star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczka na raty – jak ją wybrać?

klient firmy pożyczkowej

Miesiąc to dla ciebie za mało na spłatę pożyczki? Wybierz produkty finansowe z możliwością spłaty w ratach. Dziś podpowiadamy, jak dobrze wybrać pożyczkę ratalną i jednocześnie nie obawiać się kosztów swojej decyzji. Sprawdź koniecznie!

Firmy udzielające pożyczek na raty, pozwalają klientom na zaciągnięcie zobowiązania nawet w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Takich pożyczek nie da się oczywiście spłacić “od ręki”. Z tego względu pożyczki na raty udzielane są zwykle na okres od trzech miesięcy do trzech lat.

Z uwagi na wysokość pożyczonej kwoty, procedura wnioskowania o taki produkt, jest nieco bardziej wymagająca niż w przypadku chwilówek. Przede wszystkim, niezbędne będzie tutaj posiadanie stałego dochodu oraz wysokiej zdolności kredytowej. Oczywiście, pożyczka na raty wciąż nie wymaga tylu formalności jak np. kredyt w banku. Jeśli więc potrzebujemy większej kwoty gotówki i zależy nam na czasie, wybór takiego produktu może być dobrym posunięciem.

Jak jednak wybrać najlepszą dla siebie pożyczkę ratalną? Pomocne mogą w tym być wskazówki przedstawione poniżej:

1. Oszacuj swoje możliwości finansowe

Kiedy pojawiają się problemy finansowe, zwykle dobrze wiemy, ile musimy pożyczyć. Warto jednak na tym etapie zastanowić się, jak poradzimy sobie ze spłatą danego zobowiązania. W tym celu trzeba przeanalizować swoje miesięczne dochody i wydatki oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką część pozostałej kwoty będziemy mogli przeznaczyć na spłatę pożyczki. Znając tę sumę lepiej dopasujemy zarówno czas spłaty zobowiązania, jak i wysokość raty, a tym samym zminimalizujemy ryzyko nieprzemyślanego zadłużenia.

2. Określ, ile czasu potrzebujesz na spłatę zobowiązania

Jak już wspomnieliśmy, spłatę pożyczki można rozłożyć nawet na 36 rat. Dzięki temu nasza miesięczna rata będzie dużo niższa i być może nie będzie stanowiła zbytniego obciążenia dla domowego budżetu. Z drugiej strony jednak, dłuższy okres korzystania z pożyczki oznacza wzrost jej kosztów. Oddając dług w ratach, nie będziemy tego co prawda odczuwać aż tak mocno, ale jeśli popatrzymy na całkowity koszt zobowiązania, zobaczymy różnicę w cenie pomiędzy pożyczką na rok a tą na trzy lata. Znając własne możliwości finansowe powinniśmy zatem zastanowić się, czy bardziej opłaca nam się pożyczyć na krócej z większą ratą, czy na dłużej zwiększając tym samym ostateczne koszty pożyczki.

3. Porównaj koszty pożyczek i wysokość miesięcznych rat

Pożyczki na raty udzielane są obecnie przez wiele firm pozabankowych. Ceny takich zobowiązań mogą jednak różnić się w zależności od wybranej marki pożyczkowej. Warto zatem sprawdzić, ile kosztuje potrzebna nam pożyczka w różnych instytucjach. Korzystając z ofert pożyczek online zrobimy to za pomocą suwaków dostępnych na stronie internetowej danego pożyczkodawcy lub za pomocą porównywarki pożyczek. Uwagę warto oczywiście zwrócić nie tylko na całkowity koszt pożyczki, ale i wysokość miesięcznej raty. W ten sposób odrzucimy propozycje, które już na wstępie wydadzą się najdroższe.

Sprawdź cenę twojej pożyczki i porównaj oferty

4. Zapoznaj się z dokumentami pożyczki

Kiedy wybierzemy już firmę pożyczkową z najlepszą dla nas ofertą, koniecznie zapoznajmy się z treścią umowy. Dokładnie przeanalizujmy ten dokument zwracają szczególną uwagę na terminy oraz koszty naszego zobowiązania. Choć oferta przedstawiona na stronie internetowej powinna uwzględniać wszystkie opłaty za poniesione przez nas zobowiązanie, warto upewnić się, czy firma wymaga np. dodatkowych opłat operacyjnych, czy nalicza takie koszty jednorazowo, wlicza do raty itp.

Co więcej, warto również poznać politykę danego pożyczkodawcy w przypadku problemów ze spłatą długu na czas. Choć nikt nie zakłada problemów ze zwrotem pożyczki, dobrze jest być świadomym, co robić w takiej sytuacji i jak duże koszty dodatkowe niesie za sobą ewentualna nieterminowość.

5. Poznaj opinie o danym pożyczkodawcy

Nawet jeśli pożyczkodawca nie wzbudza w nas żadnych wątpliwości, zawsze warto sprawdzić opinie na jego temat krążące w sieci. Dlaczego? Nikt bowiem lepiej niż dotychczasowi klienci danej firmy nie powie nam jak wybrana przez nas oferta wygląda w praktyce. Być może pożyczkodawca wcale nie wypłaca pieniędzy tak szybko jak obiecuje bądź też żąda dodatkowych dokumentów, o których wcześniej nie było mowy. Takie rzeczy są w stanie wyłapać jedynie osoby, które już pożyczały w danej instytucji. Warto więc skorzystać z ich doświadczenia.

6. Ustal odpowiedni dzień na spłatę raty

Jeśli pożyczkodawca pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek o pożyczkę, otrzymamy do podpisu stosowne dokumenty. Analizując umowę pożyczki, koniecznie zwróćmy uwagę na dołączony do niej harmonogram spłaty rat zobowiązania. Sprawdźmy, czy termin ten wypada w okolicach naszej wypłaty. Jeśli nie, warto go przesunąć na dzień kiedy na nasze konto wpływa wynagrodzenie. W ten sposób zawsze będziemy mieć środki na spłatę pożyczki. Co więcej, aby nie zapomnieć o terminach, możemy też ustalić zlecenie stałego przelewu z naszego rachunku na konto pożyczkodawcy.

Podsumowując

Wybór pożyczki ratalnej jest bardziej czasochłonny niż decyzja o wzięciu konkretnej chwilówki. W przypadku produktów ze spłatą w ratach musimy bowiem brać pod uwagę perspektywę nawet kilkudziesięciu miesięcy i zwracać uwagę nie tylko na całkowity koszt pożyczki, ale także wysokość raty czy opłaty dodatkowe. W przypadku pożyczek ratalnych nie możemy niestety liczyć na oferty za 0 zł. Każda taka pożyczka będzie więc miała swoją cenę. Dlatego porównanie ofert i dokładna analiza swoich możliwości wydają się tutaj jedynym sposobem na obniżenie kosztów pożyczki do minimum. (ks)

Weź najtańszą pożyczkę ratalną

Ocena: 4.29 (7 głosów)
avatar
HIT!
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 300 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 1 dnia do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Inne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

avatar