star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczka na działalność gospodarczą. Wymagania

osoba zawierająca umowę pożyczki na działalność gospodarczą

Prowadzenie firmy wymaga nie tylko sporych nakładów pracy, ale i niemałych środków finansowych, zarówno na początku działalności, jak i na dalszych etapach rozwoju. Nie wszystkie przedsiębiorstwa mają jednak odpowiednie fundusze. Czy w takiej sytuacji pożyczka to dobre rozwiązanie? Jakie wymagania trzeba spełnić?

Niemal każda firma na którymś etapie rozwoju potrzebuje dodatkowych środków finansowych, czy to na inwestycje czy po prostu na sfinansowanie bieżącej działalności. Wiele z nich zwraca się o wsparcie do banków i pozabankowych instytucji finansowych.

Dla osób prawnych stawiają one jednak bardziej rygorystyczne kryteria niż w przypadku zwykłych konsumentów – inaczej oceniana jest zdolność kredytowa, wymagane są też inne dokumenty.

Jak uzyskać pożyczkę na firmę?

W większości przypadków przedsiębiorstwa traktowane są przez banki i firmy pożyczkowe jako klienci podwyższonego ryzyka. Po części wynika to z tego, że wiele firm ma słabą zdolnością kredytową. Ich wiarygodność także nie jest wysoka. Często jest to wynikiem nieterminowej spłaty wcześniejszych zobowiązań albo słabszych wyników finansowych, a niekiedy jednego i drugiego. W związku z powyższym, przedsiębiorstwa muszą nie tylko spełnić więcej wymagań, ale i dostarczyć więcej dokumentów niż osoby prywatne.

Aby uzyskać wsparcie finansowe od banku czy instytucji pozabankowej, firma musi wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową – jest ona jednym z najważniejszych kryteriów mających wpływ na decyzję kredytową.

  • Podczas analizy kredytowej brane są uwagę różne czynniki, jednak kluczowymi są wyniki finansowe przedsiębiorstwa oraz jego ewentualne zadłużenie. Istotne są też aktywa firmy (czyli posiadany majątek), źródła finansowania działalności oraz plan na dalszy rozwój – w przypadku początkujących przedsiębiorców często jest to najważniejsza część wniosku kredytowego.=

Jakie wymagania musi spełnić pożyczkobiorca?

O przyznaniu lub też odmowie udzielenia kredytu może mieć również znaczenie historia kredytowa. Firma, która w przeszłości terminowo spłacała swoje zobowiązania jest bowiem znacznie bardziej wiarygodnym klientem dla banku, w związku z czym ma większą szansę na pożyczkę, a wniosek może zostać rozpatrzony szybciej.

Poza wysoką zdolnością kredytową i dobrą historią kredytową, banki często wymagają również prowadzenia działalności gospodarczej przez określony czas. Jak długi?

W różnych bankach wymogi są inne – w jednym mogą to być 3 miesiące, a w innym nawet 24 miesiące, choć najczęściej jest to 6 lub 12 miesięcy. Jeśli działalność gospodarcza prowadzona jest krócej, to bank może odmówić przyznania kredytu. W takiej sytuacji warto sprawdzić oferty innych instytucji finansowych – istnieje szansa, że będą miały mniej wyśrubowane warunki.

Pożyczka na firmę – jakie dokumenty są potrzebne?

Składając wniosek o pożyczkę na firmę, należy do niego dołączyć szereg dokumentów.

  • W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą do najważniejszych należą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej oraz zaświadczenie o REGON i NIP – w przypadku spółki cywilnej dodatkowo umowa spółki.
  • Od spółek osobowych i handlowych wymagany jest natomiast odpis z KRS, umowa lub status spółki oraz zaświadczenie o REGON i NIP.

W przypadku niektórych działalności (poza spółkami handlowymi), konieczna będzie także zgoda współmałżonków (wspólników) na zaciągniecie zobowiązania lub orzeczenie o rozdzielności majątkowej.

Niezbędne będą również różnego rodzaju dokumenty finansowe – różne w zależności od formy opodatkowania.

  • Przykładowo przy uproszczonej księgowości będą to PIT-36/PIT-36L z załącznikiem PIT/B za miniony rok oraz podsumowanie KPiR, a ponadto tabele amortyzacyjne lub wydruki.
  • Część banków wymaga też dostarczenia wyciągów z rachunków firmowych – tych prowadzonych w innych bankach, na ogół za okres 6 ostatnich miesięcy.

Warto wiedzieć, że niektóre instytucje finansowe mogą wymagać dostarczenia większej ilości dokumentów. Przed złożeniem wniosku o pożyczkę warto więc sprawdzić jakich.

Pożyczka dla firmy tylko w banku?

Pożyczki są obecnie najczęstszym źródłem finansowania działalności gospodarczej i często jedynym sensownym rozwiązaniem w sytuacji, gdy od jej uzyskania zależy rozwój firmy, a niekiedy nawet jej przetrwanie. Niestety, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej zaciągniecie pożyczki nie zawsze jest tak łatwe, jak w przypadku zwykłych konsumentów.

Dla banku udzielenie finansowania firmie wiąże się z większym ryzykiem, dlatego jak już wspomniano często wymagana jest wysoka zdolność kredytowa i dobra historia kredytowa. Konieczne jest też dostarczenie wielu dokumentów, co wydłuża czas oczekiwania na decyzję kredytową.

W związku z powyższym, warto rozważyć zwrócenie się o pożyczkę także do instytucji pozabankowych. Firmy pożyczkowe mają bowiem mniej wyśrubowane warunki, dzięki czemu pozytywną decyzję kredytową może otrzymać także firma z mniejszą zdolnością kredytową lub też z niewielkim stażem na rynku.

Ponadto coraz więcej instytucji umożliwia złożenie wniosku i wszystkich dokumentów przez internet, co znacznie ułatwia i przyśpiesza cały proces.

Instytucji pozabankowych, które oferują pożyczki dla firm jest stosunkowo niewiele. Gdzie ich szukać? Najprościej przejrzeć internetowe rankingi pożyczek, w których można odnaleźć najlepsze oferty i co ważne, wyłącznie od znanych, wiarygodnych pożyczkodawców.

Na polskim rynku jest co najmniej kilkanaście takich firm, a są to m.in.

Pożyczasz 5 000
od 300 zł do 20000 zł
Okres 24 mies.
od 3 do 48 mies.
Rata 229,17 zł/mies.
Koszt 500
RRSO: 9,73%

Pożyczasz 5 000
od 1000 zł do 25000 zł
Okres 36 mies.
od 36 do 36 mies.
Rata 248,02 zł/mies.
raty malejące
Koszt 3 774,81
RRSO: 48%

Na koniec warto dodać, że warunki w każdej z nich są inne, niekiedy znaczące, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skrupulatnie porównać co najmniej kilka propozycji.(mcz)

Ocena: 4.07 (15 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments