star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczka dla zadłużonych na raty. Ostatnia deska ratunku?

uścisk dłoni

W społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że pożyczki pozabankowe to rozwiązanie dla osób zadłużonych. Tymczasem to właśnie ta grupa klientów ma najtrudniej. Wbrew pozorom zdobycie pożyczki dla zadłużonych na raty może niekiedy graniczyć z cudem.

Każda instytucja finansowa, w tym firma pozabankowa, zobowiązania jest do kontroli zdolności kredytowej klienta przed udzieleniem mu jakiejkolwiek pomocy finansowej. Na wynik tej weryfikacji wpływa natomiast  aktualna sytuacja materialna potencjalnego pożyczkobiorcy.

Oceniając status finansowy klienta, pożyczkodawcy biorą pod uwagę głównie takie czynniki jak miesięczne dochody oraz wydatki ponoszone w tym czasie tytułem innych zobowiązań. Idąc tym tropem, łatwo się domyślić, że w przypadku osób mocno zadłużonych zdolność kredytowa nie będzie wyglądała zbyt imponująco. Tym samym ich szanse na pożyczkę w jakiejkolwiek instytucji finansowej będą znikome.

“Nie” dla klasycznych pożyczek na raty

pieniądze w dłoniachRzetelne firmy pozabankowe, kierując się polityką odpowiedzialnego pożyczania, nie mogą udostępnić pieniędzy komuś, kto nie posiada odpowiedniego zabezpieczenia finansowego. W przypadku osób zadłużonych, kolejna pożyczka mogłaby bowiem doprowadzić do utraty płynności finansowej i pozostawić potencjalnego pożyczkobiorcę bez środków do życia.

Odmawiając pożyczki osobom zadłużonym, firmy pozabankowe dbają więc w pewien sposób o dobro klienta. Oczywiście, mają w tym także swój interes – pożyczone takiemu klientowi pieniądze zwykle trudno jest odzyskać, co dla pożyczkodawcy oznacza jedynie straty.

Biorąc pod uwagę powyższe, można zatem zadać sobie pytanie czy w przypadku osób zadłużonych jakakolwiek pożyczka w ogóle wchodzi w grę? O klasycznym zobowiązaniu z opcją spłaty w ratach raczej należy zapomnieć. Na szczęście firmy pozabankowe przygotowały dla takich klientów coś zupełnie innego.

Pożyczka dla zadłużonych na raty – alternatywy

Skoro głównym problemem osób zadłużonych jest brak odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, firmy pozabankowe postanowiły wprowadzić do swojej oferty produkty, które bazują nie tylko na wysokości osiąganego przez klienta dochodu. W przypadku takich pożyczek wymagane jest również coś, co będzie stanowiło dla pożyczkodawcy dodatkowe zabezpieczenie na wypadek braku spłaty pożyczki. W przypadku pożyczek pozabankowych takim zabezpieczeniem bywa najczęściej:

  • zastaw samochodu,
  • poręczenie osoby trzeciej

Przeanalizujmy nieco szerzej każde z tych rozwiązań

Pożyczka pod zastaw samochodu

Na rynku pozabankowym działa kilka firm specjalizujących się w pożyczkach tego typu. Decydując się na pożyczkę pod zastaw

samochód pod zastaw
Businessman’s hand holding a car

samochodu, będzie trzeba podpisać umowę przewłaszczenia pojazdu przez instytucję pożyczkową. Na podstawie tego dokumentu pożyczkodawca staje się właścicielem samochodu klienta w 51%. Fakt ten należy oczywiście zgłosić w wydziale komunikacji, który dokona stosownego wpisu w dowodzie rejestracyjnym.

Dzięki ustanowieniu pożyczkodawcy współwłaścicielem samochodu, zadłużony klient ma szansę pożyczyć nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jednak w przypadku problemów ze spłatą zobowiązania, na podstawie zawartej umowy, całość praw do pojazdu przechodzi w ręce firmy pożyczkowej. Oczywiście, po uregulowaniu pożyczki, wszelkie prawa do samochodu wracają z powrotem w ręce pożyczkobiorcy.

Więcej o pożyczkach pod zastaw samochodu

Pożyczka w gwarantem

Innym sposobem na dodatkowe zabezpieczenie pożyczki jest znalezienie osoby, która udzieli klientowi poręczenia. Decydując się na taki krok, wskazany poręczyciel zostanie obarczony koniecznością uregulowania długu pożyczkobiorcy w momencie, gdy ten przestanie go spłacać. Oczywiście, odpowiedzialność poręczyciela musi zostać poświadczona odpowiednimi dokumentami. Znalezienie kogoś, kto podżyruje pożyczkę zapewne nie będzie proste. Niemniej jednak, jeśli zadłużonemu klientowi mocno zależy na pożyczeniu pieniędzy, jest to rozwiązanie, które powinien wziąć pod uwagę.

Alternatywa nie zawsze w cenie

Powyższe opcje pożyczek dają możliwość pożyczenia pieniędzy nawet wtedy, gdy sytuacja finansowa potencjalnego pożyczkobiorcy nie wygląda zbyt ciekawie. Decydując się na takie rozwiązania trzeba jednak pamiętać, że są one obarczone sporym ryzykiem. W przypadku pożyczki pod zastaw samochodu można go stracić, a wybierając pożyczkę z poręczeniem naraża się na kłopoty także drugą osobę. Posunięcia tego typu należy więc dobrze przemyśleć.

Zanim zdecydujemy się na jedno z alternatywnych rozwiązań, upewnijmy się także, że korzystamy z usług sprawdzonych pożyczkodawców. Niestety na rynku pozabankowym nie brakuje oszustów, którzy chcą wykorzystać klientów w trudnej sytuacji finansowej i pod pretekstem udzielenia pożyczki przejąć np. ich mieszkanie.

Przed podpisaniem umowy warto zatem dobrze zapoznać się z jej warunkami, a wcześniej prześwietlić pożyczkodawcę z pomocą internetu. A jeśli cokolwiek budzi nasze wątpliwości, lepiej powstrzymać się przed pożyczeniem pieniędzy. W przeciwnym razie narazimy się wyłącznie na jeszcze większe długi i kolejne kłopoty.

Ocena: 4.09 (32 głosy)
avatar
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 1000 zł
Okres 30 dni
od 7 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Inne wpisy z tej kategorii

0 0
Article Rating
guest
0 komentarzy