożyczkę na spłatę długów powinniśmy się poważnie zastanowić, czy w szerszej perspektywie będzie to dla nas korzystne, czy wpędzi w jeszcze większe problemy finansowe.

Ocena: 4.11 (18 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments