Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca

Polska jest coraz atrakcyjniejszym miejscem dla imigrantów zarobkowych. Jeszcze do niedawna obcokrajowcy praktycznie nie mieli możliwości zaciągania kredytów gotówkowych. Obecnie jest o to zdecydowanie łatwiej.

UWAGA: Artykuł dotyczy sytuacji osób mających status rezydenta i dochody osiągane na terytorium UE. Osoby zainteresowane ułatwieniami bankowymi dla obywateli Ukrainy zapraszamy do artykułu Pomoc dla Ukrainy.

Liczba cudzoziemców decydujących się na życie w Polsce konsekwentnie rośnie. Najwięcej z nich przybywa zza wschodniej granicy. Jak wynika z danych Najwyższej Izby Kontroli, w latach 2014–2018 złożono 910 tys. wniosków o zezwolenie na pracę. W tym samym okresie pracodawcy zatrudniali cudzoziemców łącznie 5,8 mln razy. Coraz częściej celem imigrantów jest nie tylko rynek pracy, ale również życie w Polsce.

Urząd do Spraw Cudzoziemców podaje, że obecnie długoterminowe zezwolenie na pobyt posiada ponad 400 tys. obcokrajowców, ponad połowa z nich to Ukraińcy. Legalne przebywanie na terytorium Polski nie zawsze oznacza jednak równe prawo do dostępu do niektórych usług, w tym do kredytów oferowanych przez banki. Aby mogli z nich korzystać, muszą przede wszystkim spełniać określone wymagania formalne.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca spoza UE

Jeszcze kilka lat temu obcokrajowiec pochodzący spoza Unii Europejskiej, który chciał ubiegać się w Polsce o kredyt gotówkowy, w praktyce musiał najpierw uzyskać obywatelstwo. Teraz ta sytuacja uległa zmianie. Większość banków będzie wymagała od klientów przedłożenia:

  • Karty stałego pobytu lub zezwolenia na pobyt czasowy;
  • Ważnego paszportu i wizy;
  • Meldunku na terenie RP;
  • Opcjonalnie – numeru PESEL.

Osoby posiadające zezwolenie na pobyt czasowy mogą spotkać się z problemami ze znalezieniem instytucji, która zdecyduje się na udzielenie im finansowania. Nie jest to jednak niemożliwe: ostatecznie każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Możliwe więc, że w przypadku krótkoterminowych kredytów decyzja banku będzie pozytywna. Wiele instytucji wymaga również od swoich klientów udokumentowania przynajmniej rocznego pobytu na terytorium RP.

Kredyty dla obywateli państw UE

Inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku obywateli Unii Europejskiej przebywających na terenie innego kraju członkowskiego. Zgodnie z dyrektywami instytucje nie mogą dyskryminować mieszkańców UE ze względu na ich obywatelstwo. Banki mają jednak prawo do odmowy, jeżeli centrum życiowe kredytobiorcy znajduje się poza krajem, w którym mieści się siedziba banku. Pewne problemy mogą wiązać się również z obliczeniem zdolności kredytowej w przypadku uzyskiwania dochodu w innej walucie niż ta, w której udzielona ma zostać pożyczka, oraz wnioskowania o wypłacenie środków w walucie obcej.

Procedura i warunki bez zmian

Kwestie formalne, dotyczące prawa pobytu obcokrajowca na terytorium Polski, to nie wszystko. Dalsza procedura nie różni się od tej, przez którą będą musieli przejść obywatele RP. Jej najważniejszymi elementami jest ocena zdolności kredytowej oraz wiarygodności klienta. W przypadku tej pierwszej najcenniejszym dokumentem będzie umowa o pracę na czas nieokreślony. Coraz więcej banków udziela jednak pożyczki osobom pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych i taka sama polityka dotyczy również kredytów gotówkowych dla obcokrajowców. Zmianie nie ulegają warunki udzielenia pożyczki – imigranci spełniający wymogi formalne mogą liczyć na uzyskanie takiego samego finansowania, jak obywatele Polski.

Zapraszamy do pobrania poradnika

  • Czym jest zdolność kredytowa?
  • Co wpływa na zdolność kredytową?
  • Jak poprawić zdolność kredytową?
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy!
Raport został przesłany na twój adres email:
(Jeżeli nie widzisz wiadomości od nas sprawdź foldery spam i oferty w swojej skrzynce e-mail)
Przepraszamy!
Nie udało się przesłać raportu
(Odśwież stronę i spróbuj ponownie)

Ocena wiarygodności przy kredycie gotówkowym dla obcokrajowca

Większe problemy wiążą się z oceną wiarygodności klienta pochodzącego spoza Unii Europejskiej. Standardowo banki w przypadku obywateli Polski sięgają po dane zgromadzone w bazach Biura Informacji Kredytowej (BIK) i Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Obie instytucje współpracują ze swoimi odpowiednikami w niektórych krajach (w tym w Ukrainie), mogą mieć jednak problem z weryfikacją obywateli innych państw. W takim przypadku pracownicy banku mogą poprosić np. o dostarczenie raportu kredytowego wygenerowanego przez odpowiednią instytucję – warto zadbać więc o to, aby prezentował się jak najlepiej. Równie ważny okaże się okres spędzony w Polsce.

Budowanie wiarygodności

Obcokrajowiec, który myśli o dłuższym związaniu się z krajem, do którego przybył, i chce przy tym zaciągać kredyty gotówkowe i inne zobowiązania finansowe, powinien rozpocząć jak najszybciej budowę pozytywnej historii kredytowej. Pierwszym krokiem będzie założenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR), który z czasem warto wzbogacić o debet lub skorzystać z oferowanej przez bank karty kredytowej. Zarówno aktywne konto, jak i regularnie spłacane zadłużenia będą dla analityków argumentami na korzyść klienta. W praktyce sumienna obsługa wszelkiego typu zobowiązań finansowych to cenne wpisy w bazach BIK i BIG, a więc również większa szansa na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowców – to możliwe

Choć jeszcze do niedawna było o to bardzo trudno, dziś obcokrajowcy nieposiadający polskiego obywatelstwa mogą wnioskować w większości banków o kredyt gotówkowy na takich samych zasadach, jak Polacy. Warunkiem instytucji jest jednak posiadanie karty stałego pobytu lub zezwolenia na pobyt czasowy oraz meldunku.

Niektóre banki mogą również żądać numeru PESEL. Pewne problemy mogą wiązać się z oceną wiarygodności klienta. Analitycy będą chcieli zweryfikować pełną historię kredytobiorcy – zarówno tę budowaną w Polsce, jak i w ojczyźnie. Ubiegając się o kredyt gotówkowy dla obcokrajowca, warto więc pomyśleć o odpowiednim kształtowaniu swoich nawyków finansowych. Należy się również liczyć z tym, że w niektórych przypadkach konieczne będzie dostarczenie dodatkowych dokumentów.

 

Czytaj też: Czyszczenie BIK – prawda czy fałsz?

Czytaj też: Kredyt na nowo otwartą działalność – czy mam szansę?

PORÓWNAJ KREDYTY
Adam Rogoz
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments