star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczka na spłatę długu. Czy to dobre rozwiązanie?

osoba pracująca przy komputerze

Długi to zawsze trudny temat. Koszty z nimi związane rosną w bardzo szybkim tempie, niejednokrotnie przewyższając wysokość samego długu. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest więc jak najszybciej je spłacić i uwolnić się od wielu nieprzyjemności. To często wiąże się z zaciągnięciem pożyczki na spłatę długów. Nie zawsze będzie to jednak rozwiązanie optymalne.

Pożyczka na spłatę długu to, jak sama nazwa wskazuje, zobowiązanie finansowe dla osób, które terminowo nie wywiązały się ze swoich zobowiązań. Naturalną konsekwencją tego stanu będzie więc niski scoring kredytowy w BIK, a w większości także negatywne wpisy w KRD i innych rejestrach dłużników. Oczywiście, często wyklucza to kredyt bankowy i, niestety, sporą część pozabankowych pożyczek online. Tylko nieliczne oferty nie biorą pod uwagę ograniczonej zdolności kredytowej klienta i jego niskiej wiarygodności.

Gdzie znajdziemy pożyczkę na spłatę długu?

Jak już pisaliśmy, pożyczka na spłatę długu to rozwiązanie dość ryzykowne, tak dla pożyczkobiorcy, jak i samego pożyczkodawcy. Dlatego nawet w przypadku pożyczek pozabankowych potrzebne będzie dodatkowe zabezpieczenie: poręczenie gwaranta lub zastaw.

Szansą na wyjście z długów może być również skorzystanie z pożyczki społecznościowej. W takich przypadkach pożyczkobiorca nie pożycza pieniędzy bezpośrednio od właściciela serwisu, a od prywatnego inwestora. Ten ma dowolność w dysponowaniu swoim kapitałem – może się więc zgodzić na udzielenie pożyczki, nawet jeśli mamy spore długi.

W obu sytuacjach trzeba jednak liczyć się z sytuacją „coś za coś”. Nawet profilowane pożyczki nie będą w stanie zaoferować pieniędzy osobie, która nie tylko ma długi, ale też niskie dochody. Jeśli więc mamy naprawdę ciężką sytuację finansową, jesteśmy bez stabilnego zatrudnienia i mamy bardzo małe zarobki, to na pożyczkę mamy małe szanse.

Czy pożyczka na spłatę długów to dobre rozwiązanie?

Największym atutem takiego kroku jest to, że odsuwamy od siebie poważne konsekwencje długów: windykację, postępowanie sądowe i komornicze. Nie wspominając już o tym, że kwota takiego długu rośnie z dnia na dzień. Dzięki pożyczce oddłużeniowej szybko pozbędziemy się zaległości (i wpisu w KRD!), a nowo powstałe zobowiązanie będziemy spłacać w niższych miesięcznych ratach. Zyskamy też dodatkowy czas np. na znalezienie dodatkowego źródła dochodów.

Niestety, taka pożyczka bywa uznawana na początek pętli kredytowej i pogorszenie i tak już złej sytuacji finansowej. Nie jest to też rozwiązanie długotrwałych problemów, a jedynie chwilowych niepowodzeń, również ze względu na to, że kwoty pożyczek oddłużeniowych nie są wysokie.

Niekiedy warto więc rozważyć alternatywne rozwiązania. Zawsze można próbować dojść do porozumienia z wierzycielem i ustalić porozumienie na spłatę ratalną, a nawet umorzyć część kosztów. Pozwoli to uniknąć spirali długów, co jest najważniejszym elementem świadomego  zaciągania i spłacania zobowiązań.

Ocena: 4.24 (17 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 400 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 65 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 1500 zł
Okres 30 dni
od 7 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy