star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczka dla pracujących za granicą. Co trzeba wiedzieć?

rozmowa o pracę za granicą

Osoby pracujące za granicą nie zawsze mogą mieć szanse na to, by w razie nagłych wypadków otrzymać pożyczkę pozabankową w kraju pobytu. Dotyczy to przede wszystkim osób, które zdecydowały się na zarobkową emigrację okresową.

Niestety, w większości przypadków praca za granicą blokuje także zaciągnięcie pożyczki w Polsce. Nie jest to jednak niemożliwe.

Jakie warunki stawiają polscy pożyczkodawcy?

Osoby, które pracują w obcym kraju i – co ważne – tam się osiedlają, mają niemal zerowe szanse na to, by otrzymać pożyczkę w Polsce. Pomimo tego, że mogą one wykazać wyższą zdolność kredytową, instytucje pozabankowe są takim zobowiązaniom bardzo niechętne. Wynika to głównie z obawy o ewentualny brak spłaty pożyczki i niemożność ściągnięcia należności od dłużnika, który na stałe nie mieszka w Polsce – dla pożyczkodawcy to spore prawdopodobieństwo, że po prostu straci swoje pieniądze. Do tego zwykle  niemożliwe jest sprawdzenie obecnej wiarygodności wnioskodawcy w bazach BIK i BIG, a także potwierdzenia zdolności kredytowej i zgodności danych zagranicznego konta bankowego.

Z tego względu działające tutaj instytucje pozabankowe stawiają warunki:

   • posiadanie polskiego obywatelstwa, numeru PESEL i dowodu osobistego
   • polski adres zameldowania i zamieszkania
   • polskie konto bankowe, na które spływają zarobki (czasami jest to po prostu „zatrudnienie w Polsce”)
   • polski numer telefonu komórkowego
   • pozytywna weryfikacja w rejestrach BIK i BIG

Spełnianie tych kryteriów umożliwia pożyczkodawcy na jednoznaczną identyfikację wnioskodawcy i całkowitą pewność tego, że nikt się pod niego nie podszywa.

Czy pracujący za granicą ma szanse na pożyczkę w Polsce?

Choć niemal 100 procent pożyczkodawców sztywno trzyma się przedstawionych kryteriów, to pożyczka dla pracujących za granicą w niektórych przypadkach jest możliwa. Kiedy to nastąpi?

   • Zwiększone szanse na otrzymanie pożyczki mają przede wszystkim osoby, które za granicą pracują sezonowo i są zatrudnione przez polską agencję pracy (np. do pracy w rolnictwie, czy jako opiekunki osób starszych). W takim przypadku pożyczkodawca może uznać, że to w Polsce znajduje się centrum ich życia rodzinnego i finansowego.
   • Dodatkowo, to tutaj są konsumentami – wydają pieniądze, kupują na raty, czy nawet posiadają aktywne zobowiązania finansowe i w związku z tym mają polskie konto bankowe i historię w bazie BIK. Warunkiem nieprzekraczalnym jest to, by zagraniczna wypłata spływała na polskie konto bankowe.

Kto udzieli pożyczki osobom pracującym za granicą?

Nie ma większych przeszkód, by osoby pracujące za granicą, ale zatrudnione przez polską agencję pracy wnioskowały o pożyczkę niemal u dowolnego pożyczkodawcy. Pracodawca jest wtedy polskim podmiotem i on wypłaca pensję. W takich przypadkach wszystkie warunki stawiane przez pożyczkodawców są spełnione.

Sytuacja wygląda gorzej, gdy umowę podpisaną mamy z pracodawcą zagranicznym. Takie osoby pożyczą właściwie tylko w firmie NetCredit, ale tylko jeśli wynagrodzenie otrzymują na polskie konto, tak by pożyczkodawca mógł ocenić zdolność kredytową i wysłać pożyczkę. Korzystając z usług tej firmy możemy skorzystać z chwilówki do 5000 złotych na 30 dni, przy czym aż 3000 złotych nowym klientom oferowane jest za darmo.

KARTA PŁATNICZA
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Warto też wiedzieć, że pracując za granicą i w związku z tym mając większe zarobki, zwiększamy swoje szanse na otrzymanie pożyczki. Nie musimy liczyć się przy tym z żadnymi dodatkowymi kosztami, czy haczykami w umowie pożyczkowej. Jest ona taka sama dla wszystkich i nie trzeba obawiać się, że oferta stanie się mniej atrakcyjna lub będziemy musieli liczyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Oczywiście, jak zawsze, najważniejszy jest rozsądek pożyczkobiorcy.(asz)

Ocena: 4.11 (61 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 14 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments