star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pozabankowa karta kredytowa – co to jest i czy warto ją mieć?

Pozabankowa karta kredytowa – co to jest i czy warto ją mieć?

Jak się okazuje stałe zatrudnienie, nienaganna reputacja finansowa i stabilne dochody nie są już koniecznością, aby wejść w posiadanie karty kredytowej. Choć osoby zadłużone lub znajdujące się w trudniejszej sytuacji ekonomicznej z pewnością nie otrzymają jej w banku, bez przeszkód mogą skorzystać z oferty firm pożyczkowych.

Pozabankowa karta kredytowa niewiele różni się od tradycyjnej, wydawanej przez banki, a  może się o nią starać prawie każda pełnoletnia osoba, nawet jeśli widnieje w bazach dłużników. Wymagania stawiane przez firmy pożyczkowe są o wiele mniej restrykcyjne niż te spotykane w instytucjach bankowych. Trzeba mieć jednak świadomość, że koszty utrzymania pozabankowej kredytówki są dość wysokie.

Pozabankowa karta kredytowa – co to takiego?

Pozabankowa karta kredytowa pojawiła się na polskim rynku kilka lat temu. Stanowi ona alternatywę dla klasycznej karty kredytowej, którą wcześniej można było otrzymać wyłącznie w banku. Oferują ją prywatne instytucje pożyczkowe słynące z bardzo łagodnych i liberalnych wymagań wobec swoich klientów.

Dlatego o kartę pozabankową mogą śmiało wnioskować osoby, które nie posiadają pełnej zdolności kredytowej, są zadłużone albo ich nazwiska pojawiły się w rejestrach dłużników. Zasadniczym kryterium przyznania karty jest zadeklarowanie płynności finansowej jedynie w formie oświadczenia.

Pozabankowa karta kredytowa – jak działa?

Karta kredytowa dostępna na rynku pozabankowym działa zupełnie tak samo, jak klasyczna kredytówka. Umożliwia bowiem przeprowadzenie transakcji bezgotówkowych w kraju i za granicą, również w sposób zbliżeniowy oraz wypłacenie gotówki z bankomatów.

Niektóre firmy pozwalają również na wykonywanie darmowych przelewów. Posiadacze pozabankowej karty kredytowej muszą jednak pamiętać o spłacie minimalnej regulowanej w określonym w umowie terminie, w przeciwnym razie będą musieli się liczyć z wysokimi odsetkami.

Pozabankowa karta kredytowa – ile kosztuje?

Koszty utrzymania pozabankowej karty kredytowej różnią się w zależności od firmy. Zanim klient podejmie ostateczną decyzję o wyborze konkretnej oferty, powinien przejrzeć dostępne w Internecie rankingi pozabankowych kart kredytowych. To bez wątpienia najłatwiejszy sposób, aby szybko porównać koszty poszczególnych propozycji.

RRSO pozabankowych kart kredytowych jest bardzo zróżnicowane, waha się od 0 do 157%. Jeśli firma pożyczkowa oferuje okres bezodsetkowy, zazwyczaj nie przekracza on 56 dni. Niektóre instytucje pozabankowe dla swoich klientów przygotowały propozycję karty darmowej, inne natomiast nie pobierają miesięcznej opłaty wyłącznie wtedy,  gdy klient wyda miesięcznie minimum 1000 zł.

Jeśli jednak w danym miesiącu nie skorzysta z karty, będzie musiał ponieść opłatę od 60 do 144 zł. Wypłaty z bankomatów zazwyczaj są płatne, prowizja wynosi ok. 5 %. Dodatkowo mogą pojawić się koszty związane z obsługą wykorzystanego limitu lub wykonania przelewu.

Pozabankowa karta kredytowa –  limit środków

Wysokość limitu na pozabankowej karcie kredytowej z reguły nie przekracza 6000 zł i zależy od indywidualnej sytuacji materialnej pożyczkobiorcy, która ustalana jest na podstawie dochodów oraz posiadania innych zobowiązań finansowych. Początkowe limity na karcie nie są wysokie, ale z czasem klient może je zwiększyć.

Pozabankowa karta kredytowa – gdzie szukać?

Wybór pozabankowych kart kredytowych jest znacznie mniejszy niż ten dostępny w bankach Nie oznacza to jednak, że oferowane propozycje nie spełniają oczekiwań swoich klientów. Firmy pożyczkowe wciąż poszerzają swoją ofertę o kolejne produkty finansowe, wychodząc naprzeciw coraz to nowym potrzebom konsumenta. Wśród dostępnych na rynku pozabankowych kart kredytowych są między innymi:

 • Axi Card -na której znajduje się logo Master Card. Szczególnie polecana dla osób posiadających złą historię kredytową,
 • Twisto – jej największą zaletą jest 45-dniowy okres bezodsetkowy,
 • Cardina – przez pierwszy rok użytkowania jest zupełnie darmowa,
 • Vialet – pozwala dokonywać przelewów na terenie całej Unii Europejskiej.

Pozabankowa karta kredytowa a karta kredytowa w banku – podobieństwa i różnice

Różnice między kartą pozabankową, a tradycyjną kartą kredytową oferowaną przez banki są bardzo subtelne. Oba plastiki wyglądają zupełnie tak samo. Na pierwszy rzut oka nie sposób je od siebie odróżnić. Większość z nich wydawana jest we współpracy z MasterCard, popularną marką, której logo znane jest na całym świecie.

Sposób funkcjonowania kart przyznawanych przez firmy pożyczkowe jest identyczny, jak w przypadku kart bankowych. Umożliwiają one bowiem dokonywanie płatności bezgotówkowych, również w Internecie, korzystanie z bankomatów, płacenie za zakupy metodą zbliżeniową lub korzystanie z karty za granicą.

Zasadnicze różnice między tradycyjną kartą kredytową, a kartą pozabankową to koszty oraz procedura wnioskowania. Firmy pożyczkowe oferują droższe produkty finansowe, ponieważ ponoszą o wiele większe ryzyko obsługując klientów znajdujących się w trudniejszej sytuacji ekonomicznej, niż klienci banków. Za to formalności związane z ubieganiem się o pozabankową kartę kredytową są znacznie prostsze, szybsze i mniej wymagające od tych spotykanych w bankach.

Pozabankowa karta kredytowa – przykłady

 1. Axi card

Karta kredytowa dedykowana osobom zadłużonym. Może ją uzyskać każda osoba, która ukończyła 21. rok życia, posiada płynność finansową i dochód minimalny w wysokości 1200 zł/miesiąc. Maksymalny limit na karcie Axicard wynosi 6000 zł z okresem spłaty nawet 36 miesięcy. Przez pierwszy miesiąc RRSO wynosi 0%, następnie 93,54%. Minimalna kwota spłaty to 15%.

 • Cardina 

O kartę Cardina mogą ubiegać się klienci, którzy ukończyli 21. rok życia, ale nie przekroczyli 65 lat. Wnioskujący nie mogą posiadać zadłużeń i opóźnień w spłacie innych zobowiązań finansowych. Maksymalny możliwy limit na kracie Cardina opiewa na 3000 zł, okres spłaty sięga 12 miesięcy. Tutaj RRSO wynosi 142,43%, a minimalna kwota spłaty to 342,53 zł.

Warto wiedzieć:

 1. Pozabankowa karta kredytowa to alternatywa dla tradycyjnej karty kredytowej. Dedykowana jest klientom, którzy ze względu na niskie dochody lub zadłużenie nie mają szans na skorzystanie z tego typu produktu finansowego w banku.
 2. Formalności związane z ubieganiem się o pozabankową kartę kredytową są ograniczone do minimum. Firmy pożyczkowe nie stawiają również wysokich wymagań swoim klientom, umożliwiając im tym samym bezproblemowe otrzymanie karty z limitem kredytowym.
 3. Karta kredytowa oferowana przez firmy pozabankowe posiada dokładnie te same możliwości i funkcje, co karta wydawana przez banki. Pozwala na płatności bezgotówkowe, także w formie zbliżeniowej oraz korzystanie z bankomatów.
 4. Pozabankowa karta kredytowa jest jednak droższa od klasycznej kredytówki dostępnej w bankach. Aby uniknąć uciążliwych odsetek, należy dbać o terminowe regulowanie spłaty minimalnej.

 1. Czy osoba zadłużona ma szansę na otrzymanie pozabankowej karty kredytowej?

  Tak, posiadanie nieuregulowanych zobowiązań finansowych nie przekreśla szansy na otrzymanie karty. Firma Axicard jest jedną z firm oferujących kartę kredytową osobom posiadającym zadłużenie.

 2. Czy mogę płacić pozabankową kartą kredytową za granicą?

  Oczywiście, karty oferowane przez firmy pożyczkowe umożliwiają dokonywanie płatności również za granicą.

 3. Od czego zależy wysokość limitu środków na pozabankowej karcie kredytowej?

  Limit środków, który nigdy nie przekracza 6000 zł, zależy od sytuacji finansowej klienta określanej na podstawie miesięcznych dochodów oraz posiadania innych zobowiązań finansowych.

Ocena: 4.00 (22 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Elwira Z.
Elwira Z.
1 rok temu

Bardzo ciekawy artykuł! Uważam, że warto posiadać kartę, bo jest to wygodne narzędzie do wykonywania płatności. Ciocia poleciła mi kartę Axi. Chcę złożyć wniosek, ale chciałabym poznać również Wasze opinie?