star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczka gotówkowa. Gdzie szukać najlepszych ofert?

mężczyzna przy biurku pisze coś na kartce papieru

Bardzo często finansowanie udzielone przez bank – czyli kredyt gotówkowy – utożsamiany jest z pożyczką gotówkową i odwrotnie. Podobnie jest w przypadku pożyczki na raty, którą otrzymuje się również w formie środków pieniężnych z firmy pożyczkowej. Są to jednak dwa zupełnie inne produkty finansowe.  

O pożyczkę gotówkową można zarówno ubiegać się poprzez instytucje takie jak: banki, SKOK-i czy firmy pożyczkowe. W banku można liczyć na większe finansowanie, trzeba jednak liczyć się z większymi wymaganiami. Firmy pożyczkowe natomiast to rozwiązanie dla osób szukających niższych kwot finansowania, nawet przy niewysokiej zdolności kredytowej.

Pożyczki gotówkowe – przegląd ofert bankowych

Banki udzielają finansowania w przypadku pożyczek gotówkowych. Najczęściej są to kwoty sięgające nawet do 300 000 zł. Oczywiście, aby otrzymać tak wysokie finansowanie należy wykazać się wysoką zdolnością kredytową. Składają się na nią m.in.:

 • regularnie otrzymywane i wysokie dochody
 • rodzaj umowy (najlepiej ze wskazaniem na umowę o pracę na czas nieokreślony)
 • brak wpisów w bazach dłużników jak BIK, BIG czy ERIF

Oczywiście osoby niespełniające pierwsze dwa wyżej wymienione podpunkty wciąż mają szansę na kredyt, po prostu w takim przypadku bank może zaproponować niższą kwotę finansowania lub dodatkowe ubezpieczenie do kredytu w formie zabezpieczenia, na wypadek np. czasowej utraty pracy przez kredytobiorcę.

Aby ułatwić wybór jednej z dostępnych ofert przygotowaliśmy tabelę z przeliczeniem kosztów pożyczki dla kilku ofert bankowych na pożyczkę 50 000 zł z okresem spłaty rozłożonym na 5 lat.

Nazwa bankuWysokość pożyczkiOkres spłatyŚrednia wysokość ratyKoszt całkowity 
logo citi handlowy50 000 zł60 mies.1034.3362059.54Sprawdź ofertę
logo-bank-pekao50 000 zł60 mies.1101.1466 068,40 złSprawdź ofertę
logo santander50 000 zł60 mies.1055.6563 339 złSprawdź ofertę
logo-aliorbank50 000 zł60 mies.1072.2264 333,20 złSprawdź ofertę
logo pko50 000 zł60 mies.946.0856 764,80 złSprawdź ofertę

*dane aktualne na dzień 04.11.2020. Ostateczna oferta pożyczki w tym wysokość miesięcznej raty oraz całkowitych kosztów pożyczki uzależniona jest od indywidualnej oceny zdolności kredytowej pożyczkobiorcy.

Pożyczki gotówkowe – przegląd ofert firm pożyczkowych

Pożyczek gotówkowych udzielają również firmy pozabankowe. Maksymalne finansowanie w takich firmach wynosi najczęściej około 15 000 przy pierwszej pożyczce, do maksymalnie 60 0000 zł przy kolejnej. Warto pamiętać, że pożyczki ratalne są świetną formą finansowania dla osób, którym bank odmówił udzielenia pożyczki z powodu np. niewystarczająco wysokich dochodów, a ich zdolność kredytowa nie jest na bardzo wysokim poziomie. Dodatkowo pożyczki ratalne można otrzymać całkowicie przez Internet. Często tego samego dnia, w którym złożyło się wniosek i bez potrzeby przedkładania zaświadczeń o otrzymywanych dochodach.

Aby porównać kilka popularnych ofert pożyczek ratalnych na kwotę 15 000 zł z okresem spłaty rozłożonym na 2 lata.

Nazwa firmy pożyczkowejWysokość pożyczkiOkres spłatyŚrednia wysokość ratyKoszt całkowity 
Firma pożyczkowa15 000 zł24 mies.75018 000 złSprawdź ofertę
firma pożyczkowa15 000 zł24 mies.1154.8927581.26Sprawdź ofertę
firma pożyczkowa15 000 zł24 mies.od 688,00 złod 16 512 złSprawdź ofertę
wonga logo15 000 zł24 mies.od 758,75 złod 18 210 złSprawdź ofertę
smartney logo15 000 zł51 mies.od 403,89 złod 20 598,39 złSprawdź ofertę

*dane aktualne na dzień 04.11.2020. Ostateczna oferta pożyczki w tym wysokość miesięcznej raty oraz całkowitych kosztów pożyczki uzależniona jest od indywidualnej oceny zdolności kredytowej pożyczkobiorcy.

Kto może otrzymać pożyczkę gotówkową?

O pożyczkę gotówkową zarówno w banku, jak i w firmie pożyczkowej może ubiegać się osoba, która:

 • ukończyła 18 rok życia (niekiedy banki i firmy pożyczkowe dokładnie określają przedział wiekowy dla potencjalnego klienta np. od 19 do 75 lat)
 • zamieszkuje na terenie Polski
 • posiada obywatelstwo RP
 • ma aktywne konto bankowe, którego jesteś jedynym właścicielem (jest niezbędne do potwierdzenia tożsamości i/lub wypłaty pożyczki),
 • nie posiada zadłużenia (banki automatycznie odrzucają podanie o kredyt osoby, która ma niespłacone zadłużenie i figuruje w bazach dłużników)
 • posiada stałe dochody (banki i firmy pożyczkowe akceptują przychody z różnych źródeł; aczkolwiek w przypadku firm pożyczkowych nie zawsze wymaga się stałych dochodów w celu uzyskania pożyczki)

Jak wygląda proces ubiegania się o pożyczkę gotówkową?

Ubieganie się o pożyczkę gotówkową – może się różnić w przypadku korzystania z usługi bankowej, a usługi firmy pożyczkowej. O ile w większości firm pożyczkowych chwilówkę i pożyczkę na raty otrzymamy całkowicie przez Internet.

W firmie pożyczkowej:

 • należy wejść na stronę wybranej firmy
 • wskazać interesującą nas kwotę i okres spłaty
 • złożyć wniosek
 • po otrzymaniu pozytywnej decyzji – odebrać pieniądze z konta.

Sprawa komplikuje się w przypadku pożyczki bankowej. Niektóre banki zgadzają się wydać kredyt na niską kwotę całkowicie przez Internet. Pierwszy krok – czyli złożenie wniosku o kredyt – można wykonać całkowicie online. W przypadku wyrażenia chęci zaciągnięcia kredytu na wyższą sumę trzeba będzie udać się do wskazanej placówki banku, w celu dopełnienia formalności.

Firma pożyczkowa czy bank – skąd lepiej pożyczać?

Na to pytanie nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Warto jednak przeanalizować kilka ważnych punktów z perspektywy klienta, które na pewno pozwolą na podjęcie właściwej decyzji.

 • wysoka zdolność kredytowa – w przypadku firm pożyczkowych możemy mówić o większej tolerancji w stosunku do klientów o niewygórowanej zdolności kredytowej. To znaczy, że firma pożyczkowa z większą przychylnością rozważy wniosek osoby np. osób bezrobotnych bez stałych dochodów czy nawet osoby z negatywnym wpisem w jednej z baz dłużników
 • gotówka dostępna od ręki – większość firm pożyczkowych udziela finansowania całkowicie bez potrzeby wychodzenia domu, często tego samego dnia, którego składamy wniosek. W przypadku kredytów gotówkowych w banku – dużo zależy od polityki konkretnej instytucji bankowej.
 • wysokość kosztów dodatkowych – w zależności od wysokości pożyczonej kwoty oraz terminu spłaty firma pożyczkowa i bank doliczają oprocentowanie, którego maksymalna wysokość jest regulowana przez prawo bankowe oraz w przypadku firm pożyczkowych – ustawą antylichwiarska. Najczęściej na określenie wszystkich dodatkowych kosztów pożyczki i kredytu używa się wskaźnika RRSO – który oznacza procentową wartość obrazującą całkowity kwoty kredytu w stosunku rocznym. Przed zaciągnięciem zobowiązania finansowego warto zwrócić na te parametry szczególną uwagę.
 • zaufanie do danej instytucji – pożyczanie pieniędzy z banku czy instytucji pożyczkowych powinno zawsze odbywać się na jasnych warunkach. Co oznacza, że na stronie internetowej danej instytucji w widocznym miejscu można otrzymać informację: o RRSO lub oprocentowaniu, maksymalnych kwotach pożyczki oraz okresie spłaty. Korzystanie z usług firm, które pod przykrywką bardzo atrakcyjnych haseł „kredytu bez BIK za 0 zł” czy „pożyczek za darmo na 50 000 zł bez konieczności spłaty” może skończyć się problemami ze spłatą zadłużenia ciągnącą się latami. Dlatego wcześniej należy upewnić się, że firma pożyczkowa figuruje na listach PZIP (Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych) czy na liście KNF (Komisji Nadzoru Finansowego). Zawsze można skorzystać z porównywarek ofert jak SowaFinansowa.pl, gdzie prezentujemy oferty jedynie uczciwych i sprawdzonych firm pożyczkowych i bankowych.

Podsumowanie

Pożyczkę gotówkową można otrzymać nie tylko w banku, ale również w firmie pożyczkowej. Sama decyzja o zaciągnięciu takie zobowiązania powinna odbywać się po wcześniejszej dogłębnej analizie kosztów całkowitych zobowiązania oraz po wcześniejszym upewnieniu się co do wiarygodności firmy, z której planujemy zaciągnąć dług.

Ocena: 5.00 (1 głos)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments