star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczka czy debet na koncie – co się bardziej opłaca?

płatność kartą

Jeszcze niedawno debet na koncie budził nienajlepsze skojarzenia. Dzisiaj na rozwiązanie to patrzymy dużo przychylniejszym okiem. Czy zatem debet w rachunku bankowym traktować jako alternatywę dla szybkiej pożyczki? Sprawdźmy, kiedy warto wybrać każde z tych rozwiązań.

Choć niektóre banki są już w stanie zagwarantować coś na kształt szybkiej pożyczki, oferty tego typu nadal pozostają domeną firm pozabankowych. To właśnie w tych drugich instytucjach możemy łatwo zdobyć pieniądze bez zbędnych formalności, idealnej zdolności kredytowej czy ponadprzeciętnych dochodów. W banku natomiast procedura kredytowa z reguły jest bardziej skomplikowana. Ale jeśli posiadamy rachunek bankowy, który zasilają regularne wpływy, to w przypadku przejściowych trudności finansowych możemy poratować się pieniędzmi z debetu. Co więcej, w takim przypadku gotówkę otrzymujemy praktycznie od ręki i nie musimy wypełniać żadnych wniosków. Rozwiązanie to wydaje się zatem całkiem atrakcyjne.

Pożyczka i debet – o co w tym chodzi?

Zanim jednak ochoczo sięgniemy po fundusze dostępne w ramach debetu, warto sprawdzić skąd w ogóle wzięły się te środki i na jakich zasadach odbywa się spłata zaciągniętego długu. Nikt nie ma przecież wątpliwości, że otrzymane w ten sposób pieniądze trzeba będzie oddać.

Debet – małe kwoty, niski koszt

Debet to tak naprawdę kwota, którą bank udostępnia posiadaczom rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w formie kredytu odnawialnego. Wysokość przyznanego limitu zależy głównie od naszych dochodów i czasu współpracy z danym bankiem.

kobieta licząca pieniądzeZe środków przyznanych w ramach debetu możemy skorzystać za każdym razem, gdy skończą się nam pieniądze na koncie. Co więcej, nie jest to pomoc jednorazowa. Debetu nie trzeba wykorzystać w całości od razu – po pieniądze z tego tytułu możemy sięgać tak często jak potrzebujemy – aż do momentu osiągnięcia limitu przyznanych środków.

A jak wygląda spłata takiego debetu? Zwykle na poczet naszego długu zaliczany jest każdy wpływ na konto (np. comiesięczne wynagrodzenie). Dzieje się tak aż do momentu, w którym całkowicie uregulujemy posiadany debet. Warto jednak pamiętać, że na spłatę takiego zobowiązania mamy określony czas (zależny od polityki banku).

Co więcej, za okres w którym korzystaliśmy ze środków pochodzących z debetu naliczone zostaną odsetki. Oczywiście, odsetki te będą liczone wyłącznie od tej kwoty debetu, którą wykorzystaliśmy. Aktualnie, oprocentowanie którym kierują się banki, wynosi ok 10%-20%. Kiedy natomiast spłacimy cały debet, zostanie on automatycznie odnowiony, a my znów będziemy mogli korzystać z, udostępnionych w ramach określonego limitu, środków finansowych.

Pożyczka – większe kwoty, więcej czasu na spłatę

Pożyczka to z kolei rozwiązanie, które wymaga nieco więcej zachodu. Po pierwsze, musimy ze wszystkich dostępnych na rynku ofert, wybrać tę, która najlepiej trafia w nasze potrzeby, po drugie złożyć wniosek i dopełnić wszystkich formalności, a po trzecie – trzymać kciuki, aby pożyczkodawca pozytywnie rozpatrzył nasze podanie. W firmach pozabankowych wszelkie formalności zostały ograniczone do minimum, dlatego cały ten proces zajmuje zwykle około kilkunastu minut.    

Mimo to, szybszą opcją zdobycia gotówki wciąż pozostaje debet na koncie. Co więcej, nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, że młodzi ludzie z pieniędzmipożyczkodawca przychyli się do naszego wniosku i udzieli nam pożyczki. W przypadku debetu sprawa od początku jest jasna.                             

Jeśli jednak pod uwagę weźmiemy wysokość zobowiązania, pożyczki dają dużo lepsze możliwości niż debet. Aktualnie, firmy pozabankowe są skłonne pożyczyć nawet kilkanaście tysięcy i z okresem spłaty liczonym w latach. Możliwości debetu zamykają się natomiast w zaledwie kilku tysiącach, a spłata zadłużenia wymagana jest często po około 30 dniach.

Dodatkowo, w przypadku debetu mamy określony limit dostępnych środków, który odnowi się dopiero wtedy, gdy na konto wpłyną środki finansowe. W przypadku pożyczek, możemy zaciągnąć kilka zobowiązań jednocześnie w różnych firmach. Dzięki temu otrzymujemy dużo większy zastrzyk gotówki niż może zaoferować nam bank w formie debetu.

Podsumowując dotychczasowe rozważania, możemy więc stwierdzić, że zarówno debet jak i pożyczka mają swoje słabsze strony. Wybór odpowiedniego produktu będzie zatem zależał od tego, jakie potrzeby przejawiamy w danym momencie,

Kiedy warto skorzystać z pożyczki?

Po pożyczkę pozabankową warto sięgnąć w sytuacji, gdy:

  • potrzebujemy sporej kwoty gotówki,
  • chcemy rozłożyć spłatę zobowiązania na dłuższy okres,
  • nie mamy stałych dochodów,
  • nie chcemy, aby bank wiedział o naszych zobowiązaniach,

Kiedy lepiej wybrać debet na koncie?

Debet będzie odpowiednim rozwiązaniem w przypadku, gdy:

  • chcemy mieć natychmiastowy dostęp do dodatkowej gotówki,
  • wystarczą nam dodatkowe środki w kwocie do kilku tysięcy złotych,
  • otrzymujemy regularne wpływy na konto,
  • zależy nam na jak najniższych kosztach zobowiązania

Podsumowując

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie pożyczka czy debet. Wszystko zależy od naszego aktualnego położenia finansowego. Jeśli więc staniemy przed takim dylematem, warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dużego wsparcia gotówkowego potrzebujemy i w jakie środki z miesięcznego budżetu jesteśmy w stanie przeznaczyć na jego spłatę. Następnie sprawdźmy jaką ofertę debetu przygotował bank dla naszego rachunku. Może okazać się, że propozycja nie będzie spełniać naszych oczekiwań. Posiadanie ROR-u nie oznacza wcale automatycznego dostępu do debetu. W takim przypadku pożyczka może okazać się jedynym dostępnym rozwiązaniem.

Porównaj pożyczki na raty i wybierz odpowiednie dla ciebie rozwiązanie!

Ocena: 4.14 (155 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 14 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments