
Czy osoba bez obywatelstwa polskiego może zaciągnąć pożyczkę pozabankową? Wiemy gdzie szukać możliwości dodatkowego finansowania i jak uwiarygodnić swoją historię kredytową.
Spis treści:
- Jakie wymagania muszą spełnić obcokrajowcy, aby otrzymać pożyczkę w Polsce?
- Gdzie obcokrajowcy mogą szukać pożyczek?
- Podsumowanie
Według danych ZUS z 2018 r. w Polsce pracowało ponad 35 tys. cudzoziemców z Unii Europejskiej i 533,5 tys. osób z krajów spoza Unii. Największą grupę pracujących obcokrajowców stanowią aktualnie obywatele Ukrainy – 425,7 tys. osób. Rynek finansowy również powoli dostosowuje się do realiów gospodarczych. Jeszcze niedawno oferta firm pożyczkowych była skierowana wyłącznie do osób posiadających obywatelstwo polskie, adres zamieszkania na terenie naszego kraju i dowód osobisty. Aktualnie możliwości uzyskania pożyczki dla obcokrajowców są większe, ale pod pewnymi warunkami.
Jakie wymagania muszą spełnić obcokrajowcy, aby otrzymać pożyczkę w Polsce?
- Najważniejsze to legalna, stała praca w Polsce. Pod uwagę brana jest forma umowy o zatrudnieniu – preferowana jest umowa o pracę, czasem wystarczy umowa cywilno-prawna, jeśli zapewnia stały dochód.
- Osiągane wynagrodzenie musi pozwalać na spłatę zadłużenia.
- Zarówno dla banków jak i firm pożyczkowych ważna jest dotychczasowa historia kredytowa klienta.
- Obcokrajowcy, którzy planują dłuższy pobyt na terenie Polski, powinni posiadać własne konto w banku.
Jednym z warunków uzyskania pożyczki jest posiadanie indywidualnego konta bankowego, które służy firmom pożyczkowym zarówno weryfikacji tożsamości klienta jak i, poprzez usługi typu Instantor, do oceny zdolności kredytowej.
- Regularne przychody z wynagrodzenia za pracę, które wpływają na konto, aktywne korzystanie z rachunku czyli płatności kartą, przelewy internetowe, opłacanie rachunków za media pozwolą zbudować wiarygodną dla instytucji pożyczkowej historię finansową.
Obcokrajowcy, którzy posiadają konto bankowe i regularne wpływy mogą uzyskać w banku kartę kredytową, która również jest elementem budowania wizerunku pożyczkobiorcy, który spłaca swoje zadłużenie w terminie.
Wymogi formalne
Firmy pożyczkowe mogą wymagać od obcokrajowców szeregu dokumentów. Formalności są bardziej skomplikowane niż w przypadku składania wniosku przez osobę z polskim obywatelstwem. Ważne jest posiadanie:
- paszportu,
- zezwolenia na pobyt czasowy i pracę – czyli karty pobytu,
- lub zezwolenia na pobyt stały,
- zaświadczenia o meldunku w Polsce – formalności można załatwić online,
- numeru PESEL,
- aktywnego telefonu komórkowego,
- numeru konta bankowego,
- umowy najmu,
- umowy o pracę czy zaświadczenia o zatrudnieniu.
Firmy pożyczkowe często wprowadzają również limity wieku dla pożyczkobiorców. Zazwyczaj jest to ukończenie co najmniej 21 lat i nie więcej niż 65 – 70 lat.
Niektóre pozabankowe instytucje finansowe mogą również wymagać poręczenia spłaty zadłużenia. Z reguły w takiej sytuacji osoba, która gwarantuje zwrot pożyczki w terminie, musi mieć obywatelstwo polskie.
Gdzie obcokrajowcy mogą szukać pożyczek?
Źródłem zewnętrznego finansowania dla obcokrajowców mogą być zarówno banki jak i firmy pożyczkowe. Platformy, które umożliwiają porównanie parametrów pożyczek różnych firm, będą pomocne w znalezieniu oferty również dla obcokrajowca. Z uwagi na coraz większy odsetek mieszkających i pracujących w Polsce obywateli Ukrainy, sektor bankowy i pozabankowy będzie coraz bardziej otwarty.
Podsumowanie
Uzyskanie pożyczki w Polsce przez obcokrajowca jest dużo trudniejsze i wymaga spełnienia szeregu formalności. Wszelkie wymagane dokumenty pozwalają firmom pożyczkowym na maksymalne zabezpieczenie spłaty zadłużenia. Pożyczki skierowane są przede wszystkim do osób, które związały się z naszym krajem na dłużej.
Spośród sporej ilości firm pożyczkowych działających na rynku pozabankowym, tylko kilka z nich kieruje swoją propozycję usług do obcokrajowców i jest to zawsze możliwość dodatkowa, obok tej skierowanej do osób posiadających polskie obywatelstwo. Z uwagi na coraz większą liczbę cudzoziemców w Polsce trzeba się jednak spodziewać, że rynek usług finansowych dla tej grupy będzie coraz szerszy, a oferty bardziej atrakcyjne.
Dodaj komentarz