star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczka dla obcokrajowców. Wymagania

obcokrajowcy zaciągający pożyczkę

Czy osoba bez obywatelstwa polskiego może zaciągnąć pożyczkę pozabankową? Wiemy gdzie szukać możliwości dodatkowego finansowania i jak uwiarygodnić swoją historię kredytową.

Według danych ZUS z 2018 r. w Polsce pracowało ponad 35 tys. cudzoziemców z Unii Europejskiej i 533,5 tys. osób z krajów spoza Unii. Największą grupę pracujących obcokrajowców stanowią aktualnie obywatele Ukrainy – 425,7 tys. osób. Rynek finansowy również powoli dostosowuje się do realiów gospodarczych. Jeszcze niedawno oferta firm pożyczkowych była skierowana wyłącznie do osób posiadających obywatelstwo polskie, adres zamieszkania na terenie naszego kraju i dowód osobisty. Aktualnie możliwości uzyskania pożyczki dla obcokrajowców są większe, ale pod pewnymi warunkami.

Jakie wymagania muszą spełnić obcokrajowcy, aby otrzymać pożyczkę w Polsce?

   • Najważniejsze to legalna, stała praca w Polsce.  Pod uwagę brana jest forma umowy o zatrudnieniu – preferowana jest umowa o pracę, czasem wystarczy umowa cywilno-prawna, jeśli zapewnia stały dochód.
   • Osiągane wynagrodzenie musi pozwalać na spłatę zadłużenia.
   • Zarówno dla banków jak i firm pożyczkowych ważna jest dotychczasowa historia kredytowa klienta.
   • Obcokrajowcy, którzy planują dłuższy pobyt na terenie Polski, powinni posiadać własne konto w banku.

Jednym z warunków uzyskania pożyczki jest posiadanie indywidualnego konta bankowego, które służy firmom pożyczkowym zarówno weryfikacji tożsamości klienta jak i, poprzez usługi typu Instantor, do oceny zdolności kredytowej.

   • Regularne przychody z wynagrodzenia za pracę, które wpływają na konto, aktywne korzystanie z rachunku czyli płatności kartą, przelewy internetowe, opłacanie rachunków za media pozwolą zbudować wiarygodną dla instytucji pożyczkowej historię finansową.

Obcokrajowcy, którzy posiadają konto bankowe i regularne wpływy mogą uzyskać w banku kartę kredytową, która również jest elementem budowania wizerunku pożyczkobiorcy, który spłaca swoje zadłużenie w terminie. 

Wymogi formalne

Firmy pożyczkowe mogą wymagać od obcokrajowców szeregu dokumentów. Formalności są bardziej skomplikowane niż w przypadku składania wniosku przez osobę z polskim obywatelstwem. Ważne jest posiadanie:

   • paszportu,
   • zezwolenia na pobyt czasowy i pracę – czyli karty pobytu,
   • lub zezwolenia na pobyt stały,
   • zaświadczenia o meldunku w Polsce – formalności można załatwić online,
   • numeru PESEL,
   • aktywnego telefonu komórkowego,
   • numeru konta bankowego,
   • umowy najmu,
   • umowy o pracę czy zaświadczenia o zatrudnieniu.

Firmy pożyczkowe często wprowadzają również limity wieku dla pożyczkobiorców. Zazwyczaj jest to ukończenie co najmniej 21 lat i nie więcej niż 65 – 70 lat.

Niektóre pozabankowe instytucje finansowe mogą również wymagać poręczenia spłaty zadłużenia. Z reguły w takiej sytuacji osoba, która gwarantuje zwrot pożyczki w terminie, musi mieć obywatelstwo polskie.

Gdzie obcokrajowcy mogą szukać pożyczek?

Źródłem zewnętrznego finansowania dla obcokrajowców mogą być zarówno banki jak i firmy pożyczkowe. Platformy, które umożliwiają porównanie parametrów pożyczek różnych firm, będą pomocne w znalezieniu oferty również dla obcokrajowca. Z uwagi na coraz większy odsetek mieszkających i pracujących w Polsce obywateli Ukrainy, sektor bankowy i pozabankowy będzie coraz bardziej otwarty.

Podsumowanie

Uzyskanie pożyczki w Polsce przez obcokrajowca jest dużo trudniejsze i wymaga spełnienia szeregu formalności. Wszelkie wymagane dokumenty pozwalają firmom pożyczkowym na maksymalne zabezpieczenie spłaty zadłużenia. Pożyczki skierowane są przede wszystkim do osób, które związały się z naszym krajem na dłużej.

Spośród sporej ilości firm pożyczkowych działających na rynku pozabankowym, tylko kilka z nich kieruje swoją propozycję usług do obcokrajowców i jest to zawsze możliwość dodatkowa, obok tej skierowanej do osób posiadających polskie obywatelstwo. Z uwagi na coraz większą liczbę cudzoziemców w Polsce trzeba się jednak spodziewać, że rynek usług finansowych dla tej grupy będzie coraz szerszy, a oferty bardziej atrakcyjne.

Ocena: 4.04 (23 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 14 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 1500 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy