star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczka na raty bez BIK. Czy istnieją takie oferty?

mężczyzna szukający pożyczki na raty bez BIK

Choć polski rynek instytucji pozabankowych jest bardzo szeroki, to pożyczka na raty bez BIK nie jest często spotykaną ofertą. Mając niezbyt dobrą historię kredytową, niełatwo otrzymać wysoką pożyczkę, z wielomiesięcznym okresem spłaty. Nie jest to jednak niemożliwe – sprawdźmy, kto udzieli pożyczki na raty bez BIK i jakie warunki trzeba spełniać.

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że nieco ponad 2,5 miliona konsumentów ze względu na złą historię kredytową nie ma dostępu do kredytu bankowego, czy nawet zakupów na raty. Z pomocną dłonią przychodzą instytucje pozabankowe i tzw. pożyczki bez BIK.

Czym są pożyczki bez BIK?

BIK jest rejestrem gromadzącym historię spłat zobowiązań finansowych konsumentów: kredytów, pożyczek, zakupów na raty lub kart kredytowych. Współpracują z nim praktycznie wszystkie instytucje, które zajmują się pożyczaniem pieniędzy: banki, SKOK-i oraz instytucje pożyczkowe.

Rzetelna firma nie pożyczy pieniędzy osobie ze złą historią kredytową. Warto jednak wiedzieć, że prawo nie precyzuje z jakich rejestrów muszą korzystać pożyczkodawcy pozabankowi, by sprawdzić wiarygodność ich klientów. Zamiast z BIK, mogą skorzystać także z innych baz i na nich oprzeć swoją decyzję. Zdarza się więc, że pożyczkodawcy w ogóle nie sprawdzają historii kredytowej ich klienta w BIK

Pożyczkami bez BIK nazywamy więc potocznie wszystkie te zobowiązania, w których do ocenienia zdolności kredytowej używa się nie BIK, a inne rejestry, takie jak ERIF czy KRD.

Pożyczka na raty bez BIK. Czy to możliwe?

Pożyczki bez BIK to raczej domena chwilówek, zobowiązań krótkich i niewielkich. Pożyczki na raty niosą natomiast nieco większe ryzyko ich niespłacenia. Są one większe i możemy je spłacać nawet kilka lat.

Pożyczkodawca może więc przypuszczać, że klient ze złą historią w BIK będzie kolejny raz mieć problemy z terminowością. Dlatego zła historia kredytowa najczęściej wyklucza możliwość otrzymania takiej pożyczki.

Jedną z niewielu instytucji, która może udzielić pożyczki na raty bez BIK, jest firma Aasa. Możemy tam pożyczyć od 2 000 do 10 000 złotych na 24 miesiące, bez sprawdzania przez pożyczkodawcę historii w BIK.

Pamiętajmy jednak, że pożyczka bez BIK nigdy nie jest udzielona bezwarunkowo. W tym i w innych przypadkach trzeba spełnić kilka dodatkowych warunków:

  • mieć dobrą zdolność kredytową
  • preferencyjnie nie mieć innych, wysokich zobowiązań
  • nie mieć długów odnotowanych w innych sprawdzanych przez Aasa rejestrach: Związku Banków Polskich, KRD, BIG Infomonitor oraz ERIF

Pożyczka bez BIK to nie pożyczka „bez baz”

Jak wiemy, pożyczki bez BIK nie są regułą, a wyjątkiem. Nie znajdziemy natomiast żadnej instytucji, które nie współpracowałaby z Biurami Informacji Gospodarczej. Każdy pożyczkodawca  sprawdzi przynajmniej jeden rejestr dłużników należących do BIG:

  • Krajowy Rejestr Długów
  • Infomonitor
  • ERIF
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej

Wpisu do jednej z tych baz może dokonać wierzyciel, jeśli należność przeterminowała się o co najmniej 30 dni i wynosi minimum 200 złotych (500 złotych w przypadku firm). Wierzyciel ma także obowiązek poinformować nas o takim zamiarze na 14 dni przed dokonaniem wpisu.

Większość instytucji pozabankowych propaguje dziś odpowiedzialne pożyczanie i nie chce pożyczać osobom, które znajdują się w złej sytuacji finansowej. Długi dość skutecznie wykluczają możliwość uzyskania pożyczki – w takim przypadku również dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy z niej zrezygnować.

Ocena: 3.98 (40 głosów)
avatar
100% online
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Polecane
Pożyczasz 500
od 300 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 141
RRSO: 1 943%
Polecane
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 1 dnia do 30 dni
Koszt 105
RRSO: 916,77%

Inne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

avatar